„Co słychać w siódemce?”

  • 27.02.2014, 09:54
  • Mariusz Strzępek
„Co słychać w siódemce?”
Gimnazjum nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim jest przyjazną i bezpieczną szkołą, pozwala rozwijać pasje i zainteresowania uczniów oraz może pochwalić się licznymi osiągnięciami, które od lat są jej wizytówką.

 

Tak, jak kilkanaście lat temu potoczna nazwa „jedenastka” kojarzona była z jedną z najlepszych szkół podstawowych w mieście, tak obecnie dzieje się z „siódemką”- gimnazjum, które jest spadkobiercą jej tradycji.  Reforma systemu oświaty z 1999 roku powołała do życia gimnazja, w których nauka trwa trzy lata i kończy się egzaminem gimnazjalnym. W interesie uczniów klas szóstych oraz ich rodziców jest wybór jak najlepszego gimnazjum. W Tomaszowie Mazowieckim oferta edukacyjna szkół gimnazjalnych jest bardzo różnorodna i bogata. Każda ze szkół może pochwalić się licznymi sukcesami naukowymi, sportowymi, artystycznymi i społecznymi.

 

Dorobek „siódemki” wygląda bardzo imponująco. Dużym prestiżem cieszą się przedmiotowe konkursy kuratoryjne, dające laureatom prawo uczenia się we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Polski. Począwszy od roku szkolnego 2002/2003 Gimnazjum nr 7 może pochwalić się 39 tytułami laureata i 91 tytułami finalisty. Uczniowie zbierają również laury w wielu konkursach tematycznych z: języków obcych, języka polskiego historii, geografii, nauk ścisłych, przedmiotów  artystycznych. Podobnie dzieje się w trwającym roku szkolnym. Na ten moment Gimnazjum nr 7 ma 6 finalistów kuratoryjnych konkursów przedmiotowych (2 z historii, 2 z jęz. niemieckiego, 1 z biologii, 1 z wiedzy o społeczeństwie), laureata konkursu tematycznego „Przez morza, lądy, oceany- Ameryka Północna”, 3 finalistów konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” oraz finalistę konkursu „Matematyka moja pasja”.  Wiele konkursów jest w toku i ich ostateczne wyniki będą znane pod koniec marca.

 

Bardzo mocną stroną szkoły jest wychowanie poprzez sport oraz doskonała baza z halą sportową, boiskiem wielofunkcyjnym oraz siłownią. Corocznie szkolni sportowcy zdobywają tytuły mistrza województwa, powiatu, miasta w różnych dyscyplinach, z których najpopularniejsza jest piłka ręczna. W szkole działa Uczniowski Klub Sportowy „Victoria”, którego juniorzy w 2013 roku zajęli 6 miejsce w Polsce, pokonując między innymi rówieśników z Vive Targi Kielce, czyli „polskiej Barcelony” w piłce ręcznej.

 

Istotną rolę w szkole odgrywa wychowanie patriotyczne i obywatelskie. Aktywnie działa samorząd uczniowski inicjujący szereg wydarzeń i imprez integracyjnych. W 2011 roku z inicjatywy Gimnazjum nr 7 w naszym mieście przy wszystkich szkołach różnych szczebli posadzono 20 dębów pamięci poświęconych ofiarom zbrodni katyńskiej związanych z ziemią tomaszowską. Działający w szkole Klub Europejski „Eurotom” dwukrotnie był laureatem ogólnopolskiego konkursu „Euroscola”, co zaowocowało wyjazdami 25 uczniów na młodzieżowe obrady Parlamentu Europejskiego do Strasburga. Szkoła corocznie organizuje konkursy o tematyce europejskiej, których laureaci wyjeżdżają zwiedzać instytucje studyjne Unii Europejskiej w Brukseli. Szkolne koło PTSM od wielu lat jest organizatorem, cieszącego się wielkim powodzeniem, rajdu pieszego po ziemi tomaszowskiej „A może byśmy tak do Tomaszowa …”

 

Bezcenną rolę w funkcjonowaniu placówki odgrywają rodzice, którzy systematycznie i aktywnie wspierają wszelkie działania i inicjatywy. Rada Rodziców corocznie organizuje bal gimnazjalny, wycieczkę dla najlepszych uczniów, nagrody za osiągnięcia naukowe, sportowe i społeczne.

 

Dodatkowe zajęcia mają zarówno charakter kół zainteresowań, rozwijających wiedzę i pasje oraz zajęć wyrównawczych niwelujących braki edukacyjne z poszczególnych przedmiotów. Dlatego corocznie wyniki egzaminu gimnazjalnego są wyższe od średniej w powiecie i kraju i należą do jednych z najwyższych w województwie łódzkim, a uczniowie bez trudu dostają się do wybranych przez siebie szkół ponadgimnazjalnych.

 

- Uczniowie z naszej szkoły na co dzień  korzystają z bogatej oferty edukacyjnej, nowoczesnej bazy dydaktycznej oraz czystej i zadbanej szkolnej infrastruktury, która przede wszystkim uwzględnia komfort i bezpieczeństwo młodzieży. Dlatego cieszymy się, że wielu młodych tomaszowian wybiera nasze gimnazjum, w którym może podnosić swoją wiedzę i umiejętności oraz kształtować prospołeczne postawy. W myśl przysłowia staramy się łączyć „przyjemne z pożytecznym” i realizować dewizę mówiącą, że „szkoła uczy i wychowuje

 

- podsumowuje dyrektor Gimnazjum nr 7 Marek Parada.            

 

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kiki
kiki 26.03.2014, 08:32
Tak czy owak nadal panuje opinia, że szkoła w byłej 11-e nadal uważana jest za zagłębie tak jak była dla miłośników czerwonej zarazy.
Wszyscy czerwoni i ich potomkowie tam właśnie zdobywali szlify do "wiecznej" ZMS a później PZPR...jednym słowem przedszkole dla arbuzów z II LO.
Uczeń1
Uczeń1 26.03.2014, 08:18
Kilka lat temu skończyłem ''Siódemkę'' jednak nie wracam miło do wspomnień z przed kilku lat. Owszem jest kilku nauczycieli, którzy wymagają dużo bo naprawdę chcieli nam coś przekazać i dzięki ich trudom nie miałem problemu w dalszej edukacji potrafili w taki sposób poprowadzić lekcję żeby każdego zainteresować, jednakże wydaje mi się, że pozostali chcieli zrobić na przymus z każdego ''przyszłego studenta'' stawiając jedynki za jakieś błahostki, np. za brak podpisu pod oceną, to było chore...
Uczeń
Uczeń 12.03.2014, 21:07
Może ja się teraz wypowiem z perspektywy ucznia tej szkoły. Ze szkoły po 3 latach nauki jestem bardzo zadowolony. Sukcesy szkoły są w głównej mierze dzięki naprawdę dobrym nauczycielom. Problem palenia występuje tak jak w innych placówkach, ale dotyczy małej części uczniów i to palących tylko okazyjnie gdy kolega przyniesie e-papierosa. Dużo rzeczywiście zależy od klasy do jakiej się trafi, jednak nie można zasłaniać słabych wyników swoją klasą, gdyż nauczyciele naprawdę mają chęć nauczenia nas pożytecznych rzeczy. Z tego co wiem znaczna większość uczniów jest zadowolona z tego, że trafiła do gimnazjum nr 7, ponieważ oferuje ono kształcenie na bardzo wyskokim poziomie po którym można się z łatwością dostać do liceów nr 1 lub 2.
Niki
Niki 09.03.2014, 09:29
To jest najgorsze Gimnazjum w Tomaszowie Maz. wiem, cos o tym bo chodzil tam moj syn. Slabi nauczyciele a problemy, zeby nie ujrzaly swiatla dziennego zamiata sie pod dywan.
rodzic
rodzic 10.03.2014, 10:02
Słabi nauczyciele ? To skąd biorą się te wyniki i sukcesy uczniów ? Nikt nie rodzi się tak mądry żeby bez pomocy nauczycieli zdobywać takie wyniki. Może ktoś mi to wytłumaczy ...
anna
anna 08.03.2014, 15:10
też znam osobę która tam chodziła, w drugiej klasie przepisała się właśnie do szóstki i jest jej tam o wiele lepiej, przynajmniej uczniowie w tej szkole są tolerancyjni i mają szacunek do kolegów i koleżanek, a problem palenia jest wszędzie, młodzież

dziękuję
anna
anna 08.03.2014, 15:04
NIE ZGADZAM SIĘ, POLECAM SZÓSTKĘ
ETM
ETM 07.03.2014, 20:10
Pytanie do Pana Dyrektora - kto będzię odpowiadał za szkody , gdy w godzinach pracy szkoły tj 12, 13 piłka kopnięta przez ucznia leci z pełną siłą w samochów stojacy na parkingu starostwa ? jaka jest reakcja nauczyciela sprawujacego nadzór nad grajacymi uczniami ? jakie będa ewentualne konsekwencje gdy taka piłka wyladuje na bocznej szybie i ja wybije a szkło poleci prosto na twarz np dziecka lub innej osoby pasażera ? Panie dyrektorze a może czas rozwazyć postawienie siatek ochronnych , w innym przypadku skończy sie na odszkodowaniach za zniszczone auto a w najgorszym wypadku za uszkodzenie ciała, lub inne gorsze konsekwencje ?
sz
sz 03.03.2014, 15:42
Ciekawi mnie czemu nikt nie wspomniał o Gimnazjum nr 3...? Jest to również świetna placówka, która co roku chwali się sukcesami sportowymi oraz osiągnięciami w Konkursach organizowanych przez Kuratorium Oświaty, jak i innych konkursach z wielu przedmiotów. Jest to szkoła z wieloletnimi tradycjami, gdzie każdy uczeń znajdzie coś dla siebie. Takie lansowanie jednej szkoły na ogólnym portalu miasta i na stronie Starostwa jest w mojej ocenie wysoce nie na miejscu, chyba, że Siódemka zapłaciła za reklamę, bo kto bogatemu zabroni?
Wypowiadam się jedynie o Trójce, bo sam ją skończyłem 7 lat temu. Wygrałem Olimpiadę, dostałem wejściówkę do każdej Szkoły Ponadgimnazjalnej, wybrałem II LO, też świetną szkołę! Teraz kończę bardzo trudne studia, a podwaliny pod naukę wyższą dała mi właśnie Trójka.
Całkiem inną sprawą jest fakt, że młodzież z roku na rok staje się co raz gorsza, bardziej rozpuszczona, nie szanują nauczycieli i nie doceniają tego, że mogą zdobywać wiedzę za darmo! Świat staje na głowie, dlatego jestem przeciwnikiem ściągania elity do "najlepszego" Gimnazjum nr 7 w Tomaszowie, bo reszta uczniów zasili szeregi innych szkół. W Siódemce będzie super, a w innych gimnazjach ma być hodowany margines społeczny? Bez sensu. Czas wszystko zweryfikuje.

Rozpisałem się trochę, niemniej jednak pozdrawiam wszystkich, a gimnazjalistom życzę powodzenia na teście, który zdaje się przybywa wielkimi krokami!
licealistka
licealistka 02.03.2014, 17:06
Mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, że to wszystko zależy od klasy, do której się trafi i ludzi, z którymi będzie się spędzać czas. Skończyłam "Siódemkę" rok temu i za nic bym do niej nie wróciła. Nie mówię nawet o nauczycielach (choć radzę uważać, by dziecko nie trafiło do klasy pewnej 'wspaniałej' matematyczki), a o rówieśnikach. Myślę, że to się akurat nie zmieniło i nadal istnieje coraz bardziej powiększające się koło palaczy (bo jak ktoś nie pali to jest nikim!). To właśnie przez 'kolegów' miałam najgorszy rok mojego życia. Tak naprawdę to gimnazjum polubiłam dopiero w czasie balu gimnazjalnego, bo to było naprawdę coś ;) Także te "świetne wyniki na egzaminie" wcale nie świadczę o wszystkim.
widz
widz 01.03.2014, 18:11
W 7 też palą papierosy, tylko w parku i w bramach kamienicy, gdzie nikt "zdolnych" uczniów nie widzi. W każdym gimnazjum są problemy, czy to jest 7, 6 ,3 ,4 czy 8. Który uczeń chce się uczyć, to będzie się uczył w każdym gimnazjum bez względu na numer tego gimnazjum.
absolwent
absolwent 01.03.2014, 15:28
To właśnie jest najlepsze Gimnazjum w Tomaszowie, skończyłem to Gimnazjum 6 lat temu a teraz jestem na wybranych studiach i wszystko idzie mi "jak z płatka"
olo
olo 01.03.2014, 15:17
niestety tak prawda zbiera się najzdolniejsze dzieci z całego rejonu, dlatego są dobre wyniki również od strony sportowej.
Trener
Trener 01.03.2014, 17:57
Popieram, łatwo się lansować jeśli ma się dobrych graczy.
megi
megi 01.03.2014, 12:23
może nie najlepsze - ale osiągające wysokie wyniki ! gdyby wybierały się do niego jedynie dzieci z obwodu szkoły a nie wybrane - miałoby wyniki podobne do reszty...niestety
gowno a nie szkola :)
gowno a nie szkola :) 01.03.2014, 10:18
7 to najgorsze gim do jakiego mozna isc . Bezpieczna ? z ktorej strony sie pytam moje dziecko chodzilo tam rok . Przepisalam je poniewaz caly czas bylo zaczepiane wyzywane a nawet bite i zastraszane . NIE POLECAM TEJ SZKOLY :). Moje dziedko chodzi teraz do 6 i jest zadowolone w 100%!!
odpowiedzialny rodzic
odpowiedzialny rodzic 01.03.2014, 15:22
A może tylko tak piszesz aby zepsuć reputacje na którą to Gimnazjum pracowało lata, a może to jest tylko taki pretekst do przepisania dziecka - może nie radziło sobie w nauce - a te problemy wszystkie sobie wymyśliło. A Gim. nr 6 to jest właśnie najgorsze gimnazjum w Tomaszowie, moje dziecko po dniach otwartych w tej placówce było rozczarowane, pani dyrektor mówiła o tym, że jest to szkoła w której nie ma incydentów palenia papierosów itp. po czym moje dziecko wychodząc z tej szkoły widziało grupkę uczniów tego gimnazjum palących wyroby tytoniowe przed budynkiem szkoły. W 100% polecam Gimnazjum nr 7, które kształci i wychowuje przyszłe pokolenia młodych Polaków.
Aneta
Aneta 04.03.2014, 16:20
A w 7 może nie palą . Wracam codziennie tamtedy z pracy i codziennie widze palących uczniów . Moje dziecko nie kłamie. Wiem bo przychodzilo z podbitym okiem i trafiło na straszną klase . Pozdrawiam
widz
widz 01.03.2014, 18:15
Proszę się zastanowić, zanim pan/i zacznie oczerniać gimnazja. Plotka może zrobić wiele zła. W każdym gimnazjum są palacze wśród uczniów, niektórzy kryją się z tym lepiej. W 6 też są bardzo dobrzy uczniowie, którzy kończą studia. Więc nie jest takim najgorszym gimnazjum w mieście.
zebra
zebra 02.03.2014, 10:08
Ze zdziwieniem stwierdziłem, że powyższy artykuł znalazł się również na stronie starostwa powiatowego. Jakim prawem! Czy strona starostwa ma służyć reklamie gimnazjów?
widz
widz 02.03.2014, 15:12
Bo starostwo jest przez płot. Ha ha
wzorowy uczeń
wzorowy uczeń 28.02.2014, 12:19
"siódemka" to najlepsze gimnazjum !
absolwent
absolwent 28.02.2014, 09:03
"siódemka" to bardzo dobra szkoła, a jej wyniki i uczniowie są tego najlepszym przykładem.
o widać
o widać 27.02.2014, 20:58
wybory się zbliżają, wszak na w-f,ie moja córka dowiedziała się gdzie pan Parad pracuje przede wszystkim. Stanął na środku boiska i pokazał z dumna miną budynek starostwa.Znowu pan będzie wysyłał listy do nas?
rodzic
rodzic 01.03.2014, 15:15
Od kiedy rodzice tak wierzą we wszystko dzieciom w wieku gimnazjalnym ?, a jak córka powiedziałaby, że na zajęciach sportowych pan dyrektor każe skakać przez ognisko to też pan/i by uwierzył/a ?.
drogi rodzicu
drogi rodzicu 05.03.2014, 19:52
nie uwierzyłbym gdybym nie znał innych ciekawych faktów, cóż to nie jest szkoła marzeń
hdf
hdf 27.02.2014, 20:48
kłamstwa <3
kochany Parada :D
kochany Parada :D 27.02.2014, 20:04
Gdyby nie "dobry Pan Parada" to ta szkoła miałaby dużo większe osiągnięcia:) ale lepiej kupić sobie nową fure niż pomóc ze sprzętem z osiągnieć sportowców ;)
Pozdrawiam serdecznie ;)
Do zadrosnych
Do zadrosnych 27.02.2014, 21:14
Ale chyba na furę zarobił? Czy zamiast sprzętu do szkoły za państwowe kupił? Wydaje mi się, że pomoc to dobrowolna i indywidualna sprawa. Sam daj jak taki mądry jesteś, swój samochód sprzedaj i kup pomoce. Zazdrościsz? Czego? Z nieba mu leci? W domu leży i patrzy na konto jak samo się robi.
Mama
Mama 27.02.2014, 11:06
Bo Pan Marek Parada jest dobrym menadżerem. Dodam, że nie znam Pana Dyrektora, moje dzieci jeszcze nie są w wieku gimnazjalnym, ale obserwuję z boku poczynania szkoły. Za parę lat muszę zapukać z dzieciakami do gimnazjum. Nie wspomnę o tych słynnych dobrych obiadach w 7, które są przedstawiane w innych szkołach jako wzór, że jednak można.

Pozostałe