Hangar zbyt kosztowny do przeniesienia

  • 10.04.2018, 09:49
  • Mariusz Strzępek
Hangar zbyt kosztowny do przeniesienia
Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, razem ze Skansenem Rzeki Pilicy, który stał się jego częścią, przejęło trudne i bardzo kosztowne zadanie podjęcia próby przeniesienia konstrukcji hangaru lotniczego z lotniska wojskowego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej na teren Skansenu, gdzie miał być on dostosowany na potrzeby pawilonu wystawienniczego.

Hangar o powierzchni prawie 400 m2 w 2013 r. został przekazany Skansenowi, natomiast w 2014 r. uzyskano pozwolenie na jego rozbiórkę i przeniesienie, wg projektu obejmującego demontaż konstrukcji: zdemontowanie wewnętrznych urządzeń i instalacji elektrycznej, demontaż stolarki drzwiowej i okiennej, rozebranie deskowania ścian i dachu, demontaż konstrukcji stalowej całych elementów, z uprzednim oznakowaniem ich miejsca w konstrukcji, w celu późniejszego ich wykorzystania, następnie przewiezienie w miejsce ponownego montażu całości konstrukcji, oczyszczenie, zabezpieczenie antykorozyjne oraz wymianę wszystkich elementów łączeń na nowe.

 

Elementy drewniane nienadające się do ponownego wykorzystania należy wymienić na nowe oraz zabezpieczyć zgodnie z wymogami nierozprzestrzeniania ognia. Montaż konstrukcji należy dokonać na projektowanych stopach żelbetowych – fundamentach.

 

Szacowane jeszcze w 2015 r. koszty związane z przeniesieniem hangaru, opiewały na 249.442,78 zł. W celu uzyskania środków na realizację przedsięwzięcia zostało ono zgłoszone do I Edycji Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Niestety projekt nie uzyskał aprobaty mieszkańców.

 

- Obecnie koszty związane z przeniesieniem hangaru mogą znaczenie przekroczyć 250 tys. zł, z uwagi na to, że stan techniczny konstrukcji z roku na rok ulega pogorszeniu oraz na rosnące ceny usług budowlano-remontowych, w związku z tym szacunkowy koszt może obecnie zbliżyć się nawet do pół miliona złotych. Tak ogromna kwota leży poza zasięgiem MCK, nawet zainwestowanie całorocznego dochodu Skansenu Rzeki Pilicy nie pokryje kosztów związanych z przedsięwzięciem - wyjaśnia Anna Zwardoń, dyrektorka "emceku"

 

Próba pozyskania środków z innych źródeł jak środki sponsorskie czy  konkursy grantowe nastręcza trudności. Zgodnie z zapisami w regulaminach konkursów, ewentualne przeniesienie hangaru nie wpisuje się jako koszty kwalifikowane, a przez to nie może być dofinansowane z zewnątrz. Na chwilę obecną brakuje również sponsorów, którzy zechcieliby wyłożyć fundusze na przeniesienie obiektu.

 

- Szukamy różnych rozwiązań, które umożliwiłyby wzbogacić zasoby Skansenu o budowlę z lat 30-tych XX w., natomiast na chwilę obecną przekracza to możliwości finansowe Miejskiego Centrum Kultury - dodaje Anna Zwardoń.

 

Warto przypomnieć, że historia obiektu  zaczyna się w Spale, gdzie w 1938 roku zaczęto tworzyć lotnisko na potrzeby tamtejszej rezydencji prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Jednym z jego elementów stał się hangar lotniczy o nowatorskiej technicznie konstrukcji metalowo-drewnianej i powierzchni prawie 400 m kwadrat.  Obiekt ten na początku II wojny światowej został  przeniesiony  na teren tworzonego przez Niemców lotniska wojskowego w Glinniku. Po zakończeniu wojny  przez długi czas służył tam do celów wojskowych.

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wtajemniczony
wtajemniczony 12.04.2018, 09:41
a tymczasem w hangarze zawaliła się jedna ściana a reszta się ledwo trzyma
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 11.04.2018, 11:23
Gdyby szefem Skansenu był nadal jego pomysłodawca i twórca - Andrzej Kobalczyk, problemu ze znalezieniem sponsorów, przeniesieniem hangaru nad Pilicę nie byłoby. I to byłoby na tyle!
Ja
Ja 11.04.2018, 15:47
A to ciekawe, bo on tez próbował i nie znalazł. Temat jest już bardzo stary.
on@
[email protected] 10.04.2018, 21:25
To Pan Andrzej Kowalczyk nie jest już dyrektorem skansenu???? No nieeeee...
Tomaszowianin
Tomaszowianin 11.04.2018, 08:57
Nie wiem czy to zapytanie to żart. Ale tak od stycznia 2016 roku "przeszedł na emeryture"
Tomaszowianin
Tomaszowianin 10.04.2018, 17:36
Zdążyłem o tym wspomnieć w komentarzu pod artykułem o szczelinach. Szczeliny wam się zwietrzaly więc lepiej je zutylizowac zamiast zabezpieczyć na sucho i oglądać z boku jak to wyglądało. Hangar poczekajcie jeszcze 2 może 4 lata i sam zgnije wtedy Bedziecie mogli powiedzieć przykro nam nie da się już nic z tym zrobić próbowaliśmy. Doorowadziliscie do zmiany dyrektora (nie wierzę w to że sam powiedział Eee wystarczy teraz ktoś inny. Jego punkt widzenia nie pokrywal się z punktem widzenia prowadzenia skansenu przez władze miasta. A że głowa niej nie przebije to w ładnej oprawie powiedziano że przechodzi na emeryturę) obecny zarząd skansenu nie ma pojęcia jak prowadzić taka placówkę bo jak ma wiedzieć skoro na stołek wyskoczyło się o tak... skoro brakuje pieniędzy na finansowanie placówki oo co było ja wyciągać pod jakieś durne mck gdzie pieniądze trzeba dzielić między kilka placówek. Z naprawdę wielkim szacunkiem do Pana prezydenta bo w mieście widać że coś się dzieje zmienia Ale potencjalni wycieczkowicze/turyści nie będą przyjeżdżać do Tomaszowa oglądać naszych nowych ulic placu Kościuszki czy Areny lodowej. Skansen umiera..... Nie pozyskiwane są nowe eksponaty jak zostały po starym dyrektorze tak stoją i chwała mu za to, pokazuje to tylko że potrafił rozmawiać i z przekazujacymi i z ludźmi którzy sponsorowali przenosiny/odrestaurowanie (schrony, stacyjka, brama do żubrów, świetlica, o młynie nie wspominając, po pojazdy które właśnie mogły by znaleźć miejsce ekspozycji w hangarze. Famo miało być odrestaurowane A stoji pod plandekami może to i lepsze niż jak stał pod chmurką w Warszawie Ale jest to egzemplarz których na świecie pozostało tyle co na palcach dwóch rąk policzyć można, to do takich ciekawostek ciągną turyści udało by się z tym egzemplarzem można było by wyciągać z Pilicy kolejne, sponsorzy by się znaleźli za umieszczenie reklam czy tym podobne. Obecne władze potrafiły postawić kontyner socjalny bo nie w smak było im siedzenie w carskim wychodku......
Ja
Ja 11.04.2018, 15:45
A czytał Pan informacje o szczelinach dokładnie? One nigdy nie mogłybybyc użyte w sposób jaki poprzednio planowano, bo nie miały wewnętrznego zbrojenia.

Pozostałe