LED - Oświetlenie przyszłości.

  • 18.02.2014, 08:37
  • Mariusz Strzępek
LED  - Oświetlenie przyszłości.
W dobie ciągłego postępu i rozwoju technologicznego, nikogo nie dziwi już szukanie coraz to nowszych i lepszych rozwiązań. Jeżeli idą one w parze z oszczędnością stają się podwójnie atrakcyjne dla rynku i konsumentów. Nie inaczej jest w przypadku innowacyjnych metod oświetleniowych, a konkretnie w przypadku oświetlenia LED.

 

Light-Emitting Diode, w skrócie LED, to doskonała alternatywa dla tradycyjnych lamp żarowych i oświetlenia halogenowego. W technologii tej trudno doszukać się jakichkolwiek słabych punktów i jest ona najefektywniejszym spośród dostępnych na rynku rozwiązań. Można spotkać się z opinią, że wadą takiego oświetlenia jest jego cena. Nie można jednak się z tym zgodzić biorąc pod uwagę oszczędności wynikające z użycia rozwiązań LED. Owszem, jednostkowa cena np. żarówki LED jest wyższa, nawet kilkunastokrotnie, od jednostkowej ceny żarówki tradycyjnej.

 

Cena pojedynczej żarówki to jednak nie wszystko. Technologia LED pozwala przetworzyć aż 80% energii dostarczanej do żarówki na światło. Tylko pozostałe 20% oddawane jest w postaci ciepła. Tak powinno być, prawda? Otóż, dla mniej wtajemniczonych, tradycyjne żarówki przetwarzają tę samą energię wręcz odwrotnie. Aż 80% to ciepło, a tylko 20% energii generuje światło. Większość użytkowników jest zaskoczona, gdy czytają tę informację po raz pierwszy, ale jest to fakt. Oznacza to, że rachunek za elektryczność mógłby być niższy nawet o kilkaset złotych w skali roku.

 

Oczywiście mówimy tylko o oświetleniu, dlatego nie można zakładać, że zmieniając żarówki w domu obniżymy koszta elektryczności o 80% gdyż nie zmniejszymy w ten sposób zużycia prądu przez np. pralkę czy lodówkę, jednak znaczna oszczędność na świetle jest wystarczającym argumentem, aby zainwestować w tę nowoczesną technologię.

 

Technologię, która jest nie tylko tańsza ale i ekologiczna. Oszczędność poboru prądu powoduje mniejszą emisję szkodliwego CO2 do atmosfery. Dodatkowo żarówki i inne elementy oświetlenia LED wykonane są w całości z materiałów bio-degradowalnych, nie zawierają nawet śladowych ilości rtęci, ołowiu ani wolframu szeroko stosowanych w starszych i wciąż powszechnie funkcjonujących technologiach oświetlenia. Oprócz tego nie wolno zapomnieć o żywotności lamp LED. Ma to również przełożenie na wyżej wspomnianą oszczędność.

 

Żarówka taka może pracować nawet do 100000 godzin, choć powszechnie przyjmuje się 50000 godzin pracy za górną, uśrednioną granicę. Jest to zdecydowanie dłużej niż praca zwykłej żarówki, którą rzecz jasna, trzeba częściej wymieniać, co również wiąże się z kosztami. Szacuje się, że 500000 godzin nieprzerwanej pracy zapewni 30 żarówek zwykłego typu. Te liczby mówią same za siebie. Żarówka LED dodatkowo nie traci swojej efektywności przy częstym włączaniu i wyłączaniu światła.

 

Kolejną zaletą wynikająca z zastosowania technologii LED jest estetka, gdyż nowoczesny design oświetlenia przestrzeni nie jest możliwy w takim stopniu z wykorzystaniem innych rozwiązań. I nie chodzi tutaj tylko o wykorzystanie oświetlenia w pomieszczeniach mieszkalnych w tradycyjnym rozumieniu. Za pomocą lamp LED możemy rozświetlić garaże, podwórka, a dzięki małym gabarytom również wnętrza szuflad czy szaf.

 

Zastosowań jest znacznie więcej. Rozmiary i sposób montażu pozawalają na efektowne wzbogacenie i uatrakcyjnienie architektury miejskiej, budynków, ogrodów, bram i pomieszczeń garażowych. Oświetlenie LED robi również wrażenie jako element podjazdów, parkingów (zainstalowane w podłożu) i stropów. Pomieszczenia biurowe, mieszkalne i komercyjne w naturalny sposób korzystają gdy zastosuję się w nich lampy czy oświetlenie liniowe. Nadają one szyku i elegancji niemożliwej do uzyskania innymi metodami. Oczywiście na takie rozwiązania pozwala szereg elementów takich jak profile czy puszki hermetyczne produkowane konkretnie dla tej technologii. Wrażenie i efekt uzyskany dzięki źródłu światła umieszczonemu np. w podłodze jest nie do przecenienia.

 

W świetle wszystkich zalet i de facto braku wad oświetlenia typu LED trudno nie patrzeć na tę technologię jako na technologię przyszłości, która w niedługim czasie powinna zagościć w każdej przestrzeni czy to prywatnej czy komercyjnej, dostarczając nie tylko ekologicznej i tańszej energii, ale także nowoczesnych rozwiązań stylistycznych na miarę XXI wieku.

 

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez firmę Kluś Design .

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe