Kto ma pomysł na "Sosenkę"?

  • 09.02.2014, 17:20
  • Mariusz Strzępek
Kto ma pomysł na "Sosenkę"?
Urząd Miasta ogłosił właśnie przetarg nieograniczony na zbycie prawa użytkowania wieczystego liczącej ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych nieruchomości, na której usytuowana jest dawna restauracja „Sosenka”. Dyskusja na temat losu obiektu, toczy się od dłuższego czasu. Zainteresowana jego dzierżawą była SCh „Tomy”.

 

Całość nieruchomości wyceniono na kwotę 340 tysięcy złotych. W tej kwocie tylko 40 tysięcy warte są zabudowania o konstrukcji murowano - drewnianej, będące w bardzo złym stanie technicznym. Także otoczenie pozostawia wiele do życzenia. Zgodnie ze specyfikacją przetargową ciągi piesze są w stopniu zużycia kwalifikującym je do rozbiórki.

 

 Przetarg odbędzie się 18 marca. Nabywca nieruchomości zobowiązany będzie przed zawarciem umowy notarialnej do wniesienia pierwszej opłaty w wysokości 20 % wylicytowanej ceny gruntu oraz  jednorazowo wylicytowanej cenę naniesień budowlanych. Za dzierżawę naliczane będą także opłaty roczne  w wysokości 3% wylicytowanej ceny, czyli o ile cena utrzyma się na poziomie wywoławczym 9 tysięcy złotych netto. Opłata ta jednak może być aktualizowana raz na trzy lata.

 

 Oczywiście w okolicach ulicy Sosnowej nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomości wystawiona na sprzedaż przeznaczona jest na usługi oświaty i kultury, czyli cele jakie wcześniej chciała w tym miejscu realizować SCh Tomy. Tym samym jej cena oraz koszty użytkowania nie należą do najniższych.  

 

Miasto określiło też termin rozpoczęcia budowy na tym terenie ba dwa lata od daty nabycia nieruchomości. Powinna być ona zakończona przed upływem lat pięciu.  

 

 Aby wziąć udział w przetargu należy oczywiście wpłacić wadium w wysokości 40 tysięcy złotych.  

 

Warto przypomnieć, że historia "Sosenki" datuje się od połowy lat 70 - tych ubiegłego wieku. Wtedy to potentat lokalnego handlu wewnętrznego PSS Społem zbudował w tym miejscu restaurację. Lokal cieszył się sporą popularnością w pierwszym okresie swojego funkcjonowania. Jednak jego położenie z dala od centrum miasta wśród otaczających go domków jednorodzinnych doprowadziło so jego zamknięcia.  Na początku lat 80-tych, kiedy zabudowania przejęło miasto przeniosło do niego Przedszkole nr 6, które po 10 latach jednak zlikwidowano.  Od 1993 roku działało w „Sosence” Tomaszowskie Towarzystwo Charytatywne. Najbiedniejsi mieszańcy miasta otrzymywali tutaj wsparcie, mogli dostać ciepły posiłek i zaopatrzyć się w odzież. Ostatecznie, kilka lat temu budynek z powodu złego stanu technicznego wyłączono z użytkowania.  

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jank
jank 15.02.2014, 16:44
proponuję przenieść tam gabinet prezia Zagozdona - a w jego apartamentach OTWORZYC COS POZYTECZNEGO DLA MIESZKANCOW MIASTA
ogo
ogo 10.02.2014, 18:16
A może by w tym miejscu wybudować kościół, albo klasztor - no taki mały klasztorek np. dla mężczyzn , co wy na to???
Obserwator
Obserwator 10.02.2014, 12:40
No tak, ale na to potrzebne są środki których miasto raczej nie ma i dlatego wydzierżawia. Czy nowy właściciel będzie chciał postawić dom starców - raczej wątpię. Pewnie powstanie jakaś nowa Biedronka albo Lidl bo musi "to" zarabiać. Kto dzisiaj będzie się przejmował osobami starszymi jak rządzi pieniądz (no chyba że zakłady pogrzebowe). Wielkim sukcesem będzie to że znajdzie się ktoś kto stanie do przetargu za taką cenę.
kiki
kiki 10.02.2014, 09:24
A zrobić z tego dom starców. Wyremontować i zagospodarować park do wypoczynku seniorów.
Zbliżają się lata w których to ludzie starsi będą wymagać kompleksowej opieki socjalnej i medycznej.
Ale tam...to sprawa włodarzy miasta i troski ryszowatego tusku-tusku o naród/
Aldejano
Aldejano 10.02.2014, 08:11
Proponuję zatrudnić tego od "Gierkówki" na Konewce. Przynajmniej będzie ładny park.
Obserwator
Obserwator 10.02.2014, 06:58
Jestem ciekaw czy główny oponent stanie do przetargu?

Pozostałe