Jak kolor ścian wpływa na nasze samopoczucie?

  • 06.02.2014, 12:25
  • Mariusz Strzępek
Jak kolor ścian wpływa na nasze samopoczucie?
Gdy dopadnie nas gorączka remontowa i nagła potrzeba przeobrażenia swojego mieszkania - przeglądamy setki propozycji w prasie branżowej i Internecie. Szukamy odpowiednich mebli, dobrej jakości farb i rozpoczynamy poszukiwania idealnego koloru naszych ścian. Trzeba pamiętać, że kolor ścian, oprócz względów estetycznych, ma też znaczenie psychologiczne. Każda barwa bowiem w specyficzny sposób oddziałuje na człowieka, a jej odpowiedni dobór ma niesłychane znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia.

 

Czerwony - barwa nadająca wnętrzom niezwykle ciepły i przytulny klimat. Rzadko stosowana jest w czystej, intensywnej postaci. Działa bowiem pobudzająco, motywująco i energetyzująco. Jednak zbyt długie przebywanie w pomieszczeniach, w których dominuje czerwień, powoduje także szybkie wyczerpanie i zmęczenie organizmu. Idealnie sprawdzać się może w sypialniach, gdyż czerwień to barwa miłości. Dobrze jednak połączyć ją z nieco delikatniejszymi odcieniami np. różu.

 

Żółty - kolor kojarzony z optymizmem, radością i beztroską. Żółty jest również kolorem słońca. Ta ciepła barwa dodaje pewności siebie, pobudza do myślenia i sprawia, że lepiej zapamiętujemy i kojarzymy - stąd też jest idealnym kolorem dla wszelkiego rodzaju pomieszczeń przeznaczonych do nauki lub pracy. Wszelkie odcienie żółci doskonale sprawdzą się także w jadalniach, kuchniach i salonach.

 

Niebieski – to piękna, chłodna i relaksująca barwa. Niebieski jest idealny dla osób, które pragną rozwijać się duchowo, potrzebują większego skupienia, aby pobudzić do działania swoje pokłady kreatywności. Niebieski jest również idealnym kolorem do pomieszczeń kojarzących się z higieną - łazienek i kuchni. Dlatego też często kolorystyka szpitali i przychodni jest utrzymana w tej barwie.

Zielony - kolor łąk i trawy. Wspaniale łagodzi objawy stresu i ma silne działanie odprężające. Poprawia wiarę we własne siły oraz dodaje optymizmu. Doskonale sprawdzić się w może w pomieszczeniach dziennych, a także sypialniach.

 

Różowy - barwa, która nieodłącznie króluje w dziecięcych pokojach (przede wszystkim dziewczynek). Buduje poczucie bezpieczeństwa, działa łagodząco na organizm, kojarzy się z beztroską i radością.

 

Biały - neutralna barwa, która świetnie sprawdza się w pomieszczeniach kojarzonych ze sterylnością i czystością. Biel działa niezwykle odprężająco. Studzi emocje i pozwala na wyciszenie. Jest to kolor, który fantastycznie można łączyć z innymi kolorami, uzyskując dzięki temu niezwykle ciekawe połączenia.

 

Kolory istotnie oddziałują na nasze samopoczucie, zatem dobrze jest przed wyborem koloru ścian naszej kuchni czy sypialni zastanowić się nad właściwą barwą. Moda jest potrzebna, ale od niej znacznie ważniejsze jest nasze zdrowie.

 

Źródło
Inspiracją do napisania artykułu były m.in. materiały dostępne na stronie developera Volumetric, oferującego mieszkania i apartamenty w centrum Warszawy: Kamienica Muranów.
Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe