Litwo! Ojczyzno moja!

  • 9.04.2018, 01:30
Litwo! Ojczyzno moja!
W dniach 4.04.-7.04.2016r. uczniowie klas humanistycznej i europejskiej III Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Nadrzecznej byli uczestnikami wycieczki edukacyjnej na Litwę.

Pomysł na taką właśnie podróż narodził się wiele miesięcy wcześniej, kiedy zastanawialiśmy się nad tym, dokąd pojechać na pierwszą dłuższą wycieczkę szkolną. Po burzliwej debacie postawiliśmy, że będzie to Litwa. Dlaczego? LITWA – chyba każdemu Polakowi kojarzy się z historią Polski, Adamem Mickiewiczem, /Panem Tadeuszem/ i całą naszą romantyczną tradycją. A to dla humanistów i klasy europejskiej to nie lada gratka :).

 

Zwiedzanie Wilna z przewodnikiem rozpoczęliśmy od pięknego Kościoła Św. Piotra i Pawła. Jest  to najbardziej charakterystyczny spośród barokowych zabytków Wilna i jeden z najbardziej rozpoznawalnych. Według legendy pierwszy kościół został wzniesiony na miejscu pogańskiej świątyni bogini miłości Mildy dzięki wsparciu Piotra Gosztowta. Fundatorem późniejszej, barokowej świątyni, był mecenas sztuki, magnat oraz litewski hetman polny Michał Kazimierz Pac. Kościół jest wyjątkowy przede wszystkim ze względu na bogato zdobione wnętrze. Na wspaniałą dekorację świątyni składa się około 2 tysięcy figur, kompozycji ornamentalnych o tematyce historycznej, biblijnej, mitologicznej oraz freski z drugiej połowy XVII wieku. Figury ze stiuku tworzyli włoscy artyści: Frediani Giambattista, Giovanni Pietro Perti, zaś Giovanni Maria Galli był autorem ornamentów. Gra światła i cienia sprawia, że dekoracja żyje i jest niejako w ruchu.

 

Kolejnym punktem zwiedzania był cmentarz na Rossie. To niezwykle ważne dla Polaków miejsce, silnie związane z naszą historią. Zaliczany jest do jednej z najważniejszych narodowych nekropolii. W skład cmentarza wchodzą Stara Rossa (1769 r.), Nowa Rossa (1847 r.) oraz Cmentarz Wojskowy z 1920 r i Mauzoleum Matka i Serce Syna (1936 r.), gdzie pochowana jest Maria z Bilewiczów Piłsudska oraz serce jej syna – Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Spacer po wileńskiej starówce rozpoczęliśmy od Ostrej Bramy i Kaplicy ostrobramskiej.  We wnętrzach kaplicy znajduje się, uważany za cudowny, obraz Matki Miłosierdzia, zwanej też Matką Boską Ostrobramską. Każdy, kto chodził do szkoły, uczył się kiedyś na pamięć mickiewiczowskiej Inwokacji z Pana Tadeusza: „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie !”.

 

Wileńskie Stare Miasto w 1994 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO jako przykład kształtowania się miasta.

 

Wyruszyliśmy również śladami Adama Mickiewicza. Nasz wieszcz narodowy uliczkami Wilna spacerował, tu żył i tworzył. odwiedziliśmy szczególne miejsce – Cela Konrada (Aušros Vartų g. 7A), w której toczyła się akcja jednej z najsłynniejszych scen w literaturze polskiej – III części “Dziadów “A. Mickiewicza. Dzisiejsza umowna Cela Konrada mieści się w jednym z prawdopodobnych, ale nie właściwych miejsc, gdzie sześć miesięcy (od 1823.10.23 do 1824.04.21) mógł być więziony Adam Mickiewicz wraz z towarzyszami. Została otwarta w 2009 roku w łączniku między odbudowanym skrzydłem klasztoru bazylianów, a XV – wiecznym unickim kościołem Przenajświętszej Trójcy.  Zobaczyliśmy pomnik A. Mickiewicza w pobliżu kościoła Św. Anny, odwiedziliśmy również Muzeum Adama Mickiewicza. Muzeum mieści się w budynku, w którym w 1822 r. przez kilka miesięcy mieszkał Adam Mickiewicz. Powstało jeszcze w XIX w., przez całe lata opiekował się nim jego założyciel. Zniszczone podczas II wojny światowej, zostało odnowione i powiększone dzięki pomocy kilku znanych osobistości. W muzeum mieliśmy możliwość spotkać Pana Rimantasa Salna, który w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o życiu osobistym Mickiewicza, Moniuszki , Jana Śniadeckiego.

 

Na zakończenie pierwszego dnia wycieczki przeszliśmy do Bazyliki Archikatedralna św.Stanisława i św.Władysława. Na Placu Katedralnym znajduje się symboliczny pomnik księcia Giedymina, wskazującego mieczem miejsce, gdzie ma zostać wybudowane miasto – Wilno. Dzień zakończyliśmy pyszną kolacją w litewskim stylu: barszcz oraz cepeliny.

 

Kolejny dzień to podróż do Trok i zwiedzanie zamku na wyspie. Miasto jezior“ – tak nazywane są Troki – to historyczna stolica Litwy. Znajduje się tu duma nie tylko miasta, ale też całej Litwy – jedyny w Europie Wschodniej zamek, wzniesiony na wyspie. Zamek w Trokach jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów obiektów na Litwie. Prowadzi do niego drewniany most o długości 300 m, wokół jeziora połączone kanałami o długości 12 km, w zamku przepiękne komnaty, galerie, witraże, freski, tajne przejścia zachwycą nawet osoby niezainteresowane historią. Obecnie na zamku czynne jest muzeum historyczne, często odbywają się turnieje rycerskie, koncerty, dni rzemiosła. Niezwykle urokliwe miejsce. Tu mieliśmy okazję poznać trochę historii mieszkańców trok – Karaimów.  Spróbowaliśmy też kibiny w karaimskiej restauracji.

 

To była niezwykle ciekawa wycieczka. Wspaniałą organizację zawdzięczamy Pani Tatianie Chmielewskiej z Biura Podróży TATIANA. Opieka przewodników, ciekawe historie, anegdoty oraz miejsca i ich atmosfera na długo pozostaną naszej pamięci. Opiekunami z ramienia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 były p.Aneta Kowalska i p.Wioletta Madej.

Zdjęcia (11)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kiki
kiki 9.04.2018, 07:09
Kto mieni się Polakiem, na takiej wycieczce powinien być.
Wielkim zadaniem rządu obowiązkiem to powinno być.
9.04.2018, 02:19
Świetny pomysł na wycieczkę. Zazdroszczę Wam!

Pozostałe