Ważne sprawy Jacka Kowalewskiego i innych radnych samorządu tomaszowskiego

  • 02.02.2014, 21:52
  • Mariusz Strzępek
Ważne sprawy Jacka Kowalewskiego i innych radnych samorządu tomaszowskiego
Interpelacje i wnioski są swego rodzaju miernikiem aktywności radnych. Mniej lub bardziej sensowne pytania i problemy pojawiają się na koniec każdej z sesji. Ich ilość jest odwrotnie proporcjonalna do czasu pozostałego do końca kadencji. Żeby być jednak sprawiedliwym, są samorządowcy, którzy swoim zaangażowaniem starają się wykazywać przez pełne cztery lata, podobnie jak ci, którzy przez te 48 miesięcy milczą.

 

Serię pytań na styczniowej sesji, która odbyła się w minioną środę rozpoczął tradycyjnie już Jacek Kowalewski. Powrócił do tematu oświetlenia ścieżki rowerowej pomiędzy Zakładem Wodociągów a Grotami Nagórzyckimi. Radny od kilku miesięcy wnioskuje aby w planach inwestycyjnych miasta umieścić rozmieszczenie latarni wzdłuż tego niezwykle popularnego ciągu pieszo – rowerowego. Kowalewski przypomniał swój wniosek z grudnia ubiegłego roku i odpowiedź, że powinien tę sprawę załatwiać, kiedy był członkiem zarządu powiatu tomaszowskiego. – Informuję pan prezydenta, że ustawa o samorządzie gminnym wśród zadań własnych wymienia zaopatrzenie w energię elektryczną. Natomiast zgodnie z ustawą „Prawo energetyczne” wskazuje, że do zadań tych należy planowanie i finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych . – Radny Platformy Obywatelskiej przywołał też fakt, że ścieżka rowerowa do Grot leży na terenie wydzierżawionym przez miasto od Lasów Państwowych a nie w ciągu drogi powiatowej. 

 

Kolejnym tematem poruszonym przez Jacka Kowalewskiego był dom dziennego pobytu, zorganizowany w dawnej siebie Ośrodka Kultury „Tkacz” przy ulicy Piłsudskiego. – Odwiedziłem zarówno dom dziennego pobytu jak i dwa domy pomocy społecznej  w Tomaszowie – mówił radny. – Okazuje się, że dom dziennego pobytu był już wcześniej prowadzony, do czasu powstania powiatów.  – Zdaniem Kowalewskiego korzystniejszym rozwiązaniem byłoby prowadzenie domów dziennego pobytu przez DPS-y. Ich funkcjonowanie w strukturze istniejących jednostek powiatowych byłoby mniej kosztowne niż to jest obecnie. – Pan prezydent wybrał jeden z najdroższych i najgorszych wariantów. Powiem tylko, że koszt obiadu w domu dziennego pobytu to 11 złotych. Dostarcza je Spółdzielnia Socjalna „Impuls” a w położonej w pobliżu „samochodówce” obiady są po 8 złotych. 

 

Kolejne pytania Kowalewskiego dotyczyły Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Radny domagał się udzielania odpowiedzi na jego wcześniejsze zapytania na temat działań podejmowanych przez władze Tomaszowa Mazowieckiego na rzecz włączenia miasta do tej sieci komunikacyjnej. Kowalewski powołując się na własną korespondencję z dyrekcją ŁKA stwierdził, że nasz samorząd nie wykazywał żadnej aktywności, kiedy władze województwa planowały przebieg linii kolejowych łączących ze stolicą województwa innego wchodzące w jego skład miasta. 

 

Ostatnim tematem, który poruszył Jacek Kowalewski było pismo, jakie przygotował i wspólnie z przewodniczącym Rady, Stanisławem Stańdo, skierował do pani minister Elżbiety Bieńkowskiej  dotyczące drogi S-74, której przebieg zaplanowano przez Tomaszów i która ma odciążyć miasto od ruchu samochodów ciężarowych. Samorządowcy chcą aby tę drogę ekspresową  wpisać do rządowego programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2020. – Światełko w tunelu robi się coraz jaśniejsze. Wczoraj dostałem wiadomość i projekt stanowiska sejmiku wojewódzkiego w tej sprawie. 10 lutego ma być podjęta stosowna uchwała. 

 

Krzysztof Kuchta dopytywał o koszty jakie do tej pory poniosło miasto w związku z trwaniem zimowej pory roku. Interesowały go działania monitorujące służb miejskich w zakresie odśnieżania chodników. – Szczególnie ważne jest to ze względu na to, że w naszym mieście zamieszkuje duża liczba niepełnosprawnych. Te osoby na pewno nie mogły się wydostać rano z domów, chociażby po zakupy. Pracowałem dzisiaj w nocy i widziałem kiedy te służby zaczęły jeździć.

 

Radny Kuchta pytał też o dochodowość strefy płatnego parkowania, która według informacji przekazanej przez skarbnik miasta na poprzedniej sesji przyniosła do budżetu w skali miesiąca 50 tysięcy złotych. 

 

Kuchta poprosił też o interwencję w sprawie uszkodzonej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej, Konstytucji 3 Maja i Barlickiego. 

 

Izabela Batorska przywołała temat Targowiska Miejskiego – Docierają do mnie informacje, że w toaletach jest brudno, zimno i że nie ma cieplej wody do umycia rąk i najczęściej brakuje mydła. Wypadałoby, żeby inaczej to wyglądało. – Radna pytała też o bezpłatne parkingi dla kupców w okolicach targowiska. 

 

Tomasz Trzonek zainteresował się nowym systemem odbierania śmieci od mieszkańców miasta. Dokładniej mówiąc chodziło o stawki, jakie zobowiązani są opłacać tomaszowianie. Radny pytał o rozliczenie z pierwszego półrocza obowiązywania nowych rozwiązań prawno organizacyjnych. Trzonek przywołał ceny odpadów zbieranych selektywnie w Łodzi, które są o 2 złote niższe niż ma to miejsce w Tomaszowie

 

Wacława Bąk znalazła natomiast sposób na odciążenie służb miejskich od obowiązku odśnieżania części tomaszowskich chodników. Jej zdaniem wystarczy ciągi komunikacyjne projektować w taki sposób aby ich częścią nie były pasy zieleni oddzielające prywatne nieruchomości od dróg publicznych. Tym samym obowiązek ten przerzucony zostałby na właścicieli nieruchomości a nie chodników. Postulat być może i słuszny pod warunkiem, że równocześnie ci sami właściciele zostaliby zwolnieni z opłat za zajęcie pasa drogowego, za każdym razem, kiedy będą chcieli odnowić elewację własnego domu. 

 

Radna pytała także o termin nowelizacji uchwały o strefie płatnego parkowania, która uwzględniałaby uwagi mieszkańców oraz większą liczbę miejsce parkingowych dla osób niepełnosprawnych. 

 

Radna pytała także o termin nowelizacji uchwały o strefie płatnego parkowania, która uwzględniałaby uwagi mieszkańców oraz większą liczbę miejsce parkingowych dla osób niepełnosprawnych

 

Do tematu strefy nawiązał też Tomasz Trzonek, który zwrócił uwagę na nadgorliwość pracowników obsługi parkingów, którzy wręczają mandaty osobom, którym nieobecność o 2-3 minuty przekroczyła wykupiony czas parkingowy. 

 

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

sąsiad
sąsiad 10.02.2014, 09:23
A czy p. Bąk odsnieza przed swoim domem? chyba najgorszy kawalek chodnika na Pustej
Sylwia
Sylwia 09.02.2014, 21:59
przebieg zaplanowano przez Tomaszów i która ma odciążyć miasto od ruchu samochodów - taka troche kwadratura koła.
Marian
Marian 09.02.2014, 15:18
http://www.nasztomaszow.pl/pol…

W linku mamy wiadomość że trasa będzie przebiegała w bezpośrednim sąsiedztwie Tomaszowa Mazowieckiego teraz cyt.
,,której przebieg zaplanowano przez Tomaszów i która ma odciążyć miasto od ruchu samochodów ,,

No chyba jest różnica może sie ktoś zorientowany wypowie ?
niebieska karta
niebieska karta 04.02.2014, 10:20
Co do strefy płatnego parkowania. To co wyprawiają inkasenci powinno być kontrolowane. W dniu wczorajszym zatrzymałem się na kopercie dla niepełnosprawnych zgodnie z posiadanymi uprawnieniami. Po kilkunastu minutach wracam i widzę za wycieraczką "Wezwanie do zapłaty" za zatrzymanie poza kratką. Tak jest napisane. Z lewej strony auta nie było żadnego oznaczenia kratki, zaś z prawej strony do linii ograniczającej było jeszcze ok. 40 cm. Upewniłem się na policji , że znaki poziome jak i pionowe są obowiązujące . Więc miałem prawo tam stanąć, tym bardziej, że Rada Miasta określiła, że inwalidzi są zwolnieni z opłat zatrzymując swoje pojazdy w miejscach do tego przeznaczonych. Dlatego uważam , że jest to kolejna próba wyłudzenia nienależnych pieniędzy przez inkasentów. Mam nadzieję, że wreszcie ktoś w UM obudzi się z letargu zimowego i spowoduje, że inkasenci dostaną do rąk własnych szkice z miejscami gdzie zaznaczone będą miejsca przeznaczone dla inwalidów. Fakt , że na głupotę ludzką nie ma lekarstwa, lecz zatrudnianie osób , które chcą wyrabiać sobie w ten sposób premie raczej źle świadczące o właścicielu firmy i współpracującym z nim urzędzie.
04.02.2014, 10:17
może radna Bąk vel Anioł złapie łopatę czy miotłę, w zależności od pory roku i się poprzeciąga na chodniku??! Podatki od nieruchomości to tytułem czego są płacone? Co za pomysły!! Ta radna to prawdziwy diament. Można by jeszcze te pasy zieleni które istnieją, kostką przykryć i gotowe.
04.02.2014, 16:52
Ciekawe czy radna już wybrała sobie rewir do sprzątania zimowego?
04.02.2014, 06:39
Jest też nagranie z ostatniej sesji rady powiatu z wystąpieniem (chyba raz na 4 lata :)) radnego Misiaka:

http://www.youtube.com/watch?v…
03.02.2014, 20:44
Najlepszy jest kawałek radnego Kuchty o bezdomnych którzy nie mogą rano wyjść z domu po zakupy :)
dr Forester
dr Forester 03.02.2014, 14:48
ta zima spotęgowała ruch w Tomaszówku... gospodarz/e kręci klip, dyskutanci gaworzą o ważnych sprawach i o zimie a ludziska ganiają się z towarzystwem w uniformach na wzór angielskiej służby... można mniemać ... primo: złapali ochotę/robotę, secundo:chyba zanosi się doŻynki, a czyja to sprawka... zimy!!! ... czyli siły natury w służbie człowieka http://www.youtube.com/watch?v…
03.02.2014, 09:06
Co do stref parkowania to moim zdaniem radni powinni zażądać jakiegoś zbiorczego zestawienia wydatków i kosztów a co za tym idzie zarobków miasta na tym wątpliwym "interesie", a nie jakiegoś ustnego rzucenia kwoty np. 50 tys. złotych - to kompletnie niewiarygodne!
tomaszowianin
tomaszowianin 03.02.2014, 08:30
Prosimy więcej takich skrótów z sesji, w końcu można się czegoś dowiedzieć o radnych.
Bareja wiecznie żywy
Bareja wiecznie żywy 03.02.2014, 07:45
Rozumiem z wypowiedzi rednej Wacławy Bąk, że po prostu tomaszowski PiS chce by mieszkańcy własnoręcznie i kolektywnie odśnieżali chodniki!!!
Już kiedyś był taki warszawski cieć o nazwisku Anioł co zmuszał lokatorów do sprzątania:-)
Sylwia
Sylwia 02.02.2014, 16:23
Ma ktoś może link do mapki którędy właściwie ma przebiegać s-74 ?
byłabym baaaardzo wdzięczna.
Tom
Tom 02.02.2014, 18:34
http://www.nasztomaszow.pl/pol…
Sylwia
Sylwia 03.02.2014, 19:29
Dzięki dobra i taka mapka tylko jako kobitka trudno mi sie w niej połapać tym bardziej że jest nieczytelna (nazwy miejscowości) konkretnie chodzi mi o to czy ta S-74 będzie przebiegać obok mojej chałupy ..............
koko szanel
koko szanel 02.02.2014, 14:31
A ja prowadzę sklep w strefie płatnego parkowania. Muszę wykupywać miesięczny abonament. Pytam więc: czym się różni moja działalność a działalność handlarzy z bazaru? W czym jest problem. Wystarczy że wykupią abonamenty, tak jak zrobili to właściciele większości sklepów i firm w centrum miasta.
ok
ok 02.02.2014, 14:29
pani radno W.B. MOŻE czyny społeczne pani wprowadzi.zabrać glos i bzdury mówić. to nie rada towarzystwo wzajemnej adoracji.
Tom
Tom 02.02.2014, 14:26
Takich idiotyzmów w interpelacji jeszcze nie słyszałem, szczególnie o całkowitym przerzuceniu obowiązku odśnieżania na właścicieli nieruchomości. Czym zatem mają się zajmować służby odpowiedzialne za odśnieżanie i oczyszczanie, na które idą niemałe pieniądze publiczne z naszych podatków? W tym czasie mają puste przebiegi. Sam widziałem jak po mieście jeżdżą pługi z podniesionymi pługami do góry. Po co wogóle wyjeżdżają na drogi jak nie odśnieżają? Jak odśnieżane i oczyszczane miasto jest wszyscy widzimy, na chodnikach brnie się prawie po kostki w rozmiękłym już śniegu bo oczyszczać nie miał kto. Stan oczyszczania jezdni także pozostawia wiele do życzenia. Typowa przedwyborcza idiotyczna nadgorliwość radnych żeby tylko powiedzieć jakąś głupotę. Ceny odpadów chyba faktycznie mamy jedne z najwyższych w województwie. Dlaczego nikt nie umiał wynegocjować niższych stawek? Co do ścieżki do grot, przydałoby się faktycznie oświetlenie ale trzeba było pomyśleć o tym wcześniej, a nie po latach od jej budowy oraz na parę miesięcy przed wyborami. Zapewne wiązałoby się to z rozkopaniem terenu leśnego obok ścieżki. Rozbawiła mnie interpelacja o brak ciepłej wody i mydła we współczesnych Sławojkach czyli w Tomaszowie zwanych Zagozdonówkami czyli ich lokalnego twórcy bodajże przed ostatnimi wyborami samorządowymi sprzed 4 lat.
03.02.2014, 00:58
Ten przepis o odśnieżaniu i porządkowaniu chodników w przypadku braku pasa zieleni jest chory i nadaje się do zaskarżenie przed Trybunałem w Strasburgu. Właściciele jedni posesji są dyskryminowani i nierówno traktowani względem drugich, którzy takowe choćby 10 centymetrowe pasy zieleni oddzielające posesję od chodnika mają.
...
... 02.02.2014, 13:21
"ceny odpadów zbieranych selektywnie w Łodzi, które są o 2 złote niższe niż ma to miejsce w Tomaszowie...,,
Nie tylko w Łodzi.

"duża liczba bezdomnych. Te osoby na pewno nie mogły się wydostać rano z domów, chociażby po zakupy.,,
Od kiedy to bezdomny ma dom? Jeżeli ma dom, to nie jest bezdomnym.

"odciążenie służb miejskich od obowiązku odśnieżania części tomaszowskich chodników. Jej zdaniem wystarczy ciągi komunikacyjne projektować w taki sposób aby ich częścią nie były pasy zieleni oddzielające prywatne nieruchomości od dróg publicznych. Tym samym obowiązek ten przerzucony zostałby na właścicieli nieruchomości a nie chodników.,,
Jak przerzucać wszystkie obowiążki na właścicieli domów, to przerzucać. Niech i jezdnie odśnieżają, więcej pozostanie kasy na premie i wypłaty 13-tek dla urzędników.
mKIKI
mKIKI 02.02.2014, 13:33
Natomiast mieszkańcy posesji położonych wzdłuż i wszerz parków niech odśnieżają parkowe alejki.
Mirek
Mirek 02.02.2014, 13:12
Trzonek niech lepiej się zajmie Domem Dziecka i jego problemami które wywołuje niemal codziennie. Panie Trzonek przeproś Pan wszystkich pracowników.
...revolutionETM
...revolutionETM 02.02.2014, 13:04
...matko a to radna Batorska umie mówić - szok!!!!! Radnym brakuje pomysłu na siebie a co dopiero na miasto. Wyjątkiem jest Jacek Kowalewski ale to wiadomo nie od dziś.
03.02.2014, 01:01
Zaczynają niektórzy przemawiać jak zwierzęta w Wigilię, bo wybory się zbliżają, ale wyborcy i tak pamiętają :)
...
... 02.02.2014, 14:05
CUD !!!
Tylko zapomniała o ręcznikach i specjanych uchwytach, aby można powiesić torebkę - w sejmie takie zainstalowano. :-)))
kkkk
kkkk 02.02.2014, 12:12
Osoby bezdomne nie mogłyby wydostać się z domów po zakupy. Aha.

Pozostałe