Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 21:08
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Ważne sprawy Jacka Kowalewskiego i innych radnych samorządu tomaszowskiego

Interpelacje i wnioski są swego rodzaju miernikiem aktywności radnych. Mniej lub bardziej sensowne pytania i problemy pojawiają się na koniec każdej z sesji. Ich ilość jest odwrotnie proporcjonalna do czasu pozostałego do końca kadencji. Żeby być jednak sprawiedliwym, są samorządowcy, którzy swoim zaangażowaniem starają się wykazywać przez pełne cztery lata, podobnie jak ci, którzy przez te 48 miesięcy milczą.

 

Serię pytań na styczniowej sesji, która odbyła się w minioną środę rozpoczął tradycyjnie już Jacek Kowalewski. Powrócił do tematu oświetlenia ścieżki rowerowej pomiędzy Zakładem Wodociągów a Grotami Nagórzyckimi. Radny od kilku miesięcy wnioskuje aby w planach inwestycyjnych miasta umieścić rozmieszczenie latarni wzdłuż tego niezwykle popularnego ciągu pieszo – rowerowego. Kowalewski przypomniał swój wniosek z grudnia ubiegłego roku i odpowiedź, że powinien tę sprawę załatwiać, kiedy był członkiem zarządu powiatu tomaszowskiego. – Informuję pan prezydenta, że ustawa o samorządzie gminnym wśród zadań własnych wymienia zaopatrzenie w energię elektryczną. Natomiast zgodnie z ustawą „Prawo energetyczne” wskazuje, że do zadań tych należy planowanie i finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych . – Radny Platformy Obywatelskiej przywołał też fakt, że ścieżka rowerowa do Grot leży na terenie wydzierżawionym przez miasto od Lasów Państwowych a nie w ciągu drogi powiatowej. 

 

Kolejnym tematem poruszonym przez Jacka Kowalewskiego był dom dziennego pobytu, zorganizowany w dawnej siebie Ośrodka Kultury „Tkacz” przy ulicy Piłsudskiego. – Odwiedziłem zarówno dom dziennego pobytu jak i dwa domy pomocy społecznej  w Tomaszowie – mówił radny. – Okazuje się, że dom dziennego pobytu był już wcześniej prowadzony, do czasu powstania powiatów.  – Zdaniem Kowalewskiego korzystniejszym rozwiązaniem byłoby prowadzenie domów dziennego pobytu przez DPS-y. Ich funkcjonowanie w strukturze istniejących jednostek powiatowych byłoby mniej kosztowne niż to jest obecnie. – Pan prezydent wybrał jeden z najdroższych i najgorszych wariantów. Powiem tylko, że koszt obiadu w domu dziennego pobytu to 11 złotych. Dostarcza je Spółdzielnia Socjalna „Impuls” a w położonej w pobliżu „samochodówce” obiady są po 8 złotych. 

 

Kolejne pytania Kowalewskiego dotyczyły Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Radny domagał się udzielania odpowiedzi na jego wcześniejsze zapytania na temat działań podejmowanych przez władze Tomaszowa Mazowieckiego na rzecz włączenia miasta do tej sieci komunikacyjnej. Kowalewski powołując się na własną korespondencję z dyrekcją ŁKA stwierdził, że nasz samorząd nie wykazywał żadnej aktywności, kiedy władze województwa planowały przebieg linii kolejowych łączących ze stolicą województwa innego wchodzące w jego skład miasta. 

 

Ostatnim tematem, który poruszył Jacek Kowalewski było pismo, jakie przygotował i wspólnie z przewodniczącym Rady, Stanisławem Stańdo, skierował do pani minister Elżbiety Bieńkowskiej  dotyczące drogi S-74, której przebieg zaplanowano przez Tomaszów i która ma odciążyć miasto od ruchu samochodów ciężarowych. Samorządowcy chcą aby tę drogę ekspresową  wpisać do rządowego programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2020. – Światełko w tunelu robi się coraz jaśniejsze. Wczoraj dostałem wiadomość i projekt stanowiska sejmiku wojewódzkiego w tej sprawie. 10 lutego ma być podjęta stosowna uchwała. 

 

Krzysztof Kuchta dopytywał o koszty jakie do tej pory poniosło miasto w związku z trwaniem zimowej pory roku. Interesowały go działania monitorujące służb miejskich w zakresie odśnieżania chodników. – Szczególnie ważne jest to ze względu na to, że w naszym mieście zamieszkuje duża liczba niepełnosprawnych. Te osoby na pewno nie mogły się wydostać rano z domów, chociażby po zakupy. Pracowałem dzisiaj w nocy i widziałem kiedy te służby zaczęły jeździć.

 

Radny Kuchta pytał też o dochodowość strefy płatnego parkowania, która według informacji przekazanej przez skarbnik miasta na poprzedniej sesji przyniosła do budżetu w skali miesiąca 50 tysięcy złotych. 

 

Kuchta poprosił też o interwencję w sprawie uszkodzonej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej, Konstytucji 3 Maja i Barlickiego. 

 

Izabela Batorska przywołała temat Targowiska Miejskiego – Docierają do mnie informacje, że w toaletach jest brudno, zimno i że nie ma cieplej wody do umycia rąk i najczęściej brakuje mydła. Wypadałoby, żeby inaczej to wyglądało. – Radna pytała też o bezpłatne parkingi dla kupców w okolicach targowiska. 

 

Tomasz Trzonek zainteresował się nowym systemem odbierania śmieci od mieszkańców miasta. Dokładniej mówiąc chodziło o stawki, jakie zobowiązani są opłacać tomaszowianie. Radny pytał o rozliczenie z pierwszego półrocza obowiązywania nowych rozwiązań prawno organizacyjnych. Trzonek przywołał ceny odpadów zbieranych selektywnie w Łodzi, które są o 2 złote niższe niż ma to miejsce w Tomaszowie

 

Wacława Bąk znalazła natomiast sposób na odciążenie służb miejskich od obowiązku odśnieżania części tomaszowskich chodników. Jej zdaniem wystarczy ciągi komunikacyjne projektować w taki sposób aby ich częścią nie były pasy zieleni oddzielające prywatne nieruchomości od dróg publicznych. Tym samym obowiązek ten przerzucony zostałby na właścicieli nieruchomości a nie chodników. Postulat być może i słuszny pod warunkiem, że równocześnie ci sami właściciele zostaliby zwolnieni z opłat za zajęcie pasa drogowego, za każdym razem, kiedy będą chcieli odnowić elewację własnego domu. 

 

Radna pytała także o termin nowelizacji uchwały o strefie płatnego parkowania, która uwzględniałaby uwagi mieszkańców oraz większą liczbę miejsce parkingowych dla osób niepełnosprawnych. 

 

Radna pytała także o termin nowelizacji uchwały o strefie płatnego parkowania, która uwzględniałaby uwagi mieszkańców oraz większą liczbę miejsce parkingowych dla osób niepełnosprawnych

 

Do tematu strefy nawiązał też Tomasz Trzonek, który zwrócił uwagę na nadgorliwość pracowników obsługi parkingów, którzy wręczają mandaty osobom, którym nieobecność o 2-3 minuty przekroczyła wykupiony czas parkingowy. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
sąsiad 10.02.2014 09:23
A czy p. Bąk odsnieza przed swoim domem? chyba najgorszy kawalek chodnika na Pustej

Sylwia 09.02.2014 21:59
przebieg zaplanowano przez Tomaszów i która ma odciążyć miasto od ruchu samochodów - taka troche kwadratura koła.

Marian 09.02.2014 15:18
http://www.nasztomaszow.pl/pol...-minister/ W linku mamy wiadomość że trasa będzie przebiegała w bezpośrednim sąsiedztwie Tomaszowa Mazowieckiego teraz cyt. ,,której przebieg zaplanowano przez Tomaszów i która ma odciążyć miasto od ruchu samochodów ,, No chyba jest różnica może sie ktoś zorientowany wypowie ?

niebieska karta 04.02.2014 10:20
Co do strefy płatnego parkowania. To co wyprawiają inkasenci powinno być kontrolowane. W dniu wczorajszym zatrzymałem się na kopercie dla niepełnosprawnych zgodnie z posiadanymi uprawnieniami. Po kilkunastu minutach wracam i widzę za wycieraczką "Wezwanie do zapłaty" za zatrzymanie poza kratką. Tak jest napisane. Z lewej strony auta nie było żadnego oznaczenia kratki, zaś z prawej strony do linii ograniczającej było jeszcze ok. 40 cm. Upewniłem się na policji , że znaki poziome jak i pionowe są obowiązujące . Więc miałem prawo tam stanąć, tym bardziej, że Rada Miasta określiła, że inwalidzi są zwolnieni z opłat zatrzymując swoje pojazdy w miejscach do tego przeznaczonych. Dlatego uważam , że jest to kolejna próba wyłudzenia nienależnych pieniędzy przez inkasentów. Mam nadzieję, że wreszcie ktoś w UM obudzi się z letargu zimowego i spowoduje, że inkasenci dostaną do rąk własnych szkice z miejscami gdzie zaznaczone będą miejsca przeznaczone dla inwalidów. Fakt , że na głupotę ludzką nie ma lekarstwa, lecz zatrudnianie osób , które chcą wyrabiać sobie w ten sposób premie raczej źle świadczące o właścicielu firmy i współpracującym z nim urzędzie.

04.02.2014 10:17
może radna Bąk vel Anioł złapie łopatę czy miotłę, w zależności od pory roku i się poprzeciąga na chodniku??! Podatki od nieruchomości to tytułem czego są płacone? Co za pomysły!! Ta radna to prawdziwy diament. Można by jeszcze te pasy zieleni które istnieją, kostką przykryć i gotowe.

04.02.2014 16:52
Ciekawe czy radna już wybrała sobie rewir do sprzątania zimowego?

04.02.2014 06:39
Jest też nagranie z ostatniej sesji rady powiatu z wystąpieniem (chyba raz na 4 lata :)) radnego Misiaka: http://www.youtube.com/watch?v...dMDgcXZwgw

03.02.2014 20:44
Najlepszy jest kawałek radnego Kuchty o bezdomnych którzy nie mogą rano wyjść z domu po zakupy :)

dr Forester 03.02.2014 14:48
ta zima spotęgowała ruch w Tomaszówku... gospodarz/e kręci klip, dyskutanci gaworzą o ważnych sprawach i o zimie a ludziska ganiają się z towarzystwem w uniformach na wzór angielskiej służby... można mniemać ... primo: złapali ochotę/robotę, secundo:chyba zanosi się doŻynki, a czyja to sprawka... zimy!!! ... czyli siły natury w służbie człowieka http://www.youtube.com/watch?v...IC37RBq_8s

03.02.2014 09:06
Co do stref parkowania to moim zdaniem radni powinni zażądać jakiegoś zbiorczego zestawienia wydatków i kosztów a co za tym idzie zarobków miasta na tym wątpliwym "interesie", a nie jakiegoś ustnego rzucenia kwoty np. 50 tys. złotych - to kompletnie niewiarygodne!

tomaszowianin 03.02.2014 08:30
Prosimy więcej takich skrótów z sesji, w końcu można się czegoś dowiedzieć o radnych.

Bareja wiecznie żywy 03.02.2014 07:45
Rozumiem z wypowiedzi rednej Wacławy Bąk, że po prostu tomaszowski PiS chce by mieszkańcy własnoręcznie i kolektywnie odśnieżali chodniki!!! Już kiedyś był taki warszawski cieć o nazwisku Anioł co zmuszał lokatorów do sprzątania:-)

Sylwia 02.02.2014 16:23
Ma ktoś może link do mapki którędy właściwie ma przebiegać s-74 ? byłabym baaaardzo wdzięczna.

Tom 02.02.2014 18:34
http://www.nasztomaszow.pl/pol...-minister/

Sylwia 03.02.2014 19:29
Dzięki dobra i taka mapka tylko jako kobitka trudno mi sie w niej połapać tym bardziej że jest nieczytelna (nazwy miejscowości) konkretnie chodzi mi o to czy ta S-74 będzie przebiegać obok mojej chałupy ..............

koko szanel 02.02.2014 14:31
A ja prowadzę sklep w strefie płatnego parkowania. Muszę wykupywać miesięczny abonament. Pytam więc: czym się różni moja działalność a działalność handlarzy z bazaru? W czym jest problem. Wystarczy że wykupią abonamenty, tak jak zrobili to właściciele większości sklepów i firm w centrum miasta.

ok 02.02.2014 14:29
pani radno W.B. MOŻE czyny społeczne pani wprowadzi.zabrać glos i bzdury mówić. to nie rada towarzystwo wzajemnej adoracji.

Tom 02.02.2014 14:26
Takich idiotyzmów w interpelacji jeszcze nie słyszałem, szczególnie o całkowitym przerzuceniu obowiązku odśnieżania na właścicieli nieruchomości. Czym zatem mają się zajmować służby odpowiedzialne za odśnieżanie i oczyszczanie, na które idą niemałe pieniądze publiczne z naszych podatków? W tym czasie mają puste przebiegi. Sam widziałem jak po mieście jeżdżą pługi z podniesionymi pługami do góry. Po co wogóle wyjeżdżają na drogi jak nie odśnieżają? Jak odśnieżane i oczyszczane miasto jest wszyscy widzimy, na chodnikach brnie się prawie po kostki w rozmiękłym już śniegu bo oczyszczać nie miał kto. Stan oczyszczania jezdni także pozostawia wiele do życzenia. Typowa przedwyborcza idiotyczna nadgorliwość radnych żeby tylko powiedzieć jakąś głupotę. Ceny odpadów chyba faktycznie mamy jedne z najwyższych w województwie. Dlaczego nikt nie umiał wynegocjować niższych stawek? Co do ścieżki do grot, przydałoby się faktycznie oświetlenie ale trzeba było pomyśleć o tym wcześniej, a nie po latach od jej budowy oraz na parę miesięcy przed wyborami. Zapewne wiązałoby się to z rozkopaniem terenu leśnego obok ścieżki. Rozbawiła mnie interpelacja o brak ciepłej wody i mydła we współczesnych Sławojkach czyli w Tomaszowie zwanych Zagozdonówkami czyli ich lokalnego twórcy bodajże przed ostatnimi wyborami samorządowymi sprzed 4 lat.

03.02.2014 00:58
Ten przepis o odśnieżaniu i porządkowaniu chodników w przypadku braku pasa zieleni jest chory i nadaje się do zaskarżenie przed Trybunałem w Strasburgu. Właściciele jedni posesji są dyskryminowani i nierówno traktowani względem drugich, którzy takowe choćby 10 centymetrowe pasy zieleni oddzielające posesję od chodnika mają.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama