Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 02:59
Reklama
Reklama

Szczeliny do utylizacji

Pod koniec października 2012 roku, kiedy trwała przebudowa Placu Kościuszki, robotnicy, prowadzący prace związane z ułożeniem nitki wodociągowej do planowanej w centralnej części placu nowej fontanny, odkryli zasypane pod ziemią betonowe konstrukcje. Jak się okazało stanowiły one tunel, w kształcie zygzaka biegnącego wzdłuż niemal całej długości Placu Kościuszki pod pasem zieleni oddzielającym istniejące wówczas dwa pasy ruchu. Zdaniem Andrzeja Kobalczyka, ówczesnego dyrektora Skansenu Rzeki Pilicy, bunkry przeciwlotnicze zbudowano w połowie 1944 roku, kiedy Niemcy spodziewali się radzieckiej ofensywy od strony Wisły. Szczeliny kryły też "niespodziankę" w postaci pogrzebanych w nich szczątków radzieckich żołnierzy. Tomaszowianie spcerowali przez 50 lat w tym miejscu, mając pod stopami zaimprowizowany mały cmentarzyk. Dwa miesiące po dokonanym odkryciu postanowiono, że betonowe elementy trafią do Skansenu i będą stanwić element wojennej ekspozycji.

Jak wspomina Andrzej Kobalczyk,  na fragment chronu natrafiono kilkunaście lat wcześniej podczas remontu jednej z fontann, zbudowanych jeszcze w 1945 wraz całym memoriałem (tzw. "Gwiazda") ku czci czerwonoarmistów poległych w walkach o Tomaszów. Przypusczano wówczas, że stanowią one pozostałości istrniejącej w tym miejscu przed II Wojną Światową cerkwii prawosławnej.

 

Odkrycie w czasie prac rewitalizacyjnych stanowiło niemały problem. Przede wszystkim dlatego, że konstrukcja nie została uwzględniona w projekcie finansowanym ze środków UE. Zastanawiano się co z betonowymi elementami zrobić. Sugerowano pozostawienie ich na miejscu Placu Kosciuszki w dwóch wersjach: zasypanych lub udostępnione dla zwiedzających.  Druga opcja raczej nie wchodziła w grę. Ostatecznie, po wielu namysłach i zasięgnięciu opini Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków władze miasta podjęły decyzję o wydobyciu elementów odkrytych schronów i przeniesieniu ich do tomaszowskiego Skansenu Rzeki Pilicy celem ich częściowego choćby zrekonstruowania.

 

Tę niecodzienną operację należało rozpocząć od dokładnych oględzin i fachowej inwentaryzacji schronu.  - Okazało się, że mamy do czynienia ze zbudowaną przez Niemców tzw. szczeliną przeciwlotniczą typu krytego (z niem. Luftschutz Deckungsgraben ausf. zig-zack). Była to konstrukcja z żelbetowych elementów prefabrykowanych, typowa dla końcowego okresu wojny. Cechowała ją prostota i możliwość szybkiego montażu. Szczelinę tworzą stykające się u góry pary swoistych „łupin” o kształcie zbliżonym do elipsy i grubości 13 cm. Również na podłogę składają się prefabrykowane elementy szerokie na 50 cm. Poszczególne „łupiny” połączono na styk, uszczelniając połączenia smołą i papą. Tunel jest w środku wysoki na 2 metry i szeroki na 1,4 m. Takie wąskie tunele lokalizowano w odpowiedniej odległości od budynków mieszkalnych, aby uchronić przed zagruzowaniem wejścia i wyjść awaryjnych w wyniku zawalenia się budynków podczas bombardowania lub ostrzału artyleryjskiego - opisuje Andrzej Kobalczyk

 

Więcej na temat powstania szczelin przecwilotniczych

 

Niecodzienna operacja w Tomaszowie - Przenosiny wojennej „szczeliny”

 
 

Operację demontażu i przetransportowania pierwszej z tych „szczelin”  przeprowadzono na przełomie stycznia i lutego 2014 roku.  Nie nastręczała ona większych problemów, gdyż  ten odcinek zachował się w dobrym stanie i od wielu lat był całkowicie opróżniony.  Inaczej stało się w przypadku drugiego odcinka. Prace wstrzymano ze względu na fakt, że w schronie natrafiono na ludzkie szczątki zasypane piachem. Konieczne było przeprowadzenie wymaganej procedury ekshumacyjnej.

 

 

W wyniku prowadzonych przez archeologów prac ekshumacyjnych wydobyto łącznie z tego odcinka szczątki 53 ludzi. Znajdowane przy nich przedmioty (m.in. odznaki, guziki, fragmenty odzieży i wyposażenia) wskazywały na to, że  pochowano tutaj oficerów i żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w styczniu 1945 roku. Ekshumowane szczątki zostały uroczyście pochowane na tomaszowskim cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej.  

 

W 2015 roku jeden z betonowych łączników umieszczono w Skansenie w uprzednio przygotowanym wykopie. Był to fragment schronu, stanowiący jego środkową część, któy został odkryty jako pierwszy podczas  prac na Placu Kościuszki. Od niego planowano rozpocząć zrekonstruowanie budowli. Ostaecznie do niej nie doszło. 

 

czytaj także

 

Przenosiny wojennej „szczeliny”

- Szczeliny lotnicze usytuowane na terenie Skansenu Rzeki Pilicy oraz poza ogrodzeniem Skansenu, a ulicą Modrzewskiego od momentu ich przetransportowania budziły wiele wątpliwości co do ich trwałości i możliwości dalszego wykorzystania jako kolejny element wystawienniczy, wpisujący się w tematykę ekspozycji militarnej Skansenu. W ubiegłym roku Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zwróciło się do lokalnych firm projektowych i rzeczoznawców z zakresu budownictwa z prośbą o wykonanie usługi polegającej na przeprowadzeniu wizji lokalnej i ocenie stanu technicznego elementów szczeliny przeciwlotniczej - podziemnego schronu betonowego z okresu II Wojny Światowej,  głównie pod względem bezpieczeństwa - odpowiada na nasze zapytanie dyrektoor MCK, Anna Zwardoń.

 

Niestety żadna z lokalnych firm nie pojęła się zadania. MCK ponownie zwróciło się z prośbą, w sprawie wykonania usługi, do firm funkcjonujących na ternie województwa łódzkiego. Ekspertyza została wykonana przez łódzkiego rzeczoznawcę budowlanego o specjalności konstrukcyjno-inżynieryjnej, który po dokonaniu wizji lokalnej i oględzinach poszczególnych elementów schronu stwierdził, że brak w nich zbrojenia stalowego konstrukcyjnego czy zbrojenia montażowego, zaś materiał, z którego są wykonane jest nieznanej jakości. Ponadto występujące liczne uszkodzenia betonu i pęknięcia elementów wykluczają jakiekolwiek próby trwałego połączenia poszczególnych elementów betonowych schronu nawet z użyciem współczesnych materiałów montażowych i nie gwarantują naprawy wewnętrznej struktury betonu.

 

Espertyza stwierdza także, że kolejne próby przenoszenia elementów na docelowe miejsce wbudowania mogą spowodować dalsze pęknięcia, a brak stali zbrojeniowej będzie powodował ich rozczłonkowanie. Dodatkowe powierzchniowe sklamrowanie, które było użyte przy pierwotnej budowie schronów również zostało wydobyte, ale jedynie niewielka jego ilość się zachowała. Ocalałe mniej zniszczone elementy zostały przetransportowane i są składowane w pobliżu elementów zasadniczych. Nie nadają się one jednak do powtórnego użycia. Jakość materiału – betonu, z którego zbudowane są poszczególne elementy schronu nie nadaje się jako materiał konstrukcyjny do dalszego wbudowania i bez specjalnych, kosztownych konstrukcyjnych wzmocnień nawet po wbudowaniu do gruntu mogą zagrażać bezpieczeństwu ludzi przebywających w nich jaki i w ich otoczeniu.

 

W związku z powyższym Miejskie Centrum Kultury zwróciło się z prośba o opinię w kwestii podjęcia dalszych działań do Urzędu Miasta jako organizatora i organu nadrzędnego. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pracowników oraz zwiedzających, Urząd Miasta zobowiązał Miejskie Centrum Kultury do podjęcia prac w celu utylizacji pozostających na terenie Skansenu elementów szczeliny przeciwlotniczej.

 


Szczeliny do utylizacji

Szczeliny do utylizacji

Szczeliny do utylizacji

Szczeliny do utylizacji

Szczeliny do utylizacji

Szczeliny do utylizacji


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
tomaszowianin 09.04.2018 10:56
Szablon "Misia" z filmu Pana Stanisława Barei, "zaprzyjaźniona" firma Pana A.K. zarobiła pieniądze z funduszy publicznych. Koszty załadunku, transportu, a następnie rozładunku , zabezpieczenia tych obiektów o dużej masie i kubaturze poniosła instytucja samorządowa a beneficjentem finansowym została firma znajomego.

Dimos 08.04.2018 23:43
Smutne czasy. Brak poszanowania historii. Dwie kamienice przy kościele ewangelickim na placu nie mają fundamentów. Stoją na polnych głazach a ściany są z kamienia wapiennego. Stoją tak 190 lat... Szczeliny mają kształt łuku i to jest klucz do ich wytrzymałości.

A czego wymagać od partyjki 09.04.2018 18:18
która pisze historię Polski od nowa i po swojemu ...czyli fałszując gdzie tyko się daje ???

Popatrzcie co wyprawiaja kaczoluby 09.04.2018 20:11
z państwową kasą. Najpierw biorą niezasłużone nagrody /nawet ministrowie którzy byli tak mierni że stracili pracę/ potem jakby dla kpiny z narodu oddają... ale nie do budżetu skąd je wzięli ale w chciwe lepkie łapy klechów... OT TAKA SOBIE KACZA SPRAWIEDLIWOŚĆ I KPINA Z PRAWA !!!

m&m 10.04.2018 09:54
W trakcie wyjmowania, wkładania, przekładania mogły się naruszyć. I tak solidne, że jeszcze są w jednym kawałku . Mają kształt łuku i są odporne na nacisk z góry a nie na rozciąganie (brak stali). Tu chodzi o wpuszczenie tam np. dzieci do środka. Kto się podłoży i da 100% gwarancji. Choć jak już były w tym muzeum, to mogli je jakoś wykorzystać bez prawa do wpuszczania do środka.

Można było je zmontowac ponownie 08.04.2018 19:12
na przy skansenowym poligonie... ale jest tylko jedno małe ale... TRZEBA CHCIEĆ ! A z tą chęcią u naszych miejskich zawiadowców jest nie tak... Podobnie jak z realizacja obiecanego tomaszowianom pomnika hrabiego założyciela miasta !!!

Facet 08.04.2018 19:07
ty udajesz głupa czy już tak masz od urodzenia ???

multi99 08.04.2018 18:46
Jakby nasze szczeliny nie były rozebrane to tez było by co zwiedzać i podziwiac poszukaj sobie są zdjecia w necie ze środka naszych szcelin po ekschumacji rosjan zobaczysz sobie jak wyglądały w środku i sam ocenisz...

08.04.2018 18:39
Oświadczenie. Niniejszym przepraszam Multi99 za użycie sformułowania "dwie dryny" Prawdą jest - jak zobserwował naocznie Multi99 - że to były dwie DUŻE dryny. Powinno się je konserwować, a przypadku tych pokruszonych, porządne władze miasta powinny zlecić ich rekonstrukcje.I to nie u jakichś dziadów spod Tomaszowa. Tylko w kraju z którego pochodzili twórcy oryginalnych dryn. Niemieccy dryniarze, jeśli nie zginęli podczas wojny na pewno jeszcze sobie żyją. Na tłustych w stosunku do swoich ofiar, emeryturkach zwiedzają świat. Może nie będą lepić dryn własnoręcznie, może wezmą jakichś podwykonawców z Polski, może nawet dziadów spod Tomaszowa, by było taniej, ale na pewno chętnie pomogą. Najważniejsza jest myśl! Koncept znad Renu! Verstehen!? Pozostałe oryginale dryny i te zrekonstruowane powinno się ponownie wmontować w plac Kosciuszki likwidując te żałosne fontanny dla plebsu. Dryny powinno się obudować boxami ze szkła pancernego, by pijaczkowie-Polaczkowie na nie czasem nie sikali nocą. Niemieckie dryny to historia naszej małej Ojczyzny! Czy tego chcemy czy nie Tomaszów był miastem wielokulturowym. Multi99 przepraszam.

multi99 08.04.2018 19:54
Dziękuje za przeprosiny ... Co budowniczych tych szczelin to jak pamiętam pracując na placu Kościuszki podczas wydobycia i demontazu ich. Przyszedł starszy Pan grubo po 80 , który opowiadał nam a przede wszystkim Panu Kobalczykowi jak budowano te szczeliny .... Wiadomo jest że były wytwarzane z elementów w betoniarni koło szkoły podstawowej nr 3 na końcu alei i stamtąd przywożono je wozami konnymi i składano tutaj na miejscu i obkopywano je ziemią , składali je polscy mieszkańcy Tomaszowa .... Pan Kobalczyk zabierajac je do siebie do skansenu każdy element był numerowany aby można było by je tam złożyć spowrotem w całośc ... Napewno jakby zostały na placu były by fajną atrakcją zabezpieczoną grubym szkłem z góry do zwiedzania .....

AK-47 08.04.2018 21:02
Szanowny Panie! Zamiast dziękować spróbuj Pan zrozumieć......

08.04.2018 18:08
Co w sprawie Krakowa? Jest co porównywać?

multi99 08.04.2018 17:16
cytuje: Porównuje dwie tomaszowskie dryny (z których jedną przecież przetransportowano Kobalczykowi do skansenu), do CAŁEGO SYSTEMU korytarzy podziemnych zbudowanych przez Niemców w Krakowie. W tym artykule https://www.nasztomaszow.pl/ku...szczeliny/ masz podane wymiary Tomaszowskich szczelin przeciwlotniczych były dwie i kazda miała po 30 metrów dlugości . A to co napisałes to same brednie ,,, przeczytaj mój wpis 5 i zastanów się nad tym co tam napisałem ... I popatrz dookładnie na 1 zdjecie .... A mnie należą się przeprosiny ....

08.04.2018 15:34
Dziękuję Panu za pomoc :( Zatem poszukałem sam. Szanowni Państwo, autor wpisów podpisujący się jako "multi99" jest twórcą fake newsów (nieprwadziwych, albo zmanipulowanych informacji) Porównuje dwie tomaszowskie dryny (z których jedną przecież przetransportowano Kobalczykowi do skansenu), do CAŁEGO SYSTEMU korytarzy podziemnych zbudowanych przez Niemców w Krakowie. Mieście - przypomnijmy - które obrali sobie jako stolicę Generalnego Gubernatorstwa, chcą zdegradować Warszawę. Organizować wycieczki, osłonić grubym szkłem, otworzyć pewnie otworzyć jeszcze jakiś pawilon informacyjny co? Na temat ...rozpadającej się dryny. O hitlerowskich korytarzach podziemnych w Krakowie: "Do końca wojny Niemcy zdążyli zbudować ok. 30. Większość schronów ówcześni okupanci zlokalizowali pod budynkami, a najlepiej zabezpieczone zostały te, które należały do hitlerowskich urzędów, np. pod magistratem czy budynkiem PKO przy Wielopolu. Z tych zbudowanych na otwartej przestrzeni do tej pory udało się spenetrować osiem" Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/...,id,t.html

08.04.2018 14:00
Jakby to były elementy fortyfikacji z czasów rzymskich. Dwa prymitywne schrony. Dlaczego Kraków ma być w tym wypadku wzorem?

Tomaszowianim 08.04.2018 13:45
Pan Kobalczyk miał na skansen pomysł pozyskiwał dla niektórych może badziew Ale związany z naszym regionem i potrafił "ten badziew" wyeksponować nadać mu jakiś sens/cel, tak samo stało by się pewnie ze szczelinami, prawda jest taka że wszelakie schrony jakie pozostały po Niemcach są i mają się dobrze nie jednokroc stanowiąc problem przy ich rozbiórce. Tak jak użytkownik Multi uważam że podobnie jest ze szczelinami odrobina chęci i były by wykorzystane złożone na ziemi nie pod nia i każdy mógł by z zewnątrz zobaczyć jak to wyglądało nie koniecznie do nich wchodząc. Papier przyjmie wszystko brak chęci, brak pomysłu na skansen i jest jak jest brak pozyskania nowych eksponatów. Militaria ciągle pod chmurką chodź nasza rodzima jednostka wyraziła chęć przekazania hangaru de fakto też już wiekowego i stanowiacego jakaś historię, skończyły się czasy p. Kobalczyka kończy się skansen...

kiki 08.04.2018 11:44
Zwrócić się do Pani Makreli by zabrali do siebie to co w Polsce zostawili i zapłacili za zniszczenie Pl. Kościuszki.

multi99 08.04.2018 11:30
W Krakowie takie same szczeliny są udostępniane dwa razy w miesiacu za symbolicze 5 zł do zwiedzania ... a u nas likwidacja zniszczenie ...

Ja 08.04.2018 11:46
To lepiej narażać ludzi na niebezpieczeństwo? Odpowiadałby Pan za to, gdyby komus na głowę coś spadło? W Krakowie może są nieco inne, a i budżet nieporównywalny.

Pewnie sa takie same jak tomaszowskie, 08.04.2018 12:46
lecz w Tomaszowie operacja rekonstrukcji szczelin musi się opłacać politycznie miejskiemu zawiadowcy. Bez tego pójdzie po najlżejszej linii oporu i każe pokruszyć, zniszczyć i wysypać gruzem jakąś uliczkę na Torbanowie... bo to wicie i blisko i beton będzie wykorzystany...

multi99 08.04.2018 12:47
Jak Pan nie ma pojęcia o czym Pan pisze to prosze nie pisać . Co niby miało by spaść na głowę ???? Ja w nich byłem mało tego odkopywałem szczątki tych 53 radzieckich żołnierzy ... I nic na głowę nie spadło bo nie miało co ... A można bylo je zostawić odkopać a, z góry przykryć grubym szkłem i zrobic na końcach dwa wejścia na dół do zwiedzania ...Tyle tylko że nie było by wtedy fontann ..

08.04.2018 14:10
Swoją droga możesz dać jakiś link do tej krakowskiej ekspozycji? Muszą się chwalić taką ekspozycją. Poproszę.

multi99 08.04.2018 15:13
poszukaj sobie w necie ... żaden problem ....wpis szczeiiny przeciwlotnicze ..

Reklama
Polecane
Koncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny Orkiestry Symfonicznej Tomaszowa Mazowieckiego TM Orchestra pod dyrekcją Kamila Wrony z towarzyszeniem solistów oraz chórów: chóru miejskiego „Artis Gaudium”, chóru z parafii św. Antoniego, chóru z parafii św. Rodziny, chóru „Via Musica” z parafii NMP Królowej Polski, chóru z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubochni, chóru Państwowej Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbył się 27 marca w Kościele pw. NMP Królowej Polski. Tak jak i w poprzednich latach wydarzenie zgromadziło wielu słuchaczy, których koncert wprowadził w refleksyjny, podniosły i wzruszający nastrój nawiązujący do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.Data dodania artykułu: Wczoraj, 12:16 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 2
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaDrogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaChyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Data dodania artykułu: 27.03.2024 13:11 Ilość komentarzy: 6 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 6
Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąStarosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąMarcowa sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zwołana została, jak można się było spodziewać w trybie nadzwyczajnym. Poza kilkoma małymi zmianami w budżecie, które można było wprowadzić już w ubiegłym miesiącu, albo wstrzymać się z nimi do kwietnia. Chodziło raczej o to, by radni mogli zgarnąć kasę. Przy okazji okazało się, że nawet w takim trybie Mariusz Węgrzynowski nie potrafi przygotować sesji. Ma ona ściśle określoną formułę. Zmiana porządku obrad jest możliwa, ale musi za nią zagłosować polowa ustawowego składu rady. Ten trick zastosował Starosta, kiedy radni chcieli uchylić Powiatową Kartę Rodziny, rozszerzając porządek obrad sesji. W piątek ten sam manewr zastosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Wszyscy razem i odrzucili wniosek o wpisanie punktu dotyczącego dofinansowania w kwocie 500 tysięcy złotych zakupu wyposażenia na potrzeby stacjonarnego hospicjum.Data dodania artykułu: 27.03.2024 12:36 Ilość komentarzy: 5 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 3
„Kobieta z…” Kina KoneseraŚmiertelny bój murarzy. Zabójstwo i samobójstwoKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuDotacja dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych – wnioski można składać od 15 kwietniaWIELKANOCNA JAZDA - WSTĘP WOLNY - PONAD 200 ATRAKCYJNYCH NAGRÓD DO ZDOBYCIA !Pędził przez miasto. Poniesie konsekwencjeCeramika Paradyż zagrała rekordowo dla WOŚPKomunikacja w okresie Świąt Wielkanocnych 2024Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaStarosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąZapraszamy na promocję monografii 4 Pułku Artylerii CiężkiejKlasyki powitały wiosnę
Reklama
Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino „Piosenki o miłości”, reżyserski debiut Tomasza Habowskiego, to kolejna propozycja kinowa Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim w cyklu Ale Kino. Projekcja filmu odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18 w MCK Tkacz.„Piosenki o miłości” były największym przebojem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. To słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, o kobiecej walce o niezależność, buncie młodości przeciwko autorytetom, talencie i ambicjach oraz skomplikowanej miłości.Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?W rolach głównych występują: Justyna Święs, wokalistka zespołu The Dumplings, oraz Tomasz Włosok, jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia („Boże Ciało”, „Jak zostałem gangsterem”). Na ekranie zobaczyć będzie można również m.in. Andrzeja Grabowskiego, Patrycję Volny czy Krzysztofa Zalewskiego. Bilety do nabycia w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Piosenki-o-milosci/Tomaszow-Mazowiecki. Zapraszamy w imieniu organizatorów. Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Chyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Dzisiejszy docinek "barw kampanii" poświęcimy krótko "przyczepkom wyborczym". Pisaliśmy już o tym, że często zajmują one tak bardzo potrzebne mieszkańcom miejsca parkingowe w newralgicznych miejscach w Tomaszowie. Zdarza się jednak, że stwarzają realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W ostatnim czasie na głównych ulicach miasta pojawiła się taka właśnie z olbrzymim banerem kandydata na radnego Rady Miejskiej Koalicji Obywatelskiej, Roberta Balickiego. Ustawiana jest na chodnikach i pasach drogowych poza wyznaczonymi miejscami strefy płatnego parkowania. Konstrukcja stanowi duże zagrożenie dla osób, które próbują wyjechać z legalnych miejsc parkingowych, ponieważ całkowicie ogranicza widoczność. Policja i Straż Miejska nie reagują, uważając zapewne, że troska o bezpieczeństwo tomaszowian nie jest ich problemem. Najwyraźniej nie jest ona też obiektem szczególnej troski pretendenta na radnego. Znowu Polak będzie mądry po szkodzie?
Barwy kampanii: bez kultury i bez zasad Barwy kampanii: bez kultury i bez zasad Kiedy wczoraj zobaczyłam w Internecie na profilu Sztabu Wyborczego Piotra Kucharskiego film dokumentujący zaklejanie plakatów na tablicy w okolicach ZUS, pomyślałam że jest on weekendowym, wyborczym żartem. Tak przynajmniej sugerowała podłożona pod film "radosna" muzyczka. Sporych rozmiarów tablica została w całości zaklejona materiałami wyborczymi wspomnianego wyżej Kucharskiego. Niestety to, co wyglądało na fejk, okazało się prawdą. Nie byłoby to może zbyt wielkim problemem (poza manifestacją swego rodzaju narcyzmu politycznego), gdyby nie fakt, że wcześniej w tym miejscu były wyklejone plakaty innych kandydatów. A to już jest poważnym wykroczeniem, za które grozi kara grzywny.Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią Marcowa sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zwołana została, jak można się było spodziewać w trybie nadzwyczajnym. Poza kilkoma małymi zmianami w budżecie, które można było wprowadzić już w ubiegłym miesiącu, albo wstrzymać się z nimi do kwietnia. Chodziło raczej o to, by radni mogli zgarnąć kasę. Przy okazji okazało się, że nawet w takim trybie Mariusz Węgrzynowski nie potrafi przygotować sesji. Ma ona ściśle określoną formułę. Zmiana porządku obrad jest możliwa, ale musi za nią zagłosować polowa ustawowego składu rady. Ten trick zastosował Starosta, kiedy radni chcieli uchylić Powiatową Kartę Rodziny, rozszerzając porządek obrad sesji. W piątek ten sam manewr zastosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Wszyscy razem i odrzucili wniosek o wpisanie punktu dotyczącego dofinansowania w kwocie 500 tysięcy złotych zakupu wyposażenia na potrzeby stacjonarnego hospicjum.
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Człowieku bez mózgu. Co ty pier...!!! To jest informacja o stacji na terenie Tomaszowa, a nie dla całej Polski, a może i Europy. Czy do ciebie-barani łbie nie dotarło, że to jest stacja tylko dla naszego grajdołu, a może i dla naszego powiatu?! Gdzie w takim terenie znajdziesz ten twój, obsrany milion samochodów elektrycznych - barani łbie.Źródło komentarza: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych już dostępna dla mieszkańcówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Piszesz o procedurze, jaklą teraz stosuje ten z pochodzenia Ukrainiec Bodnar, czyli: dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie (patrz: Dżugaszwili, czyli Wisarionowicz Stalin), lub paragraf się wymyśli. Przykłady: bandyckie zajęcie tvp, bandyckie napady na ziobrowców. Dopiero teraz chłopcy od bandery (sorry: od Bodnara) zaczynają kombinować, jak, kur.a, te przepisy nagiąć do tego, co wyprawiają.Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąAutor komentarza: Andrzej KiermasTreść komentarza: Ja rozumie wezwania o oszczędność> Toi może by tak radni dali przykład i zrezygnowali z bardzo obfitych diet i udziału w Radach NadzorczychŹródło komentarza: Słowo na niedzielę: Starostwo Powiatowe niczym biuro podróży...Autor komentarza: A.KiermasTreść komentarza: Na to bardzo liczę, WYCHOWANKOWIE SZKÓŁKI BĘDĄ TRAFIAĆ CZĘŚCIEJ DO DRUŻYNY.Źródło komentarza: Wychowanek Akademii Piłkarskiej w drużynie seniorskiej LechiiAutor komentarza: EllaTreść komentarza: Bardzo ciekawy artykul a i wpisy internautow daja duzo do myslenia i poszerzaja perspektywe. Brawo.Źródło komentarza: Oświata niejedno ma imię. Co dalej z tomaszowskimi szkołami?Autor komentarza: EllaTreść komentarza: Humorystycznie rzecz ujmujac- jak beda przyznane pieniadze, to cel, skala i rodzaje potrzeb sie sprecyzuje. Proste i smieszne. A z drugiej strony to wciaz ten koniunkturalizm, to sie mi oplaca, tamto moze zaszkodzic, z tym bede trzymal, tamtego sie wypre.Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama