Przychodnia na sprzedaż

  • 27.12.2013, 12:17
  • Mariusz Strzępek
Przychodnia na sprzedaż
Na prawie 400 tysięcy złotych wyceniono lokal o powierzchni 220 metrów kwadratowych, położony przy ulicy Jerozolimskiej, gdzie do niedawna mieściła się przychodnia zdrowia. Czy nieruchomość znajdzie swojego nabywcę? Dobudowany do bloku budynek użytkowy, mimo z pozoru atrakcyjnej lokalizacji ma dosyć ograniczone walory użytkowe. W dodatku znajduje się na działce, należącej równocześnie do wspólnoty mieszkaniowej. Ponadto obiekt wymaga nakładów remontowych i adaptacyjnych. Może się okazać, że jest to kolejny składnik publicznego mienia, jaki zostałby przeszacowany przez rzeczoznawcę.

Nieruchomość początkowo zamierzano sprzedać w trybie bezprzetargowym dotychczasowemu najemcy. Projekt stos0wnej uchwały trafił do radnych, którzy ponad rok temu postanowili ją odrzucić. 

 

Radni argumentowali, że sprzedaż i oddawanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości, będących własnością Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego reguluje dosyć szczegółowo ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jako podstawową formę sprzedaży wskazuje ona przetarg nieograniczony.

 

Od tej reguły przewiduje się oczywiście szereg wyjątków. Są one szczegółowo wymienione przez ustawodawcę. Jednym z nich jest sprzedaż osobom fizycznym i prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową, a także organizacjom pożytku publicznego na cel prowadzonej działalności pożytku publicznego.

 

Kluczowym wydaje się tu określenie działalności „niezarobkowej”. Samorządowcy uznali, że nie można za taką uznać prowadzenia prywatnego zakładu opieki medycznej.

 

Najemca osobiście próbował przekonywać radnych,  że budynek wymaga poważnego remontu i dlatego najlepiej byłoby, gdyby został mu on sprzedany. Podkreślał też, że już na chwilę obecną  sporo w nim zainwestował.

 

 

Radnych argumentacja taka nie przekonała. Twierdzą bowiem, że większość najemców lokali użytkowych czyni w nich różnego rodzaju wydatki, na adaptację, czy poprawę warunków funkcjonowania. W niczym to więc nie wyróżnia tomaszowskiego lekarza od innych funkcjonujących w mieście przedsiębiorców.

 

Cena za parterowy budynek przeznaczony do kapitalnego remontu, z ułamkowym udziałem w gruncie wynoszącym 9 procent z 898 metrów kwadratowych może okazać się zaporową.  Dostępne chociażby w Internecie projekty wielokondygnacyjnych, podpiwniczonych budynków o powierzchni np. 600 metrów kwadratowych, oscylują wokół 700 tysięcy złotych w standardzie deweloperskim. Nawet jeśli do tego doliczymy wartość działki, to cena i tak wydaje się być nieporównywalną.

 

Za podobną cenę w naszej ofercie mamy piętrową nieruchomość z lokalami użytkowymi o powierzchni 269 metrów kwadratowych położoną na własnej działce i przy głównej ulicy miasta, jaką jest Warszawska – mówi Rafał Zieliński z firmy Renoma Nieruchomości. - Dodatkowo, dla firm potrzebujących dużych powierzchni użytkowych, istnieje możliwość dokupienia hal magazynowych wraz z placem, znajdujących się za oferowaną nieruchomością. Cenę można także negocjować.

 

Niedawno też Powiat Tomaszowski pozbył się nieruchomości, której pierwotna cena wywoławcza wynosiła prawie 700 tysięcy złotych. Mimo kilku przetargów nie znalazł się na nią nabywca. W końcu została sprzedana za niecałe 270 tysięcy złotych. 

 

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pismak
pismak 25.01.2014, 09:52
a kto to wyceniał. Czy na pewno był z Tomaszowa? Bo jak słyszałem to tomaszowscy rzeczoznawcy nie chcą wyceniać dla urzędów bo nie lubią jak im ktoś próbuje narzucić jakie mają być kwoty. Tylko przyjezdni aby się załapać na zarobek nie znający warunków Tomaszowa podejmują się tych prac.
piotrusiu...
piotrusiu... 31.12.2013, 10:31
wiem, tam będzie siedziba Wszyscy Razem
kiki
kiki 28.12.2013, 16:48
A może zrobić z tego izbę trzeźwości dla lumpów i meneli ? cooo...
wszystko jest tylko ciecia brak i pałkarzy.
Reńka
Reńka 31.12.2013, 07:22
a kto zamienił to miasto w zbiorowisko lumpów i meneli? oto jest pytanie. Miasto niegdyś przemysłowe szukające rąk do pracy a dzisiaj to miasto biedoty, ludzi starych i schorowanych, bo młodzi przeważnie szybko stąd uciekają.
inna
inna 28.12.2013, 16:36
dobrze że przenieśli przychodnię! ten budynek straszy i popieram dół, pasuje na agencje towarzyską czy dyskotekę
Kabaciuk
Kabaciuk 28.12.2013, 10:37
Wycenili tak jak na Barlickiego. Srzedadzą za 1/3 wyceny i jeszcze będą tak dziękowac kupującemu, że nie będą wiedziec gdzie go całować.
kiki
kiki 28.12.2013, 08:37
SLD niech dyskotekę tam zrobi, będzie dochód i niezmiernie wesoło na dzielnicy.
mKIKI
mKIKI 28.12.2013, 09:56
Popieram. Dyskotekę i do tego koniecznie agencję towarzyską.
Maniek
Maniek 28.12.2013, 12:28
o własnie! Agencję Towarzyską z tańcem na rurze, tego u nas jeszcze nie było a i zainteresowanie byłoby gwarantowane.
z Polnej
z Polnej 28.12.2013, 18:08
panie coś pan z gruszki spadł, rury mu się zachciewa a do grot na piechote Madeja odwiedzić, może trunkiem poczęstuje tyle atrakcji wokoło a temu w głowie marzenia o lalach na rurze, wstyd, wstyd. A lokal i tak rozbiorą, jak już wcześniej niejeden budynek w okolicy.
Maniek
Maniek 28.12.2013, 19:02
Madeja i jego łoże odwiedzałem, gdy byłem małolatem.
Teraz bym chciał zobaczyć jakąś fajną laseczkę na rurze.
fajna
fajna 29.12.2013, 16:00
panie mańku a gdzie panu do fajnej laseczki, weż pan sie w garść i wnuki bawić.
mKIKI
mKIKI 29.12.2013, 17:54
To dziadkowi już nawet popatrzeć nie wolno?
A wnuki to mają rodziców.
janeck
janeck 28.12.2013, 08:21
Wartość jest rzeczą względną. Dlatego jeżeli coś co znajduje się w zasobach miasta chcemy sprzedać uczciwie to robimy aukcję. Może być od 1 zł. Przy otwartych drzwiach, "na żywo". Lokal sprzeda się właśnie za tyle ile jest warty. Jest to dziś mało popularna forma, gdyż nie da się tu brać łapówek, nie trzeba zatrudniać rzeczoznawców itp. Po prostu uczciwa transakcja, a nie po to ludzie pchają się do władzy, żeby jak ostatni frajer robić coś uczciwie.
lokator bloku
lokator bloku 27.12.2013, 13:54
podobno majom zrobić w tym lokalu Biedronkę czy Polo, przypasowałoby jak sie patrzy bo tylko z góry na dół i zakupy zrobione, pożyjemy zobaczymy.
sąsiadka
sąsiadka 27.12.2013, 20:13
prędzej noclegownie dla bezdomnych zrobią bo będą mieć bliżej na Stolarską po posiłki
27.12.2013, 14:49
Mało dyskontów, prosimy o więcej :) Oczywiście żart.
znawca
znawca 27.12.2013, 12:54
miasto potrzebuje kasy więc "powiedziano" wyceniającemu na ile ma oszacować i tyle.

Pozostałe