Taksówkarze w odwrocie. Uber zabija legalnych przewoźników

  • 2.04.2018, 09:21
  • Michał Grażyński
Taksówkarze w odwrocie. Uber zabija legalnych przewoźników
W najnowszym wydaniu magazynu Wired ukazał się artykuł Mirandy Katz na temat coraz liczniejszych samobójstw wśród nowojorskich taksówkarzy. Motywacje samobójców są prozaiczne. Świetnie znający miasto, od lat opłacający licencje i wszelkie podatki kierowcy żółtych aut które na całym świecie stały się symbolem Ameryki są wypierani przez ludzi z ulicy dzięki firmie, która działa na granicy prawa.

Ktoś z Państwa korzysta z Ubera w Tomaszowie? Jaka jest skala zjawiska w naszym mieście? Czy można oszacować ilu kierowców prywatnych aut dorabia w ten sposób? Stanowią realne zagrożenie dla tomaszowskich taksówkarzy? Czy ten zawód w Tomaszowie ma jeszcze jakieś perspektywy w czasach gdy auto na chodzie można kupić z 2 tysiące złotych? I w końcu czy ustawodawca powinien znieść licencje, by każdy z nas kiedy tylko przyjdzie mu na to ochota mógł legalnie odpłatnie przewieźć pasażera po zatrzymaniu się na ulicy i głośniejszym zadeklarowaniu: "halo, jestem przez dwie godziny taksówkarzem, wydaje mi się, że znam miasto, mogę kogoś odpłatnie przewieźć?"


Tekst Mirandy Katz 
Why Are New York Taxi Drivers Killing Themselves?
https://www.wired.com/story/why-are-new-york-taxi-drivers-committing-suicide/

 


 

Michał Grażyński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dociekliwy
dociekliwy 13.04.2018, 14:25
a jakie są pozostałe statystyki dotyczące samobójstw? Jaki procent z pośród osób odbierających sobie życie stanowią osoby wykonujące zawód taksówkarza?
Wuj Tom włożył swój łom siostrze Hilary prosto do
Wuj Tom włożył swój łom siostrze Hilary prosto do 19.04.2018, 00:24
szpary.

A jaki procent spośród wszystkich pedofili to księża? A jaki rabini? By się nie okazało, że proporcje są nieprzyjemne...

Wzrosła ilość samobójstw wśród taksówkarzy w NY i tyle. Resztę sobie szukaj sam.
Misiek
Misiek 12.04.2018, 09:35
Kilka razy przeszło mi przez myśl, żeby sobie trochę dorobić w uberze
m&m
m&m 11.04.2018, 19:56
Złośliwy z ciebie typ Panie Grazynski. Co Cię to obchodzi gdzie i na co ktoś wydaje swoje pieniadze. To wyczuwanie mentalności brzmi dziwnie .Ile w tym komentarzu jadu, że ktoś chce dobrze zagospodarować swój budżet.
18.04.2018, 19:41
Okradając kogo innego
Lidia
Lidia 6.04.2018, 15:48
Jeśli muszę korzystać z jakiegoś przewozu to tylko uberem
8.04.2018, 04:36
Urzędniczką pewnie jesteś albo córką urzędniczki. Swoje "pieniążki" muszą być na czas by można było sobie coś zaplanować, po marketach w Łodzi po wyprzedażach pochodzić by coś taniej chapnąć, a jak kto inny żyje, co to mnie obchodzi. Wyczuwam tę mentalność.
Tomaszowianin
Tomaszowianin 6.04.2018, 04:27
Za każdym razem kiedy potrzebuje transportu wybieram Uber. Dlaczego? Dlatego że to ja wiem z kim będe jechał, jakim samochodem i z góry wiem ile Mnie wyniesie podróż.Nie ma tutaj żadnej mowy o kantowaniu klienta. Wiekszosc zlotów z Tomaszowa nie dosc ze stare pryki, taksometry wylaczone to biora nawet juz 30zl po miescie. Kpina.
maniek
maniek 5.04.2018, 20:26
Ceny TAXI w Tomaszowie to chyba są jak w Nowym Yorku 8zł początkowa, 4zł za km. Noce czy w święta to już całkiem kosmos, kiedyś w niedzielę zapłaciłem za kurs od Szpitala do Bema przy jednostce 18zł - to jest 2km. Po tym kursie nie korzystam już z TAXI w Tomaszowie. Jechałem w Szczecinie ostatnio Radio Taxi - 2,90zł początkowa 2,30zł kilometr, za całą trasę 2,5km do zapłaty 8,40zł - tyle co za samo wejście do TAXI w Tomaszowie, dałem 10zł bez reszty bo uważam, że to adekwatna cena.
MG
MG 19.04.2018, 00:53
Większą konkurencja, niższe ceny.

Nie chcę by to zabrzmiało wulgarnie ale dziewczyny w Warszawie też się taniej cenią jeśli chodzi o seks niż w Tomaszowie. W sensie, że za 100 zł jeśli dłużej poszukasz na najpopularniejszym portalu znajdziesz kogoś naprawdę ładnego. Może nie w nocy i na łapu capu ale tak z tygodniowym wyprzedzeniem na pewno. Poza tym jeśli szanuje się partnerkę (przychodzi się umytym, nie pijanym, kupi się rajstopy jeśli wiesz jakie nosi, a chcesz porozrywac na niej), to te znajomości trwają dłużej. Gdy zmieni numer to ci napisze SMSa itd. Na święta życzenia się wysyła.

Nie trwa to w nieskończoność, kiedy nawet ten numer który Ci poda przestaje być aktywny, ale czasem zdaza się jakaś dłuższą relacja.

U nas byly trzy panie...i że tak powiem nie w moim guście, by nie obrażać nikogo. Starsze, trochę więcej ciałka, podwójny podbródek. Nie ma już zakładki na Odlotach z naszym miastem ale gdy była to 3-4 panie były. I ceny od 150 w górę :(

Chciałem się wyoutowac jakimś tekstem na ten temat, ale może by nie przeszedł, a nie chce też Redaktora w kłopotliwej sytuacji stawiać.

Ale warto by było porozmawiać publicznie po pierwsze o zniesieniu celibatu w KK, bo to jest głupota i źle wpływa na wizerunek Kościoła w Polsce, gdy ludzie na wschodzie to akceptują że ksiądz bliżej żyje z jedną z pań i dłużej w lesie latem siedzą, to powinno być zniesione (nawet zinesc kosztem oderwania się od Watykanu, a teraz jest dobry moment. Co do majątku mogą nam skoczyć. Przejmuje po prostu Państwowy Kosciół Katokicki i co? Wojnę wywoła papiez? Trzeba by było głęboko zinfiltrowac struktury kościelne, zablokować w jakiś klasztorach ewentualnych oponentów, a reszcie ogłosić zmiany i albo akceptujesz albo wychodzisznze struktury), no i właśnie o uprawianiu seksu za pieniądze. Czy to jest źle, czy zawsze źle? Mnóstwo niepotrzebnej hipokryzji. Umawia ja się dwie strony na usługę i... najczęściej jest bardzo przyjemnie. Cudzoloży się jeśli ona jest sama i ja jestem sam? Oszczedzilibyśmy wielu ludziom rozbitych małżeństw i cierpienia.

PS by było jasne, nie jestem księdzem, ani nikomu nie obiecywałem wierności w obszarze mojej seksualnosci. Przy rozmowach prywatnych zawsze staram się po kilku tygodniach znajomości wspomnieć o tym. Bo wiem, że ludzie różnie reagują, a ja sobie tak z przerwami na zwiazki od drugiego roku studiów... Zależy mi trochę by to napisać, by potem nie było że hipokryta PiSowiec itd.

Tak samo z gejami / lesbijkami. Zalegalizować. Chcą się żenić, proszę bardzo. Kaczyński powinien nam taka niespodziankę przed śmiercią zrobić. To by gęby wielu pootwieralo.
6.04.2018, 19:04
Uber nie płaci za nic, więc i ceny niższe. Co w tym innowacyjnego? Zwyczajnie nieuczciwa konkurencja. Z taksówkarzem tez sie można umówić co do ceny.
ARIEL
ARIEL 7.04.2018, 00:30
Umawianie się z taksiarzem to też szwindel bo wtedy nie włącza taksometru i nie płaci podatku czyli tak samo jak w Uberze.
8.04.2018, 04:32
Jeździłem wielokrotnie na Dworzec z rogu św. Antoniego / Głowackiego. Wcześnie rano. Za 10 zł przy włączonym taksometrze.
Teraz pewnie nie będę musiał bo Witko wzmocnił MZK i jest więcej połączeń. Za Zagozdona i wcześniejszych nie było.

Innowacja Ubera jest tym samym co sprzedaż bez nabicia na kasę w sklepie. Cała innowacja. Oszustwo z aplikacji.

Poza tym jaki zawód pan wykonuje? Nie taksiarz, a pan taksówkarz. Nie korzystasz, nie korzystaj, nie obrażaj.
amator
amator 5.04.2018, 18:31
Uber zmienił rynek, hahaha dobre. Śmierdzące złotówy, z autami nadającym się jedynie do utylizacji. Wolę rower niż Januszy
m&m
m&m 4.04.2018, 20:09
I w ogóle co to znaczy: " uber zabija legalnych..."? Czyli co? W domyśle uber to nielegalny szwindel? Bo robią to inaczej ( przy tym chyba lepiej dla klientow)? Powinno im sie bic brawo za pomysł na dobry biznes. Skoro oni moga, to reszta rynku powinna brak jakiś przykład, a nie płakać.
multi99
multi99 5.04.2018, 19:15
Ci co jeżdza na UBerze nie płaca składek ZUS , podatków , nie opłacają koncesji na przewozy a normalni Taksiarze muszą na to wszystko zarobic ... Dlatego UBER to szwindel ....
m&m
m&m 5.04.2018, 19:56
Jada na tym patencie na całym świecie. Klient zadowolony i to się liczy.
Ginger
Ginger 4.04.2018, 13:58
zdecydowanie uważam, że uber zmienił rynek. Ale jest to zmiana na lepsze - w końcu zaczęto bardziej starać się o klienta.
m&m
m&m 4.04.2018, 11:13
Pitolenie o znajomości topografii miasta można odłożyć do lamusa. W czasach smartfonów można sobie, korzystając z darmowego oprogramowania, włączyć trasę w dowolnym mieście i jeszcze wybrac odpowiednia w zależności od natężenia ruchu. Niektorzy starzy taksiarze siedza jeszcze mentalnie w dawnych czasach i trudno im sie przestawić i przystosować do nowych oczekiwań klientów, którzy co raz większym stopniu są przyzwyczajeni, że przez telefon, w dwie minuty można sobie szybko kupić i zamówić dowolną rzecz . W tym kurs taksą.
MG
MG 4.04.2018, 16:29
Tylko rozumu nie można nadal kupić.
Jasiek
Jasiek 4.04.2018, 09:56
Każdy, kto odrobinę zna się na badaniach naukowych wie, że związek przyczynowo skutkowy między dwoma zmiennymi nie jest tak oczywisty, jak zasugerował twórca tego artykułu
?
? 4.04.2018, 16:29
Ponieważ?
Jasiek
Jasiek 5.04.2018, 10:17
na jedną zmienną może mieć wpływ wiele czynników. A jeżeli nie przeprowadzi się rzetelnych badań i nie sprawdzi się występowania korelacji wśród obserwowanych zjawisk, to równie dobrze można powiedzieć, że nowojorscy taksówkarze popełniają więcej samobójstw bo jesienią zapadają na depresję
MG
MG 19.04.2018, 00:55
Może tak być. Nawiązałem do tekstu z Wired.
henio
henio 3.04.2018, 07:37
Rozwoju nie da się zatrzymac. Uber to wyzszy poziom. Kazdy moze byc taksowkarzem, bo od topografii mam GPS, ktore wiedza gdzie sa korki i jak je ominac. Rozliczyc z kierowca ubera mozna sie przez program, bezgotowkowo, zamowic w dowolnej chwili i zawsze wiadomo gdzie jest taksowka. Jest bezpiecznie, milo i nowoczesnie. Jak Tomaszow chce byc zasciankiem, to bedzie. W miastach dookola nas dziala to doskonale. Jezdzilem Uberem w 3-miescie, jezdzilem w Warszawie, Walencji, Bangkoku. Dlaczego mamy byc gorsi.
Znam Etm
Znam Etm 2.04.2018, 17:04
W Tomaszowie wystarczy znać trzy strategiczne punkty -Aleja Zasłużonej Dla Tomaszowa Wielkiej Wandy Panfil,ulice Księcia Grada i Rondo M i L Kaczyńskich -pozostale mniej znane ulice takich osób jak Sienkiewicz,Grot Rowecki,Pilsudski i inne o mniej znaczącym wkładzie w historii Polski znajdują się na obrzeżach
♥
2.04.2018, 19:46
Ulica nie Księcia Grada, tylko Księdza Grada.
multi99
multi99 2.04.2018, 18:57
Skoro dla Ciebie GłÓWNA ulica a raczej ALEJA Piłsudskiego znajduje się na obrzeżach miasta To jesteś KRETYNEM do potęgi N..
Dimos
Dimos 2.04.2018, 11:55
Nie ma to jak zrobić przedruk i nie mieć pojęcia o tym co dzieje się w regionie. Uber działa tylko w wielkich miastach. Fak, że Witko mówi, że będzie tu 100-200 tys mieszkańców nie oznacza, że tak jest. Tomaszów ma mało mieszkańców. Dla Ubera to wioska. Co do taksówkarzy, zawsze mogą zejść do Uberowsiego podziemia ;)
Silv
Silv 2.04.2018, 10:36
"halo, jestem przez dwie godziny taksówkarzem, wydaje mi się, że znam miasto, mogę kogoś odpłatnie przewieźć?" ->czyli sugerujesz, że tylko "taksówkarze" znają topografie miasta ??

Pozostałe