Bezpłatny stomatolog wróci do szkół dentobusem

  • 1.04.2018, 20:02
  • Michał Grażyński
Bezpłatny stomatolog wróci do szkół dentobusem
Na drogi Polski lokalnej, rówież naszego województwa po Świętach, wyjadą dentobusy. To mobilne gabinety stomatologiczne. Poza elementami oczywistymi, jak fotel stomatologiczny, lampą i to standardowym wyposażeniem każdego gabinetu są w nich też: kamera wewnątrzustna Full HD CMOS, skaner wewnątrzustny, mikroskop i aparat rentgenowski. Dentobus wyposażony jest również w podjazd dla osób na wózkach inwalidzkich.

16 dentobusów, to początek walki z próchnicą u dzieci, którą będziemy realizować także w najmniejszych miejscowościach i najmniejszych szkołach, w których nie ma miejsca i możliwości zorganizowania gabinetu szkolnego – mówi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Pierwsze kontrakty z NFZ już podpisane.
 

Podwyższenie standardów czyli likwidacja szkolnej dentystki


Sześć lat temu z polskich szkół zaczęły znikać i tak nieliczne już gabinety stomatologiczne.
Kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia za czasów koalicji PO-PSL w 2011 toku zaostrzył wymagania, tysiące dzieci pozbawiono możliwości skorzystania z opieki lekarza dentysty. NFZ zażądał bowiem, by w każdym gabinecie stomatologicznym był aparat rtg, a także by znajdowała się w nich toaleta dla pacjentów. Oczekiwano również, aby gabinety były czynne pięć dni w tygodniu, w tym przynajmniej dwa razy do godz. 18.00. Dodatkowo miały one przyjmować pacjentów przez pięć godzin również w soboty. Efektem była likwidacja etatów szkolnych dentystek.

Dla wielu bowiem wymogi stawiane przez NFZ okazały się nie do spełnienia. Dostosowanie się do wspomnianych wymagań pociągało za sobą nie tylko koszty, ale nakazywało pracę w godzinach, w których prawdopodobieństwo pojawienia się pacjenta było naprawdę niewielkie. To sprawiło, że ze szkół bardzo szybko zaczęły znikać kolejne gabinety stomatologiczne.

W roku 2012 Najwyższa Izba Kontroli wykazała, że opieka stomatologiczna w Polsce wymaga zmian. W raporcie „Dostępność i finansowanie opieki stomatologicznej ze środków publicznych”, NIK wyraźnie wskazuje, że działania podejmowane przez ówczesnego ministra zdrowia na rzecz edukacji prozdrowotnej i profilaktyki chorób jamy ustnej, zwłaszcza próchnicy zębów u dzieci i młodzieży, są nieskuteczne.

„Jedynie 2,96% populacji dzieci i młodzieży skorzystało z gwarantowanych świadczeń profilaktycznych finansowanych ze środków publicznych w 2011 r. Likwidacja gabinetów dentystycznych w szkołach spowodowała przerzucenie na rodziców całej odpowiedzialności za stan zdrowia jamy ustnej dzieci” – czytamy w raporcie.
 

"Niemożliwe" staje się możliwe"


Pod koniec 2017 roku Rząd RP za 23 940 800 PLN brutto (19 464 065 PLN netto) zakupił 16 mobilnych gabinetów stomatologicznych. Są to nowe mercedesy. Pod względem bezawaryjności w warunkach zimowych praktycznie bezkonkurencyjne na rynku. Zdecydowano się na niemiecką markę, by pojazdy służyły lokalnym społecznościom co najmniej przez 20 następnych lat. Wszystko to co konieczne do dalszego użytkowania dentobusów - wyposażenie i serwis zlecono firmom polskim.

 

 

 

Michał Grażyński

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kiki
kiki 2.04.2018, 09:01
Coś tu jest nie tak. Nawet komuna dbała o to by gabinety dentystyczne były w każdej szkole. Dzisiaj w dobie kapitalizmu władza dba o to by dentyści zarabiali krocie a społeczeństwo przerzuciło się na plastykowy gębozgryz.
Nie dziwota iż nauczyciele propagują hasło: "komuno wróć"
Sothoth
Sothoth 2.04.2018, 01:55
xD
Ksiegowa
Ksiegowa 1.04.2018, 23:40
24 mln na 16 samochodów? Sporo... Jeśli wliczone są wynagrodzenia dentystów to projekt na 2 lata? I co potem? Jestem za takimi akcjami ale sama nie wiem czy to nie kolejne mydlenie oczu przez władze. Po co robić z ludzi kretynów. Czasem lepiej takie srodki dorzucic do innej akcji niz oklamywac spoleczenstwo.
1.04.2018, 23:30
Pomysł z dentobusami absurdalny

1. Stomatologowie nie chcą w nich pracować. Sporo informacji na ten temat pojawiło się w prasie ogólnopolskiej. Oczywiście powodem są zarobki. We włąsnym gabinecie lekarz dentysta zarabia konkretną kasę.

2. Likwidacja gabinetów dentystycznych w szkołach. Domyślam się, że z jednej stromny to lobbing środowiska stomatologów, z drugiej niestety brak kadr i wysokie koszty utrzymania

3. Zabiegi dentystyczne, czy profilaktyka? Jeśli to pierwsze to w ajakim zakresie, jeśli to drugie, to chyba tylko po to, by podkreślić smutek wad systemu.

4. Jak wszystko w tym środowisku politycznym robione na pokaz. Nic więcej.

Sensowne byłyby programy rządowe pozwalające na wyposażenie gabinetów dentystycznych w szkołach. W nich można byłoby organizować dyżury stomatologów kontraktowane przez NFZ. Tylko czy znaleźliby się chętni lekarze do pracy. Musiałyby być naprawdę atrakcyjne stawki liczone na ucznia. np. w szkole liczącej 500 uczniów, koszt roczny dyżurów obejmujących dwie wizyty kontrolne każdego dziecka (bez zabiegów) minimum 50.000 złotych.

A tak mamy jak u Barei "wojna byndzie, wyngiel przywieźli"
6.04.2018, 18:29
Dentobusy są na tyle "absurdalne" co w ogóle nieodpłatne leczenie zębów w szkołach. Państwo powinno z tego zrezygnować. Proszę jasno odpowiedzieć przynajmniej na to pytanie.

Co do reszty.

1.O "problemach" z projektem dentobusów pisała głównie w Gazeta Wyborcza. Poza tym temat mało eksponowany w prasie poza medycznej

a) tymczasem 7 dentobusów już ma załogę = kontrakty z NFZtem są podpisane.

2. Lobbing prywaciarzy tak, bo jest przekonanie że po tych studiach, gdy rodzice wyposażą pierwszy gabinet, hajs będzie się kosić, nawet niezależnie od jakości świadczonej usługi. A to nie jest fryzjer, którego robota może się nam podobać lub nie. Po źle wykonanym kanałowym leczeniu można nawet zejść. Coraz trudniej trafić na dobrego dentystę mimo, że gabinet jest na każdym rogu.

a) wysokie koszty utrzymania. Jak w całej służbie zdrowia na całym świecie. Państwo ma z niej rezygnować?

3. Zabiegi a profilaktyka dodatkowo. W tym samochodzie można normalnie wyleczyć zęba tak jak w stacjonarnym.

$. Nieprawda.

Jest na pewno mnóstwo młodych ludzi, którzy podjęliby się takiej pracy, a wcześniej studiów, wiedząc, że po nich będzie pewny etat w jakiejś szkole. A pownien być. Bez konieczności wyposażania, wynajmowania na własną rękę gabinetu. No cóż Platforma zlikwidowała dentystkę w szkole. Komisariaty w małych społecznościach, PKSy...

Bardziej mieliśmy państwo z dykty, któremu teraz na nowo próbuje się postawić fundamenty. Wszystkiego nie zrobi się podczas jednej kadencji, ale ci mobilni dentyści to optymistyczny sygnał.
Próchnica
Próchnica 1.04.2018, 20:50
Hahah. Znowu pisorki robią sobie z nas jaja. 16 dentobusow na Polskę? Ile razy bedzie w TM? Raz na 5 lat? Juz NFZ likwidowali. Tak ten komunistyczny NFZ utworzony za rządów SLD. Jakoś ustawa dekomunizacyjna tej instytucji nie objęła. No i te niemieckie auta... Jak tak to niemcy źli. Jak się pochwalić czymś trwałym i dobrym to niemcy sehr gut. Hipokryzja. Nie mylic z przysięgą hipokratesa i tym ministrem szlachciem od Targowicy
6.04.2018, 18:33
Bardziej chodzi o takie miejscowości jak Czerniewice, Inowłódz, Swolszewice... 16 dziś, 16 w przyszłym roku, kolejne 16 w następnym. Może przed 2021 gdy będziemy już płacić Unii więcej niż dostawać, może przed 2021 da się na ten cel wyciągnąć jakąś kasę.

Niemcy powinni nam te mercedesy dać za darmo, zamiast zdezelowanych czołgów Leopard. Zapóźnienie cywilizacyjne Polski, to jest ich wina co da się bezpośrednio wykazać.


Także proszę się wyśmiać, tylko tak pan potrafi reagować.

Pozostałe