Remonty we wspólnocie: zgodnie z planem i bez planu

  • 28.11.2013, 11:29
  • Mariusz Strzępek
Remonty we wspólnocie: zgodnie z planem i bez planu
Od 1 stycznia 1995 roku zaczęły funkcjonować w Polsce wspólnoty mieszkaniowe. Tę formę własności wprowadziła ustawa i własności lokali, przyjęta przez Sejm RP rok wcześniej. Jej podstawowym celem było usprawnienie procesów zarządzania częścią wspólną wielolokalowych nieruchomości mieszkaniowych. Mimo upływu blisko dwudziestu lat od wejścia w życie przepisów, wciąż wiele osób nie wie jakie prawa i obowiązki posiadają, jako właściciele lokali wchodzących w skład wspólnot. Dotyczy to w szczególności przekształconych we własność będących wcześniej majątkiem samorządów. Wiele osób wciąż w swojej mentalności pozostało lokatorami. Brakuje nie tylko właściwego podejścia do własności ale również podstawowej wiedzy. Wcale nie rzadkim przypadkiem są sytuacje, kiedy właściciele mieszkań nie wiedzą: kto planuje remonty we wspólnocie mieszkaniowej, jak w sposób formalny zgłosić propozycje i potrzeby remontowe, czy zawsze głosuje je wspólnota?

 

Wykonanie remontów poważniejszych, wymagających dużych nakładów finansowych, wymaga planowania z kilkuletnim wyprzedzeniem. Niezbędne remonty, także na podstawie zaleceń wynikających z okresowych kontroli stanu technicznego w budynku, planuje zarząd i zarządca wspólnoty mieszkaniowej. By nabrały one realnego do realizacji charakteru, zarząd szacuje koszty oraz możliwości ich finansowania, np. z udziałem kredytu lub z środków przeznaczanych na fundusz remontowy.  Mając do dyspozycji te dane przedstawia właścicielom lokali projekt uchwały dotyczącej planu remontów na kolejne lata.

 

Mie oznacza to jednak, że tylko zarząd wspólnoty mieszkaniowej może występować z inicjatywami remontowymi.  Potrzeby może zgłaszać także jeden z właścicieli lub grupa osób posiadających we wspólnocie swoje mieszkania. Mogą oni wystąpić z formalnym wnioskiem do zarządu ze wskazaniem konkretnych potrzeb oraz o określenie zakresu niezbędnych prac i ich kosztów. Wymaga to również przygotowania projektu uchwały i poddanie jej pod głosowanie.

 

Każda wspólnota mieszkaniowa na zebraniu rocznym zobowiązana jest do podjęcia uchwały w sprawie planu gospodarczego na dany rok, w którym między innymi uchwala plan remontów. Tam powinien znaleźć się spis prac do prowadzenia w następnym roku oraz sposób pokrycia ich kosztów.

 

Uchwały członków wspólny niezbędne są do wykonania czynności przekraczających tzw. „zwykły zarząd”. Bieżące drobne remonty i naprawy wykonywane są w ramach czynności zwykłego zarządu.

 

Za przeprowadzenie napraw i remontów we właściwym czasie odpowiada zarząd i zarządca. Te dwa podmioty są zobowiązane do wykonania uchwał właścicieli lokali.  Na podstawie upoważnienia zarząd zawiera więc umowę z firmą wykonawcy, a następnie prowadzi nadzór nad pracami. Do obowiązków zarządu należy też egzekwowanie usunięcia przez wykonawcę ewentualnych usterek.

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

DaroDP
DaroDP 29.11.2013, 15:28
Dość dobry artykuł. Szkoda, że większa część ludzi ma mentalność owiec, nic nie wiedzą, nawet nie chcą się dowiedzieć, płacą duże pieniądze za to żeby mieć coś swojego, a później nie angażują się w funkcjonowanie wspólnoty, mało tego nawet nie reagują jak ktoś niszczy części wspólne wspólnoty, udając, że nie widzą i że to ich nie dotyczy, przecież "nikt mi nie wynosi tv z dużego pokoju" ;) Tak to jest właśnie pochodna tego, że zawsze ktoś był w spółdzielczym bloku co za nas wszystko zrobił, dopilnował. Jeszcze musi wiele wody w Wiśle upłynąć żeby to się zmieniło. Wszystkim członkom wspólnot polecam do zapoznania się ze swoimi prawami i OBOWIĄZKAMI zawartymi w USTAWIE O WŁASNOŚCI LOKALI - wystarczy wpisać w google.

Pozostałe