Skwerek zdekomunizowany

  • 30.03.2018, 08:45 (aktualizacja 13.09.2018 10:16)
Skwerek zdekomunizowany
Rozebrano już pomnik, który znajdował się na skwerze przy Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Na pomniku widniał napis „Młodzieży Polskiej walczącej o socjalistyczną ojczyznę”. Rzeźba zdemontowana została w związku z obowiązująca od jakiegoś czasu ustawą o dekomunizacji. O likwidację, szpecącego pejzaż miasta, reliktu PRL, od wielu lat wnosili liczni mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego. Jego usunięcie miało też spora grupę przeciwników. Problem za miejskie władze rozwiązał ostateczni ustawodawca. Jeszcze niedawno istniały (przerażające) plany sprzedaży całego skwwerkowego terenu. Na szczęście nie zostały one zrealizowane. Obecnie prezydent Marcin Witko zapowiada modernizację przestrzeni w tum miejscu. Powstanie tu skwer „dla zdrowia”. Prezydent zaproponuje radnym by nadać mu imię profesora Zbigniewa Religi. - Skwer zostanie urządzony tak, by pochłaniać szkodliwe substancje z powietrza. Chcemy zastosować nowatorskie i ekologiczne rozwiązania - mówi Prezydent.

 

 

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (42)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

m&m
m&m 14.04.2018, 11:51
Do "starego tomaszowiaka"- nie mogę sobie znaleźć kogoś, komu chciałbym wystawić pomnik, ale wiem na pewno, że były ustrój był narzucony przez okupanta a jego wyznawcy bylo kolaborantami . Trzeba wyplenic to dziadostwo do końca również przez burzenie pomników ku jego chwale. Nie używaj słowa naród, bo plugawisz to w swoich ustach. Jestes( A raczej to, co masz w glowie) jak ten pomnik- pozostałość po upodleniu i zniszczeniu narodu. . Polska nie znormalnieje , póki natura nie zrobi swojego z takimi jak ty.
stary tomaszowiak
stary tomaszowiak 13.04.2018, 09:19
I z czego się cieszysz autorze tego artykuliku? Naród, który niszczy pomniki szybko ginie. Nawet jak będzie stało 100 pomników waszych idoli to i tak większość mieszkańców będzie miała to w śmierdzącym miejscu organizmu.
To
To 13.04.2018, 11:01
nie były pomniki Polskiego Narodu. Stary jesteś więc głupotę można Ci wybaczyć.
m&m
m&m 4.04.2018, 14:39
Czyli już wiemy, że skwerek służy głównie jako sralnia dla psów, drenaż dla wody deszczowej i pijalka. Teren wypoczynkowy jak się patrzy.
m&m
m&m 3.04.2018, 11:01
W odpowiedzi na polemikę:
1. Zaczynając od kowala: Tak. w Twoim świecie jestem imbecylem, co mi nie przeszkadza, bo lubię być w opozycji do takich herosów intelektu jak ty. Otóż temat został wywołany przez innego "imbecyla". Ja z chęcią podjąłem, bo mieszkam tu od lat i po prostu widzę co się dzieje. Choć temat wyposażenia skweru w instalacje pochłaniające smog wydaje mi się dobry szczególnie w naszym mieście, co nie przeszkadza mi w chęci wywołania dyskusji o miejscach parkingowych Ale rozumiem, że nie można wywołać polemiki, bo jest się z automatu imbecylem. Brawo kowal. Takich ludzi nam trzeba. Dupsko mam rozruszane, ale rekreacyjnie. Zawodowo życie pół na pół przed kompem i w aucie, co wyklucza piesze lub autobusowe wycieczki po mieście w celu załatwiania sprawunków. Uważam, że parking szpitala nie wyczerpuje potrzeb i jest takim trochę rozwiązaniem zastępczym z braku innych. Co do złotówek, to nie pisałem, że ma być coś darmowe, więc ochłoń chłopcze. Poza tym ja akurat zaparkować mam gdzie.
2. maniek- może wywodzisz się z dzikich ostępów, ale Tomaszów nie jest na pewno betonową pustynią. Z lotu ptaka, to raczej bloki rzadko poupychane na terenach zielonych. Nie potrzeba do tego naukowych opracowań czy zestawień typów powierzchni. Wystarczy looknąć na mapę googla...
Powinieneś zasiadać w radzie miasta i każdemu inwestorowi odpowiadać, że nic nie zbuduje, bo będą podtopienia. Sama przyjemność by była mieszkać w takim mieście bez szans na rozwój z powodu niedrożnej deszczówki... To takie trochę odwracanie kota ogonem. Normalne, że kilkadziesiąt lat temu nikt nie mógł przewidzieć, że miasto się będzie rozwijać tak czy inaczej. Sieci muszą być rozbudowywane i modernizowane wraz z rozwojem miasta. A nie: NIC NIE ROBIĆ, BO BĘDĄ PODTOPIENIA. Zastanów się czy jest to dobry argument w dyskusji o tym czy zrobić parking. Chyba, że masz szczegółową wiedzę na temat kanalizacji w tamtej miejscówce... Jeżeli w Tomaszowie występuje problem podtopień, to nie ze względu na jakiś strasznie duży stosunek powierzchni utwardzonych w stosunku co całości, ale z powodu niedrożnej sieci, która powinna być modernizowana wraz z rozwojem terenów (patrzcie Barlickiego-Warszawska)
3. multi... jeżeli dla ciebie ignorancja, to patrzenie na swój interes, to chyba powinieneś poczytać. Jest na to inne określenie, które jednak również nie będzie pasować, bo jak wcześniej napisałem ja mam gdzie zaparkować. Nie jestem w przodowniku i nie będę tam latał. Poza tym przodownik nie stawia zakazów na ulicach. To co ludzie wyprawiają we wspólnotach jest trochę kuriozalne i przypomina okopywanie się za co raz wyższymi wałami. Ale jest to spowodowane brakiem miejsc do parkowania i trudno mieć do kogoś o to pretensje. Miasto powinno wychodzić na przeciw potrzebom mieszkańców i nie oglądać się na opinie ludzi z klapkami na oczach, ale robić jakies konsultacje, w trakcie których wyszłoby, że brak miejsca do parkowania jest bolączką dla tysięcy. INFRASTRUKTURA nie nadąża! Poza tym znów porównujesz jedno z większych miast w Polsce z Tomaszowem. Ja naprawdę bardzo się cieszę np. z doprowadzenia do kultury miejsc nad Wolbórką i rozumiem co do mnie mówisz w kwestii zieleni, ale Tomaszów wciąż jest bardzo zielonym miastem i nie można go zestawiać z Łodzią czy Wrocławiem, gdzie naprawdę można spotkać betonowe pustynie. Natomiast nie można udawać, że się nie widzi, że samochodów co raz więcej. JAK można mieć pretensje o parkingi, skoro samemu dupę wozi się samochodem . Przecież te parkingi nie stoją puste. Są dla ludzi. Nie żadnych obcych, "przyjezdnych, którzy mają spadać" tylko dla tomaszowian.
BOŻE chroń Tomaszów przed przestrzennymi populistami.
kowal
kowal 2.04.2018, 22:03
tylko imbecyl jest wstanie pomyslec o parkingu w tym miejscu nie masz gdzie zaparkowac to rusz dupsko na piechote tomaszow male miasto tym bardziej ze teraz jest komunikacja darmowa.A przyjezdni niech spadaja na parking szpitala ale po co wydawac zlotowy lepiej niech zrobia parking i jeszcze jedno jakby zrobili parking to chyba tylko naiwna osoba by myslala ze bedzie darmowy.
m&m
m&m 2.04.2018, 17:10
Chłopie mam gdzieś bycie ignorantem (rozumiem, że jednym zdaniem postawiles się tu w roli autorytetu...) w kwestii miejskiej przestrzeni. Myślę, że po zrobieniu ankiety wśród setek osób odwedzajacych ten rejon każdego dnia dowiedziałys się dobitnie ilu osobom potrzebny jest ten skwer a ilu przydałby się parking. Jestem mieszkańcem bliskiej okolicy szpitala i zaden nieignorant nie przetlumaczy mi, ze brak miejsc parkingowych nie jest tu problemem. Bo znam z autopsji dziesiatki sytuacji, gdzie jest to problem. Obok jest dom starców. Cały parking przed nim zawalony na stałe autami mieszkańców, ktorzy nie mają gdzie stanąć przed swoim blokiem. Ale niektórzy dalej będą pieprzyć głupoty o gospodarce przestrzenia. Moze wprowadzic trzeba regulacje w zakresie mozliwosci posiadania auta, bo sie ludziom w glowach od dobrobytu przewraca. Albo jeszcze zrobić zakaz wjazdu do miasta. Bo Tomaszów to prawie Londyn. Nie ma jak pierdyknac znak zakazu i walic mandaty. Skoro jestes takim autorytetem w gospodarce przestrzenią, to chyba czeste wizyty strazy miejskiej w tym rejonie swiadcza , ze jednak cos jest nie tak i jednak parking jest potrzebny. Chyba, ze planujemy w oderwaniu od rzeczywistosci i karamy na potege wszystkich chamow, ktorzy sie nie podporzadkuja. Ale to juz bylo i sie nie sprawdzalo....W sumie nic nie mam przeciwko ławkom i zieleni. Osobiście ściagłem tam kilka browarkow w dawnych latach i do dziś myślę, że jest to główne wykorzystanie tego parku. Naprawdę jest czego bronić... Piszesz, że staruszkoiwe sobie tam mogą usiąść podczas wizyty w szpitalu. Skoro na terenie szpitala, jak zauważyłeś ,można parkować, to nieładnie jest pominąć fakt , że teren szpitala do przysiądnięcia nadaje sie lepiej niz ten skwerek. Zacisznej i bardziej zielono. Ale co tam. Uwierz, ze wole przyrodę od betonu, ale jako mieszkaniec bezpośredniej okolicy, kierowca i obserwator uważam, że tereny przy szpitalu bardzo potrzebują więcej miejsc do parkowania . Brakuje miejsc dla tubylcow nie mowiac o klientach sklepow,
odwiedzajacych szpital czy dom starcow. Wszystko inne, to bujdy. Moje argumenty za pewne zostaną rozdarte w proch przez pozal sie fachowców od gospodarki przestrzenią, którzy powinni zrozumieć, że gospodaruje się dla bezpośrednich użytkowników terenu a nie wg. wzorców z...Wrocławia...Poza tym nikt tam jeszcze parkingu nie buduje, więc:D
multi99
multi99 2.04.2018, 18:21
Jesteś jednak IGNORANTEM , bo widzisz tylko swoją korzyść w postaci parkingu ...
cytuję: Brakuje miejsc dla tubylców .. Hmm skoro brak miejsc zgłoś problem do Spółdzielni Przodownik niech rozwiąże wam problemy z parkowaniem .. Poza tym przed szpitalem pod CARREFUREM jest duży parking płatny ... Popatrz na pobliską ŁÓDZ tam walcza o kazde drzewo aby pozostało o kazdy kawałek trawnika , a u nas na odwrót od kilku lat TYLKO PARKINGI I BETONY ... Koszmar przy takim podejściu za 20 lat nasze dzieci będa oglądać drzewa w pobliskim lesie ....
maniek
maniek 2.04.2018, 21:25
Potem się wszyscy dziwią - jak to kanalizacja nie nadąża z odprowadzaniem wody z ulic, przecież dawniej dawała radę. No jak teraz wszędzie jest beton i woda nie ma gdzie wsiąkać tylko odpływa.
m&m
m&m 2.04.2018, 09:04
Ale żeś wymyślił. Skwerek do odpoczynku podczas spaceru do grot. jedyny. bihaha
multi99
multi99 2.04.2018, 11:24
w Szczecinie i we Wroclawiu tworzy sie nowe tereny zielone dla odpoczynku ... A u Nas stado baranów chce skwer i kawałek zieleni zamienic na parking .... PORAŻKA ...
edek
edek 3.04.2018, 19:52
Kawałek zieleni który cały czas jest klozetem wszystkich okolicznych zwierzaków po których właściciele oczywiście nie sprzątają. Mieszkam zaraz obok i widzę co się tam dzieje. Lepiej ucywilizować to miejsce, żeby było przydatne lokalnej społeczności poprzez zrobienie parkingu.
lokatorka
lokatorka 3.04.2018, 21:07
wypraszam sobie tu parking moja Pysia od lat uwielbia to miejsce jako wybiegownie po godzinach siedzenia w bloku, byśmy zrobili krzywdę naszym milusińskim tworząc tu parking
J.P.
J.P. 4.04.2018, 13:17
Za Komuny lokatorzy bloków wyprowadzali czworonogów do okolicznych lasów aby zwierzyna się wyszalala. A takie zanieczyszczanie skwerów i parków powinno być surowo karane!
m&m
m&m 2.04.2018, 13:03
Las w zasięgu wzroku. A stado baranów chce wypoczywać na skwerku przy skrzyżowaniu.... Szpital i mnóstwo ludzi, którzy nie mogą normalnie zaparkować po przyjeździe na izbę przyjęć albo w odwiedziny do pacjentów. Wokół same zakazy i kupa baranów, ktorzy nie potrafia postawic jakiejś normalnej diagnozy w sprawie gospodarki przestrzenią miasta. . Jakim ignorantem trzeba być zeby porównywać Wrocław do Tomaszowa. Wejdź jeden z drugim do szpitala na ostatnie piętro i wyjzyj . Las dookoła. Tylko nie przyjeżdżacie autem, bo nie ma gdzie zaparkować. Na taki wielki obiekt parking na 20 aut z czego polowa taksówki. Za komuny nie było tyle aut, to nie było problemu. Teraz problem podwójny. Bo auta się pojawiły A mentalność komunistyczna pozostała.
2.04.2018, 14:06
1. Powiedz to starszym osobom, które spacerują w okolicy, albo nawet przychodzą, by odwiedzić kogoś w szpitalu.

2. Parking dla odwiedzających jest na terenie szpitala. Nie ma większego problemu, by z niego korzystać. Oczywiście parking /słusznie/ płatny. Kilkaset miejsc parkingowych stworzynych ze szkodą dla szpitalnego otoczenia, ale są.

3. Oczywiście las jest całkiem niedaleko, ale dla osób z pobliskich bloków w mocno podeszłym wieku dojście do niego jest często nieosiągalne. W drodze nie ma żadnych ławek, na których można byłoby przysiąść i odpocząć. Pomysły na kolejny parking są zwyczajnie niemądre i świadczą o krótkowzroczności.

4. Warto też pamiętać, że im więcej zabetonowanych miejsc, tym więcej problemów z podtopieniami posesji przez wody deszczowe.

5. Lubię, kiedy o miejskiej przestrzeni dyskutują kompletni ignoranci.
edek
edek 1.04.2018, 20:17
dobre miejsce na BEZPŁATNY parking dla odwiedzających pacjentów w szpitalu a żeby tego parkujący przestrzegali ogrodzić cały teren a wjazd zrobić od ul granicznej z przejściem bezpośrednio z parkingu do szpitala
♥
1.04.2018, 20:35
Tiaa, bezpłatny parking i do tego ogrodzony z bramą i bezpośrednim wejściem na teren szpitala. A ty Edziu będziesz pro publico bono będziesz codziennie utrzymywał porządek i usuwał latem z tego terenu śmieci, a w zimie śnieg.
Kup sobie duuuuże koło i .....
1.04.2018, 20:20
Aż trudno uwierzyć, że wokół nas jest tylu idiotów. Wszystko cymbały zabetonujcie i pakingi poróbcie, później je odgrodźcie płotami, a na koniec płaczcie że wam deszczówka chałupy zalewa. Ten skwerek to jedyne miejsce, gdzie można spocząć spacerując w kierunku grot. Tylko kompletny debil chciałby go zamieniać w parking
kiki
kiki 31.03.2018, 14:23
Lądowisko dla śmigłowca w tym miejscu urządzić, zdrowie ważniejsze niż pare krzaczków i chaszczy !
RALIGI?
RALIGI? 31.03.2018, 14:01
Wiecie wszystko o Relidze? ...
Edek
Edek 30.03.2018, 18:18
dobre miejsce na parking szpitalny bo takiego brak
Taaa...
Taaa... 31.03.2018, 09:24
zabetonujcie skwerek by zapewnić parking dla łódzkich i brzezińskich spadochroniarzy pracujących w naszym szpitalu.
Lynott
Lynott 30.03.2018, 16:45
a może skwer im Stanisława Piotrowicza?.....żyje i jest zasłuzonym działaczem PIS
AK-47
AK-47 30.03.2018, 17:14
A może skwer im. Marcina Święcickiego?......Żyje i jest zasłużonym działaczem PO.
Rio
Rio 30.03.2018, 14:46
Szkoda, że nie można podejrzeć danych osobowych tych patałachów, którzy widzą problem w burzeniu pomników ku czci sowieckich okupantów - byłoby jasne kto jest kto, ale niestety, nie ma takiej możliwości. Chociaż są pewne poszlaki - na pewno są to przedstawiciele poglądów lewicowych (czyli zbliżonych do zbrodniczego systemu komunistycznego).
klug
klug 30.03.2018, 16:09
A może ty bochaterze napiszesz jak cię wołają? No, dokonaj coming outu.
Emerytowana Nauczycielka.
Emerytowana Nauczycielka. 30.03.2018, 17:20
A radziłam drogi klugu abyś zapisał się do szkoły wieczorowej w systemie zaocznym....Uzupełnienie wykształcenia pomogłoby Ci iść śmielej przez życie....Niczym bojówki ZMP z czerwonymi szturmówkami.
Nie kłam
Nie kłam 31.03.2018, 09:33
Nie jesteś emerytowaną nauczycielką.
Emerytowana Nauczycielka
Emerytowana Nauczycielka 31.03.2018, 17:41
Mając takich "orłów" w klasie jak klug odeszłam z zawodu.....
taka prawda
taka prawda 31.03.2018, 09:53
chyba że nauczycielką tańca w stanie spoczynku
Emerytowana Nauczycielka
Emerytowana Nauczycielka 31.03.2018, 17:42
Takich jak klug nawet tańca nie podjęłabym się nauczać....
lekarz
lekarz 30.03.2018, 17:38
Szkoła nic nie pomoże. Zalecenie: natychmiastowa transplantologia głowy w trybie pilnym.
Odezwał
Odezwał 30.03.2018, 17:04
się obrońca mądry inaczej. Jak zwkle, byle zboczyć z tematu.
maniek
maniek 30.03.2018, 14:43
Dobrze, że znikęło bo było paskudne, ale gdyby zapytać zwykłego tomaszowianina co pomnik przedstawia, kogo gloryfikuje itd. to mało kto by wiedział- szczególnie wśród młodszych.
smoG
smoG 30.03.2018, 14:02
Proponuje dać nazwę Skwer walczących ze smogiem. To takie na czasie ;-)
♥
30.03.2018, 17:35
Ja proponuję pomnik nie znanego lekarza, tylko bezimiennego pacjenta błagającego o pomoc medyczną.
http://www.wykop.pl/ramka/4237...-2033-rok/
.
. 30.03.2018, 13:09
Religa miał olbrzymie długi, które wykupiła Platforma Obywatelska, za poparcie tego medyka dla jej kandydata. Postać owszem z kilkoma sukcesami, ale mnóstwem niejasności w życiorysie. O byśmy za kilka lat nie wstydził się tej nazwy. Po co komplikacje sobie życie, nie mamy lokalnych wzorów które wartoby upamiętnić?
"Krwawa Mary",
"Krwawa Mary", 30.03.2018, 17:49
czyli drink w proporcji 100ml wódki na 100 ml soku pomidorowego pięć razy pod rząd to dla Religi była norma. Pamiętam dobrze, bo go dawno temu obsługiwalem w jednej z knajp.
xmen
xmen 30.03.2018, 12:02
Po co nadać imię Religi ? Nie ma jakiegoś żyjącego znajomego z PIS ? W.Panfil już ma ulicę, może jest ktoś jeszcze i za życia nadać imię ?
A co do pomników, historii się nie niszczy. To zbudowali Polacy, mieszkańcy Tomaszowa, nie sowieci. Takim tokiem to proszę zburzyć szkoły, bloki, wszystko budowane i wznoszone za PRL. Szkoły tez budowano na xxxlecie PRL.
Czysta paranoja, Bareja by miał gotowe scenariusze. No cóż, rządzą ci co w szkole pod górkę mieli. Teraz szkoły u Rydzyka kończą.
Peter
Peter 30.03.2018, 11:09
wreszcie pozbyliśmy się tego strupa;)!
Rio
Rio 30.03.2018, 10:45
Zastanawiam się jakim "człowiekiem" trzeba być aby bronić pomników zbrodniczego systemu komunistycznego? Jak można stawać w obronie symboli ustroju, który odpowiada za zbrodnie znacznie większe i poważniejsze niż te dokonywane przez Trzecią Rzeszę Niemiecką! Osobiście uważam, że osoby gloryfikujące zbrodniczy ustrój komunistyczny (PRL, ZSRR, etc) winien być, najmniej, ukarany grzywną a w ostateczności nawet pozbawieniem wolności! Niektórzy nie rozumieją, że pomiędzy nazistami a komunistami można bez problemu postawić znak równości - obydwa zbrodnicze państwa współpracowały ze sobą przez długi czas na wielu płaszczyznach!

Pozostałe