Ulga budowlana - zmienią się przepisy

  • 10.10.2013, 23:59
  • Mariusz Strzępek
Ulga budowlana - zmienią się przepisy
Jakiś czas temu pisaliśmy na łamach portalu o nowej odsłonie programu „Mieszkanie dla młodych”. Tym razem proponujemy dyskusję na temat rozwiązań mających „zachęcać” do inwestowania w budowę własnego domu. Chodzi oczywiście o nową formułę zwrotu części podatku VAT od zakupionych materiałów budowlanych. Warunki, jakie będzie musiał spełnić inwestor by go uzyskać zostały określone w taki sposób, by ograniczyć do minimum liczbę osób z preferencji skorzystać. Jak zwykle część przepisów pozostaje niejasnych i pozostawiających swobodę interpretacji. Po raz kolejny mamy do czynienia z działaniami pozorowanymi. Życie swoje a urzędnicy i posłowie swoje. Zapominają, że branża budowlana to nie tylko duże firmy deweloperskie ale przede wszystkim dziesiątki tysięcy małych przedsiębiorstw i setki tysięcy rzemieślników, którzy świadczą swoje usługi właśnie na rzecz budownictwa jednorodzinnego.

 

Prawdziwy boom budowlany przeżywała Polska w okresie najlepszym dla rozwoju przedsiębiorczości, a więc po roku 1990. Prężny rynek wewnętrzny zarówno w sferze handlu jak i usług pozwalał na inwestycje nowej klasy przedsiębiorców we własne domy. Inwestycjom sprzyjał też system podatkowy pozwalający na obniżanie w sposób znaczący podstawy opodatkowania. Także mieszkania budowane na wynajem mogły liczyć na skarbowe ulgi, bo wydatki na ich stworzenie w całości stanowiły koszt prowadzonej działalności gospodarczej.

 

Kolejne rządy zaczęły się stopniowo z ulg budowlanych i remontowych wycofywać. Duże ulgi zastąpiono małymi a podatek VAT na wiele materiałów budowlanych podniesiono do 23%. Na okres przejściowy pozostawiono inwestorom możliwość wystąpienia o zwrot różnicy między starą a nową stawką podatkową. Określono też górną granicę kwotową, jaką można od fiskusa otrzymać na 34 tysięcy złotych.

 

Od nowego roku wchodzą jednak nowe zasady rozliczania ulgi związanej z VAT. Specjaliści od rynku budowlanego zwracają uwagę, że proponowane przepisy skonstruowano w sposób, który de facto eliminuje z obiegu większość osób, które trudną decyzję o inwestycji we własny dom zamierzają podjąć.  Wśród warunków, które należy łącznie spełnić znalazły się: wiek inwestora poniżej 36 roku życia, brak własnego mieszkania lub domu a powierzchnia budynku nie może przekroczyć 100 metrów kwadratowych. Zdaniem ekspertów niewielu dzisiejszych inwestorów spełnia powyższe kryteria. 

 

Rozwiązaniem może być zlecenie budowy firmie, która wystawi  fakturę z 8 procentową stawką VAT obejmującą zarówno usługę, jak i materiały. Zgodnie z definicją budownictwa społecznego preferencyjną stawką objęte są domy o powierzchni do 300 m kw. 

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tomek
Tomek 10.10.2013, 23:57
To znaczy, że TTBS zarobi

Pozostałe