Wspierają bogatych

  • 27.09.2013, 23:59
  • Mariusz Strzępek
Wspierają bogatych
Od nowego roku rusza kolejna odsłona rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”. Po raz kolejny jednak pomoc Państwa skierowana jest przede wszystkim do sektora bankowego oraz deweloperów. Młode małżeństwa są jedynie narzędziem za pomocą którego będzie można dokonywać transferów pieniężnych.

 

Program Mieszkanie dla Młodych jest kierowany do rodzin i osób do 35 roku życia. Dopłaty do kredytów będą udzielane  tylko, kiedy osoba zainteresowana dokona zakupu na rynku pierwotnym swojego pierwszego mieszkania, o powierzchni do 75 metrów kwadratowych lub domu - bądź budowy domu jednorodzinnego - o powierzchni maksymalnej 100 metrów. Przy czym kwota wynosić będzie do 10 procent wartości 50 metrów kwadratowych mieszkania, liczonego metodą odtworzeniową. Jeśli w ciągu 5 lat  rodzinie urodzi się trzecie dziecko,  otrzyma ona dodatkowe 5 %. dopłaty.

 

 

Eksperci rynku nieruchomości są w sprawie rządowego programu jednomyślni – Chodzi o pomoc deweloperom a nie młodym rodzinom bez mieszkań – mówią. - „Mieszkanie dla młodych” może negatywnie odbić się na cenach mieszkań zarówno tych na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Lokale deweloperskie zdrożeją, spadną równocześnie ceny mieszkań używanych. Faktyczna powinna dotyczyć także rynku wtórnego, gdzie są one tańsze.

 

Dla przykładu cena mieszkania w stanie deweloperskim, czyli do kompletnego wykończenia w Tomaszowie Mazowieckim wynosi 3.300 złotych za metr kwadratowy. Mieszkanie na rynku wtórnym można kupić za 2.500 tysiąca złotych. Różnica sięga więc 40 tysięcy złotych. Dodatkowo w drugim przypadku są to często lokale nie wymagające nakładów finansowych, do natychmiastowego zamieszkania.

 

W ten sposób zmusza się młode osoby, na początku swojej drogi życiowej do zadłużenia się ponad konieczną miarę. Decyzja o zaciągnięciu wieloletniego kredytu hipotecznego nie jest łatwa. Trzeba posiadać pewność stałych i solidnych dochodów a nie powszechną u nas umowę „śmieciową”. Oczywistym więc wydaje się, że publiczne środki znowu służyć będą wsparciu grupy osób najzamożniejszych.

 

Program dyskryminuje także osoby, które rozpoczęły budowę własnego domu w systemie gospodarczym, który bywa o kilkadziesiąt procent tańszy niż zakupu gotowego domu u dewelopera.

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sebushi
Sebushi 30.09.2013, 18:16
Pomysł pomocy wartości 10% 50 metrowego mieszkania czyli poprostu pomoc wartości 5 metrów kwadratowych właściwie jest bez znaczenia. I tak przeciez trzeba sfinansować pozostałe "metry" z własnych środków lub kredytu.
Zarówno pomysł rządowy jak i propozycja opozycji żeby programem objąć rynek wtórny przy bliższej analizie nie maja sensu.
Typowe pomysły na chwilowe podniesienie popularności.
30.09.2013, 18:46
po prostu *
29.09.2013, 19:02
Kolejne wsparcie deweloperów...

Przykład:
Mieszkanie - 200.000, 00 PLN.
Dostaną kredyt, dofinansowanie -> wszystko super.

Minusem będzie fakt, iż jest to stan deweloperski, czyli aby mieszkać jak człowiek trzeba dołożyć ~100.000, 00 PLN z własnej kieszeni na wykończenie "nowego" mieszkania.

Ogólnie średni pomysł kupowanie nowych mieszkań ze względu na ostatnio zasłyszane problemy -> grzyb w nowych blokach ( :O ), pękające ściany etc..

Człowiek zrobi sobie remont, wykończy wnętrza i będzie musiał po jakimś czasie robić kosztowny remont od nowa..

Ciężki orzech do zgryzienia dla młodych małżeństw, które chcą przystąpić do kredytu i kupna własnego "m".
Tom
Tom 28.09.2013, 14:06
Gdzie są takie ceny nowych mieszkań w Tomaszowie jak podano w artykule 3300/m2 ? Wg oficjalnych informacji, reklam i ogłoszeń w prasie oscylują 3500-4100 zł/m2 w zależności od atrakcyjności położenia, piętra, widoku. Znając naszych lokalnych deweloperów niżej nie sprzedadzą chyba, że po znajomości lub rodzinie lub w zamian za jakąś przysługę ;-). Natomiast na rynku wtórnym można trafić naprawdę okazję bo jest w ofercie bardzo dużo ofert bo coraz więcej ludzi wyjeżdża z Tomaszowa z powodu braku perspektyw widać to np po w ostatnim czasie znacznym wzroście ogłoszeń w TIT.
27.09.2013, 21:32
Rząd próbuje nakręcić budownictwo co jest słuszne, jednak akcja będzie miałą ograniczony zasięg właśnie ze względu na warunki finansowania i kwestie zabezpieczeń.
27.09.2013, 19:43
To że akurat nie dotyczy to mieszkań na ryku wtórnym jest dla mnie jasne.
Po pierwsze mówi się że w Polsce brakuje mieszkań. Zaś po drugie, łatwo by było wówczas o nadużycia.
Pirat
Pirat 29.09.2013, 09:59
Ale nie w każdej mieścinie buduje się nowe bloki. I co mają zrobić młodzi w potrzebie??????
27.09.2013, 15:31
A gdzie tak tanie są mieszkania deweloperskie w Tomaszowie Maz. bo z tego co się orientuje to są o wiele droższe
http://osiedle-browarna.pl/lok…

Pozostałe