Lekcja WOSu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

  • 25.03.2018, 10:20
  • Joanna Sztymelska
Lekcja WOSu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich
W piątek, 23 marca 2018 roku, w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury przy placu Kościuszki 18 w Tomaszowie Mazowieckim, odbyło się spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, dr. Adamem Bodnarem. Zostało ono zorganizowane w ramach cyklu spotkań regionalnych, które Biuro Rzecznika przygotowało w marcu na terenie całego województwa łódzkiego. Z podobną wizytą dr Adam Bodnar i jego współpracownicy odwiedzili wcześniej m.in. Łęczycę, Bełchatów, Wieluń, Sieradz, Gromadzice, Wieruszów, Radomsko.

 

- Poprzez te spotkania, staramy się zastanawiać, jakie prawa nie są w Polsce przestrzegane, jakie są problemy, czym żyje Polska i w jaki sposób Biuro Rzecznika mogłoby zareagować. Celem spotkań wyjazdowych jest to, żebyśmy zdobywali bardzo konkretne, bezpośrednie informacje na temat problemów, które są zgłaszane właśnie na terenie różnych miast. To są często inne problemy niż te, występujące w Warszawie czy innych dużych miastach. Przykładowo: wiele osób się skarży na konsekwencje różnych inwestycji, zagrażających ich najbliższemu środowisku: konsekwencje inwestycji energetycznych, budowania ferm przemysłowych. A jak się nie pojedzie do Polski i nie posłucha ludzi, nie zobaczy z tymi osobami, to się tego najzwyczajniej w świecie nie rozumie. Po drugie chcę też przybliżyć Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich obywatelom, ale także chcę poprzez te spotkania przybliżyć, jak funkcjonuje Państwo. Czasami obywatele po prostu nie rozumieją, czym się różni rzecznik od Rządu, jaka jest rola rzecznika konsumentów, rzecznika finansowego, z czego wynika przewlekłość postępowań sądowych i jak w ogóle należy działać na rzecz reformowania państwa, żeby to wszystko naprawić. Czasami w naszej debacie jest mnóstwo mitów, które są po prostu trudne do rozmycia i wydaje mi się, że Rzecznik Praw Obywatelskich jest czasami od tego, żeby uczciwie mówić o tym, jak ten nasz system prawny wygląda - mówił na wstępie Adam Bodnar. 

 

 

 Po krótkim wprowadzeniu w tematykę praw obywatelskich, a także przedstawieniu członków swojego zespołu,  dr Adam Bodnar zachęcił uczestników spotkania, wśród których była też spora grupa uczniów, do tego, by zabierali głos w nurtujących ich sprawach. Zagadnienia, na temat których Rzecznik Praw Obywatelskich miał się wypowiedzieć, można też było zgłaszać drogą mailową już od początku marca. W ciągu trwającego blisko dwie godziny spotkania, poruszone zostały bardzo różne kwestie, a zebranych w MCK-u słuchaczy nie trzeba było długo nakłaniać do brania czynnego udziału w dyskusji. Byli też tacy, którzy od razu ustawili się w kolejce do mec. Beaty Stalmach, u której można było przedstawić indywidualną sprawę do Rzecznika Praw Obywatelskich.

 


 

 Jako pierwsza zabrała głos Tamara Jaworowska – przedstawicielka organizacji pacjenckiej (Stowarzyszenie Ehlers-Danlos Polska), która poruszyła temat chorób rzadkich w Polsce oraz problem braku Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich w naszym kraju, choć Unia Europejska zobligowała wszystkie kraje członkowskie do tego, by taki plan wdrożyły do końca 2013 roku. Rzecznik Praw Obywatelskich przyznał, że od dawna interesuje się tą sprawą, interweniował również w Ministerstwie Zdrowia, stojąc na stanowisku, że pacjentom cierpiącym na choroby rzadkie należy się systemowe wsparcie. Podjęcie tego tematu podczas tomaszowskiego spotkania to dla niego sygnał, żeby powrócić do tej sprawy i ponownie się nią zająć.


 Drugi zabrał głos przedstawiciel partii Kukiz’15, który poruszył głośny ostatnio temat niesłusznego skazania Tomasza Komendy i jego wieloletniego pobytu w zakładzie karnym. Po dość obszernym komentarzu RPO do tej sprawy, zadał kolejne pytanie, tym razem dotyczące przepisów, regulujących użycie broni palnej podczas polowań.


 W dyskusji poruszono także temat dramatycznego niedofinansowania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, tzw. „złych spadków” (jak uniknąć długów, pozostałych po zmarłym członku rodziny) oraz dzieci z problemami, przebywających w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych. Nie zabrakło również odniesień do  protestów, związanych z zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej i Czarnego Piątku; padł nawet apel do Rzecznika Praw Obywatelskich, aby bronił praw kobiet. Uczestnicy spotkania rozmawiali o ochronie danych osobowych, zwłaszcza w placówkach medycznych oraz o opieszałości, zwlekaniu z rozpatrywaniem wniosków i odpowiadaniu na korespondencję przez instytucje publiczne, w tym Trybunał Konstytucyjny.

 

 

 Na koniec głos zabrała Agnieszka Drzewoska, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Tomaszowie Mazowieckim, która zgłosiła sprawę, dotyczącą telefonicznego zawierania umów, zwłaszcza z osobami starszymi. Firmy, postępujące w ten sposób dopuszczają się oszustwa, ponieważ nie informują seniorów o rzeczywistych warunkach oraz o przedmiocie umowy.


 Wszystkie tematy, poruszone podczas spotkania możemy znaleźć na stronie internetowej: https://rpo.gov.pl/pl/content/spotkanie-regionalne-adama-bodnara-w-tomaszowie-mazowieckim . Co więcej, są tam także odnośniki do wcześniejszych wystąpień i interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich w zgłoszonych przez tomaszowian sprawach.


 „Spotkanie w Tomaszowie Mazowieckim kończyło cykl wyjazdów Rzecznika Praw Obywatelskich w województwie łódzkim.” - mówi Adam Bodnar. Zachęca także: „Każdy może się zgłosić do Rzecznika Praw Obywatelskich, zarówno pisemnie, za pomocą listu, czy też poczty elektronicznej. Ważne jest także to, że w Łodzi udało nam się uruchomić punkt przyjęć interesantów, który działa od sierpnia zeszłego roku. Raz na miesiąc przyjmowani są interesanci i, o ile wiem ze statystyk, na każdy dyżur zgłasza się piętnaście do dwudziestu osób, więc okazało się, że ten punkt w Łodzi  był potrzebny i dobrze funkcjonuje."

 

PS.

Rzecznik Praw Obywatelskich, który wiele słów w trakcie spotkania poświęcił opiece nad osobami niepełnosprawnymi, przywoływał "czarne protesty" i na co dzień nie stroni od komentarzy w tematach natury politycznej, niestety odmówił nam kilku słów wsparcia dla szlachetnej inicjatywy budowy w Tomaszowie Mazowieckim hospicjum. Czy jest inne bardziej naturalne prawo człowieka do troskliwej opieki w czasie choroby i godnych warunków umierania? Argumenty, że RPO jest urzędnikiem państwowym i nie powinien wspierać tego rodzaju inicjatyw są żenujące i kompletnie nie na miejscu. 

 

Joanna Sztymelska

Zdjęcia (10)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

klug
klug 25.03.2018, 12:01
Próba reedukacji ciemnego ludu może przyniesie jakiś efekt. Brawo Panie Doktorze!
Towarzysz
Towarzysz 26.03.2018, 13:16
Mao też tak myślał.

Pozostałe