Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 07:09
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Prawym okiem: przywileje, przywileje, przywileje...

Od kilku dni krąży po Facebooku link do petycji, której celem jest przywrócenie przywilejów kolejnej grupie zawodowej. Tym razem są to pracownicy Domów Dziecka, których kilka lat temu pozbawiono uprawnień wynikających z tzw. Karty Nauczyciela. Znajomi lajkują, głosują, klaszczą, mało kto ma jednak pojęcie o faktycznym funkcjonowaniu tego rodzaju placówek. W samym tekście petycji też nie znajdujemy za bardzo troski o dzieci ale wręcz ich instrumentalne traktowanie. Zabawne jest to, że petycję lajkują też członkowie PO, mimo, że stanowi ona bezpośredni atak na Rząd, który sami firmowali. Co to oznacza? Że lajkowanie leci jak... leci. Nikt nie zadaje sobie trudu związanego z czytaniem.

Zacznę od tego, że od ponad trzech lat jestem szefem komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego. W tym czasie nie zdarzył się ani jeden przypadek, by zgłosił się do nas pracownik, albo grupa pracowników, by porozmawiać o problemach związanych z prowadzeniem placówki, jakąś prośbą o pomoc, wsparcie itd. Komisja odwiedzała placówkę, ale główne prośby dotyczyły zatrudnienia personelu do mycia okien, prowadzenia samochodu i koszenia trawników. Żenada.

 

Krótki spacer po pokojach dzieci pokazał nam wielocentymetrowe pokłady kurzu zalegające pod łóżkami, którzy jak sami piszą w petycji sprawują "opiekę całodobową". Dla nas oczywiste było, że mamy do czynienia z brakiem zainteresowania ze strony wychowawców. Może się ktoś obrazić ale tak właśnie było. Po takiej wizycie usłyszałem od kogoś komentarz, że "Strzępek jest pier..., bo każe nam okna myć". Zapewne najlepiej jest zatrudnić firmę sprzątającą, bo po co dzieci uczyć czynności dnia codziennego.

 

Od 1 stycznia 2014 r. utraciliśmy status nauczyciela i staliśmy się pracownikami samorządowymi. Tym samym utraciliśmy bardzo dużo, a mianowicie:  zwiększono czas pracy do 40 godz. tygodniowo, dodatkowo w naszym czasie wolnym musimy wykonywać obowiązki nie związane z wychowaniem dzieci (mieliśmy 40 godzin w tym 26 godz. dydaktycznych 14 było do dyspozycji dyrektora i mogliśmy w tym czasie realizować zadania niedydaktyczne),  zmniejszono wymiar urlopu na 26 dni (mieliśmy 35 dni),  pozbawiono nas prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, obniżono wynagrodzenie zasadnicze średnio o 1/3 naszego poprzedniego uposażenia. (obecnie zarabiamy pensję minimalną i w to wliczony jest dodatek stażowy- czyli wychowawca z 30 letnim okresem zatrudnienia zarabia 2100)  pozbawiono osiągniętego stopnia awansu zawodowego, pozbawiono dodatku za pracę w trudnych warunkach, średnio 30% wynagrodzenia. Utrudniono nam możliwości doskonalenia zawodowego, pozbawiono nas uprawnień emerytalnych zapisanych w odrębnych przepisach Karty Nauczyciela i możliwości korzystania z przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Podczas reformy systemu pieczy zastępczej, poprzedni rząd zaniechał wprowadzenia przepisów, które jasno określałyby nasze uprawnienia emerytalne. W konsekwencji tych działań, kolejne zmiany dotyczące nauczycielskich uprawnień emerytalnych już nas nie obejmowały i nie obejmują. 

 

- czytamy w petycji.

 

Cóż... nie da się ukryć, że pracownicy samorządowi to nie są osoby zarabiające krocie. Taka jest smutna prawda. Między innymi dlatego coraz mniej w naszych urzędach fachowców, którzy wybierają inne ścieżki kariery. Pracownicy Domów Dziecka mają podobnie. Zarabiają za mało. Jestem w stanie zgodzić się także z koniecznością wprowadzenia innych postulowanych zmian, ale...

 

No właśnie. Tomaszowski Dom Dziecka to obecnie zaledwie kilku do kilkunastu podopiecznych. Cały ciężar pieczy zastępczej przerzucono obecnie na placówki typu rodzinnego. Koszt utrzymania dziecka w tych pierwszych jest dwukrotnie wyższy niż w typowej placówce publicznej. Na tym jednak różnice się nie kończą. Ludzie opiekujący się dziećmi we własnych domach /często jest w nich podobna liczba podopiecznych jak w Słoneczku/ pracują nie 8 godzin dziennie czy 40 tygodniowo ale 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

 

Tu nie ma zmienników, zmian, urlopów na poratowanie zdrowia i wcześniejszych uprawnień emerytalnych. Nie ma też prawdziwego urlopu, bo większość opiekunów spędza go razem z dziećmi, które im powierzono. Ich podstawo zmartwienia to drzwi, które trzeba naprawić, zamek do wymiany, pokoje wymagające odświeżenia, nowe meble, urządzenia itp. rzeczy. Od poczatku kadencji walczymy o godziwe wsparcie psychologiczne dla tych ludzi. Jedno jest w ich wypadku pewne. Wynagrodzenie, jakie otrzymują nie rekompensuje wszystkich obciążeń.

 

Nowa ustawa stała się przyczyną częstej rotacji wychowawców w placówkach opiekuńczo – wychowawczych. Warunki pracy i niskie wynagrodzenie wpłynęły na częste odchodzenie wychowawców, co jest trudne dla wychowanków. Częsta rotacja wychowawców zaburza poczucie bezpieczeństwa i nie zaspokaja potrzeb dzieci i młodzieży. Trudno jest tym samym o nawiązanie trwałych więzi emocjonalnych z dzieckiem. Czuje się ono odrzucone i zdradzone. Dom dziecka stał się miejscem przetrwania dla wychowawców do czasu znalezienia lepszej oferty pracy. Natomiast my zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela zostaliśmy skrzywdzeni- odebraniem nam praw nabytych. Byliśmy przekonani, że nie dojdzie do takiej kuriozalnej sytuacji. 

 

- to chyba jedyny fragment petycji, w którym mówi się o interesie podopiecznych.

 

Tomaszowskie "Słoneczko" przywołałem jedynie jako przykład. Nie chodzi mi, by kogoś piętnować.  Organizacja pieczy zastępczej faktycznie wymaga zmiany uregulowań, ale nie tylko tych dotyczących wynagrodzeń za pracę i przywilejów pracowniczych. Na pierwszym miejscu należy postawić wychowanków i dopiero wokół ich dobra, jako nadrzędnego celu, budować cały system i oczywiście formy jego finansowania. 

 

[reklama2]

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Anka 21.03.2018 21:17
To przecież pan rozpoczął akcję polityczną, pisząc, że rozbawia pana jak członkowie PO lajkują petycję skierowaną przeciwko swojemu rządowi.Ja, dokładnie odwrotnie, cieszę się, że różni ludzie, bez względu na swoje poglądy, zainteresowali się petycją i podpisali ją.Tylko o to mi chodziło. Nie chcę tu podejmować dyskusji o całym pana tekście. Mam wiele argumentów, aby pokazać nieuczciwość, nierzetelność i powierzchowność tego co pan napisał i wydaje się, że to pan rozpoczyna jakąś swoją, dziwną akcję.

21.03.2018 21:34
Tak zaznaczyłem, bo ludzie bezmyślnie udostępniają informacje i zachęcają do głosowania, a zabawnym jest, że są te informacje wymierzone w nich samych. Nie czytają, więc nie zauważają w ten sposób, że dzieciaki, skrzywdzone przez los są instrumentalnie wykorzystywane. Kolejna polityczna akcja i nic więcej.

21.03.2018 20:51
Czyli gdy ten Tomaszowski Dom Dziecka to obecnie zaledwie do kilku do kilkunastu podopiecznych, to zlikwidować to towarzystwo wzajemnej adoracji. Dzieci umieścić w placówkach rodzinnych, a tych "nauczycieli", co chcą " nawiązywać trwałe więzi emocjonalnych z dzieckiem" w ciągu 5,7 godz/dzień poprosić o zmianę kwalifikacji. Żądania owszem są, tylko tylko zaangażowania pracowników brak, vide "wielocentymetrowe pokłady kurzu zalegające pod łóżkami" , czy też brudne okna. A od czego są wychowawcy, czy nie od tego, aby te dzieci nauczyć sprzątać? Przecież te placówki są stworzone po to, aby przygotować dziecko do samodzielności w życiu, ukazać im powszednie zadania funkcjonalności rodziny jako takiej, dać im miłość i opiekę na czas obecny, a nie odwalić te niecałe 6 godz i w spokoju ducha iść do swoich domowych obowiązków. A co do płacy i innych świadczeń, to cóż - jaka praca, taka płaca.

Anka 21.03.2018 20:09
Pisze pan, że petycja jest skierowana przeciwko PO, ponieważ to rząd PO - PSL pozbawił wychowawców placówek opiekuńczo-wychowawczych statusu nauczycieli ( nie przychodzi mi tak łatwo myśleć, że były to jakieś szczególne przywileje ). Owszem, upokorzono i potraktowano wówczas źle tę grupę zawodową. Oszczędności były żadne, a krzywda ogromna. Ówczesna opozycja ( PiS ) atakowała rządzących za tę decyzję i wniosła nawet swój projekt ustawy. Odsyłam pana do posiedzenia Komisji Edukacji z dnia 14 maja 2015 roku, gdzie prominentni i wpływowi posłowie PiS-u ( m.in.: pani E. Witek i pani E. Rafalska ) krytykowali pomysł rządu i obiecywali przywrócenia stanu sprzed ustawy. Petycja jest więc próbą przypomnienia PiS tamtych obietnic i sprawdzenia wiarygodności tej partii.

21.03.2018 20:45
Tego się właśnie boję, że nie chodzi o dzieci, zmianę systemu, nawet nie o prawdziwe lub domniemane przywileje, ale o polityczną akcję.

TAK NAPRAWDĘ : 21.03.2018 13:47
Zastanowić się trzeba jak to się opłaca ? Ile młodzieży ilu opiekunow, może lepiej te dzieci przesłać do Rodzinnych Domów. Personel znajdzie inną prace ,cały czas słyszymy że praca jest. Może takie rozwiązanie będzie lepsze

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama