Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 08:43
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

Kryzys? Nie szkodzi, kupimy działkę budowlaną

Kryzys gospodarczy odczuwali chyba mocno wszyscy. Najmocniej chyba daje znać o sobie na rynku nieruchomości, gdzie ceny w krótkim czasie spadły nawet o ponad 20%. Wiele osób jednak decydowało się na zakup działki budowlanej, by postawić swój wymarzony dom, domek, willę, czy rezydencję. Wybór działki to najpoważniejsza decyzja. Warto ją dokładnie przemyśleć i na dokonanie wyboru zostawić sobie nieco czasu. Decyzja ad hoc może przysporzyć nam w przyszłości sporo niepotrzebnych problemów.

Niestety wiele osób podejmując decyzję o zakupie działki budowlanej kieruje się jedynie ceną. To najczęściej popełniany błąd przez kupujących. Do czego takie cenowe podejście prowadzi możemy obserwować każdego dnia na przykładzie rozstrzygnięć przetargowych organizowanych przez jednostki sektora finansów publicznych. Tanio zbudowana droga rozpada się po trzech latach a ściany taniego biurowca zaczynają pękać, zamienniki, którego katalogowo mają te same parametry, co urządzenia firm o ustalonej renomie zaczynają się psuć i działają w sposób mało komfortowy dla ich użytkowników. Podobnie jest z wyborem nieruchomości. Na jej cenę rzutuje wiele czynników, które powinniśmy brać pod uwagę. Wskazana jest więc duża doza rozwagi i jeszcze większa dociekliwości. Najpiękniejszy dom z kiepskiej lokalizacji przestanie szybko cieszyć a co gorsza trudno go będzie sprzedać.

 

[reklama2]

 

Tu zapuścisz swoje korzenie


Poszukiwanie miejsca, gdzie postawisz swój dom warto rozpocząć od przejrzenia ofert w Internecie. Współczesna technika pozwala już starcie wyeliminować sporo ofert, które będą dla nas nieodpowiednie. Znając adres nieruchomości możemy skorzystać ze zdjęć satelitarnych, które udostępnia Google. W ten sposób bez wychodzenia z domu możemy wstępnie zapoznać się z warunkami lokalizacyjnymi nieruchomości. Warto przy tym pamiętać jednak, że nie są one na bieżąco aktualizowane i znajdować się może na nich krajobraz sprzed roku. Jest to o tyle ciekawe narzędzie, że pozwala zorientować się w przestrzeni niejako z „lotu ptaka”. Istnieje możliwość oceny zarówno gęstości zabudowy, jak i np. szerokości wytyczonych uliczek dojazdowych. Wiemy wszyscy jak trudno poruszać się po uliczkach na Ludwikowie, czy Wąwale. Nie wszystkie osiedla jednak zostały wytyczone i zaprojektowane w sposób tak minimalistyczny.

 

Pamiętajcie, że szukacie miejsca, w którym przyjdzie Wam spędzać dużą część Waszego życia. Będziecie wracać tu, by odpocząć po pracy, wychowywać dzieci i wnuki. Musicie się dobrze czuć po obu stronach ogrodzenia. Oglądając kolejne działki będziecie mieli uczucie, że czasem coś Was zatrzymuje a czasem coś odpycha. Wrażenie jest bardzo ważne ale bywa mocno mylące.  Faktem jest jednak, że jeśli coś nam w działce od początku przeszkadza, to opinia ta może się w nas utrwalać i pogłębiać.  Szczególnie, kiedy napotykać będziecie na swojej drodze różnego rodzaju małe i duże problemy.

 

Jak wybrać właściwą lokalizację


Lokalizacja to podstawowy czynnik, mający wpływ na cenę działki. ma bezpośredni i znaczący wpływ na cenę działki. W teorii zakłada się, że działki położone dalej od centrów miast są coraz tańsze. Może się to sprawdzać w przypadku dużych aglomeracji miejskich, gdzie powierzchnie są ze zrozumiałych względów o wiele droższe, natomiast w przypadku miast zbliżonych do Tomaszowa wcale nie jest to takie oczywiste. Działka położona w atrakcyjnym miejscu na obrzeżu miasta może osiągać cenę zbliżoną do tej w bezpośrednim centrum.

 

Duże znaczenie przy wyborze działki pod nasz dom ma dojazd. Zanim zdecydujemy się na zawarcie transakcji powinniśmy sprawdzić jak szybko możemy dojechać miejsc, w których często bywamy - pracy, szkoły, centrum miasta. Sam przejazd samochodem może nie być wystarczający. Nie zawsze będziemy mogli nasze dzieci dowieźć osobiście do szkoły. Może okazać się, że będą musiały dojechać i wrócić autobusem MZK. Wiedzą coś na ten temat mieszkańcy np. Wiaderna, których dzieci w wieku gimnazjalnym uczęszczają do tomaszowskiej „trojki”. Dlatego między innymi działkę, której zakup rozważamy warto odwiedzić kilka razy o różnych porach dnia, a nawet jeśli to możliwe w różnych porach roku.

 

Kilkukrotny rekonesans pozwoli nam sprawdzić, czy w okolicy nie ma obiektów uciążliwych dla ludzi. Warto też zatrzymać się na krótkie pogawędki z sąsiadami, są oni najlepszym źródłem informacji na temat najbliższej okolicy 

 

Działka budowlana google

 

„Papierologia”


Nie da się jej niestety uniknąć. Kiedy korzystamy z usług dobrego pośrednika w obrocie nieruchomościami, dużą część pracy wykona on za nas w ramach podpisanej umowy. Tej pracy jest wcale nie mało.

 

Na początek musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, o ile taki został przyjęty przez właściwą rade miasta albo gminy. Plan jest aktem prawa miejscowego a więc jego zapisy są dla inwestora wiążące. Odpowie nam nie tylko na pytanie czy w miejscu, które sobie wybraliśmy można wybudować dom jednorodzinny, ale także określa jego parametry, w tym sposób zagospodarowania działki oraz obowiązujące linie zabudowy. Z własnego doświadczenia wiem, że zapisy mogą przysporzyć nam sporo kłopotu. Może się na przykład okazać, że dokument nie przewiduje możliwości budowy przydomowym ekologicznych albo biologicznych oczyszczalni ścieków. Nawet, jeśli zbiorcza kanalizacja na danym terenie nie funkcjonuje, to może być ona przewidziana do realizacji w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym Gminy. Ma to niebagatelne znaczenie w odniesieniu do przyszłych kosztów zamieszkiwania. Wydatek kilku tysięcy złotych zwraca się bowiem już po 2-3 latach.

 

Plan zagospodarowania określa też sposób zagospodarowania terenów sąsiednich i planowanych inwestycji drogowych i infrastruktury technicznej. Jeśli nie chcemy mieć za oknem ekranu dźwiękochłonnego oddzielającego nas od drogi ekspresowej warto się na tym nieco dłużej skupić.  


W przypadku braku planu miejscowego zajrzyjmy do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, będącego podstawą do opracowania planu. Różnica jest taka, że ten dokument nie jest prawem miejscowym. Jego zapisy więc mogą ulec zmianie lub modyfikacją. Ma to swoje dobre i złe strony.

 

Jeśli w gminie nie ma także studium pozostaje nam jedynie droga administracyjna. Koniecznym jest wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Aby to zrobić nie trzeba być właścicielem działki. Nie potrzebna jest też jego zgoda.  


Kolejnym dokumentem, z jakim musimy się zapoznać jest ewidencja gruntów i budynków. Znajdziemy ją w wydziale geodezji Starostwa Powiatowego. W ewidencji znajdziemy dokładne zapisy dotyczące położenia i powierzchni działki.  Radzę te dane porównać z zapisami w księgach wieczystych, bowiem nadzwyczaj często zdarza się, że różnią się one w sposób znaczący od siebie.

 

W geodezji znajdziemy  też numer księgi wieczystej. Kiedy już go będziemy mieli możemy już udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym. Część z ksiąg dostępnych jest już w internetowej bazie danych. Są one objęte rękojmią wiary publicznej. 

 

Zapisy KW powiedzą nam wszystko o stanie prawnym nieruchomości, własności lub użytkowaniu wieczystym, służebnościach oraz ewentualnym obciążeniu hipoteką.  

 

Grunt to odpowiednie podłoże


Przy okazji wizyty w wydziale geodezji powinniśmy sprawdzić także rodzaj gruntu występującego na  terenie, który chcemy nabyć oraz jaki jest poziom wód gruntowych. Wysoki oznacza, że budowa domu będzie utrudniona i z piwnic raczej będziemy musieli zrezygnować. Do tego koszt izolacji przewilgociowej będzie w takim przypadku znacznie wyższy.

 

Rodzaj gleby ma także znaczenie dla lokalizacji urządzeń infrastruktury. Gliniasty teren eliminuje całkowicie lub podnosi w znaczący sposób koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Nieprzepuszczalna, gliniasta gleba nie jest najlepszym podłożem dla studni chłonnych i rozsączalników.
 

Podobnie jest w przypadku ekologicznych źródeł ciepła. O ile glina i wilgoć są jak najbardziej wskazane dla pomp pobierających ciepło z gruntu, to już wapienie praktycznie tę możliwość wykluczają.
 

Cdn.

 

Osoby zainteresowane tematyką budowalną zachęcamy do dyskusji na naszym forum internetowym poświęconym tej tematyce. Przypominamy też, że macie możliwość nieodpłatnego publikowania ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ert 10.03.2017 17:20
Teraz dochodzi ustawa o sprzedaży działek. Każda działka niezabudowana jest działką rolną, nawet z warunkami zabudowy. A po kupnie, teoretycznie przez kilka lat trzeba utrzymywać działkę bez zmian.

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama