Koszmarne odkrycie dziennikarzy Faktu

  • 18.06.2013, 22:12
  • Mariusz Strzępek
Koszmarne odkrycie dziennikarzy Faktu
Tomaszów niestety po raz kolejny znalazł się na łamach ogólnopolskich mediów. Tym razem „przysłużyli” się nam właściciele firmy, która teoretycznie zajmować powinna się utylizacją odpadów poubojowych. Tematem zainteresowali się dziennikarze Faktu, którzy wybrali się do Czerniewicach w związku z odnalezieniem kilka dni temu przez inspektora weterynarii składowanych w niewłaściwy sposób odpadów poubojowych.

- Już 200–300 metrów od zabudowań czuć było odór gnijącego mięsa – opisują to, co zastali na miejscu dziennikarze gazety. - Wokół stada wron i kruków. Kilkadziesiąt metrów od płotu odgradzającego plac od pola i lasu natrafiamy na zwierzęce kości, szczęki, bydlęce rogi i znaki identyfikacyjne zwierząt (tzw. kolczyki). Im bliżej zakładu tym więcej śladów, a smród coraz bardziej intensywny. Przy płocie trudno wytrzymać od trupiego odoru.

 

To kolejna afera z produkcją zwierzęcą w tle. Kilka miesięcy temu powiatowy lekarz weterynarii zamknął jedną z podtomaszowskich ubojni drobiu ze względu na panujące w niej warunki sanitarne i higieniczne. Okazało się jednak, że właściciel firmy, mimo zakazu i wysokiej grzywny w dalszym ciągu ubój prowadził i z tego, co zdążyliśmy się dowiedzieć działalność tę wykonuje do dzisiaj. Robi to wtedy, gdy policjanci i prokuratorzy śpią. Prokuratura prowadzi jednak śledztwo w tej sprawie i czeka na opinię biegłych. Dopiero na jego podstawie okaże się, czy przedsiębiorcy zostaną postawione jakiekolwiek zarzuty.

 

Podobna sytuacja miała miejsce w jeszcze jednej ubojni drobiu, co do której nawet kontrolujący są przekonani, że odbywa się w niej ubój. Właścicieli nie udało się jednak złapać na gorącym uczynku.

 

Teraz mamy jednak do czynienia z innego rodzaju aferą. Utylizacja resztek jest oczywiście kosztowana. Dlatego wielu nieuczciwych przedsiębiorców próbuje różnych sposób na uzyskanie tzw. kwita, który potwierdza fakt jej dokonania. Ktoś te dokumenty (zapewne nie za darmo) wystawia a pozostałości trafiają na pola, do lasów i przydrożnych rowów. Tworzy to zagrożenie epidemiologiczne. Na odpadach żerują owady oraz dzikie lub półdzikie zwierzęta i ptaki.

 

Reporterzy faktu mieli sporo szczęścia. Udało im się bowiem nagrać osobę, która przyjechała w okolice Czerniewic i zaczęła wyrzucać do kontenera resztki padliny.

 

- Nie spodziewając się obecności reporterów Faktu kierowca wyrzucił ładunek do kontenera i odjechał – opowiadają w swoim artykule. - Na placu zostawił największy fragment - wielką połać wnętrzności, które ledwie mógł udźwignąć. Na nim natychmiast pojawiła się chmara much.  Poinformowaliśmy policjantów z Tomaszowa Mazowieckiego. Nie tylko nie zlekceważyli sygnału, ale w ciągu kilku chwil na miejscu był radiowóz policji, a wkrótce także ekipa dochodzeniowa. Ściągnięto też inspektorów weterynarii. Byli zaskoczeni, że do właściciela firmy transportującej odpady poubojowe policja wzywa ich zaledwie kilka godzin po tym, jak opuścili jego firmę.

 

Oczywiście właściciel terenu nie przyznał się, że resztki przywożone są za jego zgodą, Twierdzi, że nie jest w stanie upilnować terenu, a podrzucone mięso zabezpieczy i zutylizuje.

 

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jarek1975
Jarek1975 01.07.2013, 23:13
Drogi Arturze odnosiłem się do konkretnego Twojego komentarza z linkiem w którym nie ma mowy o innych ubojniach tylko o jakimś przedsiębiorcy.
...
... 30.06.2013, 14:44
zalosne.... niech moze lepiej fakcik laskawie sie zajmie czyms pozyteczniejszym niz zgnile miecho w jakims kontenerze, moze i to prowadzi do rozwoju chorób i niebezpieczenstwa zarazenia czyms ludzi ale ja widzialem wiele takich przypadkow gdzie lezalo lezalo i nikt sie tym nie interesowal! wiec co? nagle sie ktos interesuje bo fakt poinformowal policje tak?
a moze niech sie zainteresuje sprawa biednego kota ktory zostal ŻYWCEM OBDARTY ZE SKÓRY?! niech sie przyczyni do złapania zwyrodnialca... za trudne ?
tomaszowianka
tomaszowianka 20.06.2013, 07:53
do wpisu @5 czy uważasz, że utylizowanie w takiej formie nawet niewielkiej ilości odpadów poubojowych jest w porządku???? Nie ważnie czy była fotka czy nie nie czy jedna czy dwie. Ktoś kto godzi się aby na jego posesji wyrzucano resztki poubojowe zobowiązany do ich utylizacji powinien być za to surowo ukarany, gdyż jest to skażenie środowiska. Nie wiem czy chciałbyś mieszkać w okolicy takiego składowiska. Jest to otwarty z którego korzystają nie tylko dzikie zwierzak , które później mogą być nosicielami pasożytów i nie tylko. Podziwiam twoja beztroskę, a jeżeli zainteresował się tym FAKT, a następnie policja to coś musiało być.
Sally
Sally 19.06.2013, 20:49
@3 Ja tez :)
Jarek 1975
Jarek 1975 19.06.2013, 17:17
Przerażająca jest tępota ludzi którzy nie potrafią czytać i łapią wszystkie informacje bez przeanalizowania tego w swoim ograniczonym umyśle. Po pierwsze ja tu nie doczytałem się zeby była tam jakaś ubojnia tylko firma która odbiera odpady i przewozi je do utylizacji. Po drugie czy to coś dziwnego że ktoś wyrzuca odpady do kontenera z którego odpady znikną w ciągu dnia lub dwóch chyba było by to gorsze jakby to ktoś zakopywał czy coś innego. Po trzecie fakt pisał że znalazł tam pełne góry odpadów to czemu nie zrobił zdjęć by pokazać to nam czytelnikom. Oczywiście zdjęcia są ale odpadów w kontenerach i jedno zdjęcie jakiegoś kawałka flaków obok kontenera co wcale nie jest powiedziane że "samo" się tam znalazło.
20.06.2013, 09:48
Nie doczytałeś się żeby była tam mowa o jakiejś ubojni? Otóż w tekście jest mowa o trzech rożnych sytuacjach łamania prawa. Dwa pierwsze przytoczone w tekście przypadki to właśnie UBOJNIE, które mimo zamknięcia przez lekarza weterynarii z powodu skandalicznych warunków sanitarnych i brudu, dalej prowadzą działalność. A trzeci przypadek to problem utylizacji zilustrowany fotografią tego pana na zdjęciu. No ale widocznie sam chyba (cytuję): "nie potrafisz czytać i łapiesz wszystkie informacje bez przeanalizowania tego w swoim ograniczonym umyśle"
20.06.2013, 10:28
szanowny Arturze czytaj dokładnie albo sprawdzaj wiadomosci , chodzi o Przedsiębiorce z Rawy Mazowieckiej który to podpisał umowe z właścicielem działki w Czerniewicach na odbiór i utylizację odpadów poubojowych ... a ten właściciel działki zamiast utylizowac zwoził to na swoją działke uzbierało sie tego ponad 60 ton... .... ktoś napisał ci prawdę : nie potrafisz czytać i łapiesz wszystkie informacje bez przeanalizowania tego w swoim ograniczonym umyśle" a wystarxczyło posłuchac dokładnie wiiadomości w TV ....
20.06.2013, 15:05
Multi99 zapewniam Cię, że umiem analizować informacje i rozróżniać kwestie podjęte w artykule. W swoim pierwszym komentarzu napisałem tylko jedno zdanie: „Właściciel ubojni i ten ktoś na zdjęciu czują się ponad prawem”. Pisząc o właścicielu ubojni miałem na myśli te 2 przypadki zamknięcia tego biznesu (o których jest wzmianka w artykule), ze względu na warunki sanitarne i higieniczne. Natomiast wspomniany przeze mnie „ktoś na zdjęciu” jest przedstawicielem firmy utylizującej. Wiem, że obie kwestie są ze sobą powiązane i znam incydent zakładu w Rawie.
Jarek nie znalazł w tekście słowa o ubojniach (prawdopodobnie przeczytał tylko nagłówek i spojrzał na zdjęcie). Poza tym w ordynarny sposób obraża mnie. Agresja rodzi tylko agresję, choć starałem się zacisnąć zęby pisząc jemu odpowiedź.
Natomiast po Tobie jako stałemu bywalcowi tego portalu i człowiekowi zaangażowanemu w wiele spraw miasta spodziewałem się więcej. Znasz mnie dobrze że podzielasz zdanie jakiegoś anonimowego Jarka na temat mojego „niby ograniczonego umysłu”??? Twoje wypowiedzi (może sposób bycia) z dużą dawką emocji są czasem niesmaczne, nie zgadzasz się ze mną to powiedz to wprost, a nie pisz takich banialuków. Ja Cię nie obrażam i tego samego oczekuję od Ciebie, jako człowiek, który współpracował z BCTM i był zaangażowany w organizację DNI sprzed lat, powinieneś umieć sensownie polemizować i konstruktywnie krytykować. A tymczasem rady nt. dokładnego słuchania wiadomości w TV zachowaj sobie dla siebie.
20.06.2013, 18:42
sorry sorry masz rację , ja też jestem za spokojnym tokiem rozmów tutaj i nienawidzę osób które anonimowo ubliżają i obrazają innych...
ania
ania 20.06.2013, 11:58
Nie no kolejny geniusz, wy sami nie rozumiecie czego sie czepiacie, najpierw Jarek walnal gafe, bo czytac nie umie, a teraz multi -kolejny madrala brnie w temat dlej.. i awanturuje sie nie wiadomo co, byle tylko pieprz.... od rzeczy. Zal mi was
20.06.2013, 15:46
"językiem" swojej wypowiedzi dolewasz nie potrzebnie oliwy do ognia
Ewqa
Ewqa 19.06.2013, 13:18
Skoro podejrzewa się, że nadal w takim miejscu prowadzony jest ubój, to czy nie można zaplombować i objąć nadzorem takiej firmy? Mam coraz częściej wrażenie, że prawo w Polsce nie jest dla zwykłych ludzi - tylko dla przestępców.
Fidel
Fidel 19.06.2013, 08:15
Ja dawno wybrałem wegetarianizm :)
18.06.2013, 23:59
No właśnie - w sumie nie wiadomo co powiedzieć, czytałem już wczoraj na Onecie, bo KIKI znalazła i wkleiła tego linka pod jakimś artykulem: http://wiadomosci.onet.pl/regi…
Właściciel ubojni i ten ktoś na zdjęciu czują się ponad prawem. Przykra sprawa, mam nadzieję że tym razem ta afera nie ucichnie i ktoś za to poniesie konsekwencje
18.06.2013, 23:33
brak słów !!!!!!!

Pozostałe