Nieruchomość w kryzysie

  • 14.04.2013, 19:21
  • Mariusz Strzępek
Starosta Piotr Kagankiewicz okazuje się być wybitnym specjalistą od rynku nieruchomości. Najpierw sprzedał za bezcen tereny zielone nad rzeką Wolbórką, które w krótkim czasie zyskały mocno na wartości, dzięki korzystnej decyzji o warunkach zabudowy, wydanej przez miasto a teraz zaproponował radnym, że sprzeda powiatową nieruchomość za kwotę zdecydowanie poniżej sporządzonej wyceny. Radni są zdyscyplinowani i podnieśli ręce do góry wykazując w ten sposób aprobatę dla lidera powiatowej koalicji. Tym samym nieruchomość wartą według rzeczoznawców około 600 tysięcy złotych będzie można nabyć nawet za 40% jej oszacowania, czyli za 264 tysiące złotych. Kwota ta odpowiada kosztom budowy domu jednorodzinnego w stanie surowym zamkniętym w systemie gospodarskim.

Nieruchomość, w której niegdyś mieściła się przychodnia zdrowia a następnie Wydział Nadzoru Budowlanego oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie próbowano sprzedać przez ponad dwa lata. Kolejne ogłoszenia nie ściągały chętnych do jej nabycia. Ani jedna osoba nie wpłaciła wadium, mimo że w kolejnych przetargach cenę obniżano do 420 tysięcy.

 

Brak zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców ma zapewne kilka źródeł. Pierwszym, chociaż moim zdaniem nie najważniejszym jest  ogólnokrajowy kryzys gospodarczy.  Większość firm obcina zbędne wydatki, szczególnie takie, które generują dodatkowe koszty. Z drugiej strony właśnie kryzys powoduje, że znajdują się osoby inwestujące na rynku nieruchomości ze względu na zwiększoną podaż, ograniczony popyt i znaczący spadek cen. Obowiązuje więc zasada: jeśli nie musisz, to nie sprzedawaj, żeby nie stracić. W takim przypadku warto poszukać innego sposobu wykorzystania posiadanej nieruchomości np. dzierżawa, wynajem (często za symboliczne stawki), co pozwoli wyeliminować koszty.

 

Tę prostą prawidłowość pojęły władze miasta, które ostatecznie odstąpiły od sprzedaży dawnej siedziby OK. Tkacz i po lekkim remoncie i doposażeniu zorganizowały w nim dom dziennego pobytu dla seniorów. Wyzbywanie się majątku to najprostsza i niestety najczęściej stosowana metoda zdobywania przez władze samorządowe pieniędzy na spłatę bieżących zobowiązań.

 
 

Kolejnym powodem jest upadek gospodarczy i wyludnianie miasta. Jeszcze dziesięć lat temu liczba chętnych na wolne powierzchnie biurowe, użytkowe czy handlowe była kilkakrotnie większa niż obecnie. Dzisiaj większym zainteresowaniem cieszą się tereny niezabudowane, stwarzające mniej problemów potencjalnym inwestorom a pozwalające realizować dowolny cel od mieszkaniowego po handlowo usługowy. Zainteresowanych najmem jest coraz mniej, co widać kiedy się przespacerujemy ulicami miasta.

 

Trzecim powodem jest „wszechmądrość” powiatowych decydentów, którzy postanowili, że wycenę rzeczoznawcy sobie „poprawią”. Z 600 tysięcy zrobiło się 825 tysięcy złotych, co skutecznie odstraszyło osoby zainteresowane. Efekt jest taki, że teraz cena spadnie już w sposób znaczący.  Jak widać Starosta jest nie tylko wybitnym specjalistą od lecznictwa szpitalnego ale również handlu nieruchomościami.

 

Budynek zbudowano na początku XX wieku i wymaga sporych nakładów finansowych na remont. To czy jest on atrakcyjny w sensie użyteczności i położenia zależy od pomysłu na jego sposób użytkowania.

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

blokers
blokers 18.04.2013, 19:40
wystawić a Allegro, może kto kupi
kiki
kiki 18.04.2013, 16:04
Rzymianie w takim zabytku zrobiliby łaźnie albo dom uciech,ale gdzie tam naszym "ojcom miasta" do tych z Rzymu...
Tam światowa metropolia to i głowy tęgie, a tu w Tomaszowie pustka,pustostany to i we łbach pusto.
wracam z Anglii
wracam z Anglii 18.04.2013, 15:34
do 13- za przysłowiową złotówkę to ja kupię, wyremontuję i będzie pałac
gruby portfel
gruby portfel 18.04.2013, 13:44
Tomaszów to miasto stu banków, oddać tę nieruchomość za przysłowiową złotówkę na kolejny bank przynajmniej budynek będzie zadbany!
Obywatel Pies
Obywatel Pies 18.04.2013, 10:29
Piękna sprawa z referendum. Czy ktoś wie jak można zacząć cały proces ?
Referendum
Referendum 17.04.2013, 22:34
http://www.elblag24.pl/fakty/8…

racja 95% było ZA!
ok
ok 17.04.2013, 22:05
w elblągu pogonili radnych i prezydenta.bierzcie przykład.
Dziadzio KIKI
Dziadzio KIKI 17.04.2013, 18:46
Ciekawe jaki trzeba Harvard albo Oxford skuńczyć żeby spuszczać cenę o 60% od realnej wartości :)
revolitionETM
revolitionETM 16.04.2013, 12:15
Gdyby ktoś kiedyś działa skuteczniej - to w rejonie tego budynku powstała by galeria - która przyciągnęłaby mieszkańców w tamte okolice. Na tej ulicy stoi kilka zabytkowych budynków które można by wyremontować i zaadaptować do różnych celów. Jenak NIEUDACZNICY którzy rządzą tym miastem i powiatem - doprowadzają do jego marignalizacji - skoro miast jest z roku na rok biedniejsze to czemu płacimy urzędnikom tyle kasy obetnijmy im wynagrodzenia i diety o połowę. Albo zorganizujmy referendum i pognajmy tę hołotę :D
Ola
Ola 16.04.2013, 10:23
w innych miastach takie zabytkowe budynki są pieczołowicie restaurowane, i stają się perełkami architektonicznymi a u nas istnieje kołtuńskie podejście do zabytków i historii miasta, polityka niszczenia, burzenia, do takiej zaniedbanej mieściny rzeczywiście że nie chce zajrzeć żaden inwestor, szkoda jego nerwów i czasu!
16.04.2013, 08:57
@1 a Ty "rozsądny" człowieku kupowałbyś nieruchomości w upadającym i nieprzychylnym inwestorom mieście?
25a
25a 15.04.2013, 18:32
dla bezdomnych sie nada tylko skromny remacik i po sprawie dobry pomysl
spacerowicz
spacerowicz 15.04.2013, 17:37
W tego rodzaju budynkach urzeka mnie dbałość z jaką wykonano stolarkę (framugi drzwi i same drzwi ).Po prostu sztuka snycerstwa.Nie mogę się napatrzeć kiedy widzę te dzieła sztuki rzemieślniczej.Szkoda tylko,że to wszystko pokrywa gruba warstwa farby olejnej.
obserwatorka z okna
obserwatorka z okna 15.04.2013, 10:32
ZROBIĆ TAM NOCLEGOWISKO DLA BEZDOMNYCH, KTÓRYCH NAM W MIEŚCIE SUKCESYWNIE PRZYBYWA
miłośnik wyburzeń
miłośnik wyburzeń 15.04.2013, 08:26
jak nie wiecie co z tym zrobić bo i tak nikt nie chce kupić tego badziewia to po prostu wyburzyć
ale redaktorze ty musisz czuc sie urazony
ale redaktorze ty musisz czuc sie urazony 15.04.2013, 06:15
jak tak ciagle ziewasz takimi komentarzami
gdyby sprzedal ponizej wyceny w pierwszym przetargu tez bys napisal ten artykul
pewno wlozenie kulkudziesieciu tys zlotych w zbudowanie kotlowni, remont dachu, wymiane stolarki okiennej i jeszcze pare innych drobiazgow poprawiloby funkcjonalnosc budynku i koszty jego utrzymania a dzierzawcy pchaliby sie drzwiami i oknami zeby wnoszonym czynszem szybko pokryc poniesione wydatki

przespaceruj sie ta ulica i zobacz na ilu budynkach jest informacja o sprzedazy i zapytaj czy sa na nie chetni

Pozostałe