Obróbka skrawaniem-na czym polega?

  • 8.03.2018, 14:29
Obróbka skrawaniem-na czym polega?
Chcąc uzyskać odpowiedni kształt elementów metalowych bądź niestandardowe wymiary niezbędne mogą okazach się nowoczesne maszyny CNC, dzięki którym obróbka skrawaniem jest i precyzyjna i zapewnia powtarzalność detali. Zalety nowoczesnych rozwiązań można dostrzec niemalże w każdym przemyśle, który stawia na najwyższą jakość swoich produktów.

Obróbka skrawaniem-co to jest?

Najprościej mówiąc, proces obróbki skrawaniem, jest to metoda polegająca na idealnym ścieraniu powierzchni danego metalu mająca na celu nadanie mu odpowiedniego kształtu, zmienia się w ten sposób także jakość obrabianej powierzchni. Przy takiej obróbce powstają wióry, czyli starte części obrabianego metalu. W zależności od potrzeb można wybrać zarówno obróbkę ścierną, jak i obróbkę wiórową. W tej kwestii dobór metody uzależniony jest od rodzaju materiału, jak i efektu, jaki chce się osiągnąć. Współczesna obróbka skrawaniem opiera się o maszyny sterowane komputerowo które umożliwiają nadanie odpowiedniego kształtu nawet detalom o bardzo małej powierzchni.

 

Jakie materiały można obrabiać?

Przy użyciu nowoczesnych maszyn CNC obróbce skrawaniem można poddać bardzo różne materiały. Idealnie sprawdzi się zarówno w przypadku stali zwykłej, stali nierdzewnej, aluminium, mosiądzu, ale także można obrabiać kamień, drewno, tworzywa sztuczne czy szkło. Ważny jest jednak prawidłowy dobór maszyn, elementów tnących oraz prawidłowe zaprogramowanie ich.

 

Jakie są rodzaje obróbki skrawaniem?

Proces obróbki skrawaniem można podzielić na:

  •    Toczenie, które można powiedzieć, jest najpopularniejszą obróbką stosowaną w przemyśle. Dzięki niej można obrabiać przedmioty w kształcie bryły, jak i inne niestandardowe kształty. Przy tej metodzie niezbędne będą specjalne maszyny tokarskie. Co ważne toczenie może odbywać się zarówno na zewnętrznej powierzchni, jak i wewnętrznej. Proces toczenia posiada wiele odmian, dlatego obróbkę warto zlecić fachowej firmie z doświadczeniem, bo produkcja detali na automatach opiera się i na wiedzy i na odpowiednim dobraniu narzędzi tnących.
  •    Frezowanie, metoda, która powszechnie stosowana jest do obróbki zarówno detali metalowych, jak i wykonanych z tworzyw sztucznych. Sprawdzi się również przy obróbce drewna. Tutaj narzędziem obrabiającym, są specjalne wieloostrzowe norze zwane frezami.
  •    Szlifowanie, czyli ścierna obróbka metali przy użyciu specjalnej taśmy ściernej, osełki lub ściernicy.

 

Precyzyjna obróbka CNC

Współczesne maszyny sterowane komputerowo, czyli CNC idealnie sprawdzają się w przypadku obróbki metalu oraz wszelakich tworzyw sztucznych. Dzięki nim można nie tylko uzyskać idealny kształt, niestandardowe wymiary, ale też zapewnia powtarzalność elementów, oczywiście możliwe jest również wykonywanie pojedynczych detali. Cały proces obróbki CNC opiera się na odpowiednio zaprogramowanych automatach, dlatego cieszą się one coraz większą popularnością, gdyż można z powodzeniem stwierdzić, iż skutecznie zastępują pracę ludzkich rąk.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe