Hala pod górkę

  • 22.01.2013, 10:32
  • Mariusz Strzępek
Hala pod górkę
Wzbudzająca od samego początku wiele emocji i liczne kontrowersje budowa hali sportowej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 6 (popularny Włókiennik) odsunie się w czasie o co najmniej kilka miesięcy, jeśli nie rok. Przyczyną są zajęcia komornicze należności wobec wykonawcy inwestycji na rzecz jego nieuregulowanych zobowiązań. Krótko mówiąc: Węglopol Gliwice ma długi, które w trybie egzekucyjnym próbuje zaspokajać komornik. Powiat odstąpił więc od umowy i teraz inwestycja czeka na ogłoszenie kolejnego przetargu. Czy wystarczy czasu na rozliczenie inwestycji oraz udzielonej przez Ministerstwo Sportu dotacji? Jest na to czas tylko do końca tego roku.

 

 

Hala kosztować ma prawie 3,5 miliona złotych. Termin jej wykonania określono na koniec września bieżącego roku. Wiadomo już dzisiaj, że jego dotrzymanie będzie nierealne. Ogłoszenie nowego przetargu, jego rozstrzygnięcie może zająć kilka miesięcy i jeśli nie wpłyną żadne protesty może zakończyć się pod koniec marca. Przekazanie terenu wykonawcy i na same wykonawstwo pozostaje nieco ponad pół roku. Czy można taki obiekt postawić w tak krótkim czasie? Czy znajdą się chętni do wykonania budynku w tempie iście ekspresowym? I czy tempo to nie wpłynie znacząco na jakość wykonanych robót? Powiedzenie mówi przecież: co nagle to po diable.

 

Budowa kolejnej w Tomaszowie przyszkolnej Sali gimnastycznej wzbudzała od początku sporo emocji. Na duży koszt, zmiany demograficzne i brak długoterminowej polityki oświatowej wskazywał między innymi Grzegorz Haraśny w czasie sesji Rady Powiatu, na której przyjmowano budżet uwzględniający przystąpienie do inwestycji. Jego zdaniem obiekt taki jest na tę chwilę zdecydowanie bardziej potrzebny przy II Liceum Ogólnokształcącym niż w szkole na peryferiach miasta, gdzie korzystanie z niego po godzinach lekcyjnych będzie mocno ograniczone.

 

Już od samego początku budowa miała więc pod przysłowiową „górkę”. Kolejne problemy pojawiły się już po rozstrzygnięciu przetargu. Węglopol wybrał podwykonawców inwestycji, którymi zostały firmy: Inż-Tech oraz Izol-Bud. Firmy te dopiero w grudniu weszły na plac budowy. Zaczęto prace, które wkrótce zostały wstrzymane ze względu na długi głównego wykonawcy oraz pisma o zajęciach komorniczych. Firma wyjaśniła, że komornik działał na podstawie nakazów wydanych przez e-sądy od których ona się odwołuje i stopniowo reguluje należności. Dopiero po kolejnych nakazach Powiat zdecydował się na odstąpienie od umowy oraz co się z tym wiąże na wystąpienie na zapłatę kary umownej w wartości 10% inwestycji. Problem mają także podwykonawcy, którzy część prac już wykonali a nie mogą doczekać się wypłaty wynagrodzenia.


 
Wszystko wskazuje jednak, że to nie koniec problemów z budową hali. Projekt wykonany jest bowiem w technologii firmy Iglobud, która już nie istnieje, podobnie jak firma wykonująca projekt hali.  Może okazać się konieczny  przeprojektowanie dachu inwestycji a co za tym idzie wydłuży się czas jej realizacji. Zmianie może też ulec koszt całkowity prac budowlanych. Przekrocznie terminu wiązać się natomiast może z utratą 800 tysięcy złotych dotacji przyznanej przez ministerstwo sportu.

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jacek
Jacek 27.01.2013, 00:52
Tomaszowianin: A kto będzie ćwiczył na tej hali - proponuję zajrześ na lekcję wf i nie tylko wf do "włókiennika"- średnio 5 uczniów ćwiczących , 5 niećwiczących a reszta nieobecna. Hala powstanie i szkoła się zamknie - już teraz w tej szkole jest tylu uczniów ilu było w "Budowlance " jak ją zamykali i z roku na rok ubywa - takie są fakty. Ta cała hala to chory pomysł ( wywalą 3,5 melona w błoto i tyle. Jak tak bardzo chcą sali gimnastycznej to niech przeniosą szkołę nz Farbiarską i po sprawie.
Wituś
Wituś 24.01.2013, 18:45
A ja jestem ciekawy, co z halą sportową w Budowlance zbudowaną też za miliony z pieniędzy tysięcy. Czy ktoś poszedł siedzieć za niegospodarność naszymi pieniędzmi?
Józek Stalin
Józek Stalin 22.01.2013, 22:04
Jeżeli urzędasowi nie chce sie ruszyć zadu zza biurka i wierzy w podrabiane kserokopie wymaganych specyfikacją dokumentów to pracodawca powinien takiego "speca" wyj...ać na zbitą mordę i podać do sądu za działanie na szkode firmy. A cała rodzina do 3 pokolenia włacznie na Syberię.
lucjan
lucjan 22.01.2013, 20:52
@11 Nawet jeśl firmai była w KRD to zakładając, że świadomy inwestor sprawdzi rejestr, nic z tą wiedzą nie może zrobic. Wierz mi, że wiedza to jedno a możliwośc usunięcia takiego podmiotu z przetargu to drugie. Dokumenty potwierdzające w przetargach zdolnośc ekonomiczną i finasową są bardzo ograniczone i analiza innych informacji nic ci nie da skoro delikwenta wykluczyc nie możesz. Fajnie ktoś już tu zauważył, że to nie wina inwestorów publicznych ale fatalnego prawa, które nie daje praktycznie żadnych możliwości weryfikacji firm. Nie chodzi o to, że bronię starostwa czy UM, ale wiem, że zweryfikowac w zasadzie niewiele można w obecnym stanie.
Marcin R.
Marcin R. 22.01.2013, 20:02
Drogi Lucjanie ok dziekuje za wyjaśnienie ale nadal nurtuje mnie jedno : skoro firma startując do budowy hali miałą komornika na swoich kontach to oznacza że taka firma figuruje w KRD - Krajowy Rejestr Długów i ma zachwianą płynnośc finansową i moze to a nie musi to przeszkadzac w płynności pracy tej firmy !!!! To juź powinno dac duzo do myślenia naszym urzędnikom czy się myle? A sprawdzenie w rejestrze KRD może zrobic kazdy obywatel , wystarczy tylko złozyc prośbę do biura KRD.
ok
ok 22.01.2013, 19:02
PO CO NAM JESZCZE JEDNA HALA.NIE ZGADZAM SIĘ,ABY NASZE PIENIĄZKI SZŁY NA HALE.HAL MAMY SPORTU PRZEZ DUŻE "S"BRAK.
lucjan
lucjan 22.01.2013, 18:16
@5 Przywołane przez Ciebie inwestycje były prowadzone przez Starostwo Powiatowe nie UM. UM buduje boisko gdzie też wykoanwca upadł. Na marginesie jest jedna z największych firm w Polsce budujących obiekty sportowe. Prześwietlanie firm w świetle obowiązujących przepisów nie jest w praktyce możliwe gdyż, katalog dokumentów jakie inwestor może wymagac jest mocno ograniczony. Nie możesz więc nic zrobic bo przegrasz z kretesem w arbitrażach i sądach. Ponadto nie sądze że to Tomaszów jest jakoś szczególnie dotknięty plagą nierzetelnych wykoanwcó bo to jest problem całęgo kraju. Jeśli znasz sposób na uniknięcie upadających firm w przetargach to napisz. Co do pługów to w 100% się zgadzam - tragedia.
i warto przypomniec ze wymienione inwestycje
i warto przypomniec ze wymienione inwestycje 22.01.2013, 18:08
to inwestycje sp nie um
zatroskany o to Państwo
zatroskany o to Państwo 22.01.2013, 15:43
Do Marcin R. To nie urzędnicy miejscowi są winni , że Ustawa Prawo Zamówień Publicznych jest taka, a nie inna, i nakazuje wybrać oferenta choć by urzędnik wiedział, że oferent zaliczył już wpadki na innych budowach. Takie prawo stanowi nasz Parlament wraz z Urzędem Zamówień Publicznych
Marcin R.
Marcin R. 22.01.2013, 14:52
cytuje: lucjan: @2 A co ma do tego inwestor? Kolego Lucjanie ja nie napisałem nic o inwestorze , ale odpowiedz mi na pytanie ?

ścieżka rowerowa do spały budowana z duzymi problemami
przebudowa ulicy P.O.W wykonawca z bankrutował kto inny kończył remont ulicy
teraz kolejna inwestycja i kolejny bankrut .

Przy takim szczęściu obawiam się że za kilka miesiecy zamkną skrzyzowanie na warszawskiej aby robic poprawki...

Czy pracownicy w UM nie mogą dokładniej sprawdzac i prześwietlac firmy biorące udział na przetargi w Tomaszowie ????

Czy na tym mieście ciaży jakieś FATUM ????
Za co ludzie w UM biorą pieniądze ?
co w tym temacie mają do powiedzenia radni , przecież to jest kpina to co się dzieje w naszym Magistracie ..

I na koniec temat z innej beczki czy w Tomaszowie są jakieś pługi do odśnieżania dróg bo sypie od dwóch a ja jeszcze nie widziałem żadnego pługa na mieście!!!!!!!!!
Koordynator budowlano-finansowy
Koordynator budowlano-finansowy 22.01.2013, 12:38
A może zlecić budowe tym magikom od ścieżki rowerowej do Spały. Są operatywn, kreatywni i przebiegli. Za te pieniadze postawia hale razem z basenem.
lucjan
lucjan 22.01.2013, 12:26
@2 A co ma do tego inwestor? Nie bardzo rozumiem jaki on ma wpływ na sytuację na bankructwo wykonawcy. Jeśli ty wiesz to mnie oświec.
tom
tom 22.01.2013, 12:18
Hala w tym miejscu !!! To są tereny przemysłowe i kto wie jaka w najbliższym czasi może być ich przyszłość. Lepiej byłoby te pieniążki włożyć w inne szkoły aby poprawić ich stan i warunki do nauki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! np. upadające szkolnictwo zawodowe.....
Marcin R.
Marcin R. 22.01.2013, 11:32
zadna rewelacja KOLEJNA INWESTYCJA I KOLEJNY BANKRUT !!!!!! to juź jest patologia w tym mieście .... żadna inwestycja nie moze odbyc się w sposób normalny bez żadnych ekcesów !!!!!
Człowiek z marmuru
Człowiek z marmuru 22.01.2013, 10:49
istny burdel

Pozostałe