"Zbrojne podziemie antykomunistyczne w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach" - wystawa w MCK-u

  • 6.03.2018, 14:14
  • Joanna Sztymelska
"Zbrojne podziemie antykomunistyczne w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach" - wystawa w MCK-u
"Zbrojne podziemie antykomunistyczne w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach", to tytuł wystawy, której wernisaż odbył sie w poniedziałek, 5 marca 2018 roku w Miejskim Centrum Kultury przy placu Kościuszki. Udział w uroczystym otarciu wzięli członkowie rodzin tomaszowskich Żołnierzy Niezłomnych najbardziej działających w Tomaszowie. Była Józefa Magdalena Goździk, córka Stanisława Jaworskiego "Upiora" i rodzina Tadeusza Bartosiaka "Wilka".

 

Uczestników przybyłych na wernisaż powitała dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Anna Zwardoń. Przekazała głos Jarosławowi Pązikowi, autorowi wystawy, pracownikowi MCK-u, uwielbiającego historię, szczególnie historię regionalną, związaną z naszymi terenami. Autor opowiedział zebranym o  działalności i życiu najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych działających w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach, i o tym, jak zakończyli działalność, i życie.

 

 


Wystawa składa się z dziesięciu plansz. Pierwszy obraz wprowadza w temat wystawy, czyli jest mowa o Żołnierzach Wyklętych. Na kolejnych są zdjęcia bohaterów wstawy i krótki opis.
Przez kilkadziesiąt lat komunistycznych rządów, na czyn zbrojny Żołnierzy Niezłomnych ówczesnym władzom udało się tak skutecznie spuścić zasłonę milczenia, że przeciętnemu mieszkańcowi naszego miasta jest on zupełnie nieznany i wydaje się, że nic w tym czasie na naszym terenie się nie działo. Nic bardziej mylnego.

Zbrojne podziemie antykomunistyczne, wywodzące się bezpośrednio z podziemia z okresu okupacji niemieckiej, trwało w samym Tomaszowie i jego okolicy przez siedem lat. W okresie tym w bezpośrednich walkach z UB i NKWD. poległo dziesięciu partyzantów wywodzących się z naszego miasta lub jego najbliższej okolicy.

Z wyroków komunistycznych sądów stracono siedmiu, w aresztach i więzieniach UB zostało zakatowanych lub zmarło czterech, a na karę śmierci lub dożywocia skazano dziewięciu. Na karę więzienia w większości nie krótszą niż 5 lat zostało skazanych aż 45 partyzantów. Dużo więcej, bo liczoną już w setkach, liczbę osób skazano na długoletnie więzienie wśród ludności cywilnej za pomoc okazywaną partyzantom, bez której opór ten nie trwałby tak długo.

Poprzez prezentację wystawy Miejskie Centrum Kultury chce oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym, przywrócić pamięć o ich czynach i heroicznym poświęceniu.
Wystawę można oglądać do 23 marca 2018 roku.

Joanna Sztymelska

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe