"100 uśmiechów z Wilna" - koncert w sali kina "Włókniarz"

  • 5.03.2018, 08:23
  • Joanna Sztymelska
"100 uśmiechów z Wilna" - koncert w sali kina "Włókniarz"
W sobotę, 3 marca 2018 roku, w sali kina "Włókniarz w Tomaszowie Mazowieckim odbył się koncert dziecięco-młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca z Wilna "100 Uśmiechów". Zaproszonych gości powitał Marcin Witko - Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. Życzył publiczności wielu wzruszeń i niezapomnianych wrażeń z koncertu.

 

Zespół tańca „Sto Uśmiechów” powstał w 1996 roku w Wilnie. Jest to zespół reprezentacyjny Gimnazjum im. Adama Mickiewicza i szkoły-przedszkola „Źródełko” w Wilnie. W składzie tańczy około stu dzieci i młodzież w różnym wieku.

 

Repertuar jest bogaty i zróżnicowany. Znajdują się w nim zarówno tańce ludowe, jak różnorodne układy taneczne z elementami tańców nie tylko ludowych.


"Celem zespołu jest promowanie kultury polskiej, by nie była ona tylko echem przeszłości, ale wartością dnia dzisiejszego. Młodzież i dzieci chętnie tańczą i chętnie promują folklor polski. Często przyjeżdżamy do Polski i bardzo lubimy przyjeżdżać. Tu się czujemy dobrze. Przyjeżdżamy na różne festiwale i konkursy międzynarodowe. Właśnie ostatnio zdobyliśmy pierwszą nagrodę na festiwalu "Folklor świata" w Zduńskiej Woli." - powiedziała Danuta Grydź, kierownik dziecięco-młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca "100 Uśmiechów".

 

 

 


Do Polski na koncert przyjechali młodsi członkowie zespołu. Zaprezentowali polskie i litewskie tańce. Pierwsza część była poświęcona Kaziukom, czyli odbywającemu się w Wilnie od czterystu lat jarmarkowi. Uczestnicy śpiewali piosenki i tańczyli w takt kaziukowych melodii. W drugiej części repertuar poświęcony był polskim tańcom ludowym. Były tańce góralskie, warszawskie i do melodii współczesnych.


Sala wypełniona po brzegi. Publiczność gromkimi brawami nagradzała każdy występ. Na zakończenie Maria Piotrowicz prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", zaprosiła wszystkich do obejrzenia spektaklu o Józefie Piłsudskim, który będzie wystawiony także w naszym miecie. Zofia Szymańska - wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego podziękowała kierownikowi zespołu, Danucie Grudź za piękny występ jej utalentowanych podopiecznych.

Joanna Sztymelska

Zdjęcia (24)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe