Dyskutujmy o klimacie i rozwoju lokalnej gospodarki!

  • 08.11.2012, 18:02
  • Mariusz Strzępek
Dyskutujmy o klimacie i rozwoju lokalnej gospodarki!
Podyskutujmy o klimacie w naszym powiecie! - to hasło, pod którym, 9 listopada odbędzie się w debata klimatyczna w Tomaszowie Mazowieckim. Organizatorzy debaty, Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich, chcą, aby ochrona klimatu stała się istotnym punktem w rozwoju powiatu. Debata objęta została patronatem Ministerstwa Środowiska oraz patronatem Starosty Tomaszowskiego .

 

9 listopada w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego W Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Św Antoniego 41 odbędzie się debata,  podczas której uczestnicy zastanowią się nad uwarunkowaniami dla rozwoju gospodarki regionu, jakie wynikają ze zmian klimatu oraz adaptacji do nich. Celem debaty będzie dyskusja na temat rozwoju gospodarczego powiatu tomaszowskiego  do 2030 roku, biorąc pod uwagę zmieniające się uwarunkowania klimatyczne. Debatą tą miasto włącza się w ogólnoeuropejskie dążenia do ograniczenia zmian klimatu i adaptacji do ich negatywnych skutków.

 

Działania na rzecz ochrony klimatu i dostosowania do zachodzących zmian traktuję jako integralną część zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Rozwoju - odbywającego się z poszanowaniem środowiska naturalnego i przyczyniającego się do poprawy jakości naszego życia. Ale zrównoważony rozwój nie będzie osiągalny bez zaangażowania władz na wszystkich szczeblach i bez zaangażowania mieszkańców. Dlatego popieram projekt „Dobry Klimat dla Powiatów”. Wydarzenie to jest modelowym przykładem zasady przyjętej już w 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro: myśl globalnie – działaj lokalnie.   

 

Liczę, że prowadzona w ramach projektu dyskusja doprowadzi, z jednej strony do identyfikacji niezbędnych, a jednocześnie najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych kosztowo z punktu widzenia potrzeb i możliwości danego powiatu działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu i sposobów ograniczenia emisji CO2. Z drugiej – do podzielenia się już uzyskanymi pozytywnymi doświadczeniami i dobrymi praktykami, które będą mogły być z powodzeniem stosowane przez inne powiaty i gminy. Materiał z debat będzie również dla mnie przyczynkiem do zastanowienia się nad tym, jak usprawnić naszą politykę klimatyczną, ale również inwestycyjną – mówi Marcin Korolec, minister środowiska. 

 

Podczas debaty podjęta zostanie również dyskusja czy powiat może stać się samowystarczalny energetycznie i czysty ekologicznie oraz jak powiat może zaadaptować się do nowych warunków klimatycznych.

W ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów chcemy zachęcić mieszkańców nie do narzekań na klimat, ale do konstruktywnej dyskusji o tym  jak się do jego zmian adaptować. Co robić w powiecie, aby ograniczyć emisję CO2 i jednocześnie oszczędzić pieniądze, aby zamiast na ogrzewanie przeznaczyć je np.: na przybory szkolne dla dzieci lub dodatkowe świadczenia lekarskie. Chcemy też zwrócić uwagę na fakt wyczerpywania się surowców naturalnych i w związku z tym wzrost ich cen. Naszym przykładem dobrych praktyk na rzecz ochrony klimatu w powiatach są rozwiązania, które przyjęto w Kornwalii, jednego z biedniejszych regionów Wielkiej Brytanii. Tam rozwiązania i działania pro klimatyczne przyczyniły się, z jednej strony, do poprawy życia i zdrowia wielu mieszkańców, a z drugiej strony do dużych oszczędności w budżecie regionu  – wyjaśnia Wojciech Szymalski koordynator projektu Dobry klimat dla Powiatów, w ramach którego organizowana jest debata.  

 

Pomysł projektu i debat klimatycznych został zainspirowany działaniami Kornwalii, jednego  z biedniejszych regionów Wielkiej Brytanii, który z powiedzeniem wykorzystał zmieniający się klimat i adaptację do jego zmian do własnego rozwoju i podniesienia jakości życia mieszkańców.  Organizatorzy debat mają nadzieję, że debata o wykorzystaniu zmian klimatu do rozwoju i adaptacji do zmian klimatu zadomowi się w Polsce na dłużej, a powiatowe dyskusje zainspirują lokalne społeczności do działań pro klimatycznych. 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 09.11.2012, 16:26
Debata jak debata. Ale najpierw, może na łamach "Naszego Tomaszowa" napiszcie, że palenie butelkami typu PET, to zbrodnia!!! Podczas pobytu w mieście mojego urodzenia z okazji Wszystkich Świętych z domków jednorodzinnych dym i specyficzny zapaszek utrudniał oddychanie.
Zakładka
Zakładka 09.11.2012, 12:29
Bardzo chętnie bym podyskutowała konstruktywnie, bez nawet specjalnego zachęcania, gdyby ktokolwiek powiadomił mieszkańców -w tym mnie-o doniosłym wydarzeniu choć kilka dni wcześniej...Na stronie powiatu wysilono się na dodanie ikonki, nawet w kalendarzu zdarzeń nikt tego nie odnotował. Widocznie pobiją piankę, wbrew deklaracjom ani nasze potrzeby ani możliwości nikogo nie interesują. "Zrównoważony rozwój nie będzie osiągalny bez zaangażowania władz na wszystkich szczeblach i bez zaangażowania mieszkańców" -no to będziemy niezrównoważeni. Jak zwykle kolejne gratulacje dla władz powiatu, którym widać niezwykle zależy na NIEZBUDOWANIU społeczeństwa obywatelskiego. Wszak świadomymi obywatelami trudniej rządzić i jeszcze tacy przy wybieraniu, nie daj Boże, pomyślą...
ziom
ziom 09.11.2012, 11:03
I znowu debata o nas bez nas. Kto z kim będzie dyskutował? Dlaczego nie było publicznego ogłoszenia o debacie! (godzina!, miejsce!, kto może wziąć udział?). Znowu mamy się o wszystkim dowiedzieć z prasy(?)

Pozostałe