Jak wynika z danych dostępnych w Sprawozdaniu z Działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Mazowieckim za 2011 rok, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy na dzień 31.12.2011r. wynosiła dokładnie 8109 osób, a stopa bezrobocia w powiecie Tomaszowskim na koniec grudnia 2011 roku 17,4%. Wszystko wskazuje na to, że dane statystyczne za rok 2012 będą bardzo podobne, a według obserwacji rynku pracy w powiecie Tomaszowskim przez portal www.infopraca.pl liczba osób bezrobotnych na koniec 2012 roku, może przekroczyć 19% mieszkańców powiatu w wieku produkcyjnym.
Duży wpływ na złą sytuację gospodarczą powiatu miały m.in. zwolnienia grupowe, jakie zostały odnotowane w ciągu ostatnich miesięcy w Tomaszowie. Nie bez znaczenia jest też ogólnoświatowy kryzys gospodarczy, który dopiero na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy dał się we znaki mieszkańcom powiatu.
Zmniejszenie liczby zamówień w wielu zakładach, poskutkowało redukcją etatów, a w niektórych przypadkach całkowitym upadkiem przedsiębiorstwa, co drastycznie zwiększyło stopę bezrobocia, która jeszcze na koniec 2008 roku wynosiła 13,8%.
Bardzo wiele osób bezrobotnych chwyta się pracy dorywczej, która zwykle jest zajęciem sezonowym, dlatego też w Tomaszowie Mazowieckim odnotowuje się bardzo duże wahania bezrobocia pomiędzy miesiącami letnimi a zimowymi.
Zagłębie mniejszych firm
Tomaszów Mazowiecki, jako czwarte, co do wielkości miasto w województwie łódzkim, obok kilku większych zakładów i instytucji, to w dużej mierze skupisko kilkuosobowych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych. Sytuacja ta pokazuje, że mieszka tu wiele osób przedsiębiorczych, które starają się na własny rachunek zarabiać i utrzymać rodzinę. Nie są one jednak w stanie stworzyć miejsc pracy dla pozostałych mieszkańców. Mniejsze przedsiębiorstwa, które działają na terenie powiatu Tomaszewskiego zatrudniają od 3 do 6 osób, a jak wynika z obserwacji tutejszego rynku pracy, nie zanosi się, aby zwiększyły one zatrudnienie. Są to w dużej mierze, niewielkie firmy rodzinne, które produkuję dobra materialne, lub świadczą usługi w przemyśle lekkim, a więc zawodach takich jak stolarstwo, hydraulika oraz metalurgia.
Kierunek większe miasto
Sytuacja na rynku pracy w powiecie Tomaszowskim bardzo niekorzystnie wpływa na przedsiębiorczych i dobrze wykształconych młodych ludzi, którzy w pogodni za lepszym życiem opuszczają rodzinne strony i kierują się na poszukiwanie pracy do miast takich jak Łódź oraz Warszawa.
Szczególnie stolica Polski jest miejscem, do którego przyjeżdżają młodzi ludzie i to nie tylko z okolic Tomaszowa Mazowieckiego, ale całej Polski. Należy w tym miejscu podkreślić, że w tak dużym mieście jak Warszawa, pracy jest znacznie więcej, ale panuje równie duża konkurencja na każde stanowisko pracy, co może oznaczać trudności w znalezieniu zatrudnienia.
Receptą na zmniejszenie bezrobocia w powiecie Tomaszowskim być może jest zainteresowanie zagranicznych oraz krajowych przedsiębiorców do inwestowania i zakładania nowych miejsce pracy, w których mogłyby pracować dotychczasowe osoby bezrobotne. Jednak ta kwestia leży po stronie rządzących powiatem, a także samym Tomaszowem Mazowieckim. Aktualne oferty pracy w Tomaszowie Mazowieckim znajdą Państwo tutaj.
Artykuł został przygotowany przez portal www.infopraca.pl
Ta, wszyscy gadają, że władze, że prezydent, a jak przychodzi co do czego, to frekwencja 20% i wybierani zawsze ci sami
Siarka z wistomu i alkohol wypaliły wielkie dziury w mózgach mieszkańców. Zaorać, posadzić ziemniaki - będzie większy pożytek.
PS. moherek77: opolska strefa zatrudni 4.000 :) Żyć nie umierać...
Żyć nie umierać w tym mieście "żywych trupów" zero inicjatywy ze strony rządzących aby coś zmienić. Bo jakże zwolnić ciocię czy wuja, którzy jako zaufani donoszą na podwładnych. O biedzie i kłopotach tam na górze nie wolno mówić..bo i po co psuć apetyt włodarzom .....to cały nasz Tomaszów.
ja nie narzekam, pracy po szkole nie dostałem to poszedłem do łopaty, odłożyłem 4000 zł i zacząłem handlować to tu to tam towarem z chińskich hurtowni, później internet, sklepy i dziś z niczego mam jedno z większych kont na allegro, sklepy w internecie i pieniędzy mnie starcza na wszystko i niczego sobie nie żałuję - reasumując w Tomaszowie żyje mi się bardzo dobrze co nie znaczy, że innym też oczywiście ale jak ktoś się pi...dą urodził to kanarkiem nie zdechnie.
Pozdrawiam.
POlityczne kolesiostwo i rodzinki mają załatwione posady. Tyle ich interesuje.
Urzędy obsadzone etatami po sam sufit. A obsługiwać interesantów nie ma komu bo kawę trzeba wypić najpierw.
A dla tych młodych ludzi którzy zostali władze miasta zorganizowały Uniwerytet Trzeciego Wieku, bardzo dobrze funkcjonujace Domy Opieki Społecznej, a także wspaniała ofertę kulturalną świetnie prosperujące nowoczene kino, spotkania z ciekawymi ludźmi (dyżury radnych miejskich) a także szeroki wybór ofert pracy w Urzedzie Miejskim dla tych którzy nie chcą pacować w "Deko Smaku" lub przy przebieraniu złomu. A do 2020 r. Ceramika Paradyż zatrudni 15 osób w Specjalnej Stefie Ekonomicznej. Żyć nie wyjeżdżać. Dziękujemy Ci władzo miejska i powiatowa. Raj na ziemi.
Artykuł już raczej nie aktualny. Nasze miasto wreszcie ma szanse stanąć na nogi!!! Nasz Prezydent oddając hektary Specjalnej Strefy Ekonomicznej zapewnił tym samym nam mieszkańcom nowe miejsca pracy. I to w liczbie aż 15 !!! Radujmy się i cieszmy, bo nasz włodarz już to czyni!!!