Sytuacja rynku pracy w powiecie Tomaszowskim

  • 25.10.2012, 12:58
  • Mariusz Strzępek
Powiat Tomaszowski począwszy od lat 90 ubiegłego wieku, w których to upadły zakłady ZWCH CHEMITEX WISTOM, odnotowuje największy w województwie łódzkim poziom bezrobocia. Liczba osób bez pracy sukcesywnie się zwiększa, co negatywnie przekłada się na sytuację materialną mieszkańców nie tylko Tomaszowa Mazowieckiego, ale całego powiatu.

Jak wynika z danych dostępnych w Sprawozdaniu z Działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Mazowieckim za 2011 rok, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy na dzień 31.12.2011r. wynosiła dokładnie 8109 osób, a stopa bezrobocia w powiecie Tomaszowskim na koniec grudnia 2011 roku 17,4%. Wszystko wskazuje na to, że dane statystyczne za rok 2012 będą bardzo podobne, a według obserwacji rynku pracy w powiecie Tomaszowskim przez portal www.infopraca.pl liczba osób bezrobotnych na koniec 2012 roku, może przekroczyć 19% mieszkańców powiatu w wieku produkcyjnym.

 

Duży wpływ na złą sytuację gospodarczą powiatu miały m.in. zwolnienia grupowe, jakie zostały odnotowane w ciągu ostatnich miesięcy w Tomaszowie. Nie bez znaczenia jest też ogólnoświatowy kryzys gospodarczy, który dopiero na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy dał się we znaki mieszkańcom powiatu.

 

Zmniejszenie liczby zamówień w wielu zakładach, poskutkowało redukcją etatów, a w niektórych przypadkach całkowitym upadkiem przedsiębiorstwa, co drastycznie zwiększyło stopę bezrobocia, która jeszcze na koniec 2008 roku wynosiła 13,8%.

 

Bardzo wiele osób bezrobotnych chwyta się pracy dorywczej, która zwykle jest zajęciem sezonowym, dlatego też w Tomaszowie Mazowieckim odnotowuje się bardzo duże wahania bezrobocia pomiędzy miesiącami letnimi a zimowymi.

 

Zagłębie mniejszych firm

 

Tomaszów Mazowiecki, jako czwarte, co do wielkości miasto w województwie łódzkim, obok kilku większych zakładów i instytucji, to w dużej mierze skupisko kilkuosobowych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych. Sytuacja ta pokazuje, że mieszka tu wiele osób przedsiębiorczych, które starają się na własny rachunek zarabiać i utrzymać rodzinę. Nie są one jednak w stanie stworzyć miejsc pracy dla pozostałych mieszkańców. Mniejsze przedsiębiorstwa, które działają na terenie powiatu Tomaszewskiego zatrudniają od 3 do 6 osób, a jak wynika z obserwacji tutejszego rynku pracy, nie zanosi się, aby zwiększyły one zatrudnienie. Są to w dużej mierze, niewielkie firmy rodzinne, które produkuję dobra materialne, lub świadczą usługi w przemyśle lekkim, a więc zawodach takich jak stolarstwo, hydraulika oraz metalurgia.

 

 

Kierunek większe miasto

 

Sytuacja na rynku pracy w powiecie Tomaszowskim bardzo niekorzystnie wpływa na przedsiębiorczych i dobrze wykształconych młodych ludzi, którzy w pogodni za lepszym życiem opuszczają rodzinne strony i kierują się na poszukiwanie pracy do miast takich jak Łódź oraz Warszawa.

 

Szczególnie stolica Polski jest miejscem, do którego przyjeżdżają młodzi ludzie i to nie tylko z okolic Tomaszowa Mazowieckiego, ale całej Polski. Należy w tym miejscu podkreślić, że w tak dużym mieście jak Warszawa, pracy jest znacznie więcej, ale panuje równie duża konkurencja na każde stanowisko pracy, co może oznaczać trudności w znalezieniu zatrudnienia.

 

Receptą na zmniejszenie bezrobocia w powiecie Tomaszowskim być może jest zainteresowanie zagranicznych oraz krajowych przedsiębiorców do inwestowania i zakładania nowych miejsce pracy, w których mogłyby pracować dotychczasowe osoby bezrobotne. Jednak ta kwestia leży po stronie rządzących powiatem, a także samym Tomaszowem Mazowieckim. Aktualne oferty pracy w Tomaszowie Mazowieckim znajdą Państwo tutaj.

 

Artykuł został przygotowany przez portal www.infopraca.pl

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ludwik
ludwik 16.11.2012, 14:12
Ta, wszyscy gadają, że władze, że prezydent, a jak przychodzi co do czego, to frekwencja 20% i wybierani zawsze ci sami
morris
morris 28.10.2012, 15:22
Siarka z wistomu i alkohol wypaliły wielkie dziury w mózgach mieszkańców. Zaorać, posadzić ziemniaki - będzie większy pożytek.
PS. moherek77: opolska strefa zatrudni 4.000 :) Żyć nie umierać...
Tomaszowianka
Tomaszowianka 26.10.2012, 09:59
Żyć nie umierać w tym mieście "żywych trupów" zero inicjatywy ze strony rządzących aby coś zmienić. Bo jakże zwolnić ciocię czy wuja, którzy jako zaufani donoszą na podwładnych. O biedzie i kłopotach tam na górze nie wolno mówić..bo i po co psuć apetyt włodarzom .....to cały nasz Tomaszów.
bronek
bronek 26.10.2012, 09:02
ja nie narzekam, pracy po szkole nie dostałem to poszedłem do łopaty, odłożyłem 4000 zł i zacząłem handlować to tu to tam towarem z chińskich hurtowni, później internet, sklepy i dziś z niczego mam jedno z większych kont na allegro, sklepy w internecie i pieniędzy mnie starcza na wszystko i niczego sobie nie żałuję - reasumując w Tomaszowie żyje mi się bardzo dobrze co nie znaczy, że innym też oczywiście ale jak ktoś się pi...dą urodził to kanarkiem nie zdechnie.
Pozdrawiam.
Pan Pseudonim
Pan Pseudonim 25.10.2012, 19:39
POlityczne kolesiostwo i rodzinki mają załatwione posady. Tyle ich interesuje.
Urzędy obsadzone etatami po sam sufit. A obsługiwać interesantów nie ma komu bo kawę trzeba wypić najpierw.
moherek77
moherek77 25.10.2012, 17:33
A dla tych młodych ludzi którzy zostali władze miasta zorganizowały Uniwerytet Trzeciego Wieku, bardzo dobrze funkcjonujace Domy Opieki Społecznej, a także wspaniała ofertę kulturalną świetnie prosperujące nowoczene kino, spotkania z ciekawymi ludźmi (dyżury radnych miejskich) a także szeroki wybór ofert pracy w Urzedzie Miejskim dla tych którzy nie chcą pacować w "Deko Smaku" lub przy przebieraniu złomu. A do 2020 r. Ceramika Paradyż zatrudni 15 osób w Specjalnej Stefie Ekonomicznej. Żyć nie wyjeżdżać. Dziękujemy Ci władzo miejska i powiatowa. Raj na ziemi.
nierozumna
nierozumna 25.10.2012, 16:14
Artykuł już raczej nie aktualny. Nasze miasto wreszcie ma szanse stanąć na nogi!!! Nasz Prezydent oddając hektary Specjalnej Strefy Ekonomicznej zapewnił tym samym nam mieszkańcom nowe miejsca pracy. I to w liczbie aż 15 !!! Radujmy się i cieszmy, bo nasz włodarz już to czyni!!!

Pozostałe