Wolność do uporządkowania

  • 1.03.2018, 19:49
Wolność do uporządkowania
Kilka lat temu Sejm przyjął tzw. ustawę krajobrazową. Z założenia miała ona uporządkować przestrzeń publiczną i wyeliminować z niej agresywne i często szpetne reklamy. Ustawa daje w tym względzie szerokie uprawnienia radom miejskim, które rzadko z możliwości "posprzątania" na swoim terenie korzystają. Dzieje się tak nawet z miastach o historycznej zabudowie. Plastikowe plafony i brudne banery zasłaniają architektoniczne perełki.

Mimo wszystko  takie miasta się zdarzają. Swoją uchwałę krajobrazową wprowadza np. Gdańsk. Jednak działania poprzedziła ankieta wśród mieszkańców. Aż 70 osób głosujących opowiedziało się w niej przeciwko reklamom na elewacjach budynków.  W ramach uchwały podzielono Gdańsk na 8 obszarów i zróżnicowanym charakterze estetycznym. Zdefiniowano też 19 typów reklam i określono, które są dopuszczalne w jakich sytuacjach. Intencją jest przede wszystkim ochrona wartościowych elewacji budynków, ale także usunięcie tzw. „potykaczy” zawężających chodniki, zakaz umieszczania banerów na płotach i zwiększenie bezpieczeństwa przy drogach.

 

W naszym mieście o chaosie w przestrzeni miejskiej się właściwie nie mówi. Dla samorządowców temat właściwie nie istnieje. Tymczasem mamy ambicję, aby Tomaszów Mazowiecki stawał się miastem coraz piękniejszym.

 

- Jedną z przyczyn chaosu w przestrzeni publicznej jest ogromna liczba reklam, lokalizowanych często w dowolny sposób, co uzasadniane jest względami wolności gospodarczej – uważa wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli, Mieczysław Łuczak. - Chaos przestrzenny, estetyczny i wizualny, który przekształca się w negatywny obraz miast, to jedno z ważnych wyzwań stojących przed gminami.

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

^^
^^ 4.03.2018, 12:37
Patrząc na tak ogromną ilość komentarzy można sądzić, że ten temat nikogo nie interesuje.
@
@ 2.03.2018, 12:54
"Kilka lat temu Sejm przyjął tzw. ustawę krajobrazową".
Jest to jedna z ustaw, którą nasze władze UM i Starostwa Powiatowego po prostu olały. Ustawa dała samorządom możliwość pokazania zabytków miast i estetyki. W mieście należy uporządkować oznakowanie na naszych drogach.
jam
jam 2.03.2018, 11:20
Bardzo TAK, powinna zostać uporządkowana i powinny zostać wprowadzone ograniczenia

Pozostałe