Obcokrajowiec a leczenie na Słowacji

  • 1.03.2018, 15:55
Obcokrajowiec a leczenie na Słowacji
Prawdziwą zmorą postkomunistycznych państw jest dziś opieka medyczna, a więc osławiona złą sławą służba zdrowia. Przekonujemy się już nawet we własnym kraju, jak ciężko jest dźwignąć zaniedbywany przez lata system pomocy medycznej, tym bardziej, jeśli oczekujemy że ma on być darmowy i powszechny. Z podobnymi sytuacjami spotykają się też obywatele na Słowacji.

Słowacki sposób na leczenie

 

Służba zdrowia działa na Słowacji w bardzo podobny sposób do naszego, aczkolwiek mniejsza liczba ludności, a co za tym idzie ubezpieczonych, daje pewną elastyczność. Otóż leczenie prywatne także jest darmowe na Słowacji, chyba że chcemy przyspieszyć nieco oczekiwanie na wizytę albo mamy jakieś specjalne życzenia, wówczas możemy dokupić dodatkowe opcje. Generalnie jednak, lekarze leczący prywatnie i tak opłacani są z kasy państwowej. Słowacja może się pochwalić 44 szpitalami państwowymi, jakie obsługują 5,5 miliona osób.

 

Leczenie obcokrajowców

 

Ustawodawstwo Unii Europejskiej zakłada, że wszyscy obywatele UE objęci są darmowym leczeniem w krajach członkowskich. Tak jest więc też i na Słowacji, aczkolwiek posiadanie specjalnej karty ubezpieczeniowego, wydawanej przez polski oddział NFZ, może nam ułatwić proces rejestracji.

 

Nieco trudniejsza sytuacja dotyczy cudzoziemców spoza UE. Oni muszą się liczyć z opłatami, jak na przykład ok 120 euro za wezwanie karetki pogotowia i transport medyczny. Wszyscy muszą zaś płacić wtedy, kiedy nie było podstaw do jej wezwania i jest to kwota ok 1659 eurp. Cudzoziemcy spoza Unii powinni się zaś ubezpieczyć w jednym z trzech słowackich ubezpieczycieli zdrowotnych: państwowy Všeobecná Zdravotná Poisťovňa (VšZP) lub prywatnych ubezpieczycieli Dôvera lub Union zdravotná poisťovňa. Wówczas będą mogli liczyć na powszechne leczenie zarówno u specjalistów, jak i leczenie szpitalne.

 

Turystyka zdrowotna

 

Na wysokim poziomie znajduje się na pewno turystyka zdrowotna, ponieważ Słowacja jest pełna uzdrowisk i term, gdzie można nie tylko dobrze się zrelaksować, ale dodatkowo też podleczyć kręgosłup, stawy lub nawet poprawić własny wygląd. Wiele z klinik zajmuje się głównie usługami „wellness”, ale dołączają do nich także lekarze, którzy oferują zabiegi dentystyczne czy plastyczne. Tego rodzaju usługi cieszą się na Słowacji bardzo dużą popularnością, stąd przybywają tu obcokrajowcy z całej UE. Język słowacki bywa więc nierzadko zastępowany językiem angielskim, który każdy z personelu musi opanować w dostatecznym do komunikacji stopniu.

 

Czy lekarze słowaccy mówią po angielsku?

 

Generalnie większość lekarzy posługuje się językiem angielskim, aczkolwiek trudno powiedzieć czy aby na pewno zrozumieją nasze potrzeby.Jeśli mamy problem ze zrozumieniem Słowaka, możemy skorzystać z usług biura tłumaczeń - Sprawdź tłumaczenia słowackiego w firmie SuperTłumacz. Możemy także skorzystać z wyszukiwarek lekarzy, którzy mówią w interesującym nas języku polskim.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe