Ulgi budowlane jeszcze tylko trzy lata

  • 07.07.2012, 14:02
  • Mariusz Strzępek
Specjaliści od manipulowania obciążeniami fiskalnymi i nadzorcy kieszeni należących do podatników nie ustają w wymyślaniu sposobów na to, jak zabrać nam coraz więcej, zapewniając w zamian coraz mniej. Ministerstwo Finansów już zapowiedziało likwidację kolejnych ulg podatkowych, które często dawały nie tylko oszczędności obywatelom ale również w wielu przypadkach stymulowały rozwój. Jedną z takich dziedzin jest oczywiście budownictwo. Na przestrzeni minionych kilkunastu lat znikały kolejne ulgi budowlane. Najprawdopodobniej niedługo zniknie ostatnia z nich, która pozawala na ubieganie się o zwrot części podatku VAT w przypadku remontu mieszkania lub budowy domu. Jest o co walczyć, ponieważ maksymalna kwota zwrotu sięgnąć może 35 tysięcy złotych.

Zataczający coraz szersze kręgi kryzys gospodarczy wciąż w najmniejszym  stopniu dotyka branżę budowlaną. Głośne ostatnio upadłości dużych konsorcjów i firm mają związek raczej z niedoszacowaniem rzeczywistych kosztów inwestycji przy udziale w projektach, podlegających ustawie o zamówieniach publicznych. Mimom kryzysu Polacy wciąż sporo budują i remontują. Dużym zastrzykiem dla branży są wciąż fundusze unijne, które Polska wykorzystać musi do 2014 roku.  Co będzie dalej? Trudno powiedzieć. Ale sytuacja nie zapowiada się zbyt różowo, bo właśnie w tym samym roku zniknąć ma ulga podatkowa a banki wciąż zaostrzają warunki udzielania kredytów hipotecznych. Mogą czekać więc nas niezwykle chude lata. Branża będzie mogła liczyć na inwestycje publicznie tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ poziom zadłużenia jednostek sektora finansów publicznych już na dzień dzisiejszy zbliża się do poziomu, przy którym realna jest groźba ogłoszenia bankructwa.

 

W ubiegłym roku Ministerstwo Finansów zwróciło podatnikom ponad 1,1 miliarda złotych. Wnioski o dokonanie zwrotu złożyło 491 tysięcy podatników.  Średnio każdy z nich odzyskał  2.200 złotych. Czy to znaczy, że większość z nich dokonywała zakupu  materiałów na niewielkie remonty? Otóż niekoniecznie. Zdarza się bowiem, że wielu inwestorów, zamiast wykonywać samodzielnie zakupu materiałów, korzysta z możliwości zlecenia wykonania usługi z jej użyciem. Wtedy podatek VAT zamiast 23% jest na poziomie ośmiu, a więc ulga nie przysługuje.

 

Czym jest ulga budowlana


Otóż zgodnie z obowiązującym wciąż prawem fiskus zobowiązany jest zwrócić podatnikowi różnicę między stawką 23 i 8  procent za materiały, na które po 1 maja 2004 r. została podwyższona stawka VAT. Szybko przeliczając okazuje się, że zwrot wynosi 65,22 procent podatku zapłaconego w cenie materiałów budowlanych. Tak, jak wcześniej pisaliśmy, usługi budowa len wciąż objęte są niższą stawką.

 

Żeby nie było jednak zbyt różowo, to Minister Finansów wprowadził razem z ulga. Limit jej wykorzystania. Wiadomym bowiem jest, że ten sam dom może kosztować  500 tysięcy złotych albo 1,5 miliona złotych. Wiele bowiem zależy od rodzaju i jakości zastosowanych materiałów budowlanych.
 

Wysokość zwrotu zależy m.in. od tego, czy inwestycja wykonywana była na podstawie pozwolenia na budowę. Jeśli pozwolenie było wymagane, to górny limit wynosi 12,295 proc. równowartości średnich kosztów budowy 70 metrów kwadratowych mieszkania. Do wyliczeń stosowany jest wskaźnik średniej ceny metra kwadratowego podawany przez GUS na użytek wyliczania premii gwarancyjnej dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych.


Limity są mniejsze dla osób, które wcześniej korzystały z ulgi budowlanej i remontowej. Mogą one liczyć co najwyżej na 9,959 proc. równowartości kosztów zależnie od rodzaju inwestycji.  

 

Po zwrot części VAT-u zwracamy się do Urzędu Skarbowego, w którym rozliczamy się z podatku dochodowego. Tam też dostępne są odpowiednie wnioski z instrukcją ich wypełnienia. Dołączyć do nich należy  kopie faktur VAT, które są dowodem poniesionych wydatków.  Warto pamiętać też, że zwrot części podatku VAT nie podwyższa podstawy naszego opodatkowania podatkiem dochodowym.  

 


Za jakie materiały przysługuje ulga

Podwyżka stawki VAT w 2004 roku obejmowała: tarcicę podłogową, okna, drzwi, ościeżnice i progi drewniane, tapety papierowe i okładziny ścienne, cegły, dachówki i materiały ceramiczne, cement, wapno, gips, wełnę mineralną, konstrukcje stalowe, a także wyroby z betonu i gipsu (w tym pustaki), wanny żeliwne i emaliowane, płytki ceramiczne (ścienne i podłogowe).

Natomiast za: deski, łaty, listwy, płyty pilśniowe, sklejkę, blachę stalową, cynkowo-tytanową, miedzianą, siatkę ogrodzeniową, słupki, kleje (np. do tapet), masy sylikonowe, akrylowe, piankę poliuretanową, emalie, farby, pigmenty, lakiery, gwoździe, wkręty, kołki rozporowe, siatkę i tapety z włókna szklanego, a także kamień brukowy i kostkę granitową fiskus nie zwróci różnicy, ponieważ stawka VAT w przypadku tych materiałów nie została podwyższona.  

Szczegółowy wykaz materiałów objętych ulgą bez problemu odszukać możemy w Internecie. 

Ważne załączniki

Jeśli inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę a jest jedynie remontem musimy dołączyć do wniosku kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do domu lub mieszkania. Są to: akt notarialny, przydział lokalu kwaterunkowego lub zakładowego, tzw. umowa użyczenia, umowa najmu lub dzierżawy (oraz inne umowy tego typu, np. umowa podnajmu czy poddzierżawy), dowód potwierdzający kupno domu albo mieszkania, spadku lub darowizny. Natomiast w przypadku budowy potrzeba będzie kopia decyzji o pozwoleniu na jej realizację. Do wniosku załączamy wykaz faktur VAT oraz ich kopie.

 

Korekty

Wniosek o zwrot podatku składać możemy tylko raz w roku. Jeśli natomiast chcemy  uwzględnić rachunki, które np. nam się zawieruszyły możemy skorygować złożony wniosek. Składamy wtedy nowy  z ponownie wyliczoną kwotą zwrotu.
 

Ważne jest, że limit ulg wykorzystujemy w okresie pięcioletnim. Należy więc pamiętać, że w kolejnych okresach musimy odliczyć, wcześniej przyznane ulgi.

 

Portal NaszTomaszów.pl przymierza się do uruchumienia serwisu poświęconego w całości budownictwu. Poszukujemy więc osób chętnych do współpracy w jego tworzeniu.

Zachęcamy też do tworzenia tematów i aktywnej dyskusji na naszym forum internetowym.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe