Może być przyjemnie bez klimatyzacji

  • 03.07.2012, 19:56
  • Mariusz Strzępek
Upał od kilku dni mocno daje nam się we znaki. Mimo obfitego deszczu, jaki spadł w niedzielę wciąż temperatura utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Słupki termometrów pokazują nam, że w słońcu mamy do 40 stopni Celsjusza. Jest gorąco i parno, rozgrzani wracamy do domu, w którym co prawda najczęściej nie ma basenu i klimatyzacji. Nie oznacza to jednak, że nie możemy w nim odnaleźć przyjemnej, chłodnej oazy. Czy to rzeczywiście jest możliwe? Oczywiście, wszystko za sprawą odpowiedniej izolacji termicznej budynku. Przekonać się o tym mogą wszyscy, którzy odwiedzają naszą redakcję. Różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku sięga czasami kilkunastu stopni. Dobrze wykonana izolacja gwarantuje optymalną temperaturę mieszkania latem i zimą, i co ważne nawet kilka tysięcy złotych oszczędności na niezużytej energii potrzebnej do klimatyzacji lub ogrzewania.

Straty energii w około 50% spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany. Latem ciepłe powietrze przenika do wewnątrz pomieszczeń, a zimą z niego ucieka. Kto w letni upał miał okazję odwiedzić rodzinę lub przyjaciół  mieszkających w przedwojennej kamienicy, wie w czym rzecz. Ściany takich budynków ze względu na swoją grubość tworzą pewną warstwę izolacyjną. Dzięki temu mieszkania są chłodniejsze niż w tradycyjnych, nieocieplonych, budynkach.

 

Na szczęście okazuje się, że również nowoczesne budownictwo ze zdecydowanie cieńszymi ścianami może oprzeć się upałom. Trzeba po prostu „otulić” ściany odpowiednio grubą warstwą izolacji, a wtedy osiągną one walory izolacyjne takie jakie mają masywne mury. Na przykład izolacja wykonana z  pomarańczowego styropianu o grubości 12 cm, chroni równie skutecznie, co  kilkudziesięciocentymetrowy betonowy mur.

 

 - W ocieplonym domu nie jest tak zimno jak w średniowiecznym zamku, ale na pewno o wiele chłodniej i przyjemniej, niż w budynku który nie posiada odpowiedniej warstwy izolacji termicznej - mówi Krzysztof Krzemień z firmy Termo Organika. – Mieszkańcy,  którzy chcą mieć odpowiedni komfort w swoim domu, a nie chcą wydawać majątku na klimatyzację, powinni zabezpieczyć go termicznie. Zysk jest podwójny, bo przecież zimą zapłacą mniej za ogrzewanie.

 

Letni sezon budowlany jest  w pełni, dlatego właściciele domów oraz administratorzy budynków mieszkalnych, jeśli chcą wykonać termomodernizacje w tym roku, decyzje muszą  podjąć możliwie szybko.

 

Warto też zainteresować się tanimi pożyczkami, kredytami i dotacjami, jakie na cele termo modernizacyjne oferują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska.

 

W ramach portalu NaszTomaszów.pl przymierzamy się od jakiegoś czasu do uruchomienia subserwisu poświeconego w całości budownictwu . Poszukujemy osób, które chciałyby taki projekt samodzielnie i na własny rachunek poprowadzić.

 

Zachęcamy też do ożywienia naszego forum w temacie budownictwa i dzielenia się na nim własnymi doświadczeniami. Sądząc po ilości prowadzonych inwestycji w Tomaszowie i okolicach jest o czym rozmawiać i macie o czym opowiadać. Wystarczy kliknąć tutaj założyć nowy temat lub podyskutować na już istniejący. 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

meteopatka
meteopatka 04.07.2012, 06:53
meteorolog chrzanisz, a nie piszesz. ten artykuł jest zupełnie o czym innym ,a ty ni z gruszki ni z pietruszki. Masz problemy ze zrozumieniem prostych informacji, czy piszesz po to aby pisać?
meteorolog
meteorolog 03.07.2012, 22:06
...w słońcu w tych dniach jest około 50 stopni i więcej...w cieniu temperatura mierzona wynosiła ponad 30 stopni...więc pisanie że w słońcu wynosi do 40 stopni jest błędne tym bardziej, że w marcu i kwietniu jak słońce przygrzeje to termometr śmiało dochodzi do tylu...

Pozostałe