"Życie codzienne w XVII wieku" - wykład Magdaleny Borowczyk z Muzeum Pałacu Jana II Sobieskiego w Wilanowie

  • 24.02.2018, 21:50
  • Joanna Sztymelska
"Życie codzienne w XVII wieku" - wykład Magdaleny Borowczyk z Muzeum Pałacu Jana II Sobieskiego w Wilanowie
W piątek, 23 lutego 2018 roku, w Muzeum im. Antoniego hr. ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie, na którym uczestnicy, miłośnicy historii, mogli dowiedzieć się, jak wyglądało życie w Polsce w XVII wieku. Wykład na ten temat zatytułowany „Życie codzienne w XVII wieku” poprowadziła Magdalena Borowczyk z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Magdalena Borowczyk od ośmiu lat pracuje w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i można powiedzieć, jest ekspertem jeśli chodzi o historię XVII wieku, czyli polski barok.

 

Magdalena Borowczyk opowiedziała o życiu typowego polskiego szlachcica, Sarmaty, który na co dzien spędzał czas na pracy w polu, Typowy Sarmata pełnił różne funkcje polityczne, a popołudnia spędzał z rodziną. Przedstawiła realia tego życia, czyli gdzie mieszkał, co robił. Poruszony został temat zamążpójścia i miłości, temat kuchni, czyli co i ile jadano w tamtych czasach, temat higieny np. król Jan Sobieski dwa razy w roku kąpał się, przed świętami Bożego Narodzenia i przed Wielkanocą. Mnóstwo ciekawostek, które dziś wydają się często nieprawdopodobne, że tak można było żyć.

 

 

 

 

Magdalena Borowczyk przywiozła też stroje, w jakie ubierała się  szlachta . Pokazała i opowiedziała o żupanie, kontuszu, o guzikach, które często były ogromne, wykonane ze złota z drogimi kamieniami, ponieważ pokazywały bogactwo właściciela. Kobiety obowiązkowo musiały nosić gorset, bardzo niewygodny, ale za to wszystkie miały bardzo wąską talię.


W spotkaniu udział wzięli uczniowie z Gimnazjum nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, z klasy VII i II gimnazjum. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o życiu w XVII wieku.


Dorota Bill-Skorupa - dyrektor tomaszowskiego muzeum zaprasza w przyszły weekend na IV Wystawę - giełdę minerałów, skamieniałości i wyrobów jubilerskich SKARBY ZIEMI. Wykład 3 marca o godzinie 13.00 na temat minerałów wygłosi Mirosław Gumienny, a w niedzielę,  4 marca o godzinie 17.00 odbędzie się losowanie kryształowej szczotki. Będzie też można nabyć minerały i biżuterię.

 


Joanna Sztymelska

Zdjęcia (9)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe