O sercowych problemach w tomaszowskim magistracie

  • 24.02.2018, 20:37
  • Joanna Sztymelska
O sercowych problemach w tomaszowskim magistracie
W piątek, 23 lutego 2018 roku, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie zatytułowane "Zadbaj o swoje serce", poświęcone profilaktyce chorób układu krążenia, a także zapobiegania zawałowi serca. Uczestników spotkania powitał Marcin Witko - Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego razem z Krzysztofem Kuchtą - przewodniczącym Rady Miejskiej i sekretarzem miasta - Katarzyną Marchewką.

 

Spotkanie, w którym udział wzięli  lekarze z Centrum Kardiologii "Scanmed" w Tomaszowie Mazowieckim: dr hab. n. med. Tomasz Pawłowski, zastępca ordynatora "Scanmed" Katarzyna Łuczak i Maciej Tyczyński - kardiolog znany z serialu "Młodzi lekarze", poprowadziła Elżbieta Przedbora.

 

- W sercu naszego miasta, w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, witam serdecznie Państwa w imieniu moich współpracowników. Cieszę się, że jesteście w tym dniu z nami. Choroby kardiologiczne są nadal tymi chorobami, które najczęściej dotykają Polaków, obok chorób nowotworowych. Najważniejsza oczywiście jest profilaktyka. Chyba nikt nie ma innego zdania. Powinniśmy dbać o siebie. Powinniśmy stosować odpowiednią dietę.  Powinniśmy się ruszać. Tak, aby nasze serce było jak najdłużej w jak najlepszym stanie. Jak już niestety coś się stanie z naszym układem krążenia, mamy w Tomaszowie świetną opiekę kardiologiczną - mówił otwierając spotkanie Prezydent Marcin Witko. Opowiadał o planach przekształcenia Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w placówkę, która mogłaby służyć także dorosłym. 


Na początku spotkania wykład na temat chorób układu krążenia i jak zmienić styl życia, żeby nie zachorować, wygłosił dr hab. n. med. Tomasz Pawłowski.

 

W lutym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Chorego. W tym czasie zawsze staramy się zorganizować jakieś spotkania edukacyjne. Zależy nam na propagowaniu profilaktyki ogólnozdrowotnej i sercowo-naczyniowej. Ruch, dieta, unikanie palenia tytoniu. Generalnie zdrowy tryb życia. Jest wiele rzeczy, któych powinniśmy unikać, ale są i takie, z których powinniśmy korzystać. Osób, które nie dbają o siebie jest mnóstwo. Nie zawsze to wynika z tego, że komuś się nie chce, ale także z niewiedzy. Należy pamiętać, że na ogólne poczucie zdrowia składa się wiele elementów. Te drobne elementy kumulowane przez lata objawiają się w postaci zawału. Istotne są też zmiany o charakterze cywilizacyjnym. Powodują one, że trafiają do nas coraz młodsze gurpy pacjentów - wyjaśniał doktor Tomasz Pawłowski.

 

Lekarz Scanmedu opowiadał o tym, w jaki sposób pacjenci trafiają najczęściej na oddział tomaszowskiej kardiologii. Podkreślał, że choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród starszych osób. W czasach gdy niemal cały czas towarzyszy nam stres, odpowiednia profilaktyka jest bardzo ważna. Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi procedurami medycznymi, wykorzystywanymi przy leczeniu chorób układu krążenia, w tym obejmujacych zmiany miażdżycowe krwioobiegu.  

 

Tomasz Pawłowski radził także co robić, by zmniejszyć ryzyko zawału serca. Prawdziwym mordercą jest dym nikotynowy. Należy zadbać o redukcję masy ciała, ograniczyć spożywanie alkoholu, zmniejszyć podaż  soli w diecie, oraz zmodyfikować ilość i jakość pokarmu. 

 

 


 Po wykładzie do powiedzenia o sobie kilku słów zostali poproszeni pacjenci "Scanmed", którzy leczyli się na oddziale. Powiedzieli, jak to się stało, że trafili na oddział, jak zmienili swoje dotychczasowe życie, nawyki a w szczególności, że przestali palić papierosy.

 

- Dwadzieścia lat temu miałem zawał. Paliłem papierosy i to w bardzo dużych ilościach. nawet po dwie paczki dziennie. Od tamtych lat już nie palę.  Do rzucenia palenia skłoniła mnie choroba. Obecnie jestem pewien, że już nigdy nie sięgnę po papierosa. Żeby wiedzieć jak to jest bardzo szkodliwe, trzeba palić a później przestać. Sześć lat temu zatrzymała mi się akcja serca w czasie jazdy motocyklem. I to jazdy dosyć szybkiej. Byłem reanimowany przez 40 minut. Przeżyłem - mówił jeden z pacjentów.  


Następnie odbył się wykłada dietetyka, mgr Kingi Skrzypczyk, wykład fizjoterapeuty mgr Majki Cisowskiej.


W korytarzu przed salą konferencyjną każdy miał możliwość zmierzyć ciśnienie i cukier, wykonać pomiar składu ciała, w tym tkanki tłuszczowej i degustować zdrową żywność i dietetyczne dania.


 

Joanna Sztymelska

Zdjęcia (12)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe