Rodzaje polis ubezpieczeniowych w UK

  • 24.02.2018, 13:01
Rodzaje polis ubezpieczeniowych w UK
Samochody, które nie są użytkowane na terenie Wielkiej Brytanii, nie muszą posiadać obowiązkowej polisy OC, jak ma to miejsce w Polsce. Jednak wszystkie pojazdy poruszające się po drogach publicznych – już tak.

Ubezpieczając samochód na terenie Wielkiej Brytanii, należy wybrać optymalną dla niego polisę. Ubezpieczyciele oferują klientom trzy rodzaje ubezpieczeń:

* third part;

* third part, fire and thef;

* comprehensive.

Jak widać, w Anglii wyróżniamy kilka rodzajów ubezpieczeń samochodowych. Co je od siebie różni?

 

Charakterystyka polis ubezpieczeniowych w UK

 

Podstawowym ubezpieczeniem jest polisa third part, którą porównać można z obowiązującym w Polsce OC. Jest to polisa najprostsza i często najtańsza, choć warto tutaj porównać oferty towarzystw ubezpieczeniowych, np. Lancaster Insurance. Ubezpieczenie takie pokrywa szkody drugiego pojazdu biorącego udział w wypadku. Nie obejmuje natomiast swoim zakresem naprawy czy zwrotu wartości samochodu kierowcy, który wypadek spowodował.

 

Third part to minimalne ubezpieczenie, jakie musi posiadać samochód w Wielkiej Brytanii. Jego rozszerzoną wersją jest polisa third part, fire and theft. Także i w tym przypadku ubezpieczyciel nie pokryje naprawy szkód pojazdu, który odniósł uszkodznenia w wypadku spowodowanym przez ubezpieczonego. Polisa ta obejmuje natomiast naprawę szkód lub wypłatę ubezpieczenia z tytułu uszkodzenia pojazdu w pożarze lub gdy samochód został skradziony.

 

Największym zakresem ubezpieczeniowym obejmuje samochody polisa comprehensive, która zawiera w sobie dwa poprzednie rodzaje ubezpieczeń. Poza tym pozwala też uzyskać zwrot kosztów w razie wypadku, do którego doszło z winy kierowcy. Jest to więc odpowiednik polskiego AC.

 

Co wybrać?

 

Na jaką polisę się zdecydować? To zależy – również od tego, jaki pojazd podlega ubezpieczeniu. Okazać się może, że przy ofercie comprehensive ubezpieczenie kampera (campervan insurance) w podstawowej wersji będzie droższe od ubezpieczenia klasycznego samochodu. Polisę tego typu można wykupić na https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/campervan-insurance/.

 

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, a jest ich tam już ok. 1,02 mln

(źródło:  https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/populationandmigration/internationalmigration/datasets/populationoftheunitedkingdombycountryofbirthandnationality), nauczeni doświadczeniem i szukający oszczędności, stosują jeszcze jeden sposób: przed ostatecznym wyborem towarzystwa ubezpieczeniowego, korzystają z dostępnych porównywarek. Pomagają one w znalezieniu polisy optymalnej i korzystnej finansowo.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe