Wsparcie potrzebne od zaraz

  • 22.05.2012, 11:05
  • Mariusz Strzępek
Sytuacja na tomaszowskim rynku pracy jest bardzo zła. Stopę bezrobocia mamy jedną z najwyższych w województwie łódzkim 18,6% daje nam przedostatnie miejsce. W gorszej sytuacji od nas jest tylko powiat kutnowski. Na koniec kwietnia w statystykach Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Mazowieckim 8.233 osoby. To o 100 osób więcej, niż miało to miejsce w analogicznym okresie roku ubiegłego. Sytuacja więc pogarsza się a należy pamiętać, że tegoroczna zima nie dokuczyła zanadto firmom budowlanym. Wyraźnie dostrzegalna zaczyna być dekoniunktura. Wiele osób ostrzega też, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć, kiedy zakończone zostaną prace na tomaszowskim odcinku przebudowywanej drogi ekspresowej numer 8.

- Mamy świadomość, że inwestycja generuje konkretne korzyści dla miasta - mówi zastępca dyrektora PUP, Arkadiusz Gajewski. - To nie tylko duża liczba zatrudnionych osób ale także generowane przychody innych podmiotów, jak chociażby dochody z wynajmu mieszkań, czy obroty tomaszowskich sklepów, gdzie pracownicy i kadra techniczna się przecież zaopatrują.

 

Poprawy nie należy się spodziewać. Odczuwamy dzisiaj skutki wieloletniego braku perspektywicznego myślenia ze strony władz Tomaszowa Mazowieckiego, których polityka „aktywnego” pozyskiwania inwestorów ograniczała się wyłącznie do lokalizacji kolejnych wielko powierzchniowych obiektów handlowych, niszczących nie tylko lokalny handel ale również sferę usług.

 

- Z tego, co jest mi wiadomo, to tylko w ubiegłym roku zamknięto w Tomaszowie kilkanaście zakładów kosmetycznych -  mówi właścicielka jednego z nich. - Nawet nie wiedziałam, że jest ich tak dużo. Skoro jednak funkcjonowały, to ktoś z ich usług korzystał. Teraz zamykają się kolejne. To pokazuje, że na rynku wszelkiego rodzaju usług nie dzieje się najlepiej.

 

- My dajemy sobie jakoś radę - dodaje Kinga Frydrysiak z Laboratium Natury mieszczącego się przy ulicy Mościckiego, tuż obok budynku ZUS. - Mamy dosyć dużą grupę stałych klientek, które polecają nas swoim znajomym. Jednak oferujemy dosyć szeroki wachlarz usług. Poza wizażem można u nas skorzystać także  z porad stylistki. Duża grupa klientek, to panie i panowie biorący ślub ale także osoby wybierające się na różnego rodzaju przyjęcia w tym oczywiście weselne. Prowadzimy też cykliczne konsultacje i udzielamy porad

 

Odczuwany spadek obrotów odnotowują firmy obsługiwane przez tomaszowskie biura rachunkowe - Obsługujemy ponad 100 firm z naszego terenu. Spadek obrotów odnotowuje większość naszych klientów - mówi właścicielka jednego z nich. - Dotyczy to nie tylko firm handlowych ale również usługowych, budowlanych i innych. Niestety żadne z przedsiębiorstw nie działa w próżni i rynek lokalny z roku na rok jest coraz trudniejszy nie ze względu na silną konkurencję, co byłoby zrozumiałe ale przez niską siłę nabywczą oraz działania władz lokalnych, które zachwiały wewnętrznym obiegiem pieniądza.

 

Rzeczywiście radzą są jeszcze jakoś firmy, które świadczą usługi poza Tomaszowem lub sprzedają swoje produkty poza naszym miastem. Należy do nich spora grupa przedsiębiorców budowlanych, realizująca inwestycje na zewnątrz.

 

 

- Bez zdecydowanych działań mających na celu wsparcie lokalnej przedsiębiorczości miasto staczać się będzie po równi pochyłej - mówi Przemysław Hes z firmy HESystem, i równocześnie założyciel nieistniejącego już Stowarzyszenia Pracodawców na Rzecz Rozwoju Miasta i Regionu. - Funkcjonowanie lokalnej przedsiębiorczości dzisiaj możemy oceniać między innymi przez pryzmat liczby sprzedawanych i serwisowanych kas fiskalnych. Jest ona coraz mniejsza, mimo wprowadzania obowiązku ich posiadania dla kolejnych grup zawodowych.

 

Wspiera działania młodych przedsiębiorców Powiatowy Urząd Pracy, udzielając między innymi dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej - Kilkanaście tysięcy złotych na start to kropla w morzu potrzeb - mówi Marlena Matysiak  z firmy MBM Medic.-  To kwoty niższe niż w innych miejscach w Polsce. Dodatkowo udzielana jest ona przy sporych obostrzeniach. Istnieje np. wymóg wynajęcia lokalu użytkowego, a przecież nie wszystkie firmy muszą takiego potrzebować. Dlatego, z tego co mi wiadomo, część osób w ogóle z dotacji rezygnuje a część nie jest w stanie udźwignąć obciążeń pierwszego okresu prowadzenia działalności.  Czynsz i media to jednak spore koszty a wejście na rynek nie następuje z dnia na dzień

 

 

kwiecień 2012

Zarejestrowani bezrobotni według wybranych kategorii:

Ogółem:

8233 

Kobiety:

3817 

Zamieszkali na wsi:

3315 

Niepełnosprawni:

611 

Z prawem do zasiłku:

1546 

Długotrwale bezrobotni:

3893 

W okresie do 12 m-cy od dnia ukończenia nauki:

192 

Bez kwalifikacji zawodowych:

2162 

Do 25 roku życia:

1442 

Powyżej 50 roku życia:

1970 

Którzy ukończyli szkołę wyższą do 27 roku życia:

80 

Fluktuacja

"Napływ" w miesiącu:

694 

"Odpływ" w miesiącu:

1278 

Podjęcia pracy

w miesiącu:

505 

Niepotwierdzenie gotowości do pracy (wyłączenia)

w miesiącu:

225 

Miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej

w miesiącu:

131 

na koniec miesiąca:

22 

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Maly74
Maly74 24.05.2012, 09:06
niestety nie dostaną czerwonej kartki gdyż wybory samorządowe to wybory list nie osób, a więc koryto i tak już jest zajęte przez stare ś....e a młodzi ambitni nie mają szans przebicia się przez partyjne rozdawanie stołków. podobnie jest z zatrudnianiem w szeroko rozumianej budżetówce, większośc osób to znajomi znajomych bez pojęcia o wykonywanej pracy. Niestety mieszkańcy tego miasta jak i powiatu skazani są na te miernoty u góry gdyż kolejne wybory i tak nic nie zmienią, zmieni się partia ale to i tak wszytko koledzy czy to z sld, po czy innego pisu :(
tomek
tomek 24.05.2012, 07:09
Wszyscy doskonale wiedzą, gdzie tkwi problem Tomaszowa. We władzach. Władzach, które od samogo początku są nieudolne, skorumpowane i zwyczajnie niedouczone. Jak można wysłać wniosek o dofinansowanie rewitalizacji, który zawiera błędy w wyliczeniach ? Ale czy ktoś za to został pociągnięty do odpowiedzialności - Nie.
Popatrzmy, jak rozwija się Piotrków, który buduje kolejne centra logistyczne przy gierkówce, a w okolicach Tomaszowa - krzaki, w sumie tak, jak w centrum miasta. Nawet taką inwestycję, jak budowa największej huty szkła płaskiego na świecie przegraliśmy z ....... Ujazdem.
Mamy piękne tereny dookoła, źródła, zalew, rezerwat żubrów, lasy spalskie, tylko w zalewie kąpać się nie można, na źródłach nie ma żadnej infrastruktury, rezerwat jest znany tylko zootechnikom, a w spale ludzie młodzi co najwyżej mogą iść na lody.
Nic dziwnego, że większość moich znajomych dawno wyjechała, a reszta, tak jak ja, jeżdżą codziennie pracować do Łodzi.
Mam nadzieję, że w najbliższych wyborach nasi władcy dostaną czerwoną kartkę.
duu...a
duu...a 22.05.2012, 19:03
ogólnie jest naprawde u nas do du...y, ale przeciez starosta i prezydent zarabiaja po 12-15 tysięcy to są z siebie zadowoleni po pachy
Marian
Marian 22.05.2012, 18:15
Gdzie te dotacje na rozpoczęcie działalnosci ??? Gdzie ???
Dowiadywałem się w marcu tego roku , bo byłem zdecydowany , to mi powiedziano że już raczej nie mam szans bo nie ma pieniędzy. Ostatnio byłem i to samo.
Tylko jest mącenie ludziom w głowach.
fan_galerii
fan_galerii 22.05.2012, 17:54
Mariusz a mógłbyś podać przykłady tych "wielkopowierzchniowych obiektów handlowych"? Lokalny rynek pracy został zabity przez rodzimych biznesmenów. Pogramadzili spore majątki kosztem płacenia minimalnych pensji. To spowodowało zapaść usług i zapotrzebowania na małe firmy usługowe. By jakies rodzime firmy mogły działac i rozwijać sie na tak obkurczonym rynku potrzebne są impulsy i rynek zbytu. Lepiej mieszkać ( jeszcze) tutaj a prowadzic firmę na rynku zewnętrznym. Z czasem wlaściciel takich firm przeniosą się tam gdzie funkcjonują te firmy. Tomaszów umrze. Lokalne firmy budowlane funkcjonują dzieki budowaniu na zewnątrz i niskim stawkom za pracę - jeszcze się to opłaca. Za kilka lat nawet one padną. Miasto zacznie się wyludniać bo koszty i niedostepność transportu podważy sens mieszkania w tym mieście. Zakładów praktycznie nie ma, Paradyz zatrudnia powiat opoczyński, pozostaje harówa w rodzimy firmach - w delegacji, albo za minimalną pensję lub nawet niżej.To po co tak pracować skoro lepiej spróbować na swoim w zasobiejszym rynku. Lokalni biznesmeni nawet nie mają ambicji by sie rozwijać bo są królami slamsów - a rozwój by wymagał kosztów które obniżą majątek rodzinny. A tak to są paniskami z przerośniętym ego.Po co się wysilać skoro można żyć jako rentier.Pozostanie miasto emerytów i opuszczonych z czasem ulic. Lokalne władze nawet nie mają ambici rozwoju miasta - koncentrują się na pilnowaniu stołków za przyzwoite pieniądze dające szanse na w miare normalne zycie bez wegetacji. Miernoty nie są w stanie wygenerowac impulsów dla rozwoju, ci z jakimiś tam pomysłami nie mają przeciwdyskutantów w analizie ich koncepcji ( katastrofalnych dla miasta) a rodzimy handel patrzy w perspektywie istnienia jeszcze kilkunastu lat - byle do jakiejś emerytury. Faktycznie prawdziwy wpływ budowy zobaczymy w perspektywie drugiego półrocza - przyszłego roku. Znowu potanieją mieszkania, To miasto musi zredykować liczbę ludności do poniżej 40-45 tys. aby zacząć ponownie się rozwijac i korzystać ze znakomitych warunków naturalnych i lokalizacyjnych.
janina
janina 22.05.2012, 15:04
Wreszcie w czymś przodujemy. Brawo władcy!!!

Pozostałe