Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 15:18
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

Czarne, smoliste i aromatyczne złoto Złotego Trójkąta

Są takie rzeczy, które niezależnie jak ciężkie byłyby czasy, trzymają swoją wartość. Jedni, w obawie, że ich oszczędności staną się kiedyś zwykłymi papierkami, lokują pieniądze w metalach czy kamieniach szlachetnych, inni w ziemi, inni próbują swoich sił w walutach i spekulacji. Jest jeszcze wiele rodzajów lokaty, z których jeden jeden jest szczególnie chwalony przez wybitnych, ale i zakazany dla zwykłych śmiertelników, na który przez jego uwodzicielską, mistyczną i zdradziecką naturę, popyt zdaje się nigdy nie przemijać. To lekarstwo i trucizna jednocześnie. Pomimo swojej kleistości i rozlazłości jest jak złoto - czarne, smoliste i aromatyczne złoto. I chociaż kiepsko się pali, jest palone; chociaż wywołuje cierpienie, daje również rozkosz; chociaż jego użytkownicy, w głębi serca bardzo mocno go nie chcą, ich usta wykrzykują "więcej". Mowa o niczym innym, jak o kapiącym jak łza z przerośniętych niczym w mandzę głów, opium.

 

Do czasów aż Afganistan przejął prym w dziedzinie uprawy maku lekarskiego i zmuszania go do płaczu, to Złoty Trójkąt w Azji Południowo-Wschodniej był liderem w światowej produkcji opium. To chwalone przez Hipokratesa źródło leczniczych, ale i narkotycznych, zdradliwych i, niekiedy nawet, zabójczych alkaloidów, od stuleci pozyskiwane jest przez plemienne społeczności mieszkające w obrębie górzystych terenów Złotego Trójkąta.

 

Jako doświadczeni eksperci, starszyzna plemienna, doskonale wie, że sadząc mak i zbierając jego sok współpracują z aniołami i diabłami jednocześnie. A ponieważ, szamani znają również odpowiedzi na wszystkie pytania, wiedzą również skąd zrodziła się roślina, z którą obcowanie prowadzi do nikąd przez dolne kręgi piekła i górne kręgi nieba równocześnie.

 

Serce już nie chce a usta mówią WIĘCEJ!

 

Teksty poniższych trzech legend pochodzą z Muzeum Opium niedaleko Chiang Saen:
 

Legenda nr 1 wg plemienia Akha:

Dawno temu, żyła sobie młoda kobieta, która była tak piękna, że wielu ubiegało się o jej rękę. Spośród niezliczonej ilości potencjalnych kandydatów na męża, kobieta upodobała sobie szczególnie siedmiu. Pewnego dnia, wszystkich siedmiu mężczyzn przyszło do niej by się oświadczyć. Zakłopotana, nie chcąc urazić żadnego z nich, postanowiła żyć w rozpuście ze wszystkimi. Wiedziała, że ściągnie to na nią pewnego dnia kłopoty i śmierć, ale ponieważ była w ten sposób szczęśliwa, godziła się z konsekwencjami. Kiedy sytuacja zaczęła ją przerastać, udała się do lasu i poprosiła duchy o śmierć i reinkarnację jako piękny kwiat. Zanim odeszła, poprosiła krewnych o opiekę nad jej grobem i kwiatem, który miał z niego wyrosnąć. Zapowiedziała również, że ktokolwiek spróbuje sok z kwiatu, będzie się nim rozkoszował i zawsze będzie chciał więcej, ale równocześnie wejdzie na drogę, która będzie jednocześnie dobra i zła.

 

Przez najniższe kręgi piekieł i najwyższe kręgi nieba do... no właśnie, dokąd?

 

Legenda nr 2 wg plemienia Akha:

Dawno temu, żyła sobie młoda kobieta o nieskazitelnej urodzie i bardzo skazitelnym zapachu, który był tak odrażający, że nikt do niej nie chciał podejść. Wiodąc samotne życie, serce niewiaście pękało. Udała się więc do lasu poprosić duchy o śmierć. Tuż przed śmiercią, poprosiła krewnych o opiekę nad jej grobem. Po kilku latach, na miejscu pochówku niewiasty, wyrósł piękny kwiat. Kiedy ktokolwiek spróbował jego soku, prosił o więcej i więcej. Niestety, ten sok, oprócz niebiańskich przyjemności, ściągał również piekielne cierpienia.

 

Ilustracja ze starego przewodnika po Indochinach Francuskich z 1920 roku

 

Legenda nr 3 wg plemienia Lua:

Dawno, dawno temu, pewna kobieta umarła ze starości Przed śmiercią, poprosiła o pochówek w pobliżu zatłoczonego skrzyżowania. Kilka lat po pogrzebie, na grobie, wyrosły dwa krzewy tytoniu i jeden kwiat maku. Tytoń umiejscowił się dokładnie nad piersiami kobiety, natomiast mak nad jej biodrami. Mieszkańcy wioski spróbowali obydwu roślin i polubili je tak bardzo, że za każdym razem prosili duchy o więcej i więcej.

 

Kwiaty - urocze ale jadowite i zdradliwe. Północny Laos.

 

Jest jeszcze jedna, chińska, legenda dotycząca powstania opium:

 

Pewnego dnia, Cesarzowi Huang Ti objawiło się bóstwo o czerwonej twarzy i sześciu ramionach i dmuchnęło trzy razy z siłą tak wielką, że wiatr można było poczuć w każdej części świata. Z pierwszego podmuchu powstała długa, smukła, bambusowa fajka; z drugiego mak, a z trzeciego płomień - trzy nieodzowne przy konsumpcji opium elementy -   fajka, mak i lampa.

 

Szatan, anioł czy lokata? Ciężko jednoznacznie stwierdzić. Opium zawładnęło umysłami wielkich artystów, filozofów, przywódców i polityków. O czarne, żywiczne złoto, toczyły się, i nadal toczą, wojny. Aż dziwne, że pozornie niewinny kwiat, stanowi bramę do magicznego, błędnego koła wysokich wzlotów i bolesnych upadków.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama