Temat nie całkiem wstydliwy

  • 20.04.2012, 00:02
  • Mariusz Strzępek
Temat nie całkiem wstydliwy
Postęp cywilizacyjny w znacznym stopniu ułatwił ludzkie życie. Niestety pogoń za pracą, pieniędzmi i codzienny stres niosą ze sobą rozwój wielu chorób cywilizacyjnych. Koniec XX i początek XXI wieku to znaczący przyrost osób ze schorzeniami układu pokarmowego. Diagnoza choroby Crohn'a - Leśniewskiego, wrzodziejącego jelita grubego, czy nowotworu złośliwego dla wielu osób oznacza konieczność przeprowadzania zabiegu operacyjnego wyłonienia stomii. Szacuje się, że po takich zabiegach w Polsce żyje około 40 tys. osób. Są to zarówno osoby młode, jak i starsze, dla których wiadomość o chorobie jest jak wyrok śmierci.

 

 

- Większość osób „zaszywa się” w domowym zaciszu, unika kontaktu ze znajomymi, lub staje się nieaktywna zawodowo- mówi Michał Balcerzak, który podobny zabieg przeszedł dwa lata temu. - Niektórzy stomicy odnoszą wrażenie, że noszony przez nich worek stomijny jest widoczny spod ubrania lub wydziela nieprzyjemny zapach.

 

Lekarze przyznają, że w wielu przypadkach nie jest to tylko wrażenie ale że takie wywołujące dyskomfort sytuacje mają rzeczywiście miejsce. Podkreślają jednak, że głównym powodem takie stanu rzeczy jest zły dobór sprzętu stomijnego.

 

Tymczasem rozwój nowoczesnych technologii pozwoził na zaprojektowanie i produkcję worków oraz kosmetyków stomijnych niemalże o „kosmicznych” właściwościach.  Płytki dopasowujące się do kształtu powierzchni skóry, czy kosmetyki mające na celu zniwelować różnego rodzaju niedogodności mają za zadanie ułatwić chorym normalne funkcjonowanie. Firmy produkujące sprzęt stomijny prześcigają się w opracowywaniu coraz to doskonalszych produktów. Co roku pojawiają się coraz to nowsze i doskonalsze akcesoria medyczno - higieniczne.


Jednym z największych problemów stomików mieszkających w małych miejscowościach jest również brak punktów handlowych oferujących tego rodzaju sprzęt - Zauważyliśmy tę „lukę” rynkową, kiedy na tę chorobę zapadła jedna osoba z naszej rodziny - mówi Marlena Matysiak, właścicielka firmy MBM Medic. - W Tomaszowie nie sposób było „od ręki” kupić worków stomijnych. Należało je albo zamówić albo wybrać się po nie do Łodzi. Stąd też pomysł, by uruchomić sklep z artykułami medycznymi.

 

Dzięki osobistym doświadczeniom w salonie MBM Medic można też liczyć i otrzymać fachowe doradztwo w zakresie doboru i użytkowania produktów przeznaczonych dla stomików. - Ma to ogromne znaczenie z uwagi na fakt, że dla osób z tym schorzeniem rozmowa o chorobie bywa bardzo krępująca. 

 

Salon realizuje wnioski NFZ, co jest udogodnieniem dla chorych. Wszyscy potrzebujący sprzętu stomijnego, jak uzyskania porady mogą się zgłaszać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 oraz w soboty w godzinach od 9.00 do 13.00.

 

MBM MEDIC Tomaszów Mazowiecki  ul. Słowackiego 4.

Tel. 724 301 901

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe