Kulturalne planowanie strategiczne

  • 09.04.2012, 12:23
  • Mariusz Strzępek
Kulturalne planowanie strategiczne
Być może już niedługo doczekamy się opracowania w Tomaszowie długoterminowej strategii działań dotyczących szeroko rozumianej kultury naszym mieście. Tym razem, jak zapowiada wiceprezydent Waldemar Wendrowski, nie będzie to dokument przygotowany tylko przez urzędników ale do jego tworzenia zaproszeni mają być też przedstawiciele środowisk twórczych i organizacji pozarządowych.

 

- Chodzi o wypracowanie wspólnej wizji tego, jak chcielibyśmy, by Tomaszów Mazowiecki rozwijał się w dziedzinie kultury na przestrzeni kolejnych kilku i kilkunastu lat- mówi Wendrowski. - Odbyło się już pierwsze z zaplanowanego cyklu spotkań, na które zaprosiliśmy przedstawicieli miejskich placówek kulturalnych oraz aktywnie działających w Tomaszowie Stowarzyszeń. Spektrum bardzo szerokie od organizacji zrzeszających lokalnych twórców jak Stowarzyszenie Amatorów Plastyków, po Tomaszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

 

Na spotkanie zaproszono także specjalistów z Narodowego Centrum Kultury, którzy pomóc mają w dokonaniu analizy stanu obecnego działalności kulturalnej w Tomaszowie Mazowieckim. Ewa Zbroja z NCK nie tylko moderowała dyskusję ale zaprezentowała też, opracowaną na podstawie materiałów dostarczonych przez Urząd Miasta, autorską prezentację zawierającą opis działań, jakie należy podjąć w najbliższym czasie, by zapewnić działalności kulturalnej w naszym mieście odpowiedni poziom i konieczny rozwój.

 

Duży nacisk położono na edukację kulturalną młodzieży - To nie przypadek, że w imprezach organizowanych dla osób w średnim i starszym wieku sale wypełnione są brzegi i często brakuje miejsc - mówi Jakub Pietkiewicz. - To jest właśnie kwestia edukacji kulturalnej, ukształtowania pewnych przyzwyczajeń i nawyków.

 

 

Strategia rozwoju kultury jako dokument oparta ma być na wnikliwej analizie SWOT, która pozwoli na określenie misji, wizji i celów, jakie postawione zostaną przed podmiotami odpowiedzialnymi za jej kształtowanie. Specjaliści z NCK podkreślają konieczność zachowania trzech zasad: kreatywności, kooperacji i komunikacji. Podjęte działania powinny doprowadzić do przekształcenia instytucji kultury w nowoczesne centra kultury lokalnej.  

 

- By opracować skuteczną i realną do realizacji strategię zamierzamy zawiązać grupy planowania strategicznego, zajmujące się poszczególnymi dziedzinami aktywności kulturalnej -wyjaśnia Waldemar Wendrowski. -W ten sposób doprowadzimy do szerokiej społecznej debaty, w której głos będą mieli okazję zabrać wszyscy zainteresowani tą sferą życia społecznego.

 

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kiki
kiki 11.04.2012, 10:53
Qrde...ale ćwoki...koń by się uśmiał.
Kulturę albo sie ma albo nie !
By ją posiąść,trzeba wpierw odziedziczyć,pielęgnować,ro zwijać i promować !
By służyła narodowi i ludzkości musi być wolna tak jak i ludzie ją tworzący w pełni znaczenia tego słowa wolność !
era
era 11.04.2012, 08:53
No tak , nieważne nad czym komisja obraduje ,ważne gdzie obraduje. Jest wreszcie zastosowanie dla Centrum dialogu społecznego, którego powstanie było życiowym osiągnięciem jednego z prezydentów. I dlatego na siłę powstała komisja d/s normalizacji i wytycznych w kulturze i sztuce, by legitymizować konieczność powstania tego Centrum.
II LO
II LO 10.04.2012, 20:17
Czy Państwo, zaplanujecie do wykonania normę ilości arcydzieł , noblistów, nagród ministra kultury , sztuki oraz dziedzictwa narodowego itp ,itd, które w odgórnie zaplanowanych kierunkach społeczeństwo Tomaszowa ma rocznie zrealizować i kto będzie odpowiedzialny za to wykonawstwo? Też jakieś kolegium?
janina
janina 10.04.2012, 19:57
Strategia rozwoju kultury? Tylko ktoś z IQ naleśnika mógł coś takiego wymyślić. Czy to znaczy , że w/w ciało ( a, że szerokie, to cielsko ) będzie wymyślać nowe prądy i kierunki rozwoju kultury? Czy może to, jakie z obecnych kierunków propagować w mieście . A może, od razu zająć się krytyką kultury i sztuk wszelakich. Impresjonizm- zbyt ulotny, renesans już był i to dawno, barok zbyt ozdobny i arystokratyczny , a wybrańcy ludu nie lubią rubensowskich kształtów, to może socrealizm . Żyją przecież jeszcze i ówcześni twórcy i ich wielbiciele , sprawdzone dobre radzieckie wzory i taniej by wyszło.....Ludzie, czy wy naprawdę chcecie skanalizować kulturę , sztukę ze swobodnie płynącej rzek,i zrobić ściek, kanał wyłożony, chyba, urzędniczymi łbami. Mamy już Miasto Wody, i władze, które chcą nam zrobić wodę z mózgu przez wzrost współczynnika ukulturalniania obywateli Tomaszowa. Teraz CIAŁO wypracuje demokratyczną decyzją, którą kulturę propagować , a której ...zakazać(?) Tego by nawet Mrożek nie wymyślił.
TROCHĘ KULTURY!!!!!!!!!!!!!
widukind
widukind 10.04.2012, 16:49
Najprościej byłoby wydać zarządzenie , a jeszcze bezpieczniej uchwałę Rady , że ma być kulturalnie i już . Wtedy " zgadzać się będzie w papierach" i w razie kontroli wszyscy są kryci. Nie ma to jak kolegialna decyzja, najlepiej przez aklamację wtedy wszyscy winni i nikt. Chociaż z tą kulturą to trochę ryzykowne , już parę rządów w tym kraju na kulturze się potknęło, kultura niestety wychodzi przed orkiestrę i ją widać , chyba ,żeby na przykład powołać jakąś komisję kultury, napisać jej regulamin, strategię , normy , wytyczne i priorytety, wreszcie powiedzieć z czego i koga się wolno śmiać, dać za mało pieniędzy i przewodniczącego lokaja i niech się tym dzielą. Są takie socjotechniki , zamiast kultury - debata o kulturze , prawda Panie wiceprezydencie Wendrowski?
syzyf
syzyf 09.04.2012, 18:23
pracy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!
R.
R. 09.04.2012, 16:57
Zabawa , zabawa ...
A może lepiej jak Pan rozwiąże problem braku miejsc w przedszkolach ?
Albo lepiej niech już się Pan niczym nie zajmuje , będzie taniej .
XD
XD 09.04.2012, 15:31
"Strategia rozwoju kulturalnego"... brzmi dumnie. Obawiam się tylko, że jak w większości takich projektów skończy się na opowiadaniu kogo to nie zaprosiliśmy i czego to nie stworzyliśmy, żeby pokazać jacy jesteśmy wspaniali, a widoczny efekt w postaci rozwoju kultury będzie taki, że któryś z ośrodków kultury dostanie 1000 zł na remont jednej z sal i to będzie właśnie realizacja wielkiego planu. Jeśli tak nie będzie, uderzę się w piersi i pogratuluję pomysłu, ale nie sądzę, żeby była taka konieczność.
jack 17
jack 17 09.04.2012, 14:35
Mam świetny pomysł na kulturę i promocję T.M. w jednym:
Pomaluję swego kundla ( wyraził wstępnie zgodę) w ciapki różowo-turkusowo-amarantowo- fioletowe. Następnie kundel (imię i nazwisko do wiadomości odpowiednich służb)
będzie chodził wkoło Pałacu Nauki i Kultury w Warszawie i szczekał, że jest z T.M.
Potrzebujemy 100 000 Euro na plakatówki, pędzelki, paliwo, piwo itp.
Czekam na odzew.

Pozostałe