Program Otwarte Strefy Aktywności

  • 20.02.2018, 18:28
Program Otwarte Strefy Aktywności
Program Otwarte Strefy Aktywności rusza już od początku 2018 roku. Dzięki niemu każda gmina będzie mogła cieszyć się własną przestrzenią relaksu.

Każda gmina powinna skutecznie zachęcać swoich mieszkańców do aktywności fizycznej oraz integracji wszystkich społeczności. Innymi słowy, jej działania powinny przekonać ludzi do wyjścia z domu. Mieszkańcy danej gminy potrzebują miejsca, gdzie będą mogli wspólnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu, miejsca, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Nowy rządowy program Otwarte Strefy Aktywności daje szanse wszystkim gminom na zrealizowanie właśnie takiej inwestycji.

 

Program Otwarte Strefy Aktywności powstał w odpowiedzi na bardzo duże zainteresowanie siłowniami zewnętrznymi, które obecnie są popularne w większych miastach. Sukces siłowni pod chmurką wynika z tego, że ludzie potrzebują miejsca, gdzie mogą aktywnie spędzać czas. Taka przestrzeń nie służy wyłącznie do ćwiczeń, ale również jest doskonałym miejscem spotkań towarzyskich. Otwarte Strefy Aktywności mają pełnić funkcję takiej przestrzeni, gdzie zarówno dzieci, jak i osoby starsze będą mogły odpocząć i spędzić miło czas.

 

Rządowy program Otwarte Strefy Aktywności ruszył już na początku 2018 r. Ten pomysł zakłada dofinansowanie dla tych gmin, które zechcą zorganizować na swoim terenie przestrzeń aktywnego wypoczynku, relaksu i zabawy dla mieszkańców – przestrzeń, która połączy wszystkie pokolenia. Celem programu OSA jest stworzenie jak największej liczby miejsc, gdzie będzie siłownia zewnętrzna dla aktywnych, tereny zielone dla spacerujących, ławki dla wypoczywających oraz plac zabaw dla dzieci.

 

Z programu Otwarte Strefy Aktywności już od stycznia 2018 r. mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego, fundacje i stowarzyszenia oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Trzeba podkreślić, że program OSA nie zakłada całkowitego sfinansowania projektu, tylko jego częściowe dofinansowanie. Otwarte Strefy Aktywności w większości będą dofinansowywane w 50%. Jest jednak szansa na uzyskanie nawet 70% dofinansowania – jest to opcja przeznaczona dla gmin o bardzo niskim średnim dochodzie mieszkańców.

 

Jednak oprócz tego kwota dofinansowania będzie zależna także od wybranego wariantu Otwartej Strefy Aktywności. Gminy mogą zdecydować się na wariant podstawowy lub rozszerzony. Otwarte Strefy Aktywności w wariancie podstawowym zawierają: urządzenia do ćwiczeń tworzące siłownię zewnętrzną (6 maszyn), kilka ławek dla spacerowiczów i wypoczywających, zagospodarowaną zieloną przestrzeń oraz plenerowe urządzenia do zabaw i gier. Przy wyborze wariantu podstawowego gminy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości ok. 25 000 zł. Możliwe jest też dofinansowanie wyższe w wysokości nawet 35 000 zł, jednak mają na nie szansę jedynie te gminy, gdzie dochód podatkowy na jednego mieszkańca jest niższy niż 40%. Natomiast Otwarte Strefy Aktywności w wariancie rozszerzonym oprócz podstawowego wyposażenia zawierają też ogrodzony plac zabaw dla dzieci z urządzeniami o charakterze sprawnościowym. W tym przypadku dofinansowanie może wynieść ok. 50 000 zł, zaś biedniejsze gminy mogą liczyć nawet na 70 000 zł.

 

Wygląda na to, że program Otwarte Strefy Aktywności ma ogromne szanse na sukces. Ludziom brakuje miejsc, gdzie mogliby spokojnie i bezpiecznie spędzić wolny czas na świeżym powietrzu. Otwarte Strefy Aktywności na pewno przyczynią się do aktywizacji i integracji wszystkich mieszkańców danej gminy. To świetny pomysł na zacieśnienie wielopokoleniowych relacji.

 

Post powstał na podstawie danych umieszczonych na stronie Firmy Fit Park http://www.fitpark.pl/otwarte-strefy-aktywnosci-program-osa.html , zajmującej się budową obiektów plenerowych do aktywnej rekreacji oraz oferującej realizację projektu, na każdym jego etapie. Wszystkie urządzenia outdoor fitness dostępne w ofercie Fit Park posiadają niezbędne certyfikaty oraz wykonane są z najwyższej jakości materiałów.

 

 

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tymoteuszka
Tymoteuszka 21.02.2018, 10:31
Czy już wiadomo kto " z naszych" złoży bądź złożył wniosek? Warto skorzystać z takiego programu, każde osiedle, każda dzielnica powinna mieć takie strefy aktywnego wypoczynku.

Pozostałe