Galeria niepowodzeń

  • 04.03.2012, 15:09
  • Mariusz Strzępek
Galeria niepowodzeń
Wszystko wskazuje na to, że planowana budowa centrum handlowego na terenach po dawnych zakładach Mazovia oddala się w bliżej nieokreśloną przyszłość. Co i kiedy powstanie w tym miejscu na chwilę obecną nie da się określić. Tak przynajmniej wynika z informacji, jakiej udzielił w minioną środę Arkadiuszowi Gajewskiemu, wiceprezydent Grzegorz Zań.

Radny pytał na jakim etapie znajduje się obecnie planowana inwestycja, która od kilku lat rozbudza wyobraźnię Tomaszowian. -Z jednej strony chodzi o to, by mieszkańcy miasta nie musieli jeździć na zakupy do Piotrkowa, gdzie w Focus Mall można spotkać ich więcej niż Piotrkowian - mówi Gajewski. - Ale chyba przede wszystkim obiecywano nam, że u nas powstanie obiekt, który będzie wyposażony w część rozrywkową, w tym sale kinowe, restauracje itd.  To jest to czego właśnie u nas brakuje.

 

Pierwsze informacje o tym, że przy ulicy Barlickiego powstanie Centrum Handlowe pojawiły się blisko 10 lat temu. Stało się to przy okazji sprzedaży gruntów, na których obecnie funkcjonuje supermarket Kaufland. Już wtedy władze istniejącej jeszcze wtedy spółki zapewniały, że teren należący do zakładu zostanie sprzedany a produkcja tkanin zostanie przeniesiona. Tak też się stało. Spółka trafiła do jednej z hal pozostałych po Wistomie a następnie została postawiona w stan likwidacji. Prezes trafił natomiast przed oblicze Sądu z zarzutami dotyczącymi m.in. niegospodarności. 

 

Właścicielem obiektu stała się firma Star City Tomaszów z siedzibą w Poznaniu. Miała ona pozyskać teren i zrealizować inwestycję na rzecz dużego konsorcjum dewelopersko - finansowego Parkridge. Niestety, firma będąca jednym z europejskich potentatów, realizująca szereg inwestycji m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, ogłosiła upadłość. Informacja o upadku polskiej spółki - córki Parkridga była długo utrzymywana w tajemnicy a wszystkie pytania, kierowane do rzeczników prasowych spotykały się z nerwowymi reakcjami.

 

Jak mgła zaczęły rozwiewać się więc wizje, w których całe tereny nad rzeką Wolbórką miały zostać zagospodarowane dwoma obiektami handlowymi, zaadoptowanymi pofabrycznymi zabytkami i osiedlem mieszkaniowym. Bańka mydlana prysła. Nie pomogły zabiegi Grzegorza Haraśnego, który by dać jak sam mówi pozytywny sygnał inwestorom, wydał dwukrotnie niezgodną z przepisami decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji. Nie pomogło też uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego.  Dzisiaj, kiedy od strony formalno prawnej nie ma żadnej przeszkody, by budować nie ma chętnego, który chciałby to robić.  Nic dziwnego, bo teren jest specyficzny i koszty realizacji mogą być ogromne. Zabytkowe budynki, które pierwotnie miały być zaadoptowane na potrzeby Galerii Handlowej nadają się jedynie do wyburzenia.

 
 

Często w dyskusji o tej inwestycji zapomina się o kosztach, jakie w tym przypadku poniosło miasto.  Należą do nich przygotowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz budowa lokali mieszkalnych dla mieszkańców przesiedlonych z kamienic przy ulicy Barlickiego, które zostały sprzedane i przeznaczone do wyburzenia. Ponadto TTBS generował przychody z umów najmu lokali użytkowych.  Odrębną pozycję stanowią koszty wielu akcji gaśniczych.  Z całą pewnością nie pokryły ich wpływy ze sprzedaży nieruchomości.

 

Teraz okazuje się, że firma o nazwie „Galeria Mazovia”, która zakupiła teren od spółki Star City Tomaszów nie będzie najprawdopodobniej angażowała swoich środków finansowych w Tomaszowie Mazowieckim. Jak poinformował w środę wiceprezydent Grzegorz Zań w ubiegłym tygodniu do Tomaszowa trafili kolejne osoby, które mogłyby być zainteresowane zakupem - Zapewniliśmy, że jesteśmy przychylni i że służymy pomocą ale takich potencjalnych inwestorów było już u nas kilkunastu i wszyscy wiedzą, jak się to skończyło. 

 

Wiceprezydent twierdzi także, że Inspektor Nadzoru Budowlanego wystosował do właścicieli terenów pismo o zabezpieczenie ich w taki sposób, by nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. 

 

Problem stanowi też wyegzekwowanie należnych opłat związanych z należnym podatkiem od nieruchomości.  Może się więc zdarzyć, że tereny przy Barlickiego, działka po działce w wyniku egzekucji komorniczej będą wracać do miasta. Pytanie tylko: po co nam one?

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

do kupca
do kupca 12.03.2012, 16:08
skąd możesz wiedzieć czy galeria miała być czy nie?a patrząc tak z boku na to wszystko to galerii mazovia ma nie być,ale i tej na Świętego Antoniego też,więc dziwne że dwie podobne inwestycje legły w gruzach...a przypomnijcie sobie jak się zachowywaliście jak dowiedzieliście się o tym że będzie super market w Tomaszowie jeden czy drugi!...tyle było krzyku a większość kupców nadal normalnie funkcjonuje...może jednak ma ktoś cel w tym żeby takie obiekty nie powstały???z reszta nasze miasto jest bardzo dobrze położone a jakimś dziwnym cudem nikt nie chce inwestować nowych projektów i miejsc pracy...i co z tego będzie skoro będzie trzeba uciekać z Tomaszowa???,bo perspektyw na przyszłość jak narazie tu nie ma...
zzz
zzz 08.03.2012, 10:28
Już się wstydzimy, już się wyprowadzamy, hurrra
:(
:( 07.03.2012, 21:05
Nie długo będziemy się wstydzić że mieszkamy w Tomaszowie bo oprócz super marketów i mc donalds to nie ma gdzie wyjść...istny żal...głębokie współczucia dla osób które zarządzają takimi sprawami w Tomaszowie
;]
;] 05.03.2012, 13:35
a ja napisze tylko tak .. jeden wielki żal ! .hahahahahahahahaah standard w tomaszowie ;]
tom
tom 05.03.2012, 12:41
do wpisu1.co bedziesz mowil jak umrze babka
aaa do kupca
aaa do kupca 05.03.2012, 12:22
No jasne bo w takiej galerii napewno by byly zwykle warzywniaki albo nie markowe sklepy tylko takie jak na ryniaczu. Powodzenia. Kto by chcial kupowac u was to i tak by to robil.
kupiec do aaa
kupiec do aaa 05.03.2012, 08:03
Hehehe No to tylko i wyłącznie wina kupcow ze nie ma galerii.... Oj ciemny narodzie tam nigdy tej galerii miec nie było.... My jak kazda inna grupa społeczna mamy prawo bronic swoich interesow (do strajkow i protestow maja prawo pielegniarki, słuzby mundurowe itd. a my nie???!!!) ale gdyby urzednicy działali zgodnie z prawem
(co jest ich powinnoscia) to my co najwyzej moglibysmy sobie pokrzyczec i tyle....
A wedlug ludzi Twojego pokroju to pewnie wina kupcow nawet jet to ze zima w tym roku hu.....wa.....
abc
abc 04.03.2012, 23:49
No to napewno malo jest inwestorow ktorzy buduja takie galerie haha skoncz wasc wstydu oszczedz.
aaa
aaa 04.03.2012, 23:39
Nie umieliscie dopilnowac inwestycji to macie!!! Galeria juz dawno by stala a to tylko przez was i kupcow nie ma gdzie pojsc w tym miescie. A za zniszczenie zabytkowych budynkow kto beknie??!! Pytam sie!!!
Baba z Telavivu
Baba z Telavivu 04.03.2012, 23:34
kiki taakiej jak Ty masohistki patriotycznej to nawet w Izraelu potrzeba...Niech żyje PiS i Solidarna Polska z Naszym bratankiem Dornem na czele. Wrócą czasy, że i nasze bratanki z Telavivu zaczną rządzić. Rodzina Kuglów nad tym już pracuje...Prawica żydowska zrobi porządek i galeria zatętni życiem!!!
kiki
kiki 04.03.2012, 21:29
Babo z Israela nie mundruj się...Tomaszów jak na łamach "WPROST" wypowiadał się oszołom biologiczny Stefano Niesioł został załozony i wybudowany właśnie dla społeczności i ludności żydowskiej.
Czy w tak żydowskim grajdole Polacy maja cokolwiek do pogadania,nie mówiąc już o możliwości rządzenia ?!...
Baba z Telavivu
Baba z Telavivu 04.03.2012, 21:14
Już Żydzi i Niemcy by wiedzieli co zrobić z tą niegospodarnością Polaczków...afera solna, pociągi indyjskie na polskich torach. Ciekawe czym jeszcze Polaczki się na karmią by się robić w bambuko. Za 2 i pół roku wybory do samorządu. Księżą z treambuł rozgłoszą na kogo owieczki maja głosować. Na bilbordach Zagozdnon porozwiesza swoje fantastyczne plany, wizje Tomaszowa i na kolejne lata o galerii zapomnij! No cóż wszelkie inwestycje to żydowskie zło dla Polaczków, więc najlepiej, zaorać, zagrzebać i spalić. Taka oto tomaszowska patriotyczna rzeczywistość...wyzywać od Żydów, komuchów, pedałów i co tam jeszcze a nie widzieć swoich ułomności. To się nazywa samokrytyka...
mieszkanka innego miasta
mieszkanka innego miasta 04.03.2012, 20:54
Ludzie!
Zróbcie coś z tą ulicą Barlickiego bo wygląda okropnie....
Niszczy ona wizerunek Tomaszowa...
JP.
JP. 04.03.2012, 20:36
To się wreszcie ludzie opamietajcie i przy najbliższych wyborach samorządowych wybierzcie odpowiednich radnych i prezydenta...nie politykierów i dorobkiewiczów...mieliscie juz kilkakrotnie szanse , a deptacie w tym gównie coraz głebiej. do kogo macie pretensje...miejcie je tylko do siebie bo jesteście winni temu stanowi.
ee
ee 04.03.2012, 19:36
nasi radni zawsze tylko pytaja,pytaja...a nic nie odpowiadaja!!i nie robia!!!
qwer
qwer 04.03.2012, 17:21
gdyby Tomaszów był atrakcyjny dla inwestorów galeria juz dawno by powstała - na Barlickiego czy gdzieś indziej. Tyle że chyba nie ma chętnej firmy, która zaangazyje ogromne środki w miast tak szare, smutne i biedne, w którym nie widać potencjału by zarobić
kiki
kiki 04.03.2012, 16:09
Winnych doprowadzenia do ruiny zabytków po sąd,potem do mamra z pozbawieniem wszelkiego majatku osobistego i rodzinnego włącznie.
Byłoby działanie takiego prawa przestrogą dla wszelkiej masci cwaniaków i urzędasów.
04.03.2012, 15:59
Może się więc zdarzyć, że
tereny przy Barlickiego, działka po działce w
wyniku egzekucji komorniczej będą wracać do
miasta. Pytanie tylko: po co nam one?
Miasto powinno odebrać te tereny I sprzedać jak Wistom mniejszym inwestorom.
Kukliński był genialny. Wistom dzięki niemu sprzedany był dwa razy.
blokers
blokers 04.03.2012, 15:37
moja babka na tej hali targała kasę przez 40 lat, dzięki temu z jej emeryturki mam co jeść i nie muszę chodzić po śmietnikach!

Pozostałe