Złe wieści z rynku pracy

  • 19.02.2012, 14:15
  • Mariusz Strzępek
Złe wieści z rynku pracy
Tomaszowski Powiatowy Urząd Pracy opublikował dane dotyczące bezrobocia na koniec stycznia bieżącego roku. Nie przedstawiają się one różowo, szczególnie w kontekście zmniejszającej się stale liczby mieszkańców. Liczba osób pozostających bez pracy w ciągu jednego miesiąca zwiększyła się o ponad 600, osiągając w ten sposób poziom zbliżony do ubiegłorocznego

 

Przyrost osób bezrobotnych jest bardzo wyraźny. Może mieć związek przede wszystkim z tym, że na początku roku nie zostały jeszcze uruchomione środki na staże oraz prace interwencyjne. PUP rozpocznie wkrótce procedury związane z przyjmowaniem wniosków od przedsiębiorców zainteresowanych tymi formami zatrudnienia. 

 

Niestety, PUP poinformował również, że z powodu ograniczonych środków Funduszu Pracy przeznaczonych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu w 2012 roku, będzie aktywizował przede wszystkim osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy (osoby długotrwale bezrobotne, powyżej 50 roku życia, do 25 roku życia, niepełnosprawne, w związku z tym w pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski dotyczące tej grupy osób.

Wnioski dotyczące:

 

- refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy
- stażu,
- prac interwencyjnych,
- jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej

 

będą wydawane i przyjmowane od 20.02 2012 roku.
 

Zgodnie z zaleceniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23.01.2012r. realizowane przez urząd programy muszą być efektywne oraz zapewniać wzrost miejsc pracy netto. Wobec powyższego wnioski o zorganizowanie stażu i prac interwencyjnych składane do urzędu muszą zawierać zobowiązanie do zatrudnienia (min. 50%). Natomiast pracodawca składający wniosek o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy nie może mieć spadku zatrudnienia w firmie w okresie 6 miesięcy przed dniem złożeniem wniosku.

 

W statystykach bezrobocia w Tomaszowie Mazowieckim warto zwrócić uwagę na fakt, że liczba osób uprawnionych do pobierania zasiłku dla bezrobotnych to 1694, czyli prawie o 200 więcej niż pobierało go na koniec grudnia 2011 roku. Niepokój musi budzić grupa tzw. długotrwale bezrobotnych a więc pozostających bez zatrudnienia przez okres ponad 12 miesięcy. Jest ich  aż 4118. Liczby te pokazują faktyczną skalę ubóstwa w naszym Powiecie

 

 

01.2012

12.2011

01.2011

Zarejestrowani bezrobotni według wybranych kategorii:

Ogółem:

8722

8109

8782

Kobiety:

4131

3939

4189

Zamieszkali na wsi:

3615

3319

3589

Niepełnosprawni:

617

597

642

Z prawem do zasiłku:

1694

1500

1656

Długotrwale bezrobotni:

4118

3924

4057

W okresie do 12 m-cy od dnia ukończenia nauki:

464

436

440

Bez kwalifikacji zawodowych:

2257

2096

1941

Do 25 roku życia:

1613

1492

1606

Powyżej 50 roku życia:

2102

1976

1977

Którzy ukończyli szkołę wyższą do 27 roku życia:

113

109

111

Fluktuacja

"Napływ" w miesiącu:

1230

1081

1074

"Odpływ" w miesiącu:

617

624

535

Podjęcia pracy

w miesiącu:

285

302

267

Niepotwierdzenie gotowości do pracy (wyłączenia)

w miesiącu:

193

181

145

Miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej

w miesiącu:

55

73

68

na koniec miesiąca:

5

8

17

 


Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

EMS
EMS 08.03.2012, 21:14
Do wpisu 24 - dobry człowieku chciałbym cie zobaczyć z tą łopatą i śrubką u mnie odpadł byś w przedbiegach ale to pewnie kwestia wprawy osobiście znam ludzi co w życiu łopaty i śrubki w ręku nie mieli i w 6 miechów robią większą kasę niż ty przez te 25 lat.
ja
ja 26.02.2012, 11:43
ciekawe czy bysmy sie wzieli do roboty,odbudowy w czynach spolecznych gdyby byly to lata po wojnie???z tym spoleczenstwem to bysmy sie chyba powyzerali nawzajem...!!a niech bomba pierdyknie,zginiemy i bedzie cisza,zero klotni itd!!juz nie beda to bombki z czolgu lecz jakas JADROWKA poleci wiec nie liczmy na przezycie...
kiki
kiki 26.02.2012, 10:35
@24...nie rżnij głupa bo od ciebie mądrzejsza moja d...a.Nie na tym polega prawdziwy kapitalizm jakiego chcemy.Poczytaj o prawdziwych kapitalistach głąbie a doczytasz się jak oni dbali o swoich robotników i ich szanowali bo ci pracowali razem z nimi i wszystko im zawdzięczli odpowiednio dbając o nich samych i ich rodziny.
wredny krwiopijca bunga-bunga
wredny krwiopijca bunga-bunga 26.02.2012, 07:54
Do Antka: okres próbny ? Sympatyczny Kolego - jak do mnie przychodzi człowiek i dostaje do ręki łopatę lub klucz to mnie wystarczy popatrzeć JEDEN JEDYNY RAZ jak on wbija tę łopatę w ziemię lub jak przykręca śrubkę - i już wszystko o nim wiem !
I naprawdę nie potrzebny mi żaden okres próbny.
I jeszcze raz powtarzam: bezrobocie powinno wynosić minimum 35-50% - to wtedy ludzie być może zaczęliby szanować pracę.

Do kiki: nie ma to jak państwowe, czyli wspólne, czyli niczyje - co? Wtedy i związki zawodowe by obroniły i zakładowa organizacja partyjna by obroniła przed kierownikiem, który każe pracować - co ? I jeszcze by się coś wyniosło z zakładu pracy ("w każdym domu coś z WISTOM-u" i " kto pracuje w GS-ie zawsze coś do domu przyniesie) - co ? Komuno wróć - co?
Nikolas
Nikolas 25.02.2012, 19:47
Chyba m-y innymi na tym polega wolny rynek :
pracownik wykonuje jakaś pracę i oferuje swoje umiejętności za które pracodawca zapłaci godziwe pieniądze (jaka praca taka płaca) ,
można również stwierdzić że często szczególnie wśród młodych pracowników występuje odwrotność czyli (jaka płaca taka praca ) z czym również należy się zgodzić .
kiki
kiki 25.02.2012, 08:32
Większość "prywaciarzy"to chieny,krwiopijcy,oszuści i cwaniaczki.
A co niektóry to matoł jak cholera ale za to jaki mundry..ho,ho...tylko Pan Bóg może takiego docenić przerywajac marzenia "dobrodusznego" pracodawcy i powołuje go do siebie.
Antek
Antek 24.02.2012, 23:11
do bunga-bunga DrogiPanie od tego jest okres próbny żebyś pan zadecydował czy pracownik nadaje się i czy spełnia Pańskie wymagania a nie od razy wyp...ać. Ja pracowałem kilkadziesiąt lat u różnych pracodawców i zdarzało się w naszym mieście 3 miechy bez wypłaty tyrać jedynie zaliczka na fajki a dzieciaki głodne i znam temat jak pracownicy kolesiowi z domu w biały dzień z domu sprzęt wynieśli bo z czegoś trzeba żyć .
bunga-bunga
bunga-bunga 24.02.2012, 12:35
Ad. wpis 19: no to właściwie jak ? "pozdrwiam" , czy pozdrAwiam ? Znów nie panuje Pani nad tym, co Pani pisze.

PS. I jednak podtrzymuję opinię, że imprezka typu bunga-bunga to świetna sprawa. Nie sądzi Pani ?
była przedsieborczyni
była przedsieborczyni 24.02.2012, 10:08
Panie bunga-bunga nie mam o czym z Panem dyskutować. Pana wypowiedzi świadczą o Panu samym pozdrwiam
bunga-bunga
bunga-bunga 24.02.2012, 02:36
Ad.wpis nr 17.
Po pierwsze: pisze Pani, że "... solidny przedsiębiorca powinien zachować osądy dla siebie. Świadczy to o jego kulturze." Totalna bzdura. Co ma pierniik do wietraka - czyli co ma solidność w prowadzeniu interesów z chęcią do wypowiadania się na temat warunków funkcjonowania firmy ?
Po drugie: pisze Pani, że "Jeżeli mnie coś nie pasuje to albo likwiduje, albo milczę i robię swoje dbając o własne interesy." Totalna bzdura - dwa sprzeczne komunikaty w jednym zdaniu. Jeżeli mnie "coś by nie pasowało" - to po prostu zlikwidowałbym firmę. I koniec, kropka.
Po trzecie: pisze Pani, że ".... jak zakładał Pan biznes to powinien Pan Panie bunga-bunga wiedzieć o tym i liczyć się z tym, że budujemy od podstaw kapitalizm."
Szanowna Pani - jak ja zakładałem biznes, to wtedy jeszcze nikomu nie śniło się budowanie kapitaizmu "od podstaw" i podejrzewam, że Pani jeszcze na świecie nie było, albo w najlepszym razie wchodziła Pani pod szafę na stojąco i na koguta mówiła "pan" .
Po czarte: pisze Pani, że "Wśród ludzi których Pan bunga bunga zatrudnia są ludzie z tamtej epoki i nie ma się co dziwić, że tamten system ich wypaczył " Totalna bzdura.
Zdanie bez sensu - z dwoma sprzecznymi komunikatami w jednym zdaniu.
Ci ludzie, którzy u mnie pracują - owszem są z tamtej epoki, ale właśnie dlatego pracują u mnie już ponad 25 lat, że nie zostałi wypaczeni przez "tamten system" i nigdy nie stosowali zasady "czy się stoi, czy się leży.....". I czy to, że pracują u mnie tak długo, ma być dowodem na to, że "są wypaczeni" ?! Mam dla Pani radę: zanim Pani coś napisze - nie się Pani odrobinę zastanowi.
Po piąte: jeżeli te Pani opinie zestawimy z faktem, że zlikwidowała Pani własną firmę - to nieodparcie nasuwa się wniosek, że jednak w przeszłości też Pani nie potrafiła milczeć i dbać o własne interesy. I może to dobrze.


PS. A imprezka typu bunga-bunga to naprawdę swietna sprawa.
była przedsiębiorczyni
była przedsiębiorczyni 23.02.2012, 10:54
Nie wiem jakie przesłanki Państwem kierują, że tak sobie ubliżacie. Faktem jest, że solidny przedsiębiorca powinien zachować osądy dla siebie.Świadczy to o jego kulturze. Praca z ludźmi jest bardzo trudną pracą i jak zakładał Pan biznes to powinien Pan Panie bunga-bunga wiedzieć o tym i liczyć się z tym, że budujemy od podstaw kapitalizm. Wśród ludzi których Pan bunga bunga zatrudnia są ludzie z tamtej epoki i nie ma się co dziwić, że tamten system ich wypaczył - przejęliśmy spuściznę i ludzi, których nikt nie nauczył korzystać z dobrodziejstw demokracji i kapitalizmu. Co innego cwaniacy, którzy za pieniądze pracodawcy próbują się wzbogacić tych jest najwięcej.. wiem coś na ten temat dlatego zrezygnowałam z własnego przedsiębiorstwa bo nie miałam siły z nimi walczyć. Racje macie Panowie obydwaj ale na litość hamujcie emocje. Jeżeli mnie coś nie pasuje to albo likwiduje, albo milczę i robię swoje dbając o własne interesy. Po co ubliżać - każdy może się poczuć urażony - pozdrawiam wszystkich Państwa
bunga-bunga
bunga-bunga 21.02.2012, 21:40
Do autora wpisu nr 15: koleś - nie kombinuj jak koń pod górkę i nie pisz "...obrażasz ludzi..." , bo jak jeszcze raz ze zrozumieniem przeczytasz mój wpis, to zorientujesz się, że ja nie piszę ogólnie o "ludziach" tylko konkretnie o: nierobach, obibokach i zwykłych przygłupiastych łajzach, których przez te kilkadziesiąt lat musiałem wypier..... z firmy, bo wyobrażali sobie, że mogą na mój koszt bujać się, udając, że pracują. Czasy WISTOM-u już dawno minęły a takich szumowin jest w dalszym ciągu multum. I muszą przeminąć jeszcze dwa, trzy pokolenia z bezrobociem minimum
20-50% zanim takie szumowiny, łajzy społeczne będą stanowić tylko 3-5 % ogółu.
ja
ja 21.02.2012, 11:43
do 13 to pochwal sie jak to jest firma skoro za klawiatura tak ladnie obrażasz ludzi od:" obibokami, nygusami, zwykłymi łajzami"
edi
edi 20.02.2012, 13:21
Bida , bida i jeszcze raz bida
bunga-bunga
bunga-bunga 20.02.2012, 13:01
Do pracownika (wpis nr 12): zupełnie koleś nie kumasz. Tych trzech to są ci, którzy rzeczywiście pracują. A pozostałych zmieniam jak rękawiczki a może i częściej. Dlaczego ? Ponieważ są "pracownikami" - obibokami, nygusami, zwykłymi łajzami, którym się wydaje, że w dalszym ciągu obowiązuje zasada "czy się stoi czy się leży - dwa tysiące się należy" .
I tacy nigdy nie dostają ode mnie na odchodne tego co zarobili, bo zawsze mają potrącenia za nie solidną pracę, która przyniosła mojej firmie straty.
Bo w mojej firmie pierwszym i najważniejszym prawem pracownika jest prawo do wykazania swoich możliwości w pracy, czyli prawo do solidnej i wydajnej pracy przede wszystkim NA MOJE ZYSKI i w konsekwencji na solidny zarobek dla siebie.
Wszystkim nierobom i łajzom wydaje się, że ten wstręty prywaciarz-krwiopijca ma gdzieś w banku zadekowaną kupę kasy i ta jego kasa to wynik wyzysku tych biednych pracowników. No to spróbujcie - nieroby i prymitywne łajzy założyć i prowadzić własną działalność. Życzę powodzonka.

PS. No to co z tym KS-em dla mnie? Popierasz ten mój postulat - czy nie ?
pracownik
pracownik 20.02.2012, 12:32
Takich "pracodawców" jak bunga-bunga jest na pęczki.Zatrudnia"trzech pracowników " którzy myślą że pracę u niego wygrali w totolotka.
bunga-bunga
bunga-bunga 20.02.2012, 12:00
Do pracownika (wpis nr 9) : po co wsadzać na dożywocie. Przecież społeczeństwo będzie musiało takiego bandytę utrzymywać na tym dożywociu ! I jeszcze taki łobuz będzie domagał się odpowiednich warunków w celi więziennej i odpowiedniego wyżywienia. I kto na to będzie musiał pracować ? Oczywiście ty - "pracowniku ".
No - chyba, że jesteś jednym z takich permanentnych (wyjaśnienie dla pracownika: permanentnych - czyli nieustających, ciągłych) nygusów-bezrobotnych, o których piasłem we wpisaie nr 8. Tak więc proponuję z bomby karę śmierci !
Przy okazji: mam trzech pracowników, których zatrudniam już prawie 25 lat. Ale ciebie nie zatrudniłbym nawet na 1 godzinę - "pracowniku". I ten cudzysłów jest tu jak najbardziej na miejscu.

PS. Wolałbym jednak kryminał z bunga-bunga.
20.02.2012, 10:53
może obejrzyjcie to i zastanówcie sie chwile:
http://www.youtube.com/watch?v…
pracownik
pracownik 20.02.2012, 10:09
Takich pracodawców jak #8 to powinnni wsadzać do paki bez wyroku na dożywocie bez bunga-bunga.
bunga-bunga
bunga-bunga 20.02.2012, 07:35
Do Antka: jeszcze tylko napisz - do jakiej fabryki i będzie O.K. Ty jeszcze masz w główce czasy WISTOM-u, MAZOVII i innych fabryk, czyli tzw. zakładów pracy socjalistycznej. Koleś - jest XXI wiek ! Obudź się !
A poza tym: firmę prywatną prowadzę już ponad 30 lat i NIGDY nie mogłem zatrudnić osoby z biura pracy. Dlaczeg? Bo ci oficjalnie zarejestrowani bezrobotni to w większości lewusy do pracy, którzy NIGDY nie wyrażali najmniejszej ochoty do pracy. I wobec tego, jak potrzebuje dodatkowo ludzi do pracy to zawsze zatrudniam takich bezrobotnych, którzy nie są zarejestrowani i których jest prawie tyle co tych zarejestrowanych. Tak więc, tę całą statystykę można o kant d.... potłuc.
Dodatkowo napiszę tak: bezrobocie powinno wynosić minimum 50 % - to może wtedy ludzie zaczęliby dobrze pracować i szanować pracę.

Pozostałe