Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 23:43
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Groty można już zwiedzać

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władze Tomaszowa Mazowieckiego udostępniły dzisiaj zwiedzającym trasę turystyczną w Grotach Nagórzyckich. Mieszkańcom naszego miasta przyszło czekać prawie 10 lat, by móc wejść i obejrzeć wnętrze danego wyrobiska, skąd wydobywano piaskowiec do celów budowlanych i przemysłowych. Nie są już jednak to te same Groty, które wielu z nas (40-latków) pamięta. Straciły być może nieco swój pierwotny klimat, zyskały natomiast nową atrakcyjność. Obecnie zobaczyć możemy wszystko to, co kiedyś w świetle latarek było niedostrzegalne.

- Jest inaczej- mówi Adam Rostowski, jeden z pierwszych odwiedzających obiekt. -To co ja pamiętam, raczej są wrażenia emocjonalne niż wizualne. To, co zobaczyłem dzisiaj, to Groty w pełnej okazałości. Szkoda tylko, że już nikt nie będzie mógł się tu bawić w podchody.  Lubiliśmy też chować się wewnątrz i straszyć nasze koleżanki.  Groty to było też moje ulubione miejsce na wagary.

Groty, w sezonie zimowym, można zwiedzać przez cały tydzień w godzinach 10.00 - 16.00. Ze względów bezpieczeństwa, spacer 150 metrową trasą możliwy jest tylko pod opieką przewodnika i według zaplanowanego scenariusza. Zwiedzającym towarzyszą nie tylko efekty wizualne ale także dźwiękowe. Słyszymy płynącą wodę, uderzenia kilofów i nawoływania robotników. Całość uzupełnia opowieść przewodnika oraz specjalne prezentery, przedstawiające historię i znaczenie społeczno gospodarcze najnowszej atrakcji turystycznej nie tylko miasta ale całego Powiatu Tomaszowskiego.

- Przez pierwsze trzy miesiące wstęp do Grot Nagórzyckich będzie bezpłatny - mówi Jakub Pietkiewicz, pełnomocnik prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego.  - Chcielibyśmy aby w tym czasie odwiedziło nas jak najwięcej mieszkańców naszego miasta.

Podziemna trasa turystyczna „Groty Nagórzyckie” w Tomaszowie Mazowieckim jest pierwszym tego typu obiektem w rejonie centralnej  Polski

Pewien niepokój budzi wciąż poziom wilgotności wewnątrz korytarza, oszacowany na ok. 70%. Dodatkowo sytuację pogarsza użyte do wykonania korytarza drewno, które najwyraźniej zostało w niedostatecznym stopniu wysuszone. Dlatego na wielu stemplach widoczne są ślady pleśni.

Groty Nagórzyckie są częścią produktu turystycznego określanego mianem "Tomaszowskiej Okrąglicy". Poza nimi stanowią go też Rezerwat Niebieskie Źródła oraz Skansen Rzeki Pilicy. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
nor 09.02.2012 10:36
normalka,ze jak cos sie zrobi to narzekamy i jak nic sie nie robi to rowniez narzekamy!tak bedzie do konca swiata,wiec co sie dziwic?ale opinie swoje wyrazajcie dobre czy zle!no ale na dobre to grotom jednak nie wyszlo...zero historii od przewodnika,kazdy to wie...!no ale czy upał,czy mróz to my WSZYSCY narzekamy wiec co tu mowic o narzekniu na ŻYCIE

08.02.2012 23:54
poczytajcie kometarze na moim profilu na facebook

Majka 08.02.2012 23:39
Nic dobrego dla tych grot nie zrobili. Wiele miejsc jest niedostepnych dla zwiedzajacych, niestety sa to miejsca najciekawsze w grotach, ktore maja swoje historie i zapewne przyciagnelyby mnostwo turystów - to sa prawdziwe atrakcje w grotach, a nie jedna sciezka, ktora oprowadza nas po kawalku grot i nic tak naprawde nie wzbudza wiekszego zachwytu - pare kukielek, troche ekspozycji oraz przewodnik, ktory caly czas nawija o piasku, gornikach, a co najlepsze o żonie Tuwima, ktora z grotami nie ma nic wspolnego. Pytam się, gdzie te 4,5 mln, ktore zostaly wydane na modernizacje grot ??! I jeszcze im zabraklo na to, zeby zrobic dluzsza trase. To zalosne, czym oni sie tu niby "wykazali" i sie zachwycaja. Czy naprawde ci ludzie sa az tak malo kreatywni zeby z naturalnego piekna, pelnego swojego uroku miejsca zrobic "cos takiego" ?! Każdy liczył zapewne na to, że zobaczy stare groty "w nowym wydaniu", niestety wszystkich czeka wielkie rozczarowanie. Moim zdaniem wystarczyloby pare belek podtrzymujacych to wszystko...mozliwosc zajrzenia do najciekawszych miejsc i posluchania czegos interesujacego, a nie to co teraz !!! Zaluje tylko tego, ze nie pamietam tych grot, ktore byly prawdziwa atrakcja, a nie jakims komercyjnym miejscem...

08.02.2012 23:17
http://www.facebook.com/permal...ed_comment

08.02.2012 23:01
Dołączam się do wypowiedzi Judiego. Byliśmy dzisiaj w Grotach ekipą. Zostałem w tyle z 10 m a przewodnik już się o mnie upomniał. :) Zakaz robienia zdjęć w środku. Brak ciekawych opowieści o zakątkach Grot. Ogólnie, to cały urok Grot Nagórzyckich przepadł. Zero klimatu. To nie to co kiedyś. Nie podoba mi się. Osobiście nie polecam.

08.02.2012 22:52
log masz rację

Log 08.02.2012 20:16
Zgadzam się z poprzednikami. ZERO pomysłu na groty tylko kolejne regionalne muzeum. Niestety jeśli trzeba będzie za to zapłacić to większość będzie miała wrażenie straconych pieniędzy i z takim odczuciem odjadą z Tomaszowa.Do działu promocji - ocknijcie się, nie tak się prowadzi nowoczesną promocję. Zero kreatywności.

08.02.2012 18:02
Lipa totalna jest teraz. 1/4 grot jest udostepiona reszty fajnych miejsc nie widac Przewodnik gada ciągle o piasku A o Madeju Bialej Damie skale Mnicha Diable z mokrym jezykiem Oku judasza Lochach Madejowych labiryntach i o grobie syna Madeja i Kozim rogu juz zapomnieli albo nie wiedzą o tym i pierdziela przewodnicy którzy nigdy wczesniej grot nie widzieli. Gdzie sa te pieniądze ktore wydali na te groty 4,5 mln Na co je wydali na deski łopaty pale z drewna i na 4 kukły ?? Ja bym to zrobił za pare tys lepiej Zadnych atrakcji Zrąbane te groty sa na maxa nigdzie dalej odejsc nie mozna nic zobaczyc, zdjec nie mozna robic a jak sie zostanie lekko w tyle to przewodnik drze jape. Kiedys groty były piekne i tajemnicze. Mogli tylko nowe filary postawic i udostepnic je jak kiedys było a nie wytyczyc jedna zabudowaną sciezke z ktorej nic nie widac. Duzo rzeczy ktore kiedys były atrakcją zostały zniszczone. Lipa totalna.Zobaczycie. Nie polecam. GACEK, JUDI, ŚRUBOKRĘT .

Artur 08.02.2012 17:31
Byłem dzisiaj z rodziną w Grotach - faktycznie wejście z przewodnikiem, pozdrowienia dla sympatycznej Pani oprowadzającej !! Pamiętam jak kilkanaście lat temu wchodziłem tam z kolegami, przy świetle latarki.. Było co niemiara strachu, ale prócz tego butelki, śmieci i zapach uryny. Dziś Groty wyglądają zupełnie inaczej, na poziomie europejskim. Jest czysto, schludnie, dodatkowo ładne oświetlenie, muzyka oddająca klimat tego miejsca - super !!! Bardzo miła obsługa, bezpłatny wstęp ma być do końca marca, w godz. 10-16. Polecam

zwiedzający 08.02.2012 16:33
Dzisiaj miałem możliwość zwiedzania naszych grot. Moje wrażenie jest takie, że nie ma na nie pomysłu. Zrobiono typowe muzeum. Nie wykorzystano wogóle legendy Madeja (nie mozna nawet zwiedzić komnaty z łożem). Nia ma żadnej tajemnicy, która przyciągałaby ludzie tylko zwykłe informacje nt. wydobywania piasku. Szkoda bo większość ze zwiedzających przychodzi z dziećmi, które się tam nudzą. Przewodnik tez sztywny. Kolejne muzeum regionalne. Dekoracja tragiczna. mnie i dzieciom NIE PODOBAŁO SIĘ!

08.02.2012 15:32
Drogi lucjuszu , żeby Unia dała musi najpierw zabrać, ktoś musi jeszcze te pieniądze policzyć i z powrotem rozdać w 2011 roku dołożyliśmy do unii więcej niż od niej otrzymalićmy , srednio każdy po 500 zł.

mieszanka tm 08.02.2012 13:42
przewodnik jest tam cały czas w tych godzinach czy trzeba się umówić? mogą wejść dwie osoby czy musi być więcej?

tomaszowianka 08.02.2012 12:38
Widziałam wczoraj w TV migawki z grot i wypowiedż "przypadkowo zwiedzającego groty dziecka o swojsko brzmiącym nazwisku Zań " (gdzieś to już słyszałam) . To się nazywa parcie na szkło.

lucjusz 08.02.2012 08:42
Nie no kwas na tym forum totalny. Nie było możliwości zwiedzania grot źle, jest - też źle. Teraz wiem dleczego Tomaszów wygląda tak jak wygląda - bo w więszości mieszkają tu malkontenci. Nic się nie podoba, wszystko złe, każdy zrobiłby lepiej. Tylok jak można coś zmienci to towarzustwo w domach siedzi i marudzi, i marudzi. Bilet za piątaka za drogi a za 4,80 będzie ok? Unia jest zła - tylko że na ,,wasze" groty to unia wywaliła trzy bańki. Mgliście zrobic zrzutkę. Trochę realizmu panie i panowie

07.02.2012 13:15
Ale ten gosc bredzi. Chcecie usłyszeć prawdziwą historie i legendy o grotach o kazdym miejscu w nich po co jest dlaczego i na czym polegało To zapraszam Sroda godz 14:30 pod grotami Poprowadze grupe osobiscie jak to w latach 90tych sie robiło. Wiem o wiele dużo wiele więcej niz ten gościu

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ten Alior Bank, to zupełne dno!!! Jak można było dopuścić do takiego przekrętu, wykonanego przez zwykłą pracowniczkę ?!?!?! Niech wszystkich Pan Bóg broni przed korzystanie z tego banku!!! Posiedzi cwana baburica parę wiosen i co z tego?!?! Kto odda kasiorkę klientom tego banku??? Ludziska: omijajcie z daleka taki przekrętny bank.Źródło komentarza: Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Autor komentarza: tTreść komentarza: Czy będzie można zamieszczać swoje materiały. Czy materiały będą cenzurowane.Źródło komentarza: Nowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaAutor komentarza: Odpowiednie osoby naodpowiednimmiejscuTreść komentarza: Paweł PiwowarskiŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Do "Bareja". Jeżeli ja podpisałbym się "Jan Kępa" - też byś to łyknął, jak młody indor kluchy?! Oczywiście, kompletnie nie interesuje ciebie to, co napisała ta Aleksandra Kępa: "... nie ma tak Wielkiego, oddanego Człowieka dla Tomaszowa." Wg mnie], ta tzw. Kępa, to totalny idiota. Dlaczego? Proste, jak świńska kita. Wyrazy: wieki człowiek pisze debil z dużej litery, a ponadto zapomniał debil, że starosta, to jest samorządowy szef powiatu tomaszowskiego, a nie Tomaszowa. Dla debila, to jeden chuk.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Roman WildertTreść komentarza: Całe to skorumpowane towarzystwo na śmietnik historii ,może czas na kogoś młodego ,ambitnego ?Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Panie Adamie: ogólnie wiadomo, że jest Pan dobrym drogowcem, bo pracuje Pan w tym zawodzie (szkoda, że nie w Tomaszowie). W swoim wpisie ma Pan 100 % racji. Jednak nasze miasto jest tak zaniedbane pod względem komunikacji (głównie skrzyżowania), że takich przykładów, jakie Pan podał, znalazłoby się wiele więcej. Czasy się zmieniają i oczekiwania ludzi też się zmieniają. I to jest normalne. Jednak, nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że "... Batorski znów chce się pokazać...". Zapomina Pan o tym, że Pan Batorski chce się pokazać nie dlatego, że jest taki ładny], tylko dlatego, że Pan Radny Batorski reprezentuje swoich i nie tylko swoich wyborców. I ten facet już wielokrotnie pokazywał, że nie tylko przed wyborami wiedział, po co został wybrany na radnego, czyli na przedstawiciela mieszkańców miasta. W podsumowaniu: taki ktoś, jak Pan, też przydałby się jako radny: miejski, a raczej powiatowy, bo ma pan łeb na karku w sprawach drogowych. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama