Niedoszły inwestor w likwidacji

  • 01.02.2012, 08:23
  • Mariusz Strzępek
Niedoszły inwestor w likwidacji
Od kilku lat toczy się w naszym mieście dyskusja na temat budowy Centrum Handlowego na terenach po dawnych zakładach Mazovia. Do tematu wracaliśmy wielokrotnie za sprawą przede wszystkim olbrzymiego śmietniska i gruzowiska nad rzeką Wolbórką, które dzięki inwestycji ma szansę zostać uporządkowane. Poprzemysłowy teren zakupiła poznańska firma Star City, która zapowiedziała, że w tym miejscu zainwestuje grupa kapitałowa Parkridge, budująca obiekty pod marką Focus Mall.

 

 

Problemy z planem zagospodarowania przestrzennego oraz decyzjami o warunkach zabudowy spowodowały odsunięcie przedsięwzięcia w czasie. Mimo przedłużających się procedur Parkridge podtrzymywało (przynajmniej oficjalnie) swoją deklarację inwestowania w Tomaszowie Mazowieckim. Tomaszowski Focus Mall widniał też na oficjalnej stronie internetowej firmy. 

 

Rok temu próbowaliśmy dowiedzieć się, co dalej z oczekiwaną w mieście inwestycją. Przedstawiciele inwestora na nasze pytania reagowali dosyć nerwowo. W końcu dowiedzieliśmy się, że inwestor się wycofał a Star City poszukuje nowego. Ostatecznie tereny nabyła spółka Galeria Mazovia.

 

Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się pierwsze, niesprawdzone jeszcze informacje, że angielska spółka matka działającego na polskim rynku dewelopera postawiona została w stan upadłości.  Parkiridge Holdings skupiał prawie 100 spółek zajmujących się nieruchomościami w 14 europejskich krajach. W Polsce, poza Tomaszowem Mazowieckim planował inwestycje w Gliwicach, Pile, Jeleniej Górze Starogardzie Gdańskim i Ostrowie Wielkopolskim. Żadna z nich nie dojdzie do skutku. Tym samym okazuje się, że zarzuty kierowane w stronę władz miejskich, dotyczące opieszałości i nieskuteczności podejmowanych działań w kierunku zagospodarowania terenu były bezzasadne. 

 

Pozostaje mieć nadzieję, że pechowy teren znalazł wreszcie swojego gospodarza, który w niedługim czasie przystąpi do jego uporządkowywania, zastępując działające tu od kilku lat zorganizowane grupy wycinające i kradnące, co się tylko da. I naprawdę wydaje się już mało ważne, czy w tym miejscu powstanie kompleks sklepów, czy nowe blokowisko. Istotne jest, by pozbyć się gruzowiska i śmietnika, będącego żerowiskiem dla szczurów, również tych ludzkich.,

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

asr
asr 03.02.2012, 23:22
Nie chciałabym opuszczać tego miasta bo tu się wychowałam tu spędziłam przeszło 20 lat życia..ale niestety ja już chyba nie doczekam galerii w Tomaszowie muszę wyjechać za pracą gdyż tu ani rozrywki ani pracy nie ma. Niedługo władza będzie rządzić sama sobą gdyż większość wyjedzie z tej dziury. W gronie znajomych nie mam ani jednej osoby która wiązałaby przyszłość z Tomaszowem... wybierają inne miasta bądź też inny kraj! o Tyle w temacie... Galeria będzie jak ją sobie każdy sam narysuje.
WŁADZO ŻENUA!
Magda
Magda 03.02.2012, 23:17
W Bełchatowie budują dwie nowe olbrzymi galerie! a my nawet jednej nie mamy ... Lipa w tym Tomaszowie..Nie ma władzy która zadbałaby o wszystkich mieszkańców nie tylko o swoje cztery litery.
Magda
Magda 03.02.2012, 23:14
danciak bloki jak bloki...prędzej jakiś market z jedzeniem tam wstawią.:/// Ładnie wygląda cały ten plan galerii miło byłoby iść tam z rodzinką na zakupy...ale jak każdy z nas wie Tomaszów to miasto utraconych nadziei pracy nie ma... wszyscy stąd uciekają...jak tu żyć ja się pytam..
abc
abc 02.02.2012, 20:31
Artykół sponsorowany!? czy co? Jakby wladze miasta trzymaly reke na pulsie i dopilnowali wszystkiego to by galeria juz dawno stala a moze Herbapolu to Urzad Miasta nie blokuje???
pj
pj 02.02.2012, 14:03
Kto nie chcial galerii? krotka odpowiedz kupcy,nikt juz nie pamieta jak zajadle walczyli z poprrzednim w-ce prezydentem H.Jle to bylo krzyku ze straca swoje miejsca pracy.
luk
luk 02.02.2012, 12:33
podziekujmy rzadzacym naszym miastem tego ze nie bedzie galerii.po co nam kino z prawdziwego zdarzenia, po co nam sklepy restauraje rozrywka itp po co.zawsze mozemy jezdzic do piotrkowa Tomaszow na mapie Polski powinien byc zaznaczony jako plama kleks.
Obiektywna
Obiektywna 02.02.2012, 07:10
W Łodzi i wielu innych miastach potrafiono jednak tak stworzyć umowę by i prawnie była zgodna i by w razie czego można było się domagać karnych odsetek, a w ostateczności z braku wpływów z tych odsetek ponownie przejąć tereny. W tym zadupiu widać jednak, że władza jest zbyt dupowata. Zanim coś sprzeda najpierw kilka razy należy przemyśleć i skonsultować prawnie swą decyzję. A o planie zagospodarowania przestrzennego to tym bardziej lepiej nie wspominajmy bo tym większa jest to dla miasta porażka a zarazem błazenada...najprościej zgonić wszystko na prawo...w tym mieście wielokrotnie zresztą łamane. A prawda jest taka, że jesteśmy zaściankiem województwa łódzkiego dzięki naszej czcigodnej władzy, ale przede wszystkim dzięki mieszkańcom którzy na tę władzę ponownie głosowali.
ziziu
ziziu 01.02.2012, 23:08
a moglo byc takpieknie a teraz psu w dupe bida
Tom
Tom 01.02.2012, 23:04
Blokowisko w tym miejscu to najgorsze co może być. Temu miastu jest potrzebne jakieś centrum rozrywki, spotkań i oczywiście galeria, a nade wszystko jak tlenu Tomaszów potrzebuje uczciwych inwestorów do czego niestety nie ma jak dotychczas szczęścia. Szkoda, że tak szybko doprowadzono do wysiedlenia i dewastacji kamienicy na rogu ul. Barlickiego i Warszawskiej gdzie była Apteka "Nad wodą". Posiadam pocztówkę z lat 30-tych XX wieku jak była jeszcze tam księgarnia, ta kamienica wyglądała bardzo ładnie. Teraz żeby zatuszować dewastację obwieszono ją różnymi banerami, a w oknach z cegłami poprzyklejano imitację okien z żaluzjami z papieru przypomina to jak za komuny malowano trawę na zielono.
01.02.2012, 21:44
Pewnie postawią tam bloki i na tym skończą się plany i marzenia o Gelerii:(((.
ja
ja 01.02.2012, 19:28
a może radny od kupców teraz tam pierogi będzie lepił
(
( 01.02.2012, 18:41
tylko nie blokowisko... ;(
oo
oo 01.02.2012, 17:01
do3!a wez sie do roboty bedzie pieknie albo sie wyprowadz do piekniejszego miasta!!!nikt nikogo tu nie trzyma...
jolka
jolka 01.02.2012, 15:24
To było do przewidzenia.
JAAAA
JAAAA 01.02.2012, 14:45
janina: kto się kryje za nazwą "Galeria Mazovia" ? a cos taka ciekawska do roboty sie WES
01.02.2012, 13:23
Obiektywna - To o czym piszesz, to niestety myślenie życzeniowe, wynikające z nieznajomości podstawowych zagadnień prawnych ani też samej sprawy sprzedaży tych terenów.

Na początek odniosę się do pierwszego. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem nie jest możliwe zbycie nieruchomości z jakimkolwiek zastrzeżeniem lub warunkiem, umożliwiającym następnie unieważnienie umowy sprzedaży. Ma to sens, ponieważ prawo własności podlega jedynie ograniczeniom wynikającym z aktów prawnych tak prawa ogólnokrajowego, jaki miejscowego. Nie ma możliwości zastrzec czegokolwiek w umowie cywilnoprawnej sprzedaży nieruchomości. Aktem prawa miejscowego ograniczającym w jakiś sposób prawo własności nieruchomości jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dla terenów po Mazovii został on uchwalony i obowiązuje i w praktyce nie nakłada żadnych ograniczeń. Nic, tylko burzyć i budować.

Miasto ma możliwość jednak sporządzenia umowy, która nakłada na inwestora obowiązek wykorzystania gruntów w ściśle określony sposób i w określonym terminie. Jednak jest to możliwe tylko w przypadku oddania gruntów w użytkowanie wieczyste.

I tu przechodzimy do istoty sprawy. Tereny przy ulicy Barlickiego zostały zakupione przez inwestora od osób prywatnych i spółki Mazovia. Podmioty te nie mogą oddawać gruntów w użytkowanie wieczyste, ponieważ uprawnienie takie przysługuje jedynie jednostkom samorządu terytorialnego oraz Skarbowi Państwa.

Podsumowując. Miasto, co miało zrobić zrobiło. Sprzedało małą nieruchomość przy ulicy Warszawskiej oraz uchwaliło miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Na zjawiska makroekonomiczne, które doprowadziły do upadku dewelopera wpływu nasz samorząd, jak i żaden inny nie ma
janina
janina 01.02.2012, 12:58
kto się kryje za nazwą "Galeria Mazovia" ?
Obiektywna
Obiektywna 01.02.2012, 12:56
Czy ten artykuł ma usprawiedliwić nieróbstwo tomaszowskiej władzy? Głównym winowajcą nie jest inwestor, a właśnie władze miasta! Umowa powinna zawierać szczegółowy opis tego co zostanie wybudowane przez inwestora, a także w jakim czasie! Za każdy dzień zwłoki w umowie powinny być zapisane karne odsetki. Jasnym jest, że miasto samo tego nie zbuduje. Wystarczyło jednak w przemyślany sposób sprzedać te tereny. Tym bardziej, że władze mają przykład ze sprzedaży terenów powistomowskich!To właśnie głównie odpowiedzialność spoczywa na mieście, a nie na inwestorze. Dziś miasto miałoby przynajmniej zyski z karnych odsetek, a w momencie nie spłacania ich po przekroczeniu ich wartości nieruchomości mogłoby być z powrotem odzyskane, a następnie może bardziej trafnie znaleźć kogoś innego. Popatrzeć bezmózgi na inne miasta jak to się robi. W Łodzi miał powstać ogromny hotel, inwestor ze względu na światowy kryzys wstrzymał swoje plany. Jednak teraz jest zobowiązany płacić karne odsetki. Władza Tomaszowa jest winna temu śmieciowisku i nic nawet taki artykuł tego nie zmieni!!!
01.02.2012, 12:06
Wydaje mi się, że w Tomaszowie jest zorganizowana grupa ludzi którym zależy na utrzymaniu takiego stanu rzeczy jaki jest teraz w Tomaszowie. Prowadzą swoje interesy i dobrze jest im jak jest. Jeżeli dodać do tego skandaliczny wręcz brak kompetencji "urzędników" w Tomaszowie (ile lat nie można poprawnie ustanowić Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, szopki z rewitalizacja miasta, problemy z Galeria Herbapol itd) mamy całą przyczyną rzeczy. Tomaszów jest zacofany i w tyle względem innym sąsiednich miast (nawet w Rawie powstało coś na styl Galerii).
Jamagic
Jamagic 01.02.2012, 11:54
a taka ładna apteka tam była :)

Pozostałe