Jakie błędy najczęściej popełniamy w PIT-37

  • 16.02.2018, 19:54
  • artykuł sponsorowany
Jakie błędy najczęściej popełniamy w PIT-37
PIT-37 jest jedną z najczęściej składanych deklaracji podatkowych w Polsce. Może się wydawać, że z uwagi na to, że jest najprostsza, zdarza się w niej najmniej błędów. Nic bardziej mylnego. Wynika to często z trudności interpretacyjnych lub rutyny. Jakie błędy najczęściej popełniamy w PIT-37?

Rutyna najczęstszą przyczyną pomyłek

 

Wielu osobom wydaje się, że od lat wypełniają ten sam formularz. Zdaje się on być oczywisty, prosty i taki sam jak zawsze. Jest to niestety dość złudne, bowiem ustawodawca stara się dopracowywać system prawny w celu dostosowania go do aktualnych realiów oraz eliminować wcześniejsze błędy i luki w przepisach. Przekłada się to na druki podatkowe, które muszą odwzorowywać aktualny stan prawny.

 

Tak samo wyglądający formularz może w zasadniczy sposób różnić się od swojego poprzednika. Przystępując więc do pracy nad deklaracją PIT-37 należy o tym pamiętać.

 

Znajomość podstaw bez szczegółów

 

Kolejnym błędem popełnianym przez podatników jest zbytnia pewność swoich umiejętności i wiedzy prawno-podatkowej. Wiele elementów co prawda powtarza się z roku na rok, jednak nasze wyobrażenie na temat konieczności zawarcia odpowiednich informacji nigdy nie powinno zastępować skrupulatnego czytania poleceń. E-pity z założenia zostały skonstruowane tak, aby każda, nawet nieznająca się na podatkach osoba była w stanie je wypełnić. Dlatego bardzo uważnie czytajmy, czego wymaga od nas ustawodawca i jakie dane należy wprowadzić do dokumentu. Najczęściej popełniane błędy polegają na myleniu pojęć:

  • „roku podatkowy” i „data roku podatkowego”,
  • „miejsce zamieszkania” i „miejsce zameldowania”
  • „przychód” i „dochód”.

 

Pośpiech i brak skrupulatności

 

Nawet jeżeli korzystamy z deklaracji w wersji online, wstępnie wypełnionego formularza, czy wsparcia profesjonalnego oprogramowania finansowo-księgowego nie możemy czuć się zwolnieni z zachowania należytej staranności przy wypełnianiu PIT-37. Jest to przecież dokument urzędowy, w którym podajemy informacje do organu podatkowego, a ewentualne błędy mogą rodzić dotkliwe konsekwencje. Ustalone w przepisach terminy należy traktować bardzo poważnie, ich przekroczenie może skutkować nawet odpowiedzialnością karno- skarbową. W przypadku pomyłek nie można wprowadzać do formularza skreśleń, przekreśleń czy zamazań – należy go wypełnić od początku. Jeżeli dojdzie natomiast do wysłania nieprawidłowego PITa-X, niezwłocznie błąd powinien zostać naprawiony wraz z odpowiednimi uzupełnieniami i ewentualnymi wnioskami prawnymi wykorzystującymi np. instytucję czynnego żalu.

 

Konkludując, PIT-37 jest bardzo ważnym dokumentem. Warto więc od razu wypełnić go prawidłowo od początku do końca. W każdym wypadku rekomendowane jest zarezerwowanie sobie na pracę odpowiedniej ilości czasu, tak aby móc wyjaśnić ewentualne wątpliwości.

 

Wysyłając PIT-37 online pamiętajmy też, żeby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Mogą się bowiem pojawić problemy z prądem lub połączeniem internetowym. I nawet jeśli wypełnimy PIT poprawnie, zapłacimy karę za niedotrzymanie terminu.

 

 

artykuł sponsorowany
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe