Ostatnia sesja powiatowa w tym roku

  • 31.12.2011, 19:20
  • Mariusz Strzępek
Ostatnia sesja powiatowa w tym roku
Czwartkowa Sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego (jak zwykle) nie wzbudziła większych emocji. W nastroju już noworocznym radni przyjęli kilka uchwał i zapoznali się z informacją na temat bieżącej działalności tomaszowskiego szpitala.

 

 Szpital nad kreską


Z prostego zestawienia przychodów i kosztów wynika, że Tomaszowskie Centrum Zdrowia zakończyło jedenaście miesięcy 2011 roku  z zyskiem netto na poziomie 440 tysięcy złotych. W materiale przedstawionym Radzie zabrakło niestety bardziej szczegółowych informacji dotyczących między innymi struktury kosztów.
 

Spółka w ostatnim kwartale minionego roku wydatkowała ponad 500 tysięcy złotych na inwestycje w niezbędny sprzęt. Szpital wzbogacił się o 2 stoły zabiegowe, lampę operacyjną na bloku operacyjnym oddziału chirurgicznego, a także o dwa aparaty do znieczulania na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.  

 

Niewiele można dowiedzieć się natomiast na temat konkursów na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Sucha wzmianka o lekarzach, pielęgniarkach i położnych w oddziałach i poradniach specjalistycznych to zbyt mało, jak na jednostkę, której budżet sięga 50 milionów złotych.

 

 

Opłaty za usuwanie z dróg pojazdów


Rada Powiatu jest zobowiązana co roku podejmować uchwałę dotyczącą ustalenia opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingu strzeżonym oraz kosztów powstałych  w wyniku wydania dyspozycji usunięcia  a następnie odstąpienia  od usunięcia pojazdu.

 

W 2012 roku pozostaną na dotychczasowym poziomie ze względu na fakt, że Rada Powiatu Tomaszowskiego w lipcu tego roku ustaliła je na maksymalnym określonym przez Ministra Finansów poziomie.

 

Warto jedynie przypomnieć, że usunięcie roweru lub motoroweru to wydatek rzędu 100 zł, motocykla 200 zł, pojazdu o masie całkowitej do 3,5 tony - 440 zł, od 3,5 - 7,5 tony - 550 zł, między 7,5 - 16 t - 780 zł a przy przekroczeniu 16 ton 1150 zł. Usunięcie pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne to 100-1400 zł. 

 

Przechowywanie pojazdów na parkingach strzeżonych to od 15 zł (rower lub motorower) do 180 zł (pojazd przewożący materiały niebezpieczne). Opłaty dotyczą kolejnych rozpoczętych dni.

 

Niewygasające z końcem roku


Wśród wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2011 znalazły się kwoty związane z przebudową dwóch obiektów mostowych zlokalizowanych na drogach zarządzanych przez Powiat Tomaszowski. 

 

313 tysięcy złotych przeznaczono na przebudowę mostu w Prażkach,159  tysięcy złotych wydane zostanie na most w Łaznowie.

 

Przesunięcia związane są między innymi z długotrwałą procedurą uzyskania decyzji o lokalizacji celu publicznego oraz o uwarunkowaniach środowiskowych.
 

Naruszenie interesu prawnego


 Wezwanie  do usunięcia  naruszenia  interesu prawnego  w uchwale dotyczącej  trybu udzielania i rozliczania  dotacji  niepublicznym szkołom uprawnieniach  szkół  publicznych oraz placówkom  niepublicznym złożyła w imieniu Centrum Nauki i Biznesu ŻAK złożyła kancelaria adwokacka Porczyński, Owczarek i Spółka. 

 

Z kuriozalnego uzasadnienia do uchwały przedstawionej radnym do przegłosowania nic nie wynika. Argumenty ŻAK-a zostały częściowo uwzględnione co skutkowało koniecznością zmiany uchwały podjętej przez radnych w lutym. 

 

 Ostatnie zmiany w Budżecie…


Rada Powiatu Tomaszowskiego przyjęła ostatnie w tym roku zmiany w  uchwale budżetowej, zamykające tegoroczny bilans finansów samorządowych.  Skorygowano mniejsze niż zakładano pierwotnie wpływy ze sprzedaży składników majątkowych Powiatu. O tę samą kwotę dokonano korekty Wieloletniej Prognozy Finansowej. 

 

Komisja Rewizyjna obradowała

 

Uznano za niezasadną skargę złożoną przez pana Piotra Mielczarka, dotyczącą przyrzeczenia zawarcia umowy o pracę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3. Komisja wzięła pod uwagę fakt, że sprawą zajmował się także Sąd Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim, który oddalił pozew skarżącego jako bezzasadny.

 

Drugą skargę, na działalność Starostwa Powiatowego oraz Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych wycofał spod obrad komisji sam skarżący, Jan Kacperski.

 

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe