Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 02:10
Reklama
Reklama

Bez zakazu ale z opłatą

Od dłuższego czasu piszemy o skargach mieszkańców domów położonych przy ulicy Bartosza Głowackiego. Lokatorzy narzekają w nich najczęściej na duży hałas i zagrożenia wynikające z dużego ruchu samochodów ciężarowych, jaki odbywa się bezpośrednio po oknami ich mieszkań. Hałas szczególnie dotkliwy jest w nocy, kiedy ciężarówki, korzystając z małego ruchu jeżdżą z większą prędkością niż w czasie dnia.

Dodatkowo przeładowane często samochody niszczą nawierzchnię ulicy. Koszty jej napraw i odnowienia pokrywa oczywiście właściciel drogi, czyli Powiat Tomaszowski, którego władze twierdzą, że znalazły się bez wyjścia, ponieważ nie istnieje inna możliwość skomunikowania kopani piasku w Białej Górze z przedsiębiorstwem Euroglass w Niewiadowie.  

 

Z podobnymi problemami borykają się też inne samorządy. Nie wszystkie jednak chcą pogodzić się z sytuacją, kiedy koszty naprawy szkód wyrządzonych przez ciężkie wieloosiowe pojazdy na niektórych obiektach mostowych przekraczają wielkość rocznego budżetu przeznaczanego na inwestycje w danej jednostce samorządowej ogółem. Próbują chociaż częścią kosztów obciążyć niszczycieli. Na ciekawy pomysł wpadł niedawno starosta bocheński, który niedawno wprowadził opłaty za wyrażenie zgody na poruszanie się po drogach zarządzanego przez niego Powiatu dla samochodów, które powodują konieczność ponoszenia kosztów większych niż to wynika ze zwykłego użytkowania drogi. 

 

Kontrowersyjny, zdaniem niektórych osób pomysł wspiera Związek Powiatów Polskich, na którego zlecenie w ubiegłym tygodniu przygotowano opinię prawną zgodnie z którą wprowadzenie opłat jest jak najbardziej legalne. 

 

Propozycja, ujmując w skrócie, polega na tym, że jednostka samorządu, jako zarządca i właściciel drogi ma możliwość swobodnego kształtowania zasad organizacji ruchu.  Oznacza do, że w jego kompetencji leży lokalizowanie systemów sterowania tym ruchem, w tym znaków poziomych określających ograniczenia dotyczące prędkości oraz dopuszczających ruch określonych pojazdów. Zdaniem prawników ZPP nic nie stoi na przeszkodzie, by na dowolnej drodze lub ulicy ustawić znaki B-18 „zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej przekraczającej określoną liczbę ton” oraz B-19 „zakaz wjazdu pojazdów  o nacisku osi większym niż określona liczba ton”. Należy jednak pamiętać, że ustawienie znaków drogowych może nastąpić wyłącznie w ramach zatwierdzenia organizacji ruchu.

 

- Ustawienie znaku drogowego – pomijając dyskusję toczącą się w doktrynie, co do charakteru prawnego tej czynności – jest przejawem władztwa administracyjnego nad użytkownikami dróg - czytamy w opinii przedstawionej na stronie internetowej związku. - Jest to zatem odpowiednik znanej instytucji władztwa zakładowego, możliwej do zastosowania tutaj jedynie odpowiednio, jako że dróg nie można uznać za zakład administracyjny sensu stricto. Przy takiej interpretacji prawnej ustawienia znaku drogowego, oczywista staje się możliwość udzielania zwolnień od stosowania się do ustawionych znaków. Sytuacje takie mieszczą się bowiem w zakresie władztwa administracyjnego.

 

Warto zwrócić uwagę na podstawę prawną pobieranych opłat, czy inaczej możliwości uzyskania rekompensaty finansowej za przejazd pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej lub nacisku osi większych niż rzeczywista nośność drogi.

 

Prawnicy wskazują tu na możliwości uregulowane w Kodeksie Cywilnym. Dokładnie mówiąc, chodzi o wykorzystanie ustanowionej w art. 3531 Kodeksu Cywilnego zasady swobody zawierania umów. Na tej podstawie, jednostka samorządu terytorialnego jako właściciel drogi może wyrazić zgodę  na przejazd pojazdu o parametrach powodujących przyspieszoną destrukcję drogi w zamian za świadczenie pieniężne uiszczone przez podmiot, któremu zależy na wykonaniu przewozu.

 

Odrębnym problemem jest notoryczne łamanie zakazów już ustanowionych na terenie miasta. Kierowcy potrafią parkować w przeróżnych, najczęściej nie dozwolonych miejscach. Jednym z przykładów jest rondo Olimpijczyków przy ulicy Św. Antoniego, gdzie obowiązuje zakaz ruchu pojazdów ciężarowych wjeżdżających od strony ulicy Bartosza Głowackiem. Efektem są ubytki kostki granitowej ułożonej wokół wysepki ronda. 

 

Zachęcamy do szerszej dyskusji na ten temat a także do zapoznania się z prezentacją przygotowaną przez Starostę Bocheńskiego. 

 

Prezentacja

 

Potencjalna kolejność działań przygotowana przez Związek Powiatów Polskich

 

 

  1. Przeprowadzenie przez zarządcę drogi ekspertyzy dotyczącej stanu drogi i ustalenie na tej podstawie zasadności wprowadzenia ograniczeń w ruchu pojazdów przekraczających określoną rzeczywistą masę całkowitą lub określony nacisk na osie
  2. Opracowanie przez zarządcę drogi projektu organizacji ruchu obejmującego ustawienie na określonych odcinkach drogi znaków B-18 lub B-19
  3. Zatwierdzenie organizacji ruchu przez zarządzającego ruchem na drodze (starostę).
  4. Starosta jako organ zarządzający ruchem składa przyrzeczenie administracyjne wydania zezwolenia na przejazd pojazdami przekraczającymi ustalone limity jeśli zostanie zawarta przez zainteresowany podmiot umowa z właściwą jednostką samorządu lokalnego
  5. Zawarcie umowy między zainteresowanym podmiotem a jednostką samorządu terytorialnego będącą właścicielem drogi. Wysokość świadczenia pieniężnego na rzecz jednostki samorządu terytorialnego nie może przekraczać uśrednionej wysokości kosztów. Zaleca się, aby świadczenie pieniężne, jeśli jego spełnienie byłoby odłożone
    w czasie, było zabezpieczone.
  6. Organ zarządzający ruchem na podstawie przedłożonej umowy wydaje pozwolenie
    na przejazd odcinkiem drogi z pominięciem znaków B-18 lub B-19

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ero 30.12.2011 10:05
Zgadzam się z typo - przecierz usytuowanie przy którejś z kopalń miałoby większy sens. Co za Noblista wymyślił takie usytuowanie!!!!

typo 29.12.2011 18:08
Ciekawe co za artysta wymyślił usytuowanie Huty w tym miejscu - bez sensu!!

opo 29.12.2011 18:04
Co za głupota z tą kopalnią. Przecierz mogłaby spokojnie być zbudowana blisko Białej Góry lub Grudzenia. Bezmyślność nie zna granic!!!!!!!!!!!!!!

fan_galerii 29.12.2011 18:04
Skomunikować można bardzo łatwo. Piasek można wozić pociagiem.Wystarczy by huta wybudowała kilkaset metrów bocznicy kolejowej.

Reklama
Polecane
3 kluczowe aktualizacje, które natychmiast poprawią twoje świadectwo energetyczneA to pieniacz! Pół roku „paki" dla podejrzliwego SalomonowiczaWiosenne nastroje w MCK TkaczMali Lubochnianie w PCASNiepokonani pod koszamiLokale do wynajęcia. TTBS ogłasza przetargiMoc nowości w kinach HeliosJuż od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Marcin Dulas od dzisiaj nowym komendantem Straży PożarnejDzień Otwarty na Nadrzecznej 2024Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Wasze komentarze
Autor komentarza: OpóźnionyTreść komentarza: Dlaczego był walkower w Pucharze Polski z Moszczenica?Źródło komentarza: 3 punkty zostają w TomaszowieAutor komentarza: Anna B.Treść komentarza: Jak będziesz głodny to dołącz w ten dzień do pielgrzymów zmierzających do Świętej Anny w Smardzewicach. Tutaj gospodarz Ludwikowa pewnie nic nie przygotuje na ząb. A na Odpuście pojesz do syta.Źródło komentarza: Średniowiecze w SkansenieAutor komentarza: ZbychuTreść komentarza: Chociaż Żabka by się przydała gdzie w niedzielę i w święto mają otwarte a tak wałówę trzeba szykować.Źródło komentarza: Średniowiecze w SkansenieAutor komentarza: AtenTreść komentarza: Radnymi beda jak zloza slubowanie i dostana zaswiadczenia o wyborzeŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Jak ty jesteś normalny, to ja jestem biskupem. Zdejmij berecik z antenką z główki, poluzuj "gumkie" w swoich majtach, uwal się na wersalce i podziwiaj twojego idola - ryżego donka. PS. Ćwoku: zacytowane przeze mnie przysłowiowe powiedzenie z tym gów... i twarogiem, to nic innego, jak określenie tego, że nie można porównywać dwóch: sytuacji, ludzi, rzeczy, które do siebie zupełnie nie pasują. Jeżeli to do ciebie - ćwoku to dotrze, to nie będziesz nikogo po chamsku wyzywał. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Zaczął wiać silny wiatr od strony ryżego donka. Dotychczasowi prokuratorzy, którzy dotychczas nie podpadli służbowo i merytoryczne, raptem stali się "be"!!! A miała być, kur..., ta nowa uśmiechnięta Polska. Polska, zupełnie inna od tej smutnej, pisowskiej Polski. Refleksja ogólna: głupków nie sieją, sami się rodzą.Źródło komentarza: Zmiany w Prokuraturach
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 636 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 636 Cena: Do negocjacjiZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 636 w kolorze dąb sonoma z dzielonymi barierkami po jednej stronie łóżka. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa. Szczególną cechą modelu łóżka PB 636 jest możliwość opuszczenia leża do poziomu 29 cm. Niska pozycja pozwala na większy komfort użytkowania osobom o niższym wzroście oraz redukuje w znacznym stopniu możliwość odniesienia urazu w sytuacjiprzypadkowego wypadnięcia. Zakres regulacji wysokości, pozwala na pracę opiekunów w optymalnych warunkach. Możliwość stosowania dzielonych barierek powoduje, że użytkownik nie musi być na stałe ograniczony barierami w przestrzeni łóżkaKolory standardowe: Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 29 cm od podłogi4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Dekoracyjna osłona leża5. Podwójne koło z hamulcem3. Nowoczesny napęd podnoszenia leża6. Dzielona barierka (opcja)OPCJE:zmiana długości i wypełnienia leża • zmiana kolorystyki • dzielone barierkiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 29 do 72 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:207 × 106 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:118,6 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-636 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama