Pilecki. Pamięć dłuższa niż życie

  • 12.02.2018, 21:46
Pilecki. Pamięć dłuższa niż życie
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 ponownie przybliżą historię życia płk.Witolda Pileckiego.

Młodzież ze szkoły przy Nadrzecznej, skupiona wokół teatru „Za kurtyną” , działającego w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim, przygotowała spektakl pt. „Pamięć dłuższa niż życie”. Przedstawienie miało premierę 10 stycznia 2018 r. w ramach Uroczystości Nadania Imienia płk. Witolda Pileckiego PCAS. Autorski scenariusz opracowały Monika Migała i Izabela Szymańska, na kanwie wielu dostępnych obecnie źródeł. W spektaklu zagrali: Szymon Kazimierski, Ela Rudzka, Szymon Pietruszczak, Bartosz Łyś, Aniela Bezat, Kaja Kołodziejska, Aleksandra Wojtaszek, Julia Świerkowska, Oliwia Majewska,Dawid Reszka, Kacper Wilk, Bartłomiej Wilk, Robert Karliński, Wiktor Weprzędz (obsługa techniczna).

 

Cały proces przygotowań scenariusza, a później spektaklu był wielkim przeżyciem dla całej grupy, gdyż życiorys pułkownika pełen jest zawiłych historii, trudnych wyborów, dramatycznych wydarzeń.

 

Witold Pilecki żył w trudnych czasach, szybko się w nich dorastało i brało odpowiedzialność za własne życie. Brał udział w Bitwie Warszawskiej. W 1940 roku podjął decyzję, że dostanie się do Auschwitz.Spędził tam 947 dni. Założył tajną organizację pod nazwą Związek Organizacji Wojskowej, a także informował, że Auschwitz nie jest zwykłym miejscem odosobnienia, ale wielkim obozem zagłady.

 

Po wojnie nie zaakceptował komunistycznej rzeczywistości. 8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB. W pokazowym procesie, skazany na karę śmierci, wielokrotnie torturowany i katowany w więzieniu na ul. Rakowieciej w Warszawie. Niezwykle dramatyczne słowa, wypowiedziane przez płk. Pileckiego obrazują, że przeżył prawdziwe piekło: „Ja już żyć nie mogę. Mnie wykończono. Bo Oświęcim to była igraszka”.

 

100-tnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, przypadającej w 2018 roku towarzyszą liczne uroczystości w naszym mieście. Cały projekt doskonale wpisuje się w ten wyjątkowy rok dbając o pamięć Polskich Bohaterów-Żołnierzy Niezłomnych. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziała bardzo licznie młodzież szkół naszego miasta za co serdecznie dziękujemy Dyrektorom Szkół: Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4 oraz Gimnazjum nr 7 za zainteresowanie młodzieży postacią płk. Witolda Pileckiego oraz umożliwienie obejrzenia sztuki swoim podopiecznym. 

 

Spektakl zostanie wystawiony w sali widowiskowej "Włókniarz" we wtorek 13 lutego o godz.10.30 i 12.30 oraz w środę 14 lutego o godz.12.30.

 

 

 

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe