Kontrolują, edukują, wlepiają mandaty

  • 13.02.2018, 11:15
Kontrolują, edukują, wlepiają mandaty
W ubiegłym tygodniu Onet opublikował dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Jak zwykle smog stanowi problem dla Tomaszowa Mazowieckiego. Stężenie pyłu PM2,5 wynosiło u nas 625 proc. normy, a PM10 – aż 690 proc. Wszyscy, którzy obserwują miejskie czujniki wiedzą, że dane te bywają nawet trzykrotnie wyższe.

 

- Straż Miejska w Tomaszowie Maz. od początku sezonu grzewczego tj. od października 2017r   na podstawie  art. 379 ust.1 i 2 Ustawy Prawo o ochronie środowiska z dnia 27 kwietnia 2001r (upoważnienie  wydawane przez  Prezydent Miasta Tomaszowa Maz.)   uprawniona jest do  przeprowadzania kontroli w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska oraz na podstawie art. 191 Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012r. Do 08-02-2018r  w wyniku zgłoszeń od mieszkańców oraz własnych interwencji strażnicy przeprowadzili  682 kontroli posesji - informuje Joanna Budny, rzeczniczka prasowa Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego.

 

W 54 przypadkach szkodliwe działanie nie zostało potwierdzone, natomiast w 39 przypadkach interwencja zakończyła się nałożeniem mandatu karnego łącznie na kwotę 5800zł.  Jak dowiadujemy się od miejskich strażników, najczęściej palone były: płyty meblowe, zużyte filtry olejowe, kable, ramy z okien, zużyte oleje silnikowe, folie, tektury, kolorowe gazety. Efekty ich spalania trafiają bezpośrednio do naszych płuc.  

 

Nie oznacza to oczywiście, że miasto prowadzi działalność skrajnie restrykcyjną. W tym samym okresie udzielono bowiem 26 pouczeń.

 

 

Kontrole palenisk były prowadzone na terenie całego miasta, ale w szczególności na osiedlach, gdzie znajdują się domki jednorodzinne. W ich wyniku stwierdzono, że większość mieszkańców opala swoje domy przy pomocy węgla (nierzadko złej jakości), drzewa, koksu, ekogroszku, brykietów drzewnych. Część  mieszkańców posiada ogrzewanie gazowe lub  piecyki na olej opałowy.  

 

Wiele osób ma wątpliwości co do legalności prowadzonych kontroli - Strażnicy w trakcie interwencji przedstawiali się z imienia i nazwiska,  stopnia służbowego, okazywali upoważnienie od Prezydenta Miasta Tomaszowa Maz.  oraz informowali właścicieli na jakiej podstawie podejmują czynności służbowe. Następnie sprawdzali kotłownie i piece oraz warunki sanitarne, tj. czy w pomieszczeniach w których znajdują się piece są  nie dozwolone materiały do palenia  oraz  czy właściciele posiadają pojemniki na odpady i czy odpady te  są segregowane - wyjaśnia Joanna Budny. 

 

Nie ma praktycznie dnia, by bezsilni tomaszowianie nie przesyłali nam zdjęć posesji swoich sąsiadów, którzy w śmierdzący i niezdrowy sposób uprzykrzająim życie. W naszej internetowej sondzie zdecydowana większość osób opowiada się za tym, by trucicieli karać w sposób zdecydowany i bezwzględny.

 

- Dopóki ludzie nie zrozumieją, że to jest problem nas wszystkich i że dotyczy każdego, to ani edukacja ani karanie niewiele pewnie pomogą. Najgorsi są tacy typowi "Janusze" zawsze najmądrzejsi i najcwańsi. możemy im tłumaczyć i edukować a oni i tak wiedza najlepiej. Moim skromnym zdaniem dopóki nie będzie widma wyłączenia budynku z użytkowania w przypadku stosowania kopciuchów to nic się nie zmieni -  mówi prezes Zakłądu Gospodarki Ciepłowniczej, Błażej Spychalski

 

 

W 2017 roku Straż Miejska przeprowadziła:

230 kontroli:

- 104 - niepotwierdzone

- 34 - zakończonych kontroli mandatami

- 26 - pouczeń

W 76 przypadkach źle rozpalano w piecu 

 

Od 1 stycznia 2018:

98 - kontroli - (28 - zgłoszonych przez mieszkańców, 70 - na podstawie sensorów)
12 - pouczeń
3 - mandaty

pozostałe nie zostały potwierdzone

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (55)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

♥
9.03.2018, 13:25
Każdy pośrednik ,,uszlachetnia" węgiel domieszkami nalicza swoja dole i odprowadza od tego podatek. Media pokazują osoby, które płacą 800 zł za tonę węgla, który nie chce się palić. Kopalnie oficjalnie przyznają, że tylko duzi odbiorcy, ci co za tonę płacą 270 zł, sprawdzają jakość węgla. Czym pośrednicy ,,uszlachetniają " nam sprzedawany węgiel? Już za Gierka kruszono kamień i wciskano odbiorcom jako I gat., ale od tamtego czasu branża węglowa ,,rozwinęła" się w tej "technologii".
♥
28.02.2018, 19:02
" Sąd Administracyjny w Lipsku orzekł, że miasta mogą zakazywać wjazdu samochodom, mającym problem z utrzymaniem najnowszej normy emisji zanieczyszczeń. Każdy pojazd z silnikiem Diesla, który ma z powyższym problem, może być więc legalnie niewpuszczany do centrów miast."
Niemieccy posiadacze takich samochodów będą płakać ze szczęścia, że udało im się sprzedać ten szmelc, a w Polsce pojawią się masowo sprowadzane auta z silnikiem Diesla, które będą zanieczyszczać nasze powietrze.
Należałoby wprowadzić w Polsce kontrolę emisji spalin każdego pojazdu użytkowanego powyżej 10 lat od daty produkcji.
klug
klug 9.03.2018, 16:32
Co ciekawe do centrów niemieckich miast mogą być niewpuszczane hybrydy. Władze TM niedawno, za grubą kasiorę (trąbiąc gdzie się dało jakie to wiekopomne wydarzenie!) nabyły 25 takich trucicieli.
To dowód na to, że prezydent TM jest zacofany i niekompetentny.
♥
9.03.2018, 17:05
A gdzieźwia sie tego docytał?
♥
25.02.2018, 15:30
Dziś piękna, mroźna pogoda, -9 st. więc ludziska palą w swoich "kopciuchach". Wiatr z północnego wschodu. Stan powietrza - dobry. Dziwne co nie?
mieszkaniec
mieszkaniec 25.02.2018, 16:24
Dziś wyjątkowo czyste powietrze nad Tomaszowem to prawda! Zatem to nie od palenia w naszych piecach zależy, przyczyny należy szukać gdzie indziej.
Jerzy
Jerzy 22.02.2018, 11:44
Wymiana pieca jest wydatkiem jednorazowym i bardzo dużym. Nawet po dopłatach wielu emerytów, a nawet najniżej zarabiających nie stać będzie na to. Niestety, po wymianie pieców, zacznie się metodyczne rujnowanie finansowe najbiedniejszych. Do nowych pieców trzeba najdroższego paliwa. Dzisiaj, kiedy społeczeństwo ciągle jeszcze jest zbyt biedne, taki terror ekoterrorystów , a teraz rządu polskiego uderzy w najbiedniejszych. Koszt paliwa do nowych pieców przekracza finansowe możliwości społeczeństwa, które do tej pory paliło wszystkim nie z kaprysów, a z biedy, polskiej biedy. Dobra zmiana coraz częściej oznacza bardzo drogą zmianę. Z każdym dniem widzimy, że Morawiecki zyskuje wycofywanie się unii w wyniku potajemnych umów, ustępstw i jednocześnie siłą wprowadzanych uciążliwości dla Polaków. Morawiecki zrobił szum wokół holokaustu, a tu cichaczem bęc ekologią po łbie.
MISIO
MISIO 19.02.2018, 13:53
To jest przerzucanie winy na obywateli ! Najpierw kazali opalać gazem ( miał być tańszy !), później podwyżka cen gazu, węgla ( spółki węglowe) i inne podwyżki. A biedny emeryt skąd ma mieć na to pieniądze? I uderzyć biednych, bo smog. Mają siedzieć w zimnie? A może rozwiązać to inaczej: Zamiast podwyżek cen prądu, wody, dziwnych wydatków i podwyżek w budżetówce, podłączyć wszystkich do sieci miejskiej i po problemie. Nie mówić że na to potrzeba czasu.
Jak się sieje żyto, to ziemniaki nie wyrosną. Trzeba myśleć na przyszłość. Już teraz. W przyszłym roku będzie inaczej ? Może wszyscy biedni wygrają w totolotka!
smoG
smoG 19.02.2018, 08:04
A wg. pewnego premiera D.T Polska miała być zieloną wyspą ;-) a na takowej chyba nie ma SMOGU!
maniek
maniek 18.02.2018, 18:13
Ciekawe, że ten Bełchatów zanieczyszcza wybiórczo - w piątek na Warszawskiej przy Niebrowie czysto, a na Chopina i w okolicach dworca nie było czym oddychać.
maniuś
maniuś 19.02.2018, 11:48
a czym to zmierzyles?
♥
18.02.2018, 12:30
18.04.18
Dziś wieje wiatr z północy. Dane dotyczące jakości powietrza dla Tomaszowa - dobre. Czyżby przyczyną takiego stanu rzeczy jest dzień wolny od pracy w Bełchatowie?
tomaszowiak
tomaszowiak 22.02.2018, 17:46
Dzisiaj wiatr ze wschodu i powietrze w Tomaszowie czyściutkie, nieznacznie zanieczyszczone spalinami z samochodów.
multi99
multi99 18.02.2018, 16:08
Dajcie spokój z tym Bełchatowem ... Tam nie ma kominów .. to są chłodnie kominowe .... a to duża róznica poczytajcie sobie najpierw zamiast pisać bzdur ...
♥
19.02.2018, 11:47
Tak twierdzisz ... To obejrzyj sobie dzisiejsze wyniki. Wiatr południowy, jakość powietrza w Tomaszowie - dobra. Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Kutnie, które leży w linni prostej na północ od Bełchatowa.
HenieQQ
HenieQQ 16.02.2018, 09:19
Do wpisu 35:

ty widać nie rozumiesz jednej podstawowej kwestii - palenie oponami czy innymi śmieciami to TRUCIE ludzi! Łapiesz, troglodyto jeden czy to przerasta możliwości twojej mózgownicy? Za emisję rakotwórczego dymu kary powinny być skrajnie wysokie - głównie dlatego, że ludzie są w tym zakresie odpowiednio wyedukowani, doskonale wiedzą, że palenie syfem jest niebezpieczne zarówno dla zdrowia ludzi jak i środowiska a zatem palący ww robią to z pełną świadomością następstw swoich czynów.

Skoro po dobroci ludzie nie rozumieją to wychodzi na to, że pora na rozwiązania siłowe lub skrajnie agresywne, miarka się przebrała! Jeśli ty, pajacu, chcesz się truć dymem z palonych opon to droga wolna, zrób sobie inhalację i zdaj klucze z tego świata, ale innych do tego nie zmuszaj! Dlatego właśnie, z ww powodów, kary za palenie rakotwórczym syfem powinny być wręcz drakońskie aby odstraszały ludzi od palenia byle czym.

A co do osób biednych, których nie stać na zakup normalnego opału - coś się mnie wydaje, że są dopłaty do ogrzewania (MOPS dopłaca sporą część, wystarczy nie chlać błękitu paryża czy innego gówna)! Bieda czy niedostatek finansowy nikogo w żaden sposób nie tłumaczy, nie uprawnia do trucia innych ludzi! Podejmując twój tok rozumowania biedni powinni mieć prawo do okradania bogatszych od siebie! Weź się może rozpędź i palnij tym swoim dzbanem w coś ciężkiego, rozumu ci od tego nie przybędzie, ale całość na bank będzie wyglądała zabawnie.

I jeszcze o donosach i skazywaniu - widzisz, ciulu, ja mówię o karaniu osób, co do których winy NIE MA żadnej wątpliwości! Dron mógłby niepostrzeżenie podlecieć nad komin, wykonać badanie i jednoznacznie wskazać czy właściciel smrodzi czy nie. Proste jak konstrukcja cepa, ale jak widać hołota, która pali syfem wielce się unosi, jak Pawlak, po waszym niebie nic nie ma prawa latać, nie? Smrodziarze? Prawda w oczy kole, zasmarkani truciciele!

Chęć karania osób, które MORDUJĄ (stopniowo) innych ludzi jest NORMALNA i całkowicie uzasadniona. Tylko i wyłącznie ktoś kto jest podczłowiekiem palącym syfem jest w stanie przeciwstawiać się ostrym przepisom. Mnie na ten przykład takie kary nie przeszkadzają bo nie palę wunglem tylko mam piec na ekogroszek. Tak samo nie przeszkadza mi kara śmierci za np. łapówkarstwo - nie biorę łapówek, nigdy nie wezmę dlatego taka kara koło wuja mi lata.

No i jeszcze jedno - od komunistycznych terrorystów weź powyzywaj sobie członków swojej rodziny, ale nie mnie, prymitywie.
♥
16.02.2018, 13:13
A lataj sobie dronem do woli, bo mnie to lotto, bo ja palę gazem. Masz piec na ekogroszek? Chyba ci stare kupili. Nie bierzesz łapówek? Bo chyba nie masz okazji i nikt ci nie proponuje.
Jednym słowem wg ciebie, to jesteś człekiem świętym, w związku z czym uważaj, żeby ci aureola nie wyrosła na głowie.
Niestety to w realu ci nie grozi, ponieważ syf wydobywający się z rury wydechowej twojego pojazdu zagraża nam pieszym użytkownikom naszych dróg gorzej od tego bełchatowskiego smrodu.
Piszesz:"A co do osób biednych, których nie stać na zakup normalnego opału - coś się mnie wydaje, że są dopłaty do ogrzewania (MOPS dopłaca sporą część, wystarczy nie chlać błękitu paryża czy innego gówna)!"
To tylko tak ci się wydaje. Idź do MOPS-u to otrzymasz 100 zł/m-c , za który nakupisz sobie multum tego super-hiper ekologicznego groszku, który po pewnym czasie okaże się produktem trującym (vide azbest na dachu).
Wydaje mi się, troglodytu drugi (skoro ja jestem nr 1 to ty nr 2), że ponownie obrażasz mnie i tym samym innych interlokutorów tego forum (troglodyta, pajac, ciul, hołota, smrodziarz, podczłowiek, prymityw) i raczej ty "Weź się może rozpędź i palnij tym swoim dzbanem w coś ciężkiego, rozumu ci od tego nie przybędzie ...", ale może nauczysz się trochę kultury i zaczniesz zachowywać się jak inteligentny człowiek (za jakiego chcesz uchodzić, ale ci to nie wychodzi) i znikną twoje stajenno-oborowe maniery.
fctm
fctm 16.02.2018, 07:40
to co jecie na codzień niszczy wasz organizm trzy razy gorzej niż ten cały SMOG ;
Wszędzie chemia i spulchniacze do zarcia.
Co do palenia smieciami to jako Naród musimy dorosnąc nic tu nie pomogą kary bo wiadomo jak one w Polsce są respektowane.
czytelniczka
czytelniczka 16.02.2018, 10:55
Popieram wpis! chemia i spulchniacze w pożywieniu są najbardziej niebezpiecznym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. I w tym temacie powinno się edukować Polaków. Szczególnie trzeba uważać na produkty oferowane w wielkich sieciach handlowych. To powolne zatruwanie i generowanie raka u konsumentów. Statystyki zgonów mówią same za siebie!
HenieQQ
HenieQQ 15.02.2018, 14:41
Po pierwsze - należy zaopatrzyć miasto w drony - zakup powinien się zwrócić po pierwszym mandacie, który za palenie gó... powinien wynosić minimalnie 60 tysięcy złotych! Każdy, kto pali jakimś śmieciem i truje w ten sposób innych powinien być karany ogromną karą finansową. W sytuacji gdyby ukarany nie mógł spłacić kary (nakaz spłaty w 7 dni) należy licytować majątek a samego zainteresowanego zamknąć w pierdlu na minimum 25 lat z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej pracy pożytecznej społecznie. Takie kary zadziałałby na wyobraźnie palących śmieciami a nie jakieś pier..., głaskanie po główce i mandaciki 500 zł. To jakiś chory żart! Bydło, które nas truje powinno być eliminowane ze społeczeństwa - jeśli ktoś tego nie rozumie to znaczy, że system edukacji poniósł w jego przypadku sromotną porażkę.

Po drugie - należy edukować ludzi jak rozpalać w piecu, czego się wystrzegać. Darmowe warsztaty pokazujące jak dobrze palić (a przy okazji oszczędzać) na pewno spotkałyby się ze sporym zainteresowaniem, chociaż, niektórzy wierzą, że ich nikt nie ma prawa uczyć rozpalać w piecu bo oni dziećmi nie są. Masakra, znam kilku takich, dlatego takie szkolenia winny być IMHO obowiązkowe dla każdego właściciela domu.

Po trzecie - należy poddać kontroli jakoś węgla i innych środków przeznaczanych do palenia, a które kupują mieszkańcy. Za sprzedaż gó... sprzedający ma tracić licencję, płacić minimum 600 tysięcy złotych kary i trafić do pierdla do końca swoich marnych dni. O, tak to się załatwia a nie jakieś pitololo!
♥
15.02.2018, 18:54
"gdyby ukarany nie mógł spłacić kary (nakaz spłaty w 7 dni) należy licytować majątek a samego zainteresowanego zamknąć w pierdlu na minimum 25 lat z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej pracy pożytecznej społecznie". Nooo. to zdanie mi trąci rządami Jeżowa i Berii w czasie II WŚ na terenie ówczesnego ZSRR, kiedy to na 25 lat łagrów skazywano ludzi na podstawie byle jakiego donosu.. A to jest prowokacja i nawoływanie do prześladowania biednych ludzi, których po prostu nie stać na zakup opału lepszej jakości i na taką prowokację jest odpowiedni paragraf. A niewyedukowane bydło to ty masz chyba w domu, tylko rozejrzyj się dokładnie, bo jak cię czytam, to odnoszę wrażenie, że jesteś mściwą i pełną nienawiści osobą, która jest pełna gniewu i frustracji dodatkowo widzącą to co jest za lasem, a nie widzisz tego co masz pod nosem..
Tak piszesz jak krzyczała pewna aktywistka PZPR w "Mazovii" na zebraniu aktywu partyjnego, które dotyczyło nagminnej kradzieży przędzy z zakładu: "Ja bym takim złodziejom łapy poucinała". Jaki był finał? Otóż w czasie szczegółowej kontroli racowników przed opuszczeniem zakładu znaleziono przy niej znaczną ilość przędzy, którą ukryła w intymnej części ciała.
Piszesz: "edukować ludzi jak rozpalać w piecu.." Masz pole do popisu. Zorganizuj w ramach czynu społecznego taki właśnie "Kurs rozpalania w piecu i gotowania na gazie", to może załapiesz się na stanowisko prezydenta.
czytelniczka
czytelniczka 14.02.2018, 10:36
Przestańmy zatem palić w piecach i zobaczymy po kilku dniach czy powietrze nad Tomaszowem będzie krystalicznie czyste. Wystarczy obwieszczenie włodarzy ,,O zakazie palenia w paleniskach domowych i kotłowniach miejskich" np na 5 dni. Zdrowie przecież jest najważniejsze!
malina
malina 14.02.2018, 17:54
Na jakiej planecie mieszkasz ? Niewykonalne. Obwieszenie włodarzy. Podejrzewam że nie jeden z nich do pieca dokłada. A co do dokładania, to co dokłada się do pieca, najtańsze. Ludzie oszczędzają. Tu ratuje jedno, obniżka cen za gaz bo wzbogacić się nie dadzą. Daninę trzeba łożyć min na włodarzy ...
14.02.2018, 07:31
Podziwiam i współczuje tym, którzy w taką pogodę dla zdrowia biegają. Wdychają takie powietrze znacznie szybciej bezpośrednio do płuc bez nawet minimalnego filtrowania przez nos. W taką pogodę już - niestety - ale znacznie zdrowsze by było siedzenie przed telewizorem niż bieganie. Widać, że problem smogu, czujniki, informowanie o problemie, wciąż nie do wszystkich dociera i nie zdają sobie sprawy z problemu i dla zdrowia uprawiają sport na świeżym powietrzu..
Cinek
Cinek 13.02.2018, 18:48
Jeszcze parę mandatów i sobie kolejną nową turę kupią.
Jeniek
Jeniek 13.02.2018, 18:40
Zapraszam na Ludwikow na Lecha i Łukasz to są spalenie płyt meblowych i plastików.
klug
klug 13.02.2018, 15:51
Witko miał na kominach montować filtry, ale chyba boi się wysokości, bo tego nie czyni.
xmen
xmen 13.02.2018, 12:36
Zmniejszyć w tym pięknym, szczęśliwym, pełnym dobrobytu /podobno tak jest ... /cenę za gaz i wszystko. A nie 3 x tyle ukryte opłaty w cenie gazu jak stałe i zmienne przesyłowe, itp zdzierskie opłaty.
varan
varan 13.02.2018, 12:10
Wczoraj wieczorem było chyba najgorzej od momentu zainstalowania czujników. Na Garbarskiej pył pm 2.5 przekroczył normę o ponad 2200 %!!! Równie dobrze można by było wejść do komina, wielkiej różnicy w jakości powietrza by nie było. Karać często wysokimi mandatami. Raz złapanego spalacza śmieci nachodzic przynajmniej co drugi dzień. Minimalny mandat powinien wynosić 1000 zł, każde kolejne spalanie śmieci powinno być karane dwukrotnie wyższymi mandatami czyli 2000, 4000 zł itd. A przede wszystkim palenie śmieci powinno być traktowane jako przestępstwo.
Edek
Edek 13.02.2018, 11:43
Karanie nic nie da,nie tędy droga. Jak byśmy wprowadzili karę śmierci za jazdę w stanie nietrzeźwości to codziennie byśmy wieszali kilkanaście osób. Kwestia wychowania, edukacji, stanu majątkowego i świadomości. Na bogatym zachodzie nie ma tego problemu bo ludzi na to stać i nikt tam nie słyszał o węglu w domowej kotłowni, im społeczeństo bogatsze tym mniej w nim patologii. Najtańszym rozwiązaniem na tą chwilę są kotły węglowe na ekogroszek 5 klasy - w zakupie i późniejszej esksploatacji lub kotły zagazowujące drewno z buforem ciepła. Następnie pellet i gaz. Olej jest totalnie nieopłacalny. Wstrzymać na rok czy dwa 500+ i wymienic kotly. Tyle.
matka z dzieckiem
matka z dzieckiem 13.02.2018, 11:41
Gonić palaczy tytoniu szczególnie tych na przystankach. Udusić się można od wyziewów namiętnych palaczy. Niech palą pod mostem czy na bulwarach.

Pozostałe