Powiat Tomaszowski wysoko w rankingu

  • 26.10.2011, 08:41
  • Mariusz Strzępek
Powiat Tomaszowski wysoko w rankingu
Powiat Tomaszowski znalazł się w pierwszej dziesiątce w rankingu prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich. Nasz samorząd notowany jest wysoko od dłuższego czasu. Obecnie trafił na prestiżowe szóste (w ubiegłym tygodniu 7) miejsce na liście blisko 380 podmiotów. Wyniki są dosyć obiektywne, ponieważ oceny dokonuje się na podstawie 85 zmiennych, za które przyznawane są różne ilości punktów. Jesteśmy też na pierwszym miejscu wśród samorządów powiatowych województwa łódzkiego, wyprzedzając kolejny, bełchatowski, punktacją o prawie połowę. Kierowana przez Piotra Kagankiewicza jednostka naliczonych ma 24 tysiące punktów, co stanowi 53% możliwych do uzyskania. Znajdujący się na czele listy Powiat Limanowski ma ich niespełna 30 tysięcy.

 

 

W rankingu punktowane są między innymi: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, gdzie punktowana jest wielkość środków finansowanych pozyskanych ze źródeł zewnętrznych zarówno samego powiatu, jak i jednostek mu podległych. Bez wątpienia dużą rolę odgrywają tu środki, pozyskiwane przez Powiatowy Urząd Pracy na aktywne formy zwalczania bezrobocia. Za każdy rozpoczęty milion jednostka samorządu terytorialnego może otrzymać 500 pkt.  Powiat Tomaszowski ma ich 5000.

 

Kolejną pozycją jest ilość wydatkowanych środków pochodzących z funduszy krajowych. Sposób punktowania jest taki sam jak wyżej. Okazuje się, że w tym roku powiat nasz pozyskał 7 milionów złotych.

 

W następnej kolejności przyznawane są punkty za uchwaloną strategię rozwoju, wieloletni program inwestycyjny, czytelność strony internetowej, za wielkość środków finansowych przeznaczanych na szkolenia kadry oraz za działania podejmowane na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i informacyjnego a także za wprowadzenie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. 

 

Jak na jeden z nielicznych w Polsce powiatów, którym udało się zrestrukturyzować i oddłużyć szpital wyjątkowo mało punktów otrzymaliśmy za promocję działań związanych z promocją zdrowia i profilaktyką społeczną.

 

Prawie 1500 punktów Powiat otrzymał za ścieżki rowerowe. W oddzielnych pozycjach skategoryzowano te, które są utwardzone (np. Tomaszów - Spała) i te które są nieutwardzone ale zostały oznakowane i wytyczone w terenie.

 

Ranking prowadzony jest w systemie ciągłym. Dane uzupełniane i aktualizowane są na bieżąco. Ostateczne wyniki poznamy pod koniec grudnia.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tadeusz S.
Tadeusz S. 26.10.2011, 23:17
Do Grażyny W.: Aktywizacja zawodowa z w/w artykułu zestawiona z nabijaniem kasy nauczycielom to pomyłka! Bicie piany bez znajomosci zagadnienia-byleby rzucić hasło (czyt. oszczerstwo).
A na marginesie - nauczyciel dyplomowany z 20-letnim stażem pracy w naszym mieście zarabia trochę ponad 2000 zł. Porównań chyba nie trzeba.
Grażyna W.
Grażyna W. 26.10.2011, 22:37
Nazywana szeroko i szumnie "aktywizacja zawodowa" to nic innego jak nabijanie kasy nauczycielom, prezesom, pracownikom PUP, i innym jeszcze takim na stołkach. Panie Tusk przyjrzyj no się Pan temu nie po to na was głosowałam.
Tom
Tom 26.10.2011, 21:28
Czy ta wysoka pozycja Powiatu Tomaszowskiego uwzględnia podwójną zapłatę za ścieżkę rowerową, a nawet chyba więcej bo w sumie z kosztami to już chyba ponad 2 mln? Jako uczciwie płacący podatki zapytuję gdzie są te pieniądze bo o tym cisza?
Niektórzy w tym przybytku jedynie dbają o to jak nie dać zarobić choćby te nędzne 1 tys. zł ludziom pracującym uczciwie i ciężko, a bezrobocie rzeczywiste rośnie coraz bardziej mimo, że liczby i słupki w Urzędzie Pracy wydają się pokazywać ciągle co innego robiąc ludziom wodę z mózgu. Gdzie Ci inwestorzy i nowe firmy? Tymi nędznymi i często nieprzydatnymi pseudoszkoleniami płatnymi z naszych podatków nie zapewnicie ludziom stałej pracy i utrzymania. Łatwo to pokazywać siedząc na ciepłej wysokopłatnej najczęściej partyjnej posadce.
tomm
tomm 26.10.2011, 21:09
Pozycja wysoka, tylko miasto i powiat (może troszkę lepiej w okolicach lubochni) wygląda jak rozdeptane gówno...
kiki
kiki 26.10.2011, 12:40
Gówno prawda.Wykładowcy szkoleń to biorą kasiorę ,że hej.Szkoleni natomiast są wykorzystywani do różnych prac i to za michę lichej zupki.Tak to wygląda.
zakladka
zakladka 26.10.2011, 11:55
Ciekawe, czy brano pod uwagę efekty wydatkowania tych milionów. Zwłaszcza w kontekście tej walki z bezrobociem to mnie intryguje. Bezrobocie u nas spadło, mniej osób pobiera zasiłki, otwarto jakieś firmy za dotacje? Niepełnosprawni i długotrwale bezrobotni znaleźli robotę? Bo tak sobie wydać to każdy potrafi, zwłaszcza nie zarobione a "pozyskane" , czyli nasze wspólne...

Pozostałe